Kuran'ı Neden Muhammed Yazsın?

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
Bayrak
Görüş: Agnostik Ateizim
Edilen Teşekkür: 88 kere
Alınan Teşekkür: 37 kere
İletişim:

Re: Kuran'ı Neden Muhammed Yazsın?

Mesajgönderen Bayrak » Prş Şub 04, 2016 12:28 am

Hadiste yazanlar gerçekten muhammedin yaptığı ve söylediği şeyler çünkü islama göre sahih deniyor. İşte muhammedin vahy alırken yaptıklarını anlatan bu hadislerin doğruluğunu esas alarak içeriğinde ki şeylerin muhammedin hastalıklı biri olduğunu ortaya koyuyor...

şimdi bu sözümü anlamak gerçekten çok mu zor?

Örneğin Ebu Cehil muhammede sen eskilerin masallarını anlatıyorsun demiş mi? islam tarihine göre ve kurana göre demiş... Şimdi Ebucehilin bu sözü söylediği doğru ama sana göre bu söylediği söz yanlış... değil mi? Sanırım şimdi anlamışsındır

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 74 kere
Alınan Teşekkür: 108 kere

Mesajgönderen Firavun » Prş Şub 04, 2016 4:16 am

aslanparça yazdı:Geleceğin olmadığı geçmişin de boşluk olduğu bir durumda bu dünyadan ne beklenecek ki...

İşte tam da bu yüzden yaşamak daha anlamlı. Geçmişin kurgulanmış olduğuna inandığı bir dünyada, her şeyini geleceğe yatırım yapmak için yaşayan bir insanın anlayamayacağı bir güzellik var dünyayı başka bir hayat olmadığını bilerek yaşamanın.

Hayat, uğrunda ölmeye değecek kadar güzel. Bunun için öte dünyada anlam aramaya gerek yok.

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 234 kere
Alınan Teşekkür: 201 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Prş Şub 04, 2016 1:02 pm

İddianın aksine Muhammed Mustafa elbette deli değildi. Kendi zamanının şartlarını çok iyi analiz edebilen, ne istediğini bilen, bunu elde edebilmek adına çözümler üretebilen gayet akıllı biriydi. Sosyal zekasının da ortalamanın gayet üzerinde olduğunu düşünüyorum; insanlar üzerinde bıraktığı izlenimlerden de takip edebiliyoruz bu özelliklerini. Ancak zaman zaman ruh hali inişli çıkışlı bir hal almış olabilir: allah seni kahretsin/elleri kurusun vb. cümleler duyguların patlaması ile yazılmış ifadelerdir. Ayrıca konuyu tüm tarih boyutunda düşünürsek, şamanlar için veya tanrı-kral olan firavunlar için de hepsi birer deli diyebilir miyiz?

Ayrıca kanaatimce kökten ateistlerin kökten dincilerden bir farkı yoktur. Nefret sadece nefreti doğurur.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Bayrak
İletişim:

Mesajgönderen Bayrak » Prş Şub 04, 2016 6:55 pm

AgnostikBey yazdı:İddianın aksine Muhammed Mustafa elbette deli değildi. Kendi zamanının şartlarını çok iyi analiz edebilen, ne istediğini bilen, bunu elde edebilmek adına çözümler üretebilen gayet akıllı biriydi. Sosyal zekasının da ortalamanın gayet üzerinde olduğunu düşünüyorum; insanlar üzerinde bıraktığı izlenimlerden de takip edebiliyoruz bu özelliklerini. Ancak zaman zaman ruh hali inişli çıkışlı bir hal almış olabilir: allah seni kahretsin/elleri kurusun vb. cümleler duyguların patlaması ile yazılmış ifadelerdir. Ayrıca konuyu tüm tarih boyutunda düşünürsek, şamanlar için veya tanrı-kral olan firavunlar için de hepsi birer deli diyebilir miyiz?

Ayrıca kanaatimce kökten ateistlerin kökten dincilerden bir farkı yoktur. Nefret sadece nefreti doğurur.

muhammedin piskolojik rahatsızlıkları olan biri olduğunu anlamak için islam tarihine bakmak yeterlidir

Ravi: Yahya İbnu Ebi Kesir
Hadis: Ebu Seleme İbnu Abdirrahman`a Kur`an`dan ilk inenin ne olduğunu sordum. “Ya eyyühe`l-Müddessir (ey örtüsüne bürünmüş)! (suresi)dir!” dedi. Ben; “İyi ama, başkaları ilk inenin İkra` bismi Rabbikellezi halak (süresidir). diyorlar” dedim. Bunun üzerine Ebu Seleme: “Ben bu hususta Hz. Cabir (ra)`e sormuştum. O bana; “Sana, Resulullah Aleyhissalatu vesselam`ın söylediğinden başka bir şey söylemeyeceğim, Aleyhissalatu vesselam: “Bir ay kadar Hira magarasına mücavir oldum (itikafa girdim). Mücaveretimi (itikafımı) tamamlayınca, dağdan indim. Derken bana bir seslenen oldu. Sağıma baktım, hiçbir şey görmedim. Soluma baktım, yine bir şey görmedim. Arkama baktım bir şey görmedim. Derken başımı kaldırdım, bir şey gördüm, ama (bakmaya) dayanamadım. Hemen Hatice`nin yanına geldim: “Beni örtün!” dedim. Derken şu ayetler nazil oldu. (Mealen): “Ey örtüsüne bürünen! Kalk! (insanları ahiretle) korkut! Rabbini büyükle, elbiseni temizle. Pislikten kaçın..” (Müddessir suresi). Bu vahiy namaz farz kılınmazdan önceydi.”

Kullanıcı avatarı
Bayrak
İletişim:

Mesajgönderen Bayrak » Prş Şub 04, 2016 6:57 pm

Linki kaldırdım kural kuraldır... kusura bakmayın
En son Bayrak tarafından Cum Şub 05, 2016 9:07 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Bayrak
İletişim:

Mesajgönderen Bayrak » Prş Şub 04, 2016 6:58 pm

Altına kaçırmak: Agir epileptik nobet belirtilerinden bir digeri ise kaynakta uzaman doktorun yazdigi “farkında olmadan küçük ve büyük tuvaletin koyulmasi.” Bakiniz Muhammed kendisine yine siddetli bir sekilde inen ayet karsisinda korkudan ortülere ortünüp bürünüyor. Altina kacirdigini adeta itiraf ediyor;

Muddesir
1. Ey giysisine bürünüp kenara çekilen!
2. Kalk da uyar!
3. Rabbinin yüceliğini duyur!
4. Temizle giysilerini!
5. Uzaklaştır kendinden pisliği!

Muslumanlar yukaridaki pisligi “putlara tapma, kotuluk yada sirk” olarak izah etmeye calisirlar. Oysa ayette gecen “elbise, giysi” kelimesi durumun gercek yuzunu gayet iyi bir sekilde acikliyor.

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 234 kere
Alınan Teşekkür: 201 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Cum Şub 05, 2016 2:04 am

Bayrak yazdı:Ravi: Yahya İbnu Ebi Kesir
Hadis: Ebu Seleme İbnu Abdirrahman`a Kur`an`dan ilk inenin ne olduğunu sordum. “Ya eyyühe`l-Müddessir (ey örtüsüne bürünmüş)! (suresi)dir!” dedi. Ben; “İyi ama, başkaları ilk inenin İkra` bismi Rabbikellezi halak (süresidir). diyorlar” dedim. Bunun üzerine Ebu Seleme: “Ben bu hususta Hz. Cabir (ra)`e sormuştum. O bana; “Sana, Resulullah Aleyhissalatu vesselam`ın söylediğinden başka bir şey söylemeyeceğim, Aleyhissalatu vesselam: “Bir ay kadar Hira magarasına mücavir oldum (itikafa girdim). Mücaveretimi (itikafımı) tamamlayınca, dağdan indim. Derken bana bir seslenen oldu. Sağıma baktım, hiçbir şey görmedim. Soluma baktım, yine bir şey görmedim. Arkama baktım bir şey görmedim. Derken başımı kaldırdım, bir şey gördüm, ama (bakmaya) dayanamadım. Hemen Hatice`nin yanına geldim: “Beni örtün!” dedim. Derken şu ayetler nazil oldu. (Mealen): “Ey örtüsüne bürünen! Kalk! (insanları ahiretle) korkut! Rabbini büyükle, elbiseni temizle. Pislikten kaçın..” (Müddessir suresi). Bu vahiy namaz farz kılınmazdan önceydi.”

Bu hadis gerçek görünüyor. Ancak söylediklerin hala bir iddia. Oradaki pislik anlamına gelen arapça kelime aynı zamanda ahlaksızlık anlamına da gelmekte.

Bayrak yazdı:https://islamingercekleri.wordpress.com/2013/10/25/muhammedin-sara-hastaligi-temporal-lop-epilepsi-hastaligi/

Tek bir mesaj içerisinde böyle bir paylaşım şekli yok, yönetmeliğimiz açısından da sıkıntılı.

Bayrak yazdı:Altına kaçırmak: Agir epileptik nobet belirtilerinden bir digeri ise kaynakta uzaman doktorun yazdigi “farkında olmadan küçük ve büyük tuvaletin koyulmasi.” Bakiniz Muhammed kendisine yine siddetli bir sekilde inen ayet karsisinda korkudan ortülere ortünüp bürünüyor. Altina kacirdigini adeta itiraf ediyor;

Muddesir
1. Ey giysisine bürünüp kenara çekilen!
2. Kalk da uyar!
3. Rabbinin yüceliğini duyur!
4. Temizle giysilerini!
5. Uzaklaştır kendinden pisliği!

Muslumanlar yukaridaki pisligi “putlara tapma, kotuluk yada sirk” olarak izah etmeye calisirlar. Oysa ayette gecen “elbise, giysi” kelimesi durumun gercek yuzunu gayet iyi bir sekilde acikliyor.

Dediklerin ihtimal dahilinde olduğu gibi olmayadabilir. Ayet, giysi kelimesi ile açıldığı için giysi kelimesi ile devam etmesi normaldir. Ayrıca bir diğer mesajında aslında "fe/fa" bağlacı ile başlayan Tevbe suresi 5. ayetini cımbızladığın gibi burada da olaya bir bütün olarak bakamayıp 3. 4. 5. 6. ve 7. ayetlerin birbirine (hatta 8. ve takip eden ayetlerde birbirine bağlı) "ve" bağlacı ile bağlı olduğunu atlamışsın. Türkçe çevirilerin çoğunda bu durum belirtilmese de arapçasında mevcuttur ve ağdalı bir dil ile anlam güçlendirilmeye çalışılarak ahlaksızlıktan/pislikten/dışkıdan(!) uzak durulması ve de eklemediğin 6. ve 7. ayetler ile karşılık bekleyerek iyilik yapılmaması ve böylece efendisi (rabbi) için artık sabretmesi gerektiği söylenmekte.

Dikkat edersen ağdalı bir dil ifadesi ile bir söz sanatı kullanmış oldum. Örneğin Arabın biri gelip çat pat türkçesi ile bu söz sanatını çözümleyebilir mi? Üstelik bir de bize karşı çıkıp "ağdalı dil diye bir şey olamaz, açıkçası sizler saçmalıyorsunuz" diyebilir mi? Bence demesin, komik oluyor çünkü.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 203 kere
Alınan Teşekkür: 179 kere

Mesajgönderen hector » Cum Şub 05, 2016 8:24 pm

Ben de şahsen Muhammed Peygamber'in deli olduğunu düşünmüyorum aksine zeki birisiydi. O zamanlarda o bölgede herhangi bir yönetim şekli yoktu(krallık vb.)(en azından benim bildiğim kadarıyla).Muhammed peygamber bu boşluktan bence çok iyi yararlandı , islami yönetim şeklini kanla ve savaşlarda benimsetti ve kendisi de bu yeni yönetim sisteminin lideri oldu. Bir bakıma devrim yaptı bile diyebilirim.Tabi kötü bir devrimdi.
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Kullanıcı avatarı
Bayrak
İletişim:

Mesajgönderen Bayrak » Cum Şub 05, 2016 9:11 pm

hector yazdı:Ben de şahsen Muhammed Peygamber'in deli olduğunu düşünmüyorum aksine zeki birisiydi. O zamanlarda o bölgede herhangi bir yönetim şekli yoktu(krallık vb.)(en azından benim bildiğim kadarıyla).Muhammed peygamber bu boşluktan bence çok iyi yararlandı , islami yönetim şeklini kanla ve savaşlarda benimsetti ve kendisi de bu yeni yönetim sisteminin lideri oldu. Bir bakıma devrim yaptı bile diyebilirim.Tabi kötü bir devrimdi.

Akli dengesi bozuk derken yaptığını ettiğini bilmeyen zır deli anlamında kullanmadım zaten.... Muhammedin bir tür epilepsi hastası olduğu ve bu hastalıktan kaynaklanan nedenlerle hayali varlıklar gördüğü o yaşadığı döneminde etkisiyle ki o dönemde tüm arabistanda bir peygamber beklentisi olduğu bu nedenle de pekçok kimsenin ben peygamberim diye ortaya çıktığı bilinmektedir... Zihninde ki bu hayali olaylarla bu peygamberlik olayını birleştirip... zaman zaman biliçli zaman zamanda bu hastalığın etkisiyle ayetler uydurup... kendine güç ve iktdar temin ettiğini dile getiriyorum....

Evet bence de muhammed çok ama çok zeki biri ama bu zekası aynı zamnda hastalıklı bir zihnin ürünü olunca ortaya çıkan kişilik bozukluğu oluyor...

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 203 kere
Alınan Teşekkür: 179 kere

Mesajgönderen hector » Cum Şub 05, 2016 10:33 pm

Bayrak yazdı:
Akli dengesi bozuk derken yaptığını ettiğini bilmeyen zır deli anlamında kullanmadım zaten.... Muhammedin bir tür epilepsi hastası olduğu ve bu hastalıktan kaynaklanan nedenlerle hayali varlıklar gördüğü o yaşadığı döneminde etkisiyle ki o dönemde tüm arabistanda bir peygamber beklentisi olduğu bu nedenle de pekçok kimsenin ben peygamberim diye ortaya çıktığı bilinmektedir... Zihninde ki bu hayali olaylarla bu peygamberlik olayını birleştirip... zaman zaman biliçli zaman zamanda bu hastalığın etkisiyle ayetler uydurup... kendine güç ve iktdar temin ettiğini dile getiriyorum....

Evet bence de muhammed çok ama çok zeki biri ama bu zekası aynı zamnda hastalıklı bir zihnin ürünü olunca ortaya çıkan kişilik bozukluğu oluyor...

Özür dilerim ben yanlış anlamışım. Gerçi hastalıklı olup olmadığı konusunda net bir fikrim yok ama diğer kısımlara aynen katılıyorum.
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir