İslamda Kadına Şiddet

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Zeus
Alınan Teşekkür: 8 kere

İslamda Kadına Şiddet

Mesajgönderen Zeus » Cum Ara 25, 2015 11:35 pm

Resim

Kuran kadına Şiddet

Nisa Suresi 34 - öğüt verin, onları yatakta yalnız bırakın, dövün onları.

Veda Hutbesi
Sizin kadınlarınız üzerinde haklarınız vardır...
...Şayet bunları yaparlarsa, Allah onları engellemenize, sıkıştırmanıza yatak­larında tek başlarına bırakmanıza ve vurmanıza izin vermiştir...
...Aşırı gitmeden vurun...

Hadislerde Kadına Şiddet

Erkeğe, hanımının ne sebeple dövdüğü sorulmaz. (Ebu Davud, Nikah 43)

Hz Muhammed Kadına Şiddet

"Resulullah benimle olduğu gecelerden birinde aba ve ayakkabılarını çıkardı ve örtüsünü yatağa serip uyudu. Bir süre sonra benim uyuduğumu zannederek sessizce elbise- sini giydi, ayakkabılarını aldı., kapıyı açıp dışarıya çıktı ve kapıyı yavaşça kapadı. Ben hemen elbisemi giyip başımı örttüm ve onun ardı sıra gittim. Resulullah (s.a.a.) Baki mezarlığına gitti ve biraz orada durdu. Ellerini üç kez göğe kaldırdı ve sonra hızla başka bir yöne doğru gitti ve ben de peşinden gittim. Sonra eve doğru geldiğini görünce ondan önce gelip hemen yatağa uzandım. Resulullah (s.a.a.) içeriye girdiğinde buyurdu ki: "Aişe! Sana ne oldu? Niçin böyle solukluyorsun? Neden kuşkulanıyorsun?" Ben: "Bir şey yok." dedim. Resulullah: "Sen söylemezsen Rabbim bana haber verir." buyurdu. Ben: "Ey Resulullah! Anam babam sana feda olsun." dedim ve sonra olup bitenleri ona anlattım. "Önümdeki karartı sendin öyleyse, değil mi?" buyurdu. "Evet bendim." dedim. Sonra eliyle göğsüme öyle vurdu ki, göğsüm ağrıdı. Sonra buyurdu ki: "Allah ve Resulünün sana haksızlık yapacağını mı zannettin?"

Sahih-i Müslim, c. 2, s. 669, h. 103; Müsned-i Ahmed bin Hanbel, c. 6, s. 221.

Hz Ali Kadına Şiddet ve Recm

Hz. Ali (ra), kadını recmettiği zaman onu perşembe günü dövdü, cuma günü de recmetti. Ve şunu söyledi: "Ona Kitabullah(ın hükmü) ile dövdüm, Resulullah (sav)`ın sünneti ile de recm tatbik ettim."

Buhari, Hudud 21

Resim

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Edilen Teşekkür: 16 kere
Alınan Teşekkür: 53 kere

Re: İslamda Kadına Şiddet

Mesajgönderen Engse Hohol » Cum May 06, 2016 7:37 am

Çarşamba günü istanbul'da yol kenarı duvarda "Yaşasın Laiklik, Kahrolsun Şeriat" yazısı gördüm. Laiklik yeni anayasada olmasın diyen TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın, nabız yoklamak için sarf ettiği o söylem, kendi kafasındaki ütopyaya göre ters etki yaratmış olabilir.

İzle ve anla, Niçin Yaşasın Laiklik, kahrolsun şeriat ?

Yıl 2016, Pakistan'da Jirga olarak da bilinen aşiret konseyi, arkadaşının kaçmasına yardım ederek aşiretin namusuna gölge düşürdüğü gerekçesiyle 16 yaşındaki kızı yakarak öldürdüler.

Türkiye'de şeriat yanlısı kuruluşlar, İsmail Kahraman’a olan teorik ve politik düzlemde desteklerini ifade ettiler. Bakınız kim bunlar; Müsiad, Milli Türk Talebe Birliği, Ensar Vakfı, İnsani Yardım Vakfı (İHH), Osmanlı Ocakları, Memur-Sen ve çokça başka adlar.
En son Engse Hohol tarafından Pzt May 01, 2017 12:22 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 4 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Babyknight
Görüş: Ate
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 9 kere

Mesajgönderen Babyknight » Cum May 06, 2016 7:57 am

Birde "dovun" ifadesinin basina diyanet mealinde (hafifce) getirmisler. Sonraki mealde de parantezi kaldirirlar artik... eee islamin da zamana ayak uydurup evrim gecirmesi gerekiyor yoksa nasil hayatta kalacak?

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Edilen Teşekkür: 16 kere
Alınan Teşekkür: 53 kere

Mesajgönderen Engse Hohol » Pzt May 01, 2017 12:13 pm

Norveç'te kuaföre açtığı davayı kazanan Malika Bayan adlı müslüman kadın, türbanını attı, başı açık dolaşıyor artık. Türbanı nedeniyle saçını boyamayı reddeden kuaförle mahkemelik olduktan sonra Bayan soyadını Faviano olarak değiştiren Malika, halen inançlı olduğunu belirterek "Fakat uygulama konusunda bazı çelişkilerim var. Kişisel yaşantımda bir dizi gelişmeler oldu ve türban giymeyi bıraktım. Bugün türbanı savunabilecek durumda değilim. Şimdi kendi yolumu bulmak durumundayım" dedi.

"Daha önce türban hakkı için davalık olurken şimdi davayı kazandıktan sonra türbanı atmak çelişki değil mi" sorusunu Malika Faviano - Malika Bayan; "Evet ama ben hala türban kullanmasam da herkesin türban kullanma hakkını savunuyorum" dedi.

Savunması sırasında Malika Bayan, "Başörtüsü benim için dini sembolden çok, politik bir sembol" demişti.

Resim
Resim

Türbansız Malika Bayan, 10 bin kron parayı aldıktan sonra yeni fotoğraf çekilerek sosyal medyada yayınladı.

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir