Kuran'a göre Tanrı nerede?

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
cernomirdin
Görüş: deist
Alınan Teşekkür: 29 kere

Re: Kuran'a göre Tanrı nerede?

Mesajgönderen cernomirdin » Sal Mar 22, 2016 7:53 pm

faith-fatih yazdı:Muhyiddin-i Arabi "Fütuhat-ı Mekkiyye" adlı eserinin "tahtın taşıyıcıları"na dair olan onüçüncü bâbında şu anlamda bir nazım ile söze başlayarak,

"Taht ve onu taşıyanlar, vallahi Rahman ile yüklüdür...
Burada da anlatılan Yer gök Allahın rahmeti üzerine ayakta duruyor ve hepimizin bildiği dört büyük melek şuan ki taşıyıcılar. cebrail a.s, israfil a.s.,mikail a.s.,azrail a.s. ve bu dört ayak bugün Arş'ın taşıyıcıları, onun idaresi ile görevli olanlardır.Yani dünyada dörttür. ahirette dört daha eklenerek muhammed a.s.,rıdvan a.s.,Adem a.s. ve halil ibrahim a.s. ile birlikte onlar sekizdir.Ve Allahu tealanın rahmeti bu sekiz ayak üzerinden tecelli etmeye devam edecektir. şeklinde.

Yani taht kelimesinden tahtın dışındaki her şeyi anlıyorsunuz.Taht kelimesinden bir tek taht anlamını anlamıyorsunuz.Harika. :lol:
Yani Kuran Allah'ın tahtı var derken bir tek tahttan bahsetmemiş oluyor,başka her şeyden bahsetmiş oluyor.Taht derken rahmet demiş oluyor,melek demiş oluyor,gök demiş oluyor;ama bir tek taht demiş olmuyor.Harika bir anlayışınız var doğrusu. :roll:
8 meleğin tahtı nakletmesi,Allah'ın tahtına oturmuş halde gelişini anlatıyor.Bu o kadar açıkki bunu görememek imkansızdır.İki ayeti bir arada düşünmek bile bunu anlamaya yeter.
Gök yarılıp çatlar ve aşağı sarkar(Hakka 16-KURAN)
Ve işte o zaman onun yüksek tahtını 8 tane melek taşır,yanlarına dizilmiş olarak(Hakka 17-KURAN)
Onlar mtulaka Allah'ın meleklerle bulutlar içinde gökten geleceği günü bekliyorlar.O gün iş bitirilmiş,emir yerini bulmuş olacaktır(Bakara 210-KURAN)
Ve neden Allah'ın tahtı olmamalıdır kısmını açıklamıyorsunuz.Neden Allah gökte olmamalıdır kısmınıda anlatmıyorsunuz.Kuran açıkça Allah göktedir ve bir taht üzerinde oturmaktadır dediği halde;sizler neden Allah gökte değildir diyorsunuz?Sizler neden tahtı yoktur demektesiniz?
Tahtı vardır derken tahtı yoktur demek istiyorsa;o göktedir derken gökte değildir demek istiyorsa,o zaman kendini anlatma konusunda ciddi psikolojik sorunlar yaşıyor demektir. :ugeek:
TANRI'NIN VERDİĞİ GÜVEN İÇİNDE.ONUN KORUMASI ALTINDA.

faith-fatih
Görüş: musluman
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 5 kere

Mesajgönderen faith-fatih » Çrş Mar 23, 2016 12:02 am

Anlayışımız gerçekten harika. Edebiyatta ustalık az kelimiyle çok şey anlatmaktır.kuranın edebiyatı diyelim biz buna.ayrıca biz peygamberimizin anlattığı şekilde okuruz kuranı kafamıza göre değil.Aksi halde peygambere ne gerek vardı.gökten kitap yağar bizde gökten geleni öylece alır yorumlardık. onun izahatı bu yönde. Allahu teala taht kelimesini insanların anlayacağı edebi bir şekilde kullanmış. şöyle ki ,taht yerine mülk deseydi.farklı bir anlam çıkardı.mülk hukukta sahiplik bildirir.tasarruf ise başkasının mülkü üzerinde istifade yada sorumluluktur.memurlar devletin sahibi değildir.fakat atama yoluyla tasarruf ederler.devlet cumhurbaşkanının mülkü değildir fakat millet adına yönetim sergiler.Burada mülk Allahu tealaya ait olmakla birlikte sekiz melek tasarruf edemiyor ;çünkü,ne istifade nede kendi tercihleri doğrultusunda izinsiz hiçbir sonuç doğuramıyorlar. Yani burada hem mülk hemde tasarruf kelimeleri anlamı beslemiyor.Burada sekiz melek mülkün yönetiminde yok ve şuanda sayıları sekiz değil sadece mahşer gününden sonraki zaman diliminde Allahu tealanın yönetiminde başı çeken sekiz olacağını belirtiyor.merak ediyorum,benim yukarıda yazdığım anlamı çıkarmam için bana öyle bir cümle kur ki, ben hem yukarıda yazdığım anlamı çıkarayım hemde Ve işte o zaman onun yüksek tahtını 8 tane melek taşır,yanlarına dizilmiş olarak(Hakka 17-KURAN) bu cümleden kısa olsun.

Kullanıcı avatarı
cernomirdin

Mesajgönderen cernomirdin » Çrş Mar 23, 2016 12:36 am

faith-fatih yazdı:Anlayışımız gerçekten harika. Edebiyatta ustalık az kelimiyle çok şey anlatmaktır.kuranın edebiyatı diyelim biz buna.ayrıca biz peygamberimizin anlattığı şekilde okuruz kuranı kafamıza göre değil.Aksi halde peygambere ne gerek vardı.gökten kitap yağar bizde gökten geleni öylece alır yorumlardık. onun izahatı bu yönde. Allahu teala taht kelimesini insanların anlayacağı edebi bir şekilde kullanmış. şöyle ki ,taht yerine mülk deseydi.farklı bir anlam çıkardı.mülk hukukta sahiplik bildirir.tasarruf ise başkasının mülkü üzerinde istifade yada sorumluluktur.memurlar devletin sahibi değildir.fakat atama yoluyla tasarruf ederler.devlet cumhurbaşkanının mülkü değildir fakat millet adına yönetim sergiler.Burada mülk Allahu tealaya ait olmakla birlikte sekiz melek tasarruf edemiyor ;çünkü,ne istifade nede kendi tercihleri doğrultusunda izinsiz hiçbir sonuç doğuramıyorlar. Yani burada hem mülk hemde tasarruf kelimeleri anlamı beslemiyor.Burada sekiz melek mülkün yönetiminde yok ve şuanda sayıları sekiz değil sadece mahşer gününden sonraki zaman diliminde Allahu tealanın yönetiminde başı çeken sekiz olacağını belirtiyor.merak ediyorum,benim yukarıda yazdığım anlamı çıkarmam için bana öyle bir cümle kur ki, ben hem yukarıda yazdığım anlamı çıkarayım hemde Ve işte o zaman onun yüksek tahtını 8 tane melek taşır,yanlarına dizilmiş olarak(Hakka 17-KURAN) bu cümleden kısa olsun.

Bir kere anlattıklarında ayette olmayan her şey var.Bir tek ayette anlatılan şey yok;yani tahtın nakledilmesi olayı yok.
Ve sorunu halen daha tam görebilmiş değilsin malesef.
Ve işte o zaman onun yüksek tahtını 8 tane melek taşır,yanlarına dizilmiş olarak(Hakka 17-KURAN)

Taht kelimesi bir şeyin yapılmasını kastetmek için kullanılmış olsa ayette;o zaman tahtla anlatılan mecazi bir şeydir denilebilirdi.Ama taht denilerek tahtın yaptığı bir eylem anlatılmamış;tahta yapılan bir eylem anlatılmış.Buda tahtı nesne yapar.Yani taht eylemi yapan değil,taht eyleme maruz kalandır.Çünkü taht bir şey yapmıyor,tahtın kendisine bir şey yapılıyor:taht naklediliyor.Allahın eli onların elinin üstündedir derken;onların yaptıkları eylem için onların eli deniliyordu.Allahın yaptıkları içinde Allah'ın eli deniliyordu.Yani burada el yaptırım gücü,yapılan eylem olarak kullanılıyor.Onun için gerçek bir el,bir nesne söz konusu değil diyoruz.Ama deseydiki;Allah'ın eline pansuman yaptılar;o zaman Allah'ın eli yok diyemezdik.Çünkü elin yaptığı bir işlem değil bizzat ele yapılan bir işlem söz konusu olacaktı.
Artı gelenekçi müslümanların en büyük hatası mecazi anlatımın içeriğini bilmiyor olmalarıdır.Mecazın bir sınırı vardır.Mecaz anlam metinde anlatılanın tam zıttı olamaz.Yani sana bir tokat atana öbür yanağınıda çevir,şiddete şiddetle karşılık verme diyen bir söz,gidin herkesi öldürün anlamına gelemeyecektir.Bir metnin mecazi anlamı olsa bile,metinde vurgulanan anlamın tam zıttı olması beklenemez.Aynı şekilde Allah'ın tahtı vardır(Hakka 17) ayetide Allah'ın tahtı yoktur anlamına gelemez.Allah göktedir(Mülk 16) ayetide Allah gökte değildir anlamına gelemez.
Eğer gökte olmadığını anlatmak için ben gökteyim ifadesini kullanıyorsa,tahtının olmadığını anlatmak içinde benim tahtım var ifadesini kullanıyorsa;o zaman dilbilimi konusunda,anlambilimi konusunda kafası çok karışık demektir.

faith-fatih

Mesajgönderen faith-fatih » Pzr Mar 27, 2016 4:46 pm

sorun yok.senin sorun diye tanımladığın edebi bir anlatım şeklidir.sadece o kadar.taht,mülk ve yönetimi temsil ediyor.taşıyıcılar yani yükleniciler bu yüklenmeyi var olan bir nesnenin nakli değil;mülkiyet ve yönetimi tavsir eden tahtın bir komutan misali yönetimin isteklerinin uyguyacıları olarak belirtilen sekiz sayısı mevcut.
not:bir şeyi taşımak o şeyi nakletmek değildir.
misal Atatürk -vatan çalışkan insanların omuzları üstünde yükselir.derken. kimse sırtlanıpta bir yere kaldırmıyor yada nakletmiyor.buna benzer bir durum.
yada cami sütunları camiyi bir yerden alıp bir yere nakletmez.Lakin o yapıyı taşırlar....ve bunun gibi bir çok örnek...
zaten tahtın cisim olmadığını kavrarsan taşıyıcılarında bir şey nakletmedikleri kendiliğinden belirir zihninde.şimdi peygamberimiz nasıl ifade ediyor Allahın tahtını.istersen o şekilde inceleyelim.Peygamber :-Allahın tahtı her şeyin üzerindedir.diyor.ne senin nede benim sırtımda bir taht yok.biz herşeye dahil değilmiyiz.O yüzden kuranı hadissiz okumayın.Kuran bir çınar misali....her bakan kendi kapasitesince bişeyler görür.bir marangoz iyi bir mobilya hammeddesi,bir ressam güzel bir manzara,bir tabib yaprakları yada kabuğunda bulunan bir şifayı,en ahmaklarımızda yakacak olarak görür.Bu kuran yakacak olarak korkutulacak değil,müjdelenecek olan içindeki güzellikleri keşf edilecek olan bu ağaç gibidir.O yüzden gözlerimizdeki perdeyi kaldırmak bize düşüyor.zira her koyun kendi bacağından asılır.

Kullanıcı avatarı
Mems
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Mesajgönderen Mems » Pzr Mar 27, 2016 7:35 pm

Güzel kardeşim yanlış anlamada sen daha kendini ifade edemiyorsun gelmişsin buraya bir milyardan fazla insanın inandığı dini savunmaya kalkıyorsun. Tartışmanın fazlası ile kimseye yararı olmadığını düşünüyorum.. Demagoji yapmaktan başka bir şey yapmıyorsun.
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

faith-fatih

Mesajgönderen faith-fatih » Pzr Mar 27, 2016 8:33 pm

bencede tartışmanın faydası yok. Belliki anlamak için okumuyor,dinlemiyorsunuz. amaç üzüm yemek değil ,bağcıyı dövmek.

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 249 kere
Alınan Teşekkür: 213 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Pzr Mar 27, 2016 9:22 pm

Tam aksine anlamak için okuyoruz; yalnızca seni yaratan efendinin ismi ile değil.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
cernomirdin

Mesajgönderen cernomirdin » Sal Mar 29, 2016 4:50 pm

faith-fatih yazdı:sorun yok.senin sorun diye tanımladığın edebi bir anlatım şeklidir.sadece o kadar.taht,mülk ve yönetimi temsil ediyor.taşıyıcılar yani yükleniciler bu yüklenmeyi var olan bir nesnenin nakli değil;mülkiyet ve yönetimi tavsir eden tahtın bir komutan misali yönetimin isteklerinin uyguyacıları olarak belirtilen sekiz sayısı mevcut.
not:bir şeyi taşımak o şeyi nakletmek değildir.
misal Atatürk -vatan çalışkan insanların omuzları üstünde yükselir.derken. kimse sırtlanıpta bir yere kaldırmıyor yada nakletmiyor.buna benzer bir durum.
yada cami sütunları camiyi bir yerden alıp bir yere nakletmez.Lakin o yapıyı taşırlar....ve bunun gibi bir çok örnek...

Tahtı sürekli taşırlar deseydi taht onların üzerinde kurulmuştur diyebilirdik.Sürekli bir şekilde onların üstünde duruyor,onlar kolon vazifesi görüyorlar diyebilirdik.Ama ayet sürekli taşıyorlar demiyor.O gün geldiğinde taşıyacaklar diyor.Yani nakil işlemi olduğu çok açık.
Ve buna birde Allah bulutlar içinde gelecek diyen ayeti eklersen durum gayet iyi anlaşılır.
Onlar mtulaka Allah'ın meleklerle bulutlar içinde gökten geleceği günü bekliyorlar.O gün iş bitirilmiş,emir yerini bulmuş olacaktır(Bakara 210-KURAN)
Yani öncelikle iki şeyi çok iyi anlamalısın:
1-Sürekli 8 melek taşımaktadır demiyor,o gün geldiğinde 8 melek taşıyacak diyor.O sebeple meleklerin sürekli yaptığı bir kolon olma vazifesi değil,o gün geldiğinde yapacakları bir nakil işlemi söz konusudur.Bunu yadsımaya imkan yok.
2-O gün melekler Allahın tahtını nakledecek deyip bırakmıyor Kuran.Allah meleklerle birlikte bulutlar içinde gökten gelecek eklemesinide yapıyor.Bu ikisini kafanda birleştiremiyorsan Kuranı anlaman mümkün değil.Ne hadislerle nede hadissiz anlaman mümkün değildir.
Ve daha önce dile getirilen şu soruları halen daha cevaplamadınız:Neden Allah'ın tahtı olmamalıdır kısmını açıklamıyorsunuz.Neden Allah gökte olmamalıdır kısmınıda anlatmıyorsunuz.Kuran açıkça Allah göktedir ve bir taht üzerinde oturmaktadır dediği halde;sizler neden Allah gökte değildir diyorsunuz?Sizler neden tahtı yoktur demektesiniz?
Tahtı vardır derken tahtı yoktur demek istiyorsa;o göktedir derken gökte değildir demek istiyorsa,o zaman kendini anlatma konusunda ciddi psikolojik sorunlar yaşıyor demektir.
Tahtı vardır derken Tahtı yoktur demek istiyorsa,Allah göktedir derken Allah gökte değildir demek istiyorsa;o zaman Allah tektir derkende Allah tek değildir demek istiyordur sizin anlayışınıza göre.Allah yaratıcıdır derkende yaratıcı değildir demek istiyor galiba. :lol:
Sorunun ne olduğunu ve soruların neye değindiğini iyi anlamaya çalış.Böylece tartışma çıkmaza girmeyecektir.

Kullanıcı avatarı
Alper ÇADIROĞLU
Görüş: Tüm Olasılıklar
Edilen Teşekkür: 9 kere
Alınan Teşekkür: 11 kere

Mesajgönderen Alper ÇADIROĞLU » Pzt Nis 18, 2016 12:40 pm

Gökte... tahtında oturuyor... eli ayağı var insan gibi...
Her olasılık olabilir.
http://www.alpercadiroglu.wordpress.com (Yazdığım 300 küsür bilimsel yazı/makale.)

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Edilen Teşekkür: 17 kere
Alınan Teşekkür: 53 kere

Mesajgönderen Engse Hohol » Prş May 05, 2016 10:10 pm

Muhammet'in burak ve refref adlı kısrakları ile yaptığı isra ve miraç yolculuğu, allah'ın nerede barındığına salık veren yararlı bir savdır. müminler miraç öyküsüne büyülü, olağanüstü baktıkları için arapların kurguladığı allahı tanımlayamamaktadırlar. yardımcı olmak adına aşağıdaki betiz işgörür olabilir.

Resim

Muhammet, allah'ın kendisi ile arş'ın 8.katında yüzyüze görüştükten sonra müminler için farzı ayn yükümlülükleri başladı. bunu tüm islami kaynaklar yazıyor. hatta muhammetin "allah benimle görüştü ve el sıkıştı, elini 2 omuzum arasına koydu" hadisi de vardır. yani allahın mekanı, allahın nerede ikamet ettiği bilinmektedir. 3 mayıs salı günü miraç kandiliydi ve muhammedin katır ile uzaya çıktığına inanan müminler camileri doldurmuştu. Müminler, allahı mekandan münezzeh, arınık göstermek için herbir hadise ve bazı ayetlere kinaye - mecaz - ironi yakıştırması yapıyorlar, aslında kaygılarında çırpınıyorlar... kendisini kasmadan özgürce islam dinini sorgulayan her kişi, allahı nesneleştiren en temel kaynakçaları, islamın önerdiği fıkıhta siyerde kur'an da bulabilmektedir.

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir