Kuran'ı Neden Muhammed Yazsın?

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
aslanparça
Alınan Teşekkür: 6 kere

Re: Kuran'ı Neden Muhammed Yazsın?

Mesajgönderen aslanparça » Cmt Şub 06, 2016 4:10 pm

AgnostikBey yazdı:İddianın aksine Muhammed Mustafa elbette deli değildi. Kendi zamanının şartlarını çok iyi analiz edebilen, ne istediğini bilen, bunu elde edebilmek adına çözümler üretebilen gayet akıllı biriydi. Sosyal zekasının da ortalamanın gayet üzerinde olduğunu düşünüyorum; insanlar üzerinde bıraktığı izlenimlerden de takip edebiliyoruz bu özelliklerini. Ancak zaman zaman ruh hali inişli çıkışlı bir hal almış olabilir: allah seni kahretsin/elleri kurusun vb. cümleler duyguların patlaması ile yazılmış ifadelerdir. Ayrıca konuyu tüm tarih boyutunda düşünürsek, şamanlar için veya tanrı-kral olan firavunlar için de hepsi birer deli diyebilir miyiz?

Ayrıca kanaatimce kökten ateistlerin kökten dincilerden bir farkı yoktur. Nefret sadece nefreti doğurur.

Bir mümin olduğum için yine onaylayamayacağım, ancak diğerleri gibi nefretkar değil, muhalefeti değil, anlamayı esas alan bir görüş ifade etmişsiniz.
Arayış yolculuğunuzda başarılar dilerim.

aslanparça

Mesajgönderen aslanparça » Cmt Şub 06, 2016 4:32 pm

Bayrak yazdı:Altına kaçırmak: Agir epileptik nobet belirtilerinden bir digeri ise kaynakta uzaman doktorun yazdigi “farkında olmadan küçük ve büyük tuvaletin koyulmasi.” Bakiniz Muhammed kendisine yine siddetli bir sekilde inen ayet karsisinda korkudan ortülere ortünüp bürünüyor. Altina kacirdigini adeta itiraf ediyor;

Muddesir
1. Ey giysisine bürünüp kenara çekilen!
2. Kalk da uyar!
3. Rabbinin yüceliğini duyur!
4. Temizle giysilerini!
5. Uzaklaştır kendinden pisliği!

Muslumanlar yukaridaki pisligi “putlara tapma, kotuluk yada sirk” olarak izah etmeye calisirlar. Oysa ayette gecen “elbise, giysi” kelimesi durumun gercek yuzunu gayet iyi bir sekilde acikliyor.

agnostik-ateist her ne isen, yaşamını sade biçimde sürdürme imkanın yok mu? şeytan sizle dinle mücadele misyonu mu istiyor?
ilmihal kitapları taharetle başlar, hem beden hem ruh temizliği esastır. Elbise temizliğini bile şeytani yorımlarınıza alet ediyorsunuz, yazık, arabistan gibi suyun olmadığı temizliğin zor olduğu bir yerde bunu takdir etmek gerekirken, hakaret sizin karakteriniz olmuş. kaldı ki bu ayetin manevi temziliği de içermesi ayrı bir konu.

Kullanıcı avatarı
Aslanbek
Görüş: Açık-Agnostik
Edilen Teşekkür: 121 kere
Alınan Teşekkür: 31 kere

Mesajgönderen Aslanbek » Sal Şub 09, 2016 4:18 am

Dindarları gözleyin, İslam'ı savunurken en temel argümanlarından biri "Muhammed peygamber olmasaydı daha çok şey kazanacaktı, acayip zengin olacaktı ve saire" olduğunu göreceksiniz... Aynen şuradaki gibi:

aslanparça yazdı:Soru düşünülürse güzel. Sağ elime güneşi sol elime ayı verseler, davamdan vazgeçmem diyen bir dava insanını, sonradan gelenler liderlik hırsı, kadın tutkusu vb. iftiralarla suçlayacak idiyseler, neden başta yapılan liderlik ve en güzel kadınlarla evlilik teklifini reddetti de, canını ortaya koydu, açlık, susuzluk çekti. Evet neden yazsın? Yazmış (!) olmasaydı, dünya açısından daha çok şey kazanacaktı.

Biraz objektif ve vicdanlı analiz yapmanızı bekliyorum.

Bunu her ganimetin beşte birini alma hakkı ayetle sabit olan Muhammed için söylüyorlar ya... Bir de bandın pozisyonunu değiştirdiğimizde daha neler söylüyorlar:

aslanparça yazdı:Sizin en büyük hatanız katmanlı düşünememek. Sadece bir boyuta indirgemek. Bir fakire yardımcı olduğunuzdan, olayın en az 50 boyutu olur, bire indirgemek zorunda değiliz. Kimi yardım ettiği için sevinç duymaya, kimi fakirlerin çalışmadığına, kimi sistemin insanları köle yaptığına, kimi fakirin çocuklarına yiyecek götürebileceğine vb. anlam verir.

Kaktüs, çöl olması dolayısıyla, yetişiyor olabilir, deve, çöle uygun bir hayvan olabilir. Sizin yaklaşımınızla adaptasyon ilkesi işleyebilir. Ama bu varlıkları birbirine adapte ederek yaratan bir kudrete duyulan hayranlıkla çelişmez. Biri olayın mekanik-bilimsel tarafı, diğeri olayın düşünsel ve ruhsal tarafı. Kişinin çok sevdiği çocuğu, bilimsel olarak sizden dünyaya gelmiştir, ama bu onu size verene şükretmemeyi mi gerektirir?
Mantık şu olmalı, sanırım, ben herkesin yaptığı işi yaptım, çocuk da çıktı, neye şükredeceğim? Etsem de, etmesem de oluyor, maalesef mantığınız çok maddi, karanlıklı ve mekanik. İnsani duyguların yansımasına imkan yok.

Şimdi... Bir düşünelim bütün bunları... Eleman ne diyor? Beşte bir ganimet hakkı olana peygamber olmasaydı "zengin" olacaktı diyor! Yahu senin nefsin nasıl bir okyanustur ki, beşte bir ganimet hakkı olana fakir diyebiliyorsun? Sınır gökyüzü bebeğim, arzular şelale, Niagara bile halt etmiş yanında hani! Neyse... Bandı ileri sarıyoruz ve ne görüyoruz? Beşte bir ganimet hakkını fakirlikle özdeşleştiren anlayış sahibi zat, bir de bakıyoruz ki fakire (burada, beşte bir ganimet sahibi olan çeşidini değil, "gerçek fakiri" kastediyor herhalde :) ) yardımdan bahsediyor! Evladım, başına güneş mi geçti senin? Sen ye göbeğin davul gibi olana kadar, beşte bir ganimet devede kulak kalsın, aferin de bu haldeyken nasıl fakiri ihya edeceksin? :roll:

Ve geliyoruz esas konuya... Başlık altında külliyat dolu ve yeterli amma ve de lakin tam da bu mümin elemanın durumu Muhammed'in niye Kuran'ı kendi yazmış olabileceğine bambaşka ve gayet oturaklı bir yanıt daha sağlıyor. Nedir o? Şudur; eğer ki, Kuran'ın ulvi bir yanı olsaydı, öyle olduğuna inanan kişiler böylesine zırvalamanın dibine vurmazdı. ;)

aslanparça

Mesajgönderen aslanparça » Sal Şub 09, 2016 3:48 pm

yazık gerçekten yazık.
Hz. Peygamberin nasıl mütevazi yaşadığını da bilmeden veya bilip de görmezden gelmenin mantığı nedir?
Eski dönemlerde savaş ganimetleri en önemli gelir kaynağı değil mi? Bir devlet-ümmet lideri olarak ganimetler üzerinde tasarruf edemeyecek de kim edecek?

aslanparça

Mesajgönderen aslanparça » Sal Şub 09, 2016 3:53 pm

Bayrak yazdı:
hector yazdı:Ben de şahsen Muhammed Peygamber'in deli olduğunu düşünmüyorum aksine zeki birisiydi. O zamanlarda o bölgede herhangi bir yönetim şekli yoktu(krallık vb.)(en azından benim bildiğim kadarıyla).Muhammed peygamber bu boşluktan bence çok iyi yararlandı , islami yönetim şeklini kanla ve savaşlarda benimsetti ve kendisi de bu yeni yönetim sisteminin lideri oldu. Bir bakıma devrim yaptı bile diyebilirim.Tabi kötü bir devrimdi.

Akli dengesi bozuk derken yaptığını ettiğini bilmeyen zır deli anlamında kullanmadım zaten.... Muhammedin bir tür epilepsi hastası olduğu ve bu hastalıktan kaynaklanan nedenlerle hayali varlıklar gördüğü o yaşadığı döneminde etkisiyle ki o dönemde tüm arabistanda bir peygamber beklentisi olduğu bu nedenle de pekçok kimsenin ben peygamberim diye ortaya çıktığı bilinmektedir... Zihninde ki bu hayali olaylarla bu peygamberlik olayını birleştirip... zaman zaman biliçli zaman zamanda bu hastalığın etkisiyle ayetler uydurup... kendine güç ve iktdar temin ettiğini dile getiriyorum....

Evet bence de muhammed çok ama çok zeki biri ama bu zekası aynı zamnda hastalıklı bir zihnin ürünü olunca ortaya çıkan kişilik bozukluğu oluyor...

İki kişiye sözün geçmeyen ve ağzı hakaret dolu sen hasta olmuyorsun da, binlerce kişiyi nuruyla çeken peygamber hasta oluyor? Bu mu ahlaki seviyen? Agnostiklik demek, kişilerin inançlarına da saygısızlık mı demek?

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 234 kere
Alınan Teşekkür: 201 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Sal Şub 09, 2016 6:26 pm

aslanparça yazdı:Eski dönemlerde savaş ganimetleri en önemli gelir kaynağı değil mi?

Öncelikle eski dönemlerde savaş ganimetleri yağmacı, göçebe toplulukların en önemli gelir kaynağı idi. Tarih hakkında yeterli birikime sahip olmadan atıp tutmayalım lütfen. Gerçekten kapsayıcı bir bakış açısına sahip olmak adına tavsiyem, "Çoban-Kral" kavramı ile bir başlangıç yapman.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Aslanbek

Mesajgönderen Aslanbek » Sal Şub 09, 2016 7:21 pm

aslanparça yazdı:yazık gerçekten yazık.
Hz. Peygamberin nasıl mütevazi yaşadığını da bilmeden veya bilip de görmezden gelmenin mantığı nedir?
Eski dönemlerde savaş ganimetleri en önemli gelir kaynağı değil mi? Bir devlet-ümmet lideri olarak ganimetler üzerinde tasarruf edemeyecek de kim edecek?

Söylenceden ve ne kadar güçlü olursa olsun her türlü tarihi vesikadan öte bir gerçek duruyor ortada ve ümmet lideri diye sunman* olayı daha da vahim kılıyor zira ayette bahsi geçen ifadelerde beytül mala işaret varsa da ailesinin ayrıca zikredildiği de vaki. Ne demek bu? İsterlerse kendisi, zevcesi Ayşe, kızı Fatma, kuzeni Ali ve saire beşte bire sorgusuz sualsiz çökebilirler. Ayetle sabit bu! Eleman bu durumdaki Muhammed ve şürekasına "fakir" diyor, sonra da gerçek fakirlere yardımdan bahsediyor. Sen beşte bir ganimete çökene fakir dersen "gerçek fakirlere" ne kalacak? Ahan da konu dahlinde söylenen onca şeyin de ötesinde savunanın bu ibretlik hali ortadayken Kuran'ın uydurma olduğuna daha iyi kanıt var mı?

*Kaldı ki Muhammed senin "addettiğin derecede" bir ümmet lideri filan da değil. Konu mal mülk olunca mütevazilikten bahseden zat, Kuran'da onlarca yerde geçen Muhammed'in "rütbe değerine" dair mütevazileştirmeleri, alçaltmaları görmezden geliyor!

aslanparça

Mesajgönderen aslanparça » Çrş Şub 10, 2016 1:00 am

hala aynı şeyi diyorsun, beşte bir ganimete çöken....
Ganimete çökülmüş de, kendisi ve akrabaları hangi zenginlikten istifade etmişler?
Olayları objektif değerlendirme diye birşey yok. Zihnindeki düşmanlık yiyip bitiriyor seni. Nerden ne bulsam, tutsun veya tutmasın?

aslanparça

Mesajgönderen aslanparça » Çrş Şub 10, 2016 1:13 am

AgnostikBey yazdı:
aslanparça yazdı:Eski dönemlerde savaş ganimetleri en önemli gelir kaynağı değil mi?

Öncelikle eski dönemlerde savaş ganimetleri yağmacı, göçebe toplulukların en önemli gelir kaynağı idi. Tarih hakkında yeterli birikime sahip olmadan atıp tutmayalım lütfen. Gerçekten kapsayıcı bir bakış açısına sahip olmak adına tavsiyem, "Çoban-Kral" kavramı ile bir başlangıç yapman.

sadece göçebelerde değil, yerleşik imparatorluklarda da önemli bir gelir kaynağı idi.

Kullanıcı avatarı
Aslanbek

Mesajgönderen Aslanbek » Çrş Şub 10, 2016 2:07 am

aslanparça yazdı:hala aynı şeyi diyorsun, beşte bir ganimete çöken....
Ganimete çökülmüş de, kendisi ve akrabaları hangi zenginlikten istifade etmişler?
Olayları objektif değerlendirme diye birşey yok. Zihnindeki düşmanlık yiyip bitiriyor seni. Nerden ne bulsam, tutsun veya tutmasın?

Anlamadığın şey, ister o hakkı kullansın veya ister kullanmasın, beşte bir ganimet hakkı olan birine fakir denemeyeceği, hayat tarzı ne olursa olsun, o hakka sahip olanın fakirlik mevhumunu belirlemede bir ölçü sağlayamayacağıdır. Boru değil, beşte bir ganimet. 1000 kilo altının 200 kilosu mesela... Git bir bankaya, "bana >>>fakir hakkı(!)<<< 200 kilo altın verin ama kullanmayacağım, ahan da Allah, Kuran üzerine yemin ettim" de bakalım ne cevap alıyorsun? :D Ha beşte bir ganimete fakirlik diyen yok mu dünyada, bu konuda yalnız mısın? Var tabii, yalnız değilsin. Özellikle nerelerde var sen tahmin edersin. Daha olmazsa çeşitli ülkelerde gelir dağılımını incelemekle başla, bir yere varırsın kesinlikle!

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir