Richard Dawkins ve Kardinal Pell

Hıristiyanlıktan neopaganizme kadar çok çeşitli konularda tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
Mems
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Richard Dawkins ve Kardinal Pell

Mesajgönderen Mems » Cum Nis 08, 2016 10:40 pm

Şaşkınlıkla izlediğim tartışmalardan biri türkiyede bundan daha kötüleri var farkındayım ama hiristiyanlarla müslümanlarla arasında bilim düşmanlığı konusunda pek fark göremedim ben.

https://www.youtube.com/watch?v=zeH0l3KP2FU&list=PLM2OiWSjh2DER72ZZN6uXjlXQq-Yr0-2x
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

faith-fatih
Görüş: musluman
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 5 kere

Re: Richard Dawkins ve Kardinal Pell

Mesajgönderen faith-fatih » Pzr Nis 10, 2016 2:03 pm

peygamberimiz bir hadisinde;Allahu teala nerdeyse cenneti ve cehennemi gizleyecekti.Eğer cennet ve cehennem olmasa ben tapınmaya layık değilmiyim,diye bir hadisi var.lakin bunların varlığını insanlara olan merhametinden dolayı bildirdiğini söyler peygamberimiz.hesap gününe hazır olması için insanlara teşvik ve cezanın varlığını bildiriyor.yunus emrenin dediği gibi ne cennet ne cehennnem bana seni gerek seni diyor.Allah dostları.hz.Ebu bekir bir duasında eğer cennet için ibadet ediyorsam beni mahrum kıl.eğer cehennem için ibadet ediyorsam beni yak.diye ibadet ediyor.islam tasavvufun islamı cennet ve cehennem için yaşayamanın olduğunu ümmete hala öğretemedi.ümmetde işine gelene bakıyor. sağolsunlar.

faith-fatih

Mesajgönderen faith-fatih » Pzr Nis 10, 2016 2:20 pm

afadersiniz,cümle hatası olmuş; islam tasavvufu islamın ve içinde barındırdığı (ahlak,ibadet,adalet...) iyilikleri Allah rıza için yaşanması gerektiğini.sadece cennet ve cehennem için yapılan amelin sığ olduğunu öğretemedi.belki de ümmet işine gelmediği için anlamak istemiyor.
peygamberimiz eski yahudi ümmeten bir kıssa anlatıyor. öyle bir abid ki ; adama cebrail iniyor ve Allah senin için bir isteği var mı diye soruyor.bana dedi ki varsa hemen yap. abidde sonum cennetlik mi yoksa cehennemlik mi? diye, soruyor.cebrail haberi abide bildiyor ki,sen cehennemliksin.abid bayılıyor.ayılınca tekrar namaza devam ediyor.cebrail tekrar geliyor.sen cennetliksin diyor.abid şaşırıyor.neden ilk önce cehennemlik olduğumu daha sonra cennetlik olduğumu söyledin diyince; merğerse abid bunca ibadeti sırf cennet ve cehennem için yapıyormuş. cebrail sen cehennemliksin dedikten sonra ibadete devam edip ; sırf Allah rızası için yaptığı ibadet kurtarıyor, abidi cehennemden.burada ki kıssadan anlayacağımız. insan ne kadar iyilik yapsada,Allah rızasından başka gaye güderse. Allahu tealanın lutfundan mahrum olur.iyiliği kime yaptıysa,kimin için yaptıysa gidip karşılığını ondan isteyecek.
not:abid ,eskiden en az sıralı 60 yıl kazasızz ibadet yapana denirdi.

Kullanıcı avatarı
Mems
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Mesajgönderen Mems » Pzr Nis 10, 2016 4:45 pm

İlk olarak arda ardına iki cevap yazmayın düzenle diyebilirsin aynı yazının altına yazabilirsin zaten yazdıklarından pek bir şey anlaşılmıyor birde gereksiz alan işgal ediyorsun. Başlıktaki konu tüm dogmaların bilimin önünde engel olduğu anlatmak sen gidip allahı peygamberi anlatmışsın yine aynı noktaya geliyoruz dogmalara sahip insanlar sorgulayan insanları kendi doğmalarına karşı tehlike görüp dinlerini korumaya çalışıyor hayatı ve dogmaları sorgulamak dinlere saldırmak değildir, okursun hoşuna gitmiyorsa siteye bir daha girmezsin kimse senin camiye gitmene veya ölene kadar ibadet etmene karışmaz hiç bir dinsiz de bunu amaç edinmez. Aksine dünya tarihine bakarsanız dünyada ki tüm dinler kendilerine saldırıldığını iddia edip savaşlar katliamlar yapmıştır, sayısız bilim adamı hapse atılmıştır yada kafir ilan edilip aşağılanmıştır.
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

faith-fatih

Mesajgönderen faith-fatih » Sal Nis 12, 2016 9:17 pm

peygamberimiz,her milletin iyisi iyidir,kötüsü kötüdür.diye bir hadis belirtmiş.benim buradan anladığım iyilik,ahlak... insanın kendinde olan müstakil bi şeydir. o yüzden ahlak tartışmalarına gerek görmüyorum.peygamberimizin burada kurduğu millet sözü din ibare eder. islam bir millettir.türkü,kürdü,arabı.... demek ki; islam dışıda iyilik olabiliyor.
ben sadece ; dinler, niçin ahlaklı insanları cennete değilde sadece kendine tabi olanları cennete alıyor.diye bilinçlerinde yer edilenlerin,sanıldığı yada işin göründüğü gibi olmadığını anlatmak istedim. müslüman olarak kendime ve ümmete öz eleştiri yaptım.tabi ki de iyi olmak için din şart değil. fakat, iyilik ancak yaratan için yapılırsa , o zaman gerçek değerini bulucağına inanıyorum.aksi halde işin içine ya çıkar, ya beklenti, ya gösteriş, ya reklam yada sırf kendini iyi hissediyor olmak için yani nefsin için yapılacağı yönünde düşünüyorum. bilmem yanılıyormuyum.

“Diğer Dünya Dinleri, İnanışları, Öğretileri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir