Kuran'ı Neden Muhammed Yazsın?

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
kararsız

Kuran'ı Neden Muhammed Yazsın?

Mesajgönderen kararsız » Cum Ara 18, 2015 5:15 pm

arkadaşlar mrb.yeni üyeyim ve bu da ilk sorum.
evet bir çok deist ateist arkadaş kuranı muhammedin yazdığını söyler.fakat burada bir kaç soru sormamız gerek.
ilk soru kuranı neden muhammet yazsın?böyle bir şeye neden ihtiyaç duysun?
şimdi burada şöyle bir şey düşünelim.diyelim ki fetullah gülen kendini peygamber ilan etsin ve kendisine allah tarafından vahiy geldiğini iddaa etsin.şimdi böyle bir adamın yazacağı kuran ayetleri nasıl olurdu :)
1 paralarınızı bank asya ya yatırın.
2 ışık evlerine gidin.bunda düşünenler için bir hikmet var.
3 peygamberin gösterdiğine oy verin.falan filan. aşağı yukarı böyle olacak.
yani gülenden doğruyu söyleyin adam kayırmayın adaletli olun gibi sözler bekleyemeyiz.
ancak kurana baktığımızda insanlara doğru söyleyin allaha ibadet edin içki içmeyin fakiri kollayın gibi insan fıtratına uygun insanların hoşuna gidecek ayetler görmekteyiz.yani muhammedin bir çıkarı olsa bir art niyeti olsa neden böyle ayetler yazsın ki?
bunun cevabı yok?şahsen ben bulamıyorum.yapılan açıklamalarda akla uygun değil.ama diğer taraftan da ateistlerin kuranda bulduğu çelişkiler de çok mantıklı.onlarada inanıyorum :)
bir diğer sorum.ateistler hadislere inanmazlar.ama kuranda çelişki konusunda hadislerden örnekler veriyorlar.yani işime gelen hadis durumu mu var?(ki bende inanmıyorum hadislere)
bir diğer önemli sorulardan biri.efendim kuran tevrattan incilden esinlenmiş.aralarında çok benzerlikler var.tamam da tevratta incilde allah tarafından indirilmiş.allah tevratta a dediğine kuranda b der mi?değil mi?
peki o halde kuranı kim yazdı?
kendi görüşümü söyleyim.ben allaha inanıyorum.çünkü bu mükemmel dünyayı ve mükemmel insanı elbette bir yaratan var.bu kesin.belki muhammed isminde bir peygamber de var.buna da inanabilirim.fakat kuranın peygamber tarafından yazıldığına inanmıyorum.bence muhammed öldükten sonra 3. kişiler tarafından yazıldı.bu çok daha güçlü bir ihtimal.
siz nediyorsunuz?

Kullanıcı avatarı
Aslanbek
Görüş: Açık-Agnostik
Edilen Teşekkür: 121 kere
Alınan Teşekkür: 31 kere

Re: kuranı neden muhammet yazsın?

Mesajgönderen Aslanbek » Cmt Ara 19, 2015 6:30 am

Akp'nin operasyonlarına destek adına milleti mobilize etmek için yanlış yer seçtin dostum. Akp öyle bir karşıtlık ve nefret yarattı ki muhalefette hatlar, sınırlar tamamen karıştı.

Mevzunun aslına gelirsek, din ve özellikle Kuran bilgin... SIFIR!! Evet, ne yazık ki durum bu. Şöyle ki... Örneğin, Kuran, hükümlerin değişebileceğini söylüyor: http://www.kuranmeali.org/2/bakara_sure ... lleri.aspx
Hadis mevzuu bir felaket, o konuda sana katılıyorum. En başta sorduğunu sona bıraktım, ona da değineyim ve bu mevzuya girmeden önce kapsamlı bir şekilde Kuran'ı okumanı tavsiye edeyim. Kuran içerdiği konular bakımından dönemin söylencelerinin ve bir takım beşeri değer yargılarının toplandığı bir kitap olarak görülebilirse de en çok öne çıkan yanı kanaatimce stratejik öğretileri ve önerileridir. Bunların varlığı da o dönem güncel olarak yaşanmış olaylara (savaşlara, anlaşma ve ittifaklara) yaptığı göndermelerle değer kazanır. Örneğin, Uhud savaşından bahseder (Ali İmran) ve sabrın önemini öne çıkarır, Bedir'den bahseder (Enfal) ve lojistiğin önemini önemini öne çıkarır, Muhammed'in evliliklerinden (ittifaklarından) bahseder (Ahzab), Muhammed ve avanesine rakip gruplar arasında nasıl kargaşa çıkarılabileceğinden bahseder (Haşr) ve örnekler uzar gider... Hasılı kelam, ayan beyan görünenin ortaya koyduğu kadarıyla Kuran, her toplumda işlevsel olabilecek ahlaki değerler içermesinin yanında (ki bu durumda "işlevsel olanı herkes farkedebilir" diye karşı argüman geliştirenlere karşı din düşünürleri "ahlak zaten insanda vardır ama kutsal kitap denen şey bunun esaslarını farketmesini çabuklaştırır ve kolaylaştırır" diye açıklama getirmişlerdir) stratejik doktrinler içeren bir kitaptır ve bu özelliklerinden dolayı döneminin kargaşa ortamında edinilmiş işlevsel tecrübelerden yola çıkılarak yazılmış olduğunun düşünülmesi gayet mantıklıdır.

Bilgi, kılavuzun olsun...
En son Aslanbek tarafından Cmt Ara 19, 2015 9:23 am tarihinde düzenlendi, toplamda 5 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Aslanbek

Mesajgönderen Aslanbek » Cmt Ara 19, 2015 6:37 am

Bu arada, tek kişinin yazmış olabileceği de kanaatimce düşük ihtimaldir. Dönemin trendi yüce önder belirlemek olduğu için tek kişiye maledilmiş olabilir ama kollektif bir eser olması ihtimali daha yüksek.

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 207 kere
Alınan Teşekkür: 179 kere

Mesajgönderen hector » Cmt Ara 19, 2015 12:11 pm

kararsız yazdı:arkadaşlar mrb.yeni üyeyim.ve bu da ilk sorum.
evet bir çok deist ateist arkadaş kuranı muhammedin yazdığını söyler.fakat burada bir kaç soru sormamız gerek.
ilk soru kuranı neden muhammet yazsın?böyle bir şeye neden ihtiyaç duysun?
şimdi burada şöyle bir şey düşünelim.diyelim ki fetullah gülen kendini peygamber ilan etsin ve kendisine allah tarafından vahiy geldiğini iddaa etsin.şimdi böyle bir adamın yazacağı kuran ayetleri nasıl olurdu :)
1 paralarınızı bank asya ya yatırın.
2 ışık evlerine gidin.bunda düşünenler için bir hikmet var.
3 peygamberin gösterdiğine oy verin.falan filan. aşağı yukarı böyle olacak.
yani gülenden doğruyu söyleyin adam kayırmayın adaletli olun gibi sözler bekleyemeyiz.
ancak kurana baktığımızda insanlara doğru söyleyin allaha ibadet edin içki içmeyin fakiri kollayın gibi insan fıtratına uygun insanların hoşuna gidecek ayetler görmekteyiz.yani muhammedin bir çıkarı olsa bir art niyeti olsa neden böyle ayetler yazsın ki?
bunun cevabı yok?şahsen ben bulamıyorum.yapılan açıklamalarda akla uygun değil.ama diğer taraftan da ateistlerin kuranda bulduğu çelişkiler de çok mantıklı.onlarada inanıyorum :)
bir diğer sorum.ateistler hadislere inanmazlar.ama kuranda çelişki konusunda hadislerden örnekler veriyorlar.yani işime gelen hadis durumu mu var?(ki bende inanmıyorum hadislere)
bir diğer önemli sorulardan biri.efendim kuran tevrattan incilden esinlenmiş.aralarında çok benzerlikler var.tamam da tevratta incilde allah tarafından indirilmiş.allah tevratta a dediğine kuranda b der mi?değil mi?
peki o halde kuranı kim yazdı?
kendi görüşümü söyleyim.ben allaha inanıyorum.çünkü bu mükemmel dünyayı ve mükemmel insanı elbette bir yaratan var.bu kesin.belki muhammed isminde bir peygamber de var.buna da inanabilirim.fakat kuranın peygamber tarafından yazıldığına inanmıyorum.bence muhammed öldükten sonra 3. kişiler tarafından yazıldı.bu çok daha güçlü bir ihtimal.
siz nediyorsunuz?

Kararsız , foruma hoş geldiniz.

Bence kuran'ı tam olarak okumamışsınız. Benim ilk izlenimim bu oldu. Gerçi tamamını okumanıza bile gerek yok. Ahzab suresini okuduğunuzda sorduğunuz ilk sorunun cevabını almış olacaksınız.

Ateistler hadislere inanmaz diye bir şey ise yok. O durum müslüman için geçerli. Buhari, İmam Müslim vb. kişilerin hadisleri genel olarak kabul görürken diğerleri görmez. Ama öyle bir hadis çıkar ki ortaya , buhari olsa dahi reddedilir. Ki bana göre hiç biri güvenilir değildir. En güvenilir hadisler bile peygamberin ölümünden 200 yıldan daha uzun bir zaman sonra toplanmaya başladı.

bir diğer önemli sorulardan biri.efendim kuran tevrattan incilden esinlenmiş.aralarında çok benzerlikler var.tamam da tevratta incilde allah tarafından indirilmiş. allah tevratta a dediğine kuranda b der mi?değil mi?

Allah İncil'de A dediğine Kuran'da B diyor ama . Fikir mi değiştirdi ? Örnek olarak sünnet ve domuz etinin yasaklanması verilebilir . Tevrat'ta domuz yasak incil'de serbest , Kuran'da tekrar yasak . Neden ?

Hadi diyelim ki hep benzerlikler var . Farklılıklar yok.İslam, Sümerler'in dini ile'de çok benzer , Zerdüştlük ile de. Bu dinlerde Allah tarafından mı gönderildi peki ?

siz nediyorsunuz?

Neresi mükemmel çok merak ediyorum ? Bu dünya olabilicekler arasında en kötü olanı. Daha kötüsünü hayal edemiyorum. Ha eğer mükemmellikten kastınız akıllı tasarım ise , malesef o da yalan. Peygamber öldükten sonra yazılmış olsa , neden peygamber ile ilgili bir sürü kişisel ayet var ?
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

kararsız

Mesajgönderen kararsız » Cmt Ara 19, 2015 1:02 pm

öncelikle soruma cevap veren herkese tşk.aslanbek isimli arkadaş benim kuran bilgimin sıfır olduğunu söylemiş.kendisinin ki 100 heralde :) bir kere ben ihl mezunuyum.ve kuranı bir çok kez okudum.zaten okumasam kendime bu soruları sormasam gelip burada sizinle paylaşmam.ardından hemen akp li damgası yapıştırmış :) agnostik forumda cübbeli zihniyetli bir insanla karşılaşacağımı sanmıyordum :) çünkü aynı şeyi onlar da yapıyorda :) cübbeliye sorsam ateist damgası vururdu, aslanbeke sordum akp li damgası yapıştırdı :) çok hoş :)

kararsız

Mesajgönderen kararsız » Cmt Ara 19, 2015 1:15 pm

leviler 11 Domuz çatal ve yarık tırnaklıdır, ama geviş getirmez. Sizin için kirli sayılır
Bu hayvanların etini yemeyecek, leşine dokunmayacaksınız, sizin için kirlidir.

Allah size sadece leşi, kanı, domuz etini ve Allah'tan başkası adına kesilen hayvanın etini kesinlikle haram kıldı. Fakat darda kalana, başkasının payına el uzatmamak ve zaruret miktarını aşmamak üzere bu etlerden yemek günah değildir. Hiç şüphesiz, Allah bağışlayıcı ve merhametlidir (Bakara 173)

Eğer ben, domuz eti veya pis olan bir başka et yersem, bu benim vicdanı­mı kirletmez mi? İsa cevap verdi: İtaat­sizlik insanın içine girmez, insandan, kal­binden dışarı çıkar ve bu sebeple ha­ram kılınan yiyeceği yerse kirlenmiş olur" (Fası!, XXXLL/32-34

hector sen çelişki olduğunu söylemişsin.3 kitaptan ayetleri yazdım.buna yorumun nedir?

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 234 kere
Alınan Teşekkür: 204 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Cmt Ara 19, 2015 2:11 pm

Öncelikle forumumuza hoş geldin. Umarım cevaplarımız kendi yolunu çizmende yardımcı olmuş ve olacaktır.

kararsız yazdı:ilk soru kuranı neden muhammet yazsın?böyle bir şeye neden ihtiyaç duysun?

Öncelikle Kuran; Muhammed'in düşüncelerinin, emirlerinin, hislerinin tercümesidir. Ancak Kuran'ın yazılması -o çağın coğrafyasında yazılı kültürün yeterince gelişmemiş olmasıyla da ilişkili olarak- sonraki bir dönemde gerçekleşmiştir. Tıpkı Avesta'da, İncil'lerde, Lun Yu'da ve diğer kutsal kabul edilen kitaplarda yaşanmış olduğu gibi. İhtiyaç duyma sebebi için farklı cevaplar öne sürülebilir. Kanaatimce, ileri görüşlü biri olarak coğrafyasındaki gidişatın iyi olmadığını gözlemlemişti. Ayrıca kısmen, Yahudilerin yaşadığı refah ve gösterişli hayat düzeni onu etkilemiş de olabilir. Zaten tüm bu düşüncelerini mekki dönem surelerinden okuyabiliyoruz. Ayrıca bir erk sahibi olarak bazı ayetlerinden çevresindeki pek çok kadını da kendisine helal kıldığını biliyoruz.

Fikirlerimi daha detaylandıracak olursam; O, M.S. 600'lerin Arap yarımadasında kurulu bir kabileler düzeninden artık bir devlet yapısına geçilmesinin gerekliliğini görmüştü ve devletin başına düşündüğü kral kendisi, kullanacağı hamur da dindi. Emirlerinin toplamı olan Kuran ise aslında On Emir'den biraz daha modern bir anayasa taslağıdır. İçeriği de -söz konusu zamana bir düzen getirebilmek adına- tamamıyla Arap kültür dünyasına ait miras hukuku, ceza hukuku, vergi hukuku, medeni (!) hukuk gibi çeşitli sistemlerden oluşmaktadır. Bu uzun süreç gerçekleşirken, ne kadar zeki olursa olsun, başından beri asla yalnız olduğunu da düşünmüyorum. Evrensel bazı değerlere (yalan söylememe, ana-babaya saygı vb.) sahip çıkması ise bir sürpriz değildir; Konfüçyüs'de sahip çıkmıştı bu değerlere, Gandi'de. Şimdi onlara da mı tapalım? ;) Hak edene gereken saygıyı göstermek yeterlidir, kesinlikle fazlası değil.

kararsız yazdı:bir diğer sorum. ateistler hadislere inanmazlar ama kuranda çelişki konusunda hadislerden örnekler veriyorlar. yani işime gelen hadis durumu mu var?

Gerçekte hadislerin önemi aslında ilk sorudaki cevabımı da içeriyor. Yazının daha yeterince günlük yaşama adapte olamaması sebebiyle Muhammed'in zamanında söylediklerinin hangisi tanrısının hangisi onun sözü tam olarak netleştirilebilmesi için bir ayrıma gidilmeli (aslında hepsi onun sözü) ve kayıt altına alınmalıydı (daha o yaşarken başlıyor bu süreç). Yani hadisler Muhammed'i daha iyi tanımak için gerçekten bir ehemmiyet taşımaktadır. Hadis kültürünün müslüman olan toplumlarda bir bilim (!) olarak ele alınması da bu sebeptendir. Şahsen, Kütüb-i Sitte'ye büyük bir önem vermemin sebebi de belli üstatlar tarafından derlenen 6 bin küsur hadisiyle en ciddi hadis kitap serisi olmasındandır.

kararsız yazdı:bir diğer önemli sorulardan biri. efendim kuran tevrattan incilden esinlenmiş.aralarında çok benzerlikler var. tamam da tevrat'ta incil'de allah tarafından indirilmiş...

Bu durum sadece Muhammed'in eski kitapların içeriğine hakim olduğunu gösterir. Ayrıca başından beri İncil isimli tek bir kitap yoktu. Yukarıdaki cevabımla da ilişkili olarak, kanonik ya da apokrif olarak kabul gören farklı İncil metinleri söz konusudur.

Yararlı olabilecek bir iki link ekliyorum. Dilerim açıklayıcı olmuştur yazdıklarımız, tekrar hoş geldin.

http://kutsal-kitap.net/
https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0ncil
https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0nsa ... %A7imcilik
https://tr.wikipedia.org/wiki/Konf%C3%BC%C3%A7y%C3%BCs
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 234 kere
Alınan Teşekkür: 204 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Cmt Ara 19, 2015 2:23 pm

kararsız yazdı:ardından hemen akp li damgası yapıştırmış :) agnostik forumda cübbeli zihniyetli bir insanla karşılaşacağımı sanmıyordum :) çünkü aynı şeyi onlar da yapıyorda :) cübbeliye sorsam ateist damgası vururdu, aslanbeke sordum akp li damgası yapıştırdı :) çok hoş :)

Haklısın hoş bir durum olmamış; biraz fevri olarak yazılmış belki de. Ancak karşılıklı saygı ile yürüyecek forumumuz. Şüphen olmasın, lütfen.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 207 kere
Alınan Teşekkür: 179 kere

Mesajgönderen hector » Cmt Ara 19, 2015 5:29 pm

kararsız yazdı:leviler 11 Domuz çatal ve yarık tırnaklıdır, ama geviş getirmez. Sizin için kirli sayılır
Bu hayvanların etini yemeyecek, leşine dokunmayacaksınız, sizin için kirlidir.

Allah size sadece leşi, kanı, domuz etini ve Allah'tan başkası adına kesilen hayvanın etini kesinlikle haram kıldı. Fakat darda kalana, başkasının payına el uzatmamak ve zaruret miktarını aşmamak üzere bu etlerden yemek günah değildir. Hiç şüphesiz, Allah bağışlayıcı ve merhametlidir (Bakara 173)

Eğer ben, domuz eti veya pis olan bir başka et yersem, bu benim vicdanı­mı kirletmez mi? İsa cevap verdi: İtaat­sizlik insanın içine girmez, insandan, kal­binden dışarı çıkar ve bu sebeple ha­ram kılınan yiyeceği yerse kirlenmiş olur" (Fası!, XXXLL/32-34

hector sen çelişki olduğunu söylemişsin.3 kitaptan ayetleri yazdım.buna yorumun nedir?

Kararsız ,

Açıkcası incil'i okumadım. Bildiğim bir kaç ayet var o kadar. Biriside aşağıdakidir. Birazda hristiyan arkadaşlarımdan öğrendiklerim var . Onlarda domuz etinin haram olmadığını söylüyorlar . Aşağıdaki ayette de ben öyle anlıyorum zaten.

ağza giren şeyin değil ağızdan ve kalpten çıkan şeylerin insanı kirleteceği ifade edilmektedir (Matta, 15/11. 18; Markos, 7/ 15‐23).

Matta'ya göre haram Barbanas'a göre haram değil gibi bir durum var.Onlarda kendi içinde tutarsız zaten.

Ayrıca sadece domuz eti değil sünnet'i de örnek vermiştim. Hristiyanlıkta sünnette var mı ? Varsa neden sünnet olmuyorlar açıklayabilir misiniz ?

----//////-------

İlahiyat mezunu olduğunuzu söylemişsiniz ama bu bir şey ifade etmiyor. Kuran'ı Türkçe olarak okuyup okumadığınız önemli benim için. Benim izlenimim okumadığınız yönünde. Okuduysanız bile biraz üstün körü olmuş gibi.

Azhap suresindeki peygamber ile ilgili kişisel ayetler hakkında ki düşünceleriniz nelerdir ?

3 dinde birbirisi ile büyük oranda aynı ise zerdüştlük ile ilgili olan benzerlik hakkındaki görüşleriniz nelerdir ? Ahura Mazda = Allah mı ?

Evrenin(hayatın , dünyanın ) mükemmel olduğunu söylemiştiniz. Daha açık şekilde ifade edebilir misiniz? Mükemmel olan nedir ? Yada mükemmellik nedir ?
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Kullanıcı avatarı
Aslanbek

Mesajgönderen Aslanbek » Cmt Ara 19, 2015 6:18 pm

kararsız yazdı:öncelikle soruma cevap veren herkese tşk.aslanbek isimli arkadaş benim kuran bilgimin sıfır olduğunu söylemiş.kendisinin ki 100 heralde :) bir kere ben ihl mezunuyum.ve kuranı bir çok kez okudum.zaten okumasam kendime bu soruları sormasam gelip burada sizinle paylaşmam.ardından hemen akp li damgası yapıştırmış :) agnostik forumda cübbeli zihniyetli bir insanla karşılaşacağımı sanmıyordum :) çünkü aynı şeyi onlar da yapıyorda :) cübbeliye sorsam ateist damgası vururdu, aslanbeke sordum akp li damgası yapıştırdı :) çok hoş :)

Akp'li olma ithamı en başta söylediğimdi ve haklısın biraz peşin hükümlü davranmışım, kırdıysam özür dilerim. Mevzuların diğerlerlerine gelirsek... Gelemiyoruz :) zira ayetlerle verdiğim misallere tek bir cevap vermemişsin. Bakara suresindeki "hüküm değişebilir" ayetinden başlayıp misalen verdiğim diğer ayetlere ve surelere de değinirsen tartışma çok daha sağlıklı bir hal alabilir.

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir