Kuran'ı Neden Muhammed Yazsın?

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
kutsal ruh
Görüş: agnostik
Edilen Teşekkür: 1 kere
Alınan Teşekkür: 1 kere

Re: Kuran'ı Neden Muhammed Yazsın?

Mesajgönderen kutsal ruh » Prş Nis 26, 2018 5:09 pm

müslümanlar allaha cennete gitmek için inanıyor.iyide bu sahtekarlıktır.iman farklı birşeydır. imanın gerçek anlamı şudur. cennet ve cehennem yoktur. ama yinede müslümanlar allaha inanırlar güvenirler. ama burda her mümının aklındakı tek amac cennette gitmektır.
1: cennette gitmek için namaz kılınr.
2: cennette gitmek için oruç tutulur.
3: cennete gitmek için dua edilir.
4: cennete gitmek için. müslüman olunur. allaha inanmak içi ndeğil.
ve böylece tüm müslümanların sahtekar olduğunu ispatlamış olduk.?

imandaki kaideler kısaslardır. gerçekten iman demek bir müminin aklı ve mantığını kullanması demektir. bir çıkara dayalı inanç sistemi oluşturması

değildir. işte bugün bunu irdelediğimizde :

dinlerin temellerinin aslında ne? kadar çürük olduğunuda ispatlamış oluruz. çünkü allahla konuştuğunu iddia eden sahte peygamberler

on koşul olarak :

allaha inanmanın cennette ödüllendirimesini sart koşmuşlardır. ve ayetleride kendileri yazarak cahil insanları daha kolay etki altına almışlardır.

arap yarımadasında.

ayrıca ve ayrıca başk bir büyük bir hata daha yapmışlardır. herşey güçü yeten allahın bir ödül vadetmesi ise tam bir çıkmazdır.çünkü her koşulda

herşeye gücü yeten allahın tıpkı insanlar davranması ve ödül olarak sizlere 72 huru vericem demesı ve cennetide kerhaneye cevirmesi bana göre tanrının aklı değil. uçkuru kaçmış arap zihniyetinin eseridir.

veee sonra deniyorki: efendim allaha iman eden mümin gönülden allaha inanır. cennetle işi olmaz. cennet sadece bir ödüldür iyiya işteee ö ödül olmasaydi . kim? takardı mahooyuuu. belkide 1400 yıl önce bile deli diye
başını kesip atarlardı..
sonuç olarak islamda cennet olmasaydı sadece cehennem olsaydı. bir tane müslüman olmazdı..

Kullanıcı avatarı
Lehi
Görüş: Liberal
Edilen Teşekkür: 4 kere
Alınan Teşekkür: 4 kere

Mesajgönderen Lehi » Prş Nis 26, 2018 6:51 pm

Kutsal ruh,

Niye sartlandiriyorsun kosullara? Isteyen istedigi gibi inanabilir yada kendince sebepleri vardir. Neden olumsuzlamaya calisiyorsun? Muslumanlar cennet icin inaniyorlar-mis. Ustelik olmayan seyler uretip, ona gore de yargi belirtiyorsun. Cennet olmasaydi da soyle olsaydi bir tane musluman olmazdi gibisinden.

Iyi de oyle degil ki:)
Kendi kafana gore dini kurgulayip, gelecege dair tasvir yapiyorsun.

Katilmiyorum.

Allah iddiasina inanan, cennet vaadine de inaniyordur. Allah iddiasina inanmayan, cennet vaadinin de sacma bir kurgu olduguna inaniyordur. Hem bundan sana ne?

Kullanıcı avatarı
kutsal ruh

Mesajgönderen kutsal ruh » Prş Nis 26, 2018 7:32 pm

Lehi yazdı:Kutsal ruh,

Niye sartlandiriyorsun kosullara? Isteyen istedigi gibi inanabilir yada kendince sebepleri vardir. Neden olumsuzlamaya calisiyorsun? Muslumanlar cennet icin inaniyorlar-mis. Ustelik olmayan seyler uretip, ona gore de yargi belirtiyorsun. Cennet olmasaydi da soyle olsaydi bir tane musluman olmazdi gibisinden.

Iyi de oyle degil ki:)
Kendi kafana gore dini kurgulayip, gelecege dair tasvir yapiyorsun.

Katilmiyorum.

Allah iddiasina inanan, cennet vaadine de inaniyordur. Allah iddiasina inanmayan, cennet vaadinin de sacma bir kurgu olduguna inaniyordur. Hem bundan sana ne?

efendim eğer müslümansanız sizede sormak zorundayım, islamda cennet ve cehennem olmasaydı. yinede
allaha inanırmıydınız? lütfen ama lütfen mantıklı cevap verin.
şimdi dogdunuz ve öldünüz. ve sonrası hiç yok yanı hiçlik ve sonsuzluk var.tanrı sizin için bir anlam ifade edermiydi??
ben sadece gerçekleri söylüyorum. her zamanki gibi nokta atışı yapıyorum. islama karşı.
cennet ve cehennemin olmayışı sorunsalı :
sonuçta tanrı gerçekten varsa var olduğunu varsayarsak. onunla aranızdakı tek bag cennet ve cehennem olucak.
haksizmıyım.?
cennet ve cehennemsiz tanrının nasıl? bir anlamı olabilir.böyle birşey imkansız!!

kavram karmaşası yaratmak değil amacım sadece gerçekleri irdelemek ama dürüstce ve mertce.
ben kendini şartlandırmıyorum. cennet ve cehennem kavramı beni mantık olarak bu yola sürüklüyor.

cennet ve cehennem kavramı sadece islamda yok budizmde ve şamanızmdede var.
ben sadece cennet ve cehennem yoksa bir müslümanın yada hristiyanın veya yahudinin veya digerlerinin asla ve asla iman ediceklerine inanmıyorum..
yanlış anlaşılmasın bir insanın ayküsü ne? kadar düşük olursa olsun. cennet ve cehennem kavramı dinlerin literatüründe olmadığını varsayarsak: o kişi inancını tamamen yitiricek ve tanrı onun için bir anlam ifade etmiyecektir.
sonuç baglamında toparlarsak dipnot düşelim:
dinlerin mantıgında allah vicdanlı bir karakter olduğu için insanlar ona saygı duymak zorunda bırakılmıştır.
yani cennetı vadetmeyen bir tanrı insanın aklına asla bir anlam ifade etmiyecektir.. ve böylece din denilen bu sacmalıkta asla varolmuyacaktı.
sonuç olarak agnostik bir tanrıda cenneti verebilir. imkansız değil..sen sadece dinlere takılmışsın.
işte bu yüzden peygamber olduğu iddia edilen sahısların en büyük silahı kuran ve allah değil cennet ve cehennemdir. korkudur.korku içimizde olmasaydı. herşey çok farklı olucaktı.

Kullanıcı avatarı
Lehi

Mesajgönderen Lehi » Prş Nis 26, 2018 9:43 pm

Ben musluman degilim fakat elbette sorabilirsin. Sonucta ayni seyi dusunmuyoruz ve neyi neden dusundugumu aciklayayim. Fakt oncelikle bir iki seyi merak ediyorum.

Cennet yok diye mi Allah'a inanmiyorsun ?
Yani cennetin olmamasi Allah'in var olamayacagi anlamina mi gelirdi?

Mesela Yehova Sahitligi diye bir inanc var. Cehennem yok onlara gore. Keza Sevent Day Adventist Kilisesine gore de yok.
Cennet kavrami ise cok daha farkli onlarda fakat yine de inaniyorlar.

Ne yapacaksin?

Belki cennetin cok da mantikli gelmedigini soyleyen musluman da bulabilirsin.

Sorum su: Muslumanlar, cennet var diye mi inaniyorlar?

Cennet ve cehennemin varligiyla Allah'in varliginin bir anlam bulmasi yada bulmamasi arasinda bir iliski yok. Sayet Allah var olabilir ve ahireti yaratmamis olabilir. Yada daha farkli bir dusuncesi ve plani olabilir. Bu plandan bahsetmemis de olabilir. Dolayisiyla cennet ve cehennemin olmayisi, Allah'in var olmadigi anlamina gelmez. Yani arasinda ontolojik bir iliski yok. Ontolojik diyorum cunku Allah'in var olmasi icin sart, kosul degil. Anlamli olup olmamasi daha cok rasyonel olup ozneldir. Bireyin algisina gore anlam kazanir yada birsey ifade etmeyebilir. Diger bir ifade ile, seylere anlam yukleyen sen, ben, o.

Ben cevremde hic ''Cennet var diye Allah'a inaniyorum.'' diyen musluman gormedim. Cikip sokaga sorsan, ''neden inaniyorsun kardesim'' diye, Allah'in varligina inananlarin neredeyse tamami eveleyip geveleyecek, rasyonel bir temel gosteremeyecektir. Yapacaklari tek cikarim, ''Allah herseyi yapti, bu dunya ve icindekiler kendi kendine olamaz''. Ve yahut zeka belirtilerinden daha yoksun olan bireyler de ''Kuranda Allah'in var oldugu yaziyor' o yuzden inaniyorum.'' diyecektir.

Cennet cehennem biraz esprisi galiba.

Dinlerdeki cennet-cehennem olgusu, korkuyla degil, daha cok ceza-odul ikileminde degerlendirilir. O yuzden son paragrafina da katilmiyorum. Mevcut yasalar karsisinda nasil mahkemeye gidip hakkini ariyor yada ceza aliyor ve daha bagirsak hareketlerine hukmedemeyen hakime hesap veriyorsan, elbet seni yaratan guce de hesap vereceksin mantigi ile dusunursek, cok da aptalca bir sey degil.

Kullanıcı avatarı
kutsal ruh

Mesajgönderen kutsal ruh » Prş Nis 26, 2018 11:06 pm

Lehi yazdı:Ben musluman degilim fakat elbette sorabilirsin. Sonucta ayni seyi dusunmuyoruz ve neyi neden dusundugumu aciklayayim. Fakt oncelikle bir iki seyi merak ediyorum.

Cennet yok diye mi Allah'a inanmiyorsun ?
Yani cennetin olmamasi Allah'in var olamayacagi anlamina mi gelirdi?

Mesela Yehova Sahitligi diye bir inanc var. Cehennem yok onlara gore. Keza Sevent Day Adventist Kilisesine gore de yok.
Cennet kavrami ise cok daha farkli onlarda fakat yine de inaniyorlar.

Ne yapacaksin?

Belki cennetin cok da mantikli gelmedigini soyleyen musluman da bulabilirsin.

Sorum su: Muslumanlar, cennet var diye mi inaniyorlar?

Cennet ve cehennemin varligiyla Allah'in varliginin bir anlam bulmasi yada bulmamasi arasinda bir iliski yok. Sayet Allah var olabilir ve ahireti yaratmamis olabilir. Yada daha farkli bir dusuncesi ve plani olabilir. Bu plandan bahsetmemis de olabilir. Dolayisiyla cennet ve cehennemin olmayisi, Allah'in var olmadigi anlamina gelmez. Yani arasinda ontolojik bir iliski yok. Ontolojik diyorum cunku Allah'in var olmasi icin sart, kosul degil. Anlamli olup olmamasi daha cok rasyonel olup ozneldir. Bireyin algisina gore anlam kazanir yada birsey ifade etmeyebilir. Diger bir ifade ile, seylere anlam yukleyen sen, ben, o.

Ben cevremde hic ''Cennet var diye Allah'a inaniyorum.'' diyen musluman gormedim. Cikip sokaga sorsan, ''neden inaniyorsun kardesim'' diye, Allah'in varligina inananlarin neredeyse tamami eveleyip geveleyecek, rasyonel bir temel gosteremeyecektir. Yapacaklari tek cikarim, ''Allah herseyi yapti, bu dunya ve icindekiler kendi kendine olamaz''. Ve yahut zeka belirtilerinden daha yoksun olan bireyler de ''Kuranda Allah'in var oldugu yaziyor' o yuzden inaniyorum.'' diyecektir.

Cennet cehennem biraz esprisi galiba.

Dinlerdeki cennet-cehennem olgusu, korkuyla degil, daha cok ceza-odul ikileminde degerlendirilir. O yuzden son paragrafina da katilmiyorum. Mevcut yasalar karsisinda nasil mahkemeye gidip hakkini ariyor yada ceza aliyor ve daha bagirsak hareketlerine hukmedemeyen hakime hesap veriyorsan, elbet seni yaratan guce de hesap vereceksin mantigi ile dusunursek, cok da aptalca bir sey degil.

cennet yok diye değil.sanırım tam olarak izah edemedim,bana göre inançlı biri tanrıya inanan ama dinlere inanmıyan kişi değildir.
bana göre inançlı insanlar dinlere inanan insanlardır. dolayısiylede dinlerin temelinde yatan asıl neden ise
cennet ve cehennem kavramlarıdır. cennet ve cehennem vaadi olmasaydı yada gerçekten olmasaydı.eğer aklı
başında biri iseniz mutlaka dinler size mantıksız gelicektir.
çünkü dinsel kavramlarda inanç betimlerini irdelersek sonuç olarak bir hedef olduğu gözlenmektedir.
insanların anlamakta zorlandıgı noktaya geliyorum.
tanrıya inanmanın bir hedefi ve amacı vardır.nedir? bu amaclar irdeliyelım arkadaşım:
1: cennete gitmek
2: önce cehennemde yanmak ve sonrada cennete gitmek.
3: asıl hedef ölüm sonrası ölümsüzlük ve huzurlu bir yaşamdır.
işte can alıcı noktada bu arkadasım hiç bir inançlı sana asıl hedefim cennete gitmek demez. diyemez.çünkü asıl amacı deşifre olur. korkar.
ama sana rahatlı derkı. allaha iman ediyorum. cennet olsa ne? olucak der. ama işin rengi çok farklıdır.
bilnc altlarında yatan asıl koırkudan kaynaklanan eger inamazsam tanrı beni yakıcak cayır cayır yakıcak der ve korktugunu bellı etmez. bu yüzden dinme inananların tamamı bana göre psıkolojık birer vakadır. hastalıktır. korkudur. bu hastalıgın temelınde yatan asıl neden.

korkuyu ontolojık olarak yorumluyamayız arkadaşım mantıksal hatalar oluşmaya başilar bu yüzden
bunu irdelerken şunlara çok dikkat! etmemiz gerekir.
ontolojı bilimi soyutsal nedenleri yani göreceli olmuyan nedenleri anlıyamaz. örnegin her bireyin içinde psıkolojık
korku vardır. bireylere göre bu korkuda değişkenlık gösterir.
içimizdekı korku bize bir karar nedni sağlar örnegin ahmet müslümandır. ve içindeki korkuyu gizler. dışardan bakıldığında ahmet sıradan allah iman eden biriymiş gibi yaşar bir nevi kamuflaştır içimizdekı korku. ama asıl hedefte cennet vardır.
cenneti vadetmeyen bir tanrı düşünürsek bu tanrı kötü acımasız ve psıkopat bir soyutsal varlık olucaktır.

işte bu yüzden diyorumki. arkadaşım tanrının iyi olması gerekirki insanlar ona inansın yoksa kim? inanır kötü bir tanrıya . yani tanrı olsa bile tanrının insanlar için bir anlamı olmaz. bana görede cennete inana biri tanrı ianncına sahip olamaz.biraz cık karmasık bir konu kabul ediyorum ama daha basit anlatamam.
iman denılen kavram iyi yada kötü veya cennet vaadi veren tanrı inancı değil her sekılde ne? olursa olsun tanrıya tapmaktır. umarım tam olarak anlamışsındır. arkadasım.
son olarak şunu söylemek istiyorum burdaki asıl kısas allahın gücü kudreti veya muhtesem mantıgı değildir.
burdakı asıl anlam ve mantık alalhın merhameti ve vericegi cennettir. allahın gücü kudreti insanları korkutur. ama vericegi ödül alalhın merhametini ispatlar ve insanlarda allaha inanırlar. işte bu kadar basittir. hayatın temel mantıgı.

ben müslüman olsaydım, tanrının gücünden kudretinden değil onun merhametinden oluşan cennetten etkilenirdim. işte bu mantık sayesınde insanlar inançlı oluyor. ama bu dogru değil.
iman kavramı çok farklıdır. iman eden biri için cennetten önce allah inancı gelir bana görede allahtan önce cennet gelir. çünkü ben cennet olmadan hiç birşeye inanmam ban göre aptallık ve cahilik olur.

Kullanıcı avatarı
Lehi

Mesajgönderen Lehi » Prş Nis 26, 2018 11:29 pm

Yoo hayir izah ettin. Seni anladim. Sadece ifade ettiklerinin, subjektif deger yargilarin oldugunu dusunmeye devam ediyorum. Demek ki buyuk ihtimalle sen, inancli oldugun bir donemde cennet cehennem olgulari sebebiyle inanmissin Tanri'nin varligina. Simdi de inancli olmak tanimini yine kendi dunya gorusune gore ( aslinda kendi dunya gorusun de degil, hayatin boyunca sectigin ve baskalrinin belirledigi IZM 'lerden ibaret) revize edip, felsefe tarihini cope atip, sil bastan yaziyor ve kendi olusturdugun ( oncekilerin olusturdugu IZM'ler) tanima olcut alip, baskalarini o sablona oturtmaya calisiyorsun.

Ateizm ve Teizm'den baska dunya gorusleri, felsefeler, ideolojiler, inanclar yada inancsizliklar da vardir.

Sana gore inancli olmak sadece dinlere inanmaktan ibaretse, benim yada baskalari icin bir problem yok. Istedigin tanimi, mevcut actuel algi duzeyinde yapabilirsin. Sadece biraz felsefe tarihini okuyup daha derin bir elestiri getirmeni oneririm. Bu konuda kusura bakma lutfen.

Her insan bir bireydir ve: ya dunya gorusunu icinde bulundugu hakim gorusun etkisi altinda belirleyip, sorgulamadan alir (dinler mesela) yada daha once baskalari tarafindan belirlenmis bir takim felsefe ve ideolojileri yani tum 'iizmleri" kendisine yakin buldugu olcude sahiplenip deklare eder.

Olayin ozu budur. Diger son sozlerini ise sadece basit propaganda cumleleri olarak algiliyorum. Islami forumlarda da, size ayni ithamlarda bulunuyorlar. Yani, ayni sacmalik.. Budist forumlari olsa galiba ikinize de kahkaha ile gulecektir. :)
En son Lehi tarafından Cum Nis 27, 2018 12:00 am tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
kutsal ruh

Mesajgönderen kutsal ruh » Prş Nis 26, 2018 11:47 pm

Lehi yazdı:Yoo hayir izah ettin. Seni anladim. Sadece ifade ettiklerinin, subjektif deger yargilarin oldugunu dusunmeye devam ediyorum. Demek ki buyuk ihtimalle sen, inancli oldugun bir donemde cennet cehennem olgulari sebebiyle inanmissin Tanri'nin varligina. Simdi de inancli olmak tanimini yine kendi dunya gorusune gore ( aslinda kendi dunya gorusun de degil, hayatin boyunca sectigin ve baskalrinin belirledigi IZM 'lerden ibaret) revize edip, felsefe tarihini cope atip, sil bastan yaziyor ve kendi olusturdugun ( oncekilerin olusturdugu IZM'ler) tanima olcut alip, baskalarini o sablona oturtmaya calisiyorsun.

Ateizm ve Teizm'den baska dunya gorusleri, felsefeler, ideolojiler, inanclar yada inancsizliklar da vardir.

Sana gore inancli olmak sadece dinlere inanmaktan ibaretse, benim yada baskalari icin bir problem yok. Istedigin tanimi, mevcut actuel algi duzeyinde yapabilirsin. Sadece biraz felsefe tarihini okuyup daha derin bir elestiri getirmeni oneririm. Bu konuda kusura bakma lutfen.

Her insan bir bireydir ve: ya dunya gorusunu icinde bulundugu hakim gorusun etkisi altinda belirler yada daha once baskalari tarafindan belirlenmis bir takim felsefe ve ideolojileri yine kendisine yakin buldugu olcude sahiplenip deklare eder.

Olayin ozu budur. Diger son sozlerini ise sadece basit propaganda cumleleri olarak algiliyorum. Islami forumlarda da, size ayni ithamlarda bulunuyorlar. Yani, ayni sacmalik.. Budist forumlari olsa galiba ikinize de kahkaha ile gulecektir. :)

sevgili arkadaşım öncelikle teşekkürler ve saygılar. ben sadece çok iyi anladığım olguları tartışırım.
anlamadığım algılayamadığım konuları tartışmak yerine izlemeyi tercih ederim.sadece çok iyi analız edip
anladığım hayatın psıkolojık veya ruhsal yanlarını irdelemeye calışıyorum . bu tarz birzcık felsefeden uzak kalır.
bu yüzden daha gerçekçidir. ve reeldir.
öncelikle sayın arkadaşım bana göre inançlı olmak için bir neden olmak zorundadır. örnegin
ben örümcek adamın tanrı olduğunu görseydım onunla konuşur ve ona derdımkı ben sana inanmak istiyorum ama karşılıgı ne? olucak. derdım. oda bana derdıkı ben sana bir ödül vadetmıyorum. ama ben güçlüyüm kudretlıyım. bana inanmak zorundasın ama cennet ve cehennem yok. derse eger ne? olucak biliyormusun?
biilnç altımda anıden uyanan mantıgım bana diyecekkı :işte böyle bir varlıga inansan ne? olucak. onun gucu kudreti bana bir zarar veremez. cehennem
olmadığı için beni yakamaz. eeeeee dogal olarakta cennette yoksa ben neden ona inanımkı sence mantıksızmı??
bana göre oldukça mantıklıdır. çünkü insanın dogasında bir ödül yada ceza veren bir tanrıya inanmak vardır. bunu inkar etmek aptallık olur.
sonuç olarak diyorumki: arkadasım inançlı olmak için bir nedenın olmak zorunda sonuçsal bir neden olmak gerekır.
sadece tanrıya inanmak diye bir kavram mantıksız olur. mantıklı olması için tanrıyı ceza ve ödül kavramlarıyla rasyönel ve reel biçimde eşleştirmek gerekir.
böylece inancın bir anlamı olucaktır. çünkü çogu ateistın bilinc altında yatan tanrının ceza ve ödül mantıgı ters mantıkla özdesleşicegınden ateistler inanmamayı tercıh edicektırkı ki diyorum en can alıcı noktası budur. dogrusuda budur. tanrının varolması için her bireyin mantıgna göre bir mantık oluşturmasıdır.
yani diyorumkı: tanrı kavramı bir anlam kazanmak istiyorsa merhametli ve ateistleride sevicek bir tanrı olmak zorundadır. yoksa tanrı olmak önemli değildir. bana görede her mantıga hitap edebilicek kadar merhametlı bir tanrı tanrı olmayı hakediyor demektır .
yoksa bir insan tanrıyı ne? zaman görür cennetemı? belkıde cehennemdemı? sorunsalı. belkıde tanrı gerçek
olsa bile bir insan cennete veya cehenneme gitse bile onu sonsuza dek göremiyebilir.
sonuç olarakta asla göremiyecegımız bir varlık cennet ve cehennem vermıeycekse ona inanmak hiç bir anlam
ifade etmez çünkü inançın anlamı tanrıya inanmakla beraber. cennet ve cehennemle özdesleşir.
sonucta sende inanabilirsin ama saygı duymam neden? biliyormusn? cennet ve cehennemı olmuyan bir tanrıya
inanmak bana göre bir inege tapmakla eşdegerdır. arkadasım saygılarımla .
En son kutsal ruh tarafından Cum Nis 27, 2018 12:01 am tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Lehi

Mesajgönderen Lehi » Prş Nis 26, 2018 11:56 pm

Cok pazarlikci bir yapin var :)

Peki oyle olsun.

Kullanıcı avatarı
kutsal ruh

Mesajgönderen kutsal ruh » Cum Nis 27, 2018 12:16 am

Lehi yazdı:Cok pazarlikci bir yapin var :)

Peki oyle olsun.

ben bu forumun en eski üyelerinden birisiyim dostum. yaklaşık 10 yıl önceydi o anı hiç unutmuyorum .unutmamda
imkansızdır. binlerce iletimin bir anda yok oluşunu izlemek bana çok acı verdi. aşırı dinciler agnostık. orgtu ozamanlar ismi siteye saldırdılar ve çökerttiler. yüzbinlerce iletide kayboldu. tam bir kaostu. o günler aklıma geldikçe gözyaşlarımı tutamıyorum. :( :shock:

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Google [Bot] ve 1 misafir