Hıristiyan tanrısının mantıksız çıkarımları 1

Hıristiyanlıktan neopaganizme kadar çok çeşitli konularda tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
HUZEYFE
Görüş: İbnTeymiye
Edilen Teşekkür: 1 kere
Alınan Teşekkür: 1 kere

Hıristiyan tanrısının mantıksız çıkarımları 1

Mesajgönderen HUZEYFE » Cum Ara 09, 2016 1:35 am

babalarının işlediği isyan ve günahlardan dolayı haberi olmaksızın suçlanan insan türü ile barışması için suçsuz ve günah işleme gücü olmayan öz oğlunu öldürten bir Allah'a inanmaları kendilerine önerilen hristiyanlar tanrısal adalet hakkında ne tuhaf fikirler edinebilirler !

Uyruğunun isyan etmesinden sonra kendi öfkesini yumuşatmak için isyanla hiçbir ilgisi bulunmayan veliahtını öldürmekten başka çare bulamayan bir hükümdar hakkında ne deriz?
Hıristiyan diyecek ki ilahi adaletini bizzat hoşnut edemeyen uyruğu hakkındaki iyiliklerin Sonucu olarak Allah oğlunun ölmesine razı oldu.
Ancak bir babanın yabancılar için iyiliği için gaddar barbar olma hakkını kendisine vermez
İlahiyatın Allah'ını yüklediği özellikler ve nitelikler her an birini ortadan kaldırmakdan her an birbirini bozmaktan başka bir şey yapmıyor. Tanrının olgunluklaından özelliklerinden birinin uygulanması hep öteki olgunluğun öteki özelliğin in zararına oluyor .

Tanrısal adalet hakkında Musevi isevi'den daha doğru fikirlere sahip midir? Musevinin Yehovası suçsuz kavmi üzerine vebaayı musallat eder Allah'ın esirgemek istediği mutlak bir hükümdarın günahlarını bağışlatmak için uyruğundan 70.000 kişi yok edildi
İnsanın Peygamberi Aklıdır.

Mr. Tanakh
Görüş: Pozitif Ateist
Edilen Teşekkür: 1 kere
Alınan Teşekkür: 14 kere

Re: Hıristiyan tanrısının mantıksız çıkarımları 1

Mesajgönderen Mr. Tanakh » Pzr Ara 11, 2016 9:37 pm

Öz oğlunu öldürtme diye bir şey yok geleneksel Hristiyanlık'a göre İsa ile Baba Tanrı arasında doğa açısından fark yoktu ama farklı kişilerdir dolayısıyla insani bir oğulluktan bahsediyormuş gibi öz oğlu demek yanlış.

Kullanıcı avatarı
raskolnikov
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 49 kere
Alınan Teşekkür: 54 kere

Mesajgönderen raskolnikov » Pzt Ara 12, 2016 7:56 pm

HUZEYFE yazdı: babalarının işlediği isyan ve günahlardan dolayı haberi olmaksızın suçlanan insan türü ile barışması için suçsuz ve günah işleme gücü olmayan öz oğlunu öldürten bir Allah'a inanmaları kendilerine önerilen hristiyanlar tanrısal adalet hakkında ne tuhaf fikirler edinebilirler !

Uyruğunun isyan etmesinden sonra kendi öfkesini yumuşatmak için isyanla hiçbir ilgisi bulunmayan veliahtını öldürmekten başka çare bulamayan bir hükümdar hakkında ne deriz?
Hıristiyan diyecek ki ilahi adaletini bizzat hoşnut edemeyen uyruğu hakkındaki iyiliklerin Sonucu olarak Allah oğlunun ölmesine razı oldu.
Ancak bir babanın yabancılar için iyiliği için gaddar barbar olma hakkını kendisine vermez
İlahiyatın Allah'ını yüklediği özellikler ve nitelikler her an birini ortadan kaldırmakdan her an birbirini bozmaktan başka bir şey yapmıyor. Tanrının olgunluklaından özelliklerinden birinin uygulanması hep öteki olgunluğun öteki özelliğin in zararına oluyor .

Tanrısal adalet hakkında Musevi isevi'den daha doğru fikirlere sahip midir? Musevinin Yehovası suçsuz kavmi üzerine vebaayı musallat eder Allah'ın esirgemek istediği mutlak bir hükümdarın günahlarını bağışlatmak için uyruğundan 70.000 kişi yok edildi

Senin dini çok mu mantıklı? Senin dininde atalarının işlediği suçlardan dolayı yahudileri lanetledik demiyor mu??? İnsanlar kültürlerinin ürünüdür çoğunlukla. Ama senin dinin ise sözde var olan allahın katınd islamdan başka din yoktur diyor. Bunda mantık nerede? Burada doğan atadan müslüman olan cennete gidecek, atadan hristiyan olan cehenneme gidecek. benim tanıdığım müslüman arkadaşlarımın hiç biri dinleri araştırdıktan sonra müslüman olmadı.. Hepsi bu kültürün ürünü. EE hristiyanlarında çoğu öyle. Ama müslüman cennete gidecek ama hristiyan budist gidemeyecek.. Bumu adalet ve mantık?
Büyük idealler uğruna önce küçük bir azınlık savaşım vermiştir. (Einstein)

Natan
Görüş: Ateism
Alınan Teşekkür: 3 kere

Mesajgönderen Natan » Cum May 05, 2017 11:21 pm

Zaman duzleminde gelisen dinsel bilincin teolojik perspektif kazanmasi gibi birsey bu durum. Fakat neresinden bakarsaniz bakin gercek disi olgular. Mantikli mantiksiz cikarimini pek dogru bulmuyorum ben. Kime neye gore mantikli yada dogru yanlis diyecegiz.

Hepsi gercek disi diyebiliriz.
Zamanla teolojileri gelisip, diger ogretisleri reforme etmisler.

Hristiyanlik bana gore de mantiksiz.

Mesela Katolikler ekmegin Isanin bedenine donustugune inanirlar. Toz itibari ile. Bunda ne tur bir kutsallik vardir? Bunlarin Tanrilari diskiya mi donusuyor en nihayetinde? Insan mantigi bunu almaz. Agustin, cinsel birlesmeyi, seytan ayini olarak tanimlar. O zaman bu duygular neden yaratildi?

Hepsini gectim de, zaten inceden bakilirsa hristiyan dogma ve uygulamalarin paganizm kokenli oldugu, diger inanclardan etkilenip gelistigi, bu yonuyle harmanlanip sunuldugu acikca gorulebilir. Zamaninda bu konuya epey kafa patlatmis biri olarak, bana kurtulustan bahseden vaizlere gulup geciyorum.

Tanrilari, insanlarin yarattigini bu insan turu ne zaman fark edecek?

“Diğer Dünya Dinleri, İnanışları, Öğretileri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir