"Açık ve Net"

Forumun diğer kısımlarında yer alamayacak tüm konu başlıkları.
Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 230 kere
Alınan Teşekkür: 199 kere

"Açık ve Net"

Mesajgönderen AgnostikBey » Pzr Mar 20, 2016 9:44 pm

"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
hibmariy
Görüş: Agnostisizm
Edilen Teşekkür: 18 kere
Alınan Teşekkür: 19 kere

Re: "Açık ve Net"

Mesajgönderen hibmariy » Pzt Mar 21, 2016 3:17 am

Bunlar rablarla kafayı yer yakında. :)
Tutku "körlük", Cehalet "sağırlık", Korku "dilsizlik" tir.
hibmariy

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen AgnostikBey » Pzt Mar 21, 2016 3:22 pm

Açıkçası bu zihniyet başlarına mutlak bir efendi istedikçe her zaman bulacaktır. Bu örneğin babil baştanrısı Marduk olabilir, arap tektanrısı Allah olabilir veya yahudilerin tanrısı Yehova da olabilir. Ayrıca başka isimlerde söz konusu olabilir: Dün Saddam olur, Kaddafi olur; bugün Ahmet olur Mehmet olur, yarın ise Hasan veya Hüseyin.

Böyle böyle bu anlayış ile Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Türkiye boğazına kadar çamura batmış durumda artık. Bundan sonra olması gereken, umduğum, insanların burnu b.ktan çıkmadıkça az biraz düşünmeye başlayabilmesidir: "Bir noktada hata var ama nerede diye?"

Konuyla doğrudan ilgili olarak, Atatürk'ün şu sözü yine zamansızdır: "Eğer ülkeni kurtaracak bir lider beklemekteysen, ben size hiçbir şey öğretememişim demektir."
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
hibmariy

Mesajgönderen hibmariy » Pzt Mar 21, 2016 4:07 pm

Ben bu zihniyeti anlamıyorum, anlayamıyorum. Köle olmak istiyorlar ve bunu kutsal sayıyorlar. Ben şunu diyorum; ortada bir efendi (rab) yok. Olsa dahi, o bizi böyle köle olarak görüyorsa, ben yine ona baş kaldırırım. Çünkü bizleri aciz olarak yaratıp bize eziyet ediyorsa, bu onun cani olduğunu gösterir. Ama endişelenecek bir durum yok, bir gün hepimiz ölecez. Ve şuna da inanıyorum, hiçkimsenin yaptığı yanına kar kalmayacak.
hibmariy

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen AgnostikBey » Pzt Mar 21, 2016 6:44 pm

Güdülmeyi ve acı çekmeyi seviyorlar. Çünkü yüzlerce yıl o şekilde var olabildiler. Neden böyle olduğunun cevabı ise tarihin derinliklerinde saklı. "Toplumsal sınıf" ve "Artı değer" kavramları önemli birer başlık bu hususta.

Kullanıcı avatarı
Mems
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Mesajgönderen Mems » Pzt Mar 21, 2016 6:46 pm

Aslında insanların bu tür tercihlerinin olması umurumda bile değil, canımı sıkan durum bilimin önüne engel olmaları yoksa isterse buzdolabına tapsın.. Bilim insanlarını rahat bıraksınlar yeter.. Evrime inanmıyorlarsa inanmasınlar ama insanlara bu bilginin ulaştırılmasına engel olmasınlar..

Söylediğim gibi isterlerse buzdolabına bile tapsınlar mantık onların mantığı.

Ensest bir ailenin devamı olmasına mantık aramayıp normal karşılayıp, biz maymundan mı geldik diye gülen bir topluluktan bahsediyoruz. Neyin mantığını görmeyi bekleyebiliriz ki.
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

Kullanıcı avatarı
hibmariy

Mesajgönderen hibmariy » Pzt Mar 21, 2016 6:51 pm

AgnostikBey yazdı:Güdülmeyi ve acı çekmeyi seviyorlar. Çünkü yüzlerce yıl o şekilde var olabildiler. Neden böyle olduğunun cevabı ise tarihin derinliklerinde saklı. "Toplumsal sınıf" ve "Artı değer" kavramları önemli birer başlık bu hususta.

Güdülmeyi seçenler mutlaka güdülecektir. İnsanlığın bu şekilde tabakalara ayrılması ne kadar da acı! Herkes bireysel olarak bir başkasına boyun eğmeseydi, toplumsal sınıflar da olmayacaktı. Hiçkimse bir başkasından üstün değildir. Hani derler ya "Üstünlük takvadadır", o da hikaye. Üstünlük diye bir şey yoktur. Herkes eşittir. Sınıf yok, din yok, politika da yok. İşte gerçek düzen budur bence.
hibmariy

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen AgnostikBey » Pzt Mar 21, 2016 7:47 pm

Eşitliğin önemini ve aydınlanma ilkelerinin gerekliliğini "Fransız Devrimi"ni yaşayarak zaten batı dünyası bizzat deneyimledi. Fransa'da yaşanan en son patlama olaylarında tüm dünyanın ayağa kalkmasının sebebi de buydu zaten. Orada, 18. yüzyılda yaşananlar bir nevi "milat"tı. Ama güzel ülkemin çoğu, bunu bu şekilde okuyamadı tabii ki.

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen AgnostikBey » Prş Mar 24, 2016 9:28 am

Aynı seriden devam. Vallahi (!) helal olsun.

https://www.youtube.com/watch?v=VnGNIkAf1tE

Kullanıcı avatarı
Mems
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Mesajgönderen Mems » Prş Mar 24, 2016 7:51 pm

Fazla söze gerek yok.

Bilime engel olmayın katkınız bilim ilgi alanında değil.

https://youtu.be/0O60JdHNuro
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

“Genel Tartışma Forumu” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir