Kuran'ı Neden Muhammed Yazsın?

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 234 kere
Alınan Teşekkür: 201 kere

Re: Kuran'ı Neden Muhammed Yazsın?

Mesajgönderen AgnostikBey » Cum Nis 01, 2016 7:31 pm

Harika yakalamışsın videoyu. Üzerine etraflıca düşünülmesi gereken bir paylaşım olmuş.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Mems
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Mesajgönderen Mems » Cum Nis 01, 2016 8:09 pm

Bunu daha önce izlemiştim, kafası çalışan adamı ikna etmek zordur. Son çare cehennemde yanacaksın inanmalısın.

Benzer bir video.
Yorumsuz.

https://youtu.be/jlDZBo0aIgs
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

Kullanıcı avatarı
Alper ÇADIROĞLU
Görüş: Tüm Olasılıklar
Edilen Teşekkür: 9 kere
Alınan Teşekkür: 11 kere

Mesajgönderen Alper ÇADIROĞLU » Pzt Nis 18, 2016 12:38 pm

kendisi kabe koruyucu tarikatındaydı yani dinle iç içeydi.
ana ve babasını kaybetti.
tüccar gezilerinde diğer inançları öğrendi süzdü, arap kavmine din yaptı.
kendinden önce tek tanrı inancı vardı, namaz-oruç hepsi vardı. pek yeni bir şey getirmedi.
kendisi şairdi, sülalesi varlıklıydı, düzen/kanun yaptı gibi diyebiliriz... devrim...
eşi hatice ve hocası nevfel kilit isimler olabilir... hz.ömer de çok etkili...
Her olasılık olabilir.
http://www.alpercadiroglu.wordpress.com (Yazdığım 300 küsür bilimsel yazı/makale.)

thalese
Edilen Teşekkür: 4 kere
Alınan Teşekkür: 1 kere

Mesajgönderen thalese » Sal Nis 19, 2016 11:34 pm

kararsız yazdı:arkadaşlar mrb.yeni üyeyim ve bu da ilk sorum.
evet bir çok deist ateist arkadaş kuranı muhammedin yazdığını söyler.

Bunu mecburen diyorlar, demek zorundalar. Çünkü kendi düşünceleri ile çelişmemek, kendi-kendini yalanlamamak adına, içinde Allah, cennet, cehennem, melek, ruh, ahiret kavramları olan bir kitabı, nasıl da Allah gönderdi, bir peygamber vasıtası ile kaleme alındı diyebilirler?

Zaten ateist, tanrıyı kabul etmediğinden, ortada da bir kitap var, mecburen, "işte kendi yazmıştır" demek zorunda.
Deist de, zaten, tanrını bilinmezliğine inandığından, peygamberlik kavramını saçma bulduğundan mecburen o da aynısını diyecek.

Halbuki, sizin de dediğiniz gibi, kur'an'da insanı değerleri de anlatan çok ayet vardır. Kısaca, herkes kendi penceresinden baktığından, subjektif olduğundan ama aksini savunduğundan.....
" Lütfen, kutsal kitaplara inanmayanlar bana ayet, hadis delili göstermesin. Ortak bir paydada buluşalım, ortak inandıklarımız ile ortak akıl ile konuşalım"

Epica
Görüş: Felsefenin seyyahı

Mesajgönderen Epica » Çrş Nis 20, 2016 12:17 am

Kuran Muhammedin kendi ömründe çeşitli olay ve zamanlarda, toplam 23 senede tanrıdan geldiğini iddia ettiği sozlerdir. Çeşitli tabletlere ve hafızların beynine işlenmiştir ama ilk sistemli kitaba yazılmış hali Ebu Bekir zamanıdır ve o zaman da halife lehine yeni şeyler yazılmış olabilir yani Musa'ın 10 emri gibi birden gelen birşey değil.Demem o ki kuranın insan yapımı bir kitap olduğu belli.

Kullanıcı avatarı
NOLAN
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 93 kere
Alınan Teşekkür: 76 kere

Mesajgönderen NOLAN » Cmt Nis 30, 2016 7:04 pm

Muhammed diye birisi hiç yaşamadı..Tıpkı Musa ve İsa gibi..
Allah'da yok zaten.. :)
Geriye bu dini kimlerin uydurduğu sorunsalı kalıyor..
Bence bu dini(ayetleri/hadisleri),Abbasiler döneminde yaşamış KUTTAB(yazıcılar) isimli sosyal/toplumsal üst bir sınıfa ait olan insanlar yazdılar/uydurdular..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
kutsal ruh
Görüş: agnostik
Edilen Teşekkür: 1 kere

Mesajgönderen kutsal ruh » Sal Nis 24, 2018 10:33 pm

KURANDAKİ ÖLÜMCÜL MANTIK HATASI.

Ali İmran Suresi, 19: Allah katında din İslam’dır/Allah’a teslim olmaktır. Kitap verilmiş olanlar, kendilerine ilim geldikten sonra, aralarındaki azgınlık/haset yüzünden ihtilafa düştüler… Kim Allah’ın ayetlerine nankörlük ederse, Allah hesabı çabucak görecektir.
Ali İmran Suresi 85: Kim İslam’dan/Allah’a teslim olmaktan gayrı bir din ararsa artık o, ondan asla kabul edilmeyecektir. Ve o, âhirette hüsrana düşenlerdendir.

"Yahudî ve Hristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirinin dostudurlar. İçinizden kim onları dost edinirse, o da onlardandır. Allah zalim topluluğa hidâyet etmez." (Maide, 5/51)

sanırım yorum yapmaya gerek yok.bu ayetler sadece islamın degıl. tüm dinlerin sahte olduğunu ispatıdır.
derin duşunun arkadaşlar yahudi ve hrıstiyanları dost edinmeyin diyen bir ayet.sözün bittiği yer burası sanırım.maide 51. yani islamın allahı diyorki:islam dışındaki tüm dinlere inanan yahudiler ve hristiyanlar.cehenneme gidicek işte ayet işte ispat. hemde ibretlik bir ispat.
peki şimdi soruyorum islamdan önce yaşamış hristiyanların ve yahudilerin ne? suçu varkı .allah olduğu iddia edilen arap tanrısı bu insanları cehenneme atıcak.bunun mantığı yoktur. burda mantık aramak ateist olmak gibidir. çünkü ateizm başlı başına mantıksızlıktır.Yanlış anlaşılmasın ateizm derken pozitif ateizm oldukça mantıksızdır. bana göre yoksa negatif ateizm oldukça mantıklı ve mükemmel bir mantıktır. Allah kendi verdiği dinleri inkar ediyor .akıl alır gibi değil..bu insanlar islamdan önce yaşamışlar zerre kadar suçları yok. madem mantıklı birşey yazıcaksınız kuran mealcileri bana 6666 ayet dışında bir ayet gösterin. örnegın biz islamdan oncekı dinlere inanan yahudileri ve hristiyanları değil islamdan sonrakı hrıstıyan ve yahudileri cehenneme atıcaz diyen bir ayet gösteremesınız. cunku böyle bir ayet yok.
Benim düşüncem muhammed diye biri yaşamıştır. sıradan arap bir çobandı. buyuk olasılıkla medinede.ayrıca diğer arkadaş oldukça mantıklı yorumda bulunmuş. kuran buyuk olasıkla m.s. 12.. yyda yazıldı. yani 7. yyda kuran yazılmadı. alımler toplandılar ve 11. ile 12. yy arası medınede ve mekke cıvarında bir kıtap yazmaya karar verdıler bu kıtabın adınıda arapça kelıme olan kuran koydular. tanı tanrıyla zerre kadar bagı olmuyan madein human icadı bir kıtap. tıpkı incıl ve tevrat gibi düşünün.
En son kutsal ruh tarafından Sal Nis 24, 2018 10:48 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
kutsal ruh

Mesajgönderen kutsal ruh » Sal Nis 24, 2018 10:44 pm

Mems yazdı:Bunu daha önce izlemiştim, kafası çalışan adamı ikna etmek zordur. Son çare cehennemde yanacaksın inanmalısın.

Benzer bir video.
Yorumsuz.

https://youtu.be/jlDZBo0aIgs

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :lol: :lol: :D :D

gerçekten cehennem olsa bile şu müslümcükler cehennemi ne? zannediyor yahu.. ruhani boyutta ateşin ne? işi var . odunun ne? işi var. rezaletle dolu mantık kurmuşlar. müslümcukler. hem ruhani boyut diyeceksin hemde ateşten ve odundan bahsediceksin. :mrgreen: yuhhhh derler adama...

Kullanıcı avatarı
Lehi
Görüş: Liberal
Edilen Teşekkür: 4 kere
Alınan Teşekkür: 4 kere

Mesajgönderen Lehi » Çrş Nis 25, 2018 9:27 am

Kimin kafasi calisiyor mus. Efe Aydal'in mi? Turkiye gibi bir yerde kendisini ifade etmesi takdir edilesidir fakat atheistim deyip agnostism tanimi yapan, inanmiyorum deyip, gercekten inanmak istedigini soyleyen bir arkadasimiz.

Kullanıcı avatarı
kutsal ruh

Mesajgönderen kutsal ruh » Prş Nis 26, 2018 4:51 pm

Evet müslüman arkadaş varsa tartışma istiyorum hodri meydan. şimdi önce ayeti bir inceliyelim.

(67/MULK-1: Hükümranlık elinde olan Allah, yücedir. O, her şeye hakkıyla gücü yetendir.) / (67/MULK-1: Saltanat, tasarruf ve tedbîr, elinde olan mâbûdun şanı yücedir, münezzehtir ve onun her şeye gücü yeter.)

şimdi ayeti incelediğimizde allah olduğu iddia edilen arap tanrısı diyorki:

benim gücüm herşeye yeter imkansiza bile pekala o zaman neden? allahınız.

1: islamı yaratırkan peygamberlere.

2: kitaplara.

3: meleklere

4: cinlere.

5: şeytana

6: ve bir evrene ihtiyac duyuyor.

herşeye güçü yeten allahınız. bu tarz insancıl ihityaçları olması sizlerede oldukça garip gelmiyormu???

herşeye gücü yeten allahınızın demekki dinleri vermek için herşeye gücü yetmiyor.ki bu tarz eylemlerde bulunuyor. bir kere

kendimizi kandırmayalım . beylerr...

tanrının herşeye güçü yetseydi.kuranıda kendi yazardı. ve evrenin dışından biz insanlara ışınlardı.kitabı yazdırmak için bir melege ve bir peygambere ihtiyac duyuyorsa tanrının gücü herşey yetmiyorki: arabulucu kullanıyor demektır. hatta ispatıdır.

meleklere ihtiyacı olmazdı. abra kadabra der. melek olurdu. abra kadabra der.. cin olurdu yada şeytan olurdu.işte bu örnek islamı çöketmeye yeterde artar bile örnekler çogaltılabilir. ama sanırım bu örnek oldukça etkili olucaktır.

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir