Müslüman Ne Demektir?

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
NOLAN
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 97 kere
Alınan Teşekkür: 77 kere

Müslüman Ne Demektir?

Mesajgönderen NOLAN » Pzt Eyl 10, 2018 12:48 pm

Erol Sever - "İslam'ın kaynakları 2 - Muhammed" kitabında şöyle yazar;

Müslüman (ayrılan / terkeden / hain) tanımlaması aslında İslam ordusundaki savaşçılara karşıtlarının -hristiyan aşiretlerinin- verdiği bir ad, bir sövgüydü ve bu adlandırma sonunda yeni dine bağlananların onurla taşıdıkları bir paye oldu. Bu tür adlandırmaların anlamlarının değişmesi din tarihinde yeni bir şey değil. Bir Amerikan tarikatı olan Quakerler'in adı korkudan titreyenler anlamına geliyor. Bu ad da, bu tarikata karşı olanların sövgüsünden oluşmuştur.

Ayrıca aslama / müslim / islam sözcüklerinin tamamen bırakmak, terketmek, ihanet etmek gibi anlamlarına geldiğini,
Kuran'da aslama / müslim / islam sözcüklerinin 62 kere, amana / mümin / iman sözcüklerinin de 812 kez geçtiğini belirtir.

Kuran'da ey müslümanlar diye bir ifadenin olmadığını ama ey müminler diye sık sık seslenildiğini de belirtir.
Daha detaylı bilgi için kitaba bakabilirsiniz.
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
Helen
Görüş: Im Muslım Dont panıc
Edilen Teşekkür: 5 kere
Alınan Teşekkür: 8 kere

Re: Müslüman Ne Demektir?

Mesajgönderen Helen » Sal Eyl 11, 2018 8:54 am

Parantez içindeki tanımlarla alakası yok
seleme kökünden gelir müslüman.. ismi faildir mim harfiyle.
teslim olan demektir .
Arapça da hareke ile mana değişir
halaga(hırıltılı) yarattı demektir
hırıltılılı olmayan halaga traş etti demektir efendim ...
De ki: «Şübhesiz benim namazım da, ibâdetlerim de, dirimim de, ölümüm de hiç bir ortağı olmayan, âlemlerin Rabbi Allahındır(Enâm 162)

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Sal Eyl 11, 2018 11:27 am

Helen yazdı:Parantez içindeki tanımlarla alakası yok
teslim olan demektir .

Bunlar müslümanların iddiaları..Ben yaptığım alıntı ile farklı bir şey söylüyorum..

Bu sizin iddianız,havada kalıyor..Birincisi müslümanlar neye teslim oluyorlar?Muhammed,neye teslim olmuş mesela?''Allah'a teslim olmuş'' demeyin,çünkü mesela gayrimüslimlerin de Kuran'da Allah'a teslim oldukları belirtilir..O halde bu teslim meselesi nedir?Bunu açıklamak için arapça bilmeniz kafi değildir..

Ayrıca Kuran'da niye ''ey müslümanlar'' diye bir ifade yoktur?Madem müslüman ''teslim olan'' demek,madem Kuran müslümanlara indi,niye kuran bu ifadeyi kullanmaz?
Ayrıca Erol Sever'in bu söylemi,bugün bazı oryantalistlerin dillendirdiği,yani islamın hristiyanlıkla bağını da açıklar..
Bu bakımdan,bu konular da ismi fail,şedde gibi şeyleri sadece kendi içinizde tartışın..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
Helen

Mesajgönderen Helen » Sal Eyl 11, 2018 1:40 pm

NOLAN yazdı:
teslim olan demektir .

Bunlar müslümanların iddiaları..Ben yaptığım alıntı ile farklı bir şey söylüyorum..

Bu sizin iddianız,havada kalıyor..Birincisi müslümanlar neye teslim oluyorlar?Muhammed,neye teslim olmuş mesela?''Allah'a teslim olmuş'' demeyin,çünkü mesela gayrimüslimlerin de Kuran'da Allah'a teslim oldukları belirtilir..O halde bu teslim meselesi nedir?Bunu açıklamak için arapça bilmeniz kafi değildir..

Ayrıca Kuran'da niye ''ey müslümanlar'' diye bir ifade yoktur?Madem müslüman ''teslim olan'' demek,madem Kuran müslümanlara indi,niye kuran bu ifadeyi kullanmaz?
Ayrıca Erol Sever'in bu söylemi,bugün bazı oryantalistlerin dillendirdiği,yani islamın hristiyanlıkla bağını da açıklar..
Bu bakımdan,bu konular da ismi fail,şedde gibi şeyleri sadece kendi içinizde tartışın..

O zaman her fikir iddiadan ibaret olur
Fussilet 33. ayette Müslüman ifadesi geçer.
insan kendisini yoktan varedene teslim olmakla yükümlüdür.
Ama insan olmanın bir yönü hatalarla hayatı ikame etmesidir
İslam elbette Hristiyanlıkla bağları olan bir inançtır
Çünkü İsa Allah ın elçisidir
Kuran müslümanlara değil bütün insanlığa indi.
İslam olmamızı isteyen bizleri yaratan Allah
Maide süresinde yer alır bakarsanız...
Bizler tanımlarımızı aklın kabullerinin yanı sıra sorumlu olduğumuza inandığımız değerlerle birlikte ele alırız sn Noyan
De ki: «Şübhesiz benim namazım da, ibâdetlerim de, dirimim de, ölümüm de hiç bir ortağı olmayan, âlemlerin Rabbi Allahındır(Enâm 162)

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Sal Eyl 11, 2018 9:23 pm

Helen yazdı:..

Erol Sever'in söylemi bir iddiadır,doğru..Bu iddiayı kanıtlamak zor iş ama iddiası,diğer benzeri donelerle uyuşuyor..Hristiyanlık bağı şöyle..İslam'ın bir Hristiyan mezhebi olduğu iddia ediliyor..Ben de bu iddiayı kabul edenlerdenim..Yani konu ''İsa Allah'ın elçisidir'' diyecek kadar basit bir konu değil..Bu müslüman bakış açısıyla ne beni,ne Erol Sever'i,ne de herhangi bir oryantalistin ne dediğini anlayamazsınız..

Kuran'da EY MÜSLÜMANLAR ifadesi yok..Müslüman ifadesi var..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
Helen

Mesajgönderen Helen » Çrş Eyl 12, 2018 11:04 am

NOLAN yazdı:
Helen yazdı:..

Erol Sever'in söylemi bir iddiadır,doğru..Bu iddiayı kanıtlamak zor iş ama iddiası,diğer benzeri donelerle uyuşuyor..Hristiyanlık bağı şöyle..İslam'ın bir Hristiyan mezhebi olduğu iddia ediliyor..Ben de bu iddiayı kabul edenlerdenim..Yani konu ''İsa Allah'ın elçisidir'' diyecek kadar basit bir konu değil..Bu müslüman bakış açısıyla ne beni,ne Erol Sever'i,ne de herhangi bir oryantalistin ne dediğini anlayamazsınız..

Kuran'da EY MÜSLÜMANLAR ifadesi yok..Müslüman ifadesi var..

Ey Müslümanlar ifadesinin olmaması neden sorun oluyor anlayamadım ?
Yani Ey Müslümanlar ifadesi olsa bu defa Kuran sadece müslümanları kapsıyor olacak
seçilen inancın islam olduğu var Kuranda ...
Her iddia elbette sahibini bağlar
Lakin Kuran bir iddia değildir hakikatin ta kendisidir.
Bu hakikati izah edemiyor olmak bile Onun hakikatine gölge düşürmez
işte teslimiyet budur zaten ...

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Çrş Eyl 12, 2018 7:15 pm

Helen yazdı:Ey Müslümanlar ifadesinin olmaması neden sorun oluyor anlayamadım ?
Yani Ey Müslümanlar ifadesi olsa bu defa Kuran sadece müslümanları kapsıyor olacak
seçilen inancın islam olduğu var Kuranda ...
Her iddia elbette sahibini bağlar
Lakin Kuran bir iddia değildir hakikatin ta kendisidir.
Bu hakikati izah edemiyor olmak bile Onun hakikatine gölge düşürmez
işte teslimiyet budur zaten ...

Kuran kime hitap ediyor,müslümanlara değil mi?
O halde niye bir kez bile ''ey müslümanlar'' ifadesi yok?
Bu konuyu ''ama böyle olsa,bu kuranın evrenselliğine aykırı'' diye geçiştiremezsiniz..Kuran'da ey müminler ifadesi niye var o zaman?

Kafanız güzel,ben anladım sizi. :lol:
Hakikati izah edememek,hakikatın(?) hakikat olduğunu göstermez ki..Madem izah bile edemiyorsunuz,ne diyorsunuz o zaman?Hakikatse,buyur izah et..-Hayır,etmeye gerek yok ama hakikat işte..-Bu mu yani?
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 242 kere
Alınan Teşekkür: 206 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Prş Eyl 13, 2018 11:09 pm

NOLAN yazdı:
teslim olan demektir .

Bunlar müslümanların iddiaları...

Alıntıladıkların müslümanların iddiaları değil, arapça dilbilgisidir ve Helen Hanım durumu açıklamış vaziyettedir. Ancak eksik açıklamıştır :) Müslüman(=muslimûne) aslında birebir arapça çevirisiyle "teslim olanlar" demektir ve Farsça'dan hatalı bir kullanımla dilimize tekil olarak geçmiştir. "Teslim olan" anlamına gelen arapça kelime müslimdir (=muslimen) ve Helen Hanım'ın bahsettiği gibi seleme kökünden türemiştir. Tıpkı islam veya selam kelimelerinin türediği gibi. Aslında müslim Türkçe'ye de geçmiştir ancak "Müslüm" olarak.

Yani bahsettiğin gibi "Ey Müslümanlar" gibi bir ifade kuranda geçemez. Hatalı bir kullanım olacaktır. Ayrıca iddialarının aksine "teslim olanlar" kelimesini içerisinde barındıran birçok ayette de anlamı açıktır. Örneğin,

"...Muhakkak ki Allah, bu dîni sizin için seçti. O halde teslim olanlar olmadan ölmeyin." Bakara 132

İddia demişken ortada çeşitli iddialarda bulunan bir kişi varsa o da sizsiniz Sn. Nolan. Bahsettiğiniz iki kitabı da henüz okumadım ancak örneğin "Muhammed Peygamber hiç var olmadı" veya "Kuran'ın hristiyan kökeni" veya da bu başlıkta yaptığınız gibi söz konusu fikirleriniz birer iddiadır. Bunları kesin bilgiler gibi yazarak aslında fanatik biri gibi siz davranıyorsunuz ve zaten bu durumda Genel Forum Kuralları'mıza da aykırı bir durum oluşturmakta.

Forumumuzun ismi "ateistforum" olmamakla beraber forumu tekrar açarken benim amaçlarımdan biri de bir arayışta olan inanç sahiplerine bir farkındalık kazandırmaktı. Bu hususta ufak ama emin adımlarla ilerlediğimizi de düşünüyorum.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

NullaDualit
Görüş: deus solus
Alınan Teşekkür: 2 kere

Mesajgönderen NullaDualit » Cum Eyl 14, 2018 12:05 am

NOLAN yazdı:Erol Sever - "İslam'ın kaynakları 2 - Muhammed" kitabında şöyle yazar;

Müslüman (ayrılan / terkeden / hain) tanımlaması aslında İslam ordusundaki savaşçılara karşıtlarının -hristiyan aşiretlerinin- verdiği bir ad, bir sövgüydü ve bu adlandırma sonunda yeni dine bağlananların onurla taşıdıkları bir paye oldu. Bu tür adlandırmaların anlamlarının değişmesi din tarihinde yeni bir şey değil. Bir Amerikan tarikatı olan Quakerler'in adı korkudan titreyenler anlamına geliyor. Bu ad da, bu tarikata karşı olanların sövgüsünden oluşmuştur.

Ayrıca aslama / müslim / islam sözcüklerinin tamamen bırakmak, terketmek, ihanet etmek gibi anlamlarına geldiğini,
Kuran'da aslama / müslim / islam sözcüklerinin 62 kere, amana / mümin / iman sözcüklerinin de 812 kez geçtiğini belirtir.

Kuran'da ey müslümanlar diye bir ifadenin olmadığını ama ey müminler diye sık sık seslenildiğini de belirtir.
Daha detaylı bilgi için kitaba bakabilirsiniz.

Tanrıya inanmayan bir düşüncenin, onu sözleri olduğu kitaba inancı var mı?
insan, inanmadığı bir şeyi tartışabilir mi? elbette tartışabilir ama bu akıl dışı bir davranış değil mi?

çünkü bu sözlerin doğruluğunu anlatsam, kaynağını kabul etmediğin için, aslında başkaldırdığın için bunları kabul etmeyeceksin.

özür dilerim, ateistlerin kutsal kitapları anlamaya çalışmalarını anlamıyorum, çünkü onlar asla bu kitabı anlayamayacaklar :)

ama buraya gel lütfen : https://agnostik.net/viewtopic.php?f=28&t=454

ateist düşüncenin derinliklerini anlamaya çalışıyorum. yardımcı olabilir misin? (evet tuzak soru, çünkü ben bunu çözdüm)

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Cum Eyl 14, 2018 12:46 pm

AgnostikBey yazdı:...

Agnostikbey;Foruma iki mesaj yazdık şurada..Hemen FANATİK olduk,kuralları öğrendik..Gerek yok bunlara admin bey..

Forum konusunda inanılmaz deneyimli birisiyim..Bunu bilin..Bu konularla da ömrüm geçti..Halen geçiyor..
Ne yazıyorsam da,kaynağını belirtirim..Belirtmemişsem,sorun söylerim..Sıkıntı yok..

Madem ateistforum dediniz,bu konuyu oraya 3 sene önce açmıştım..Erol Sever'in kitabına bakarak bir mesaj yazmıştım,onu buraya aktarayım da,konu biraz daha netleşsin;

Off Topic
1-Eski arapça ilaç reçetelerinde ''bu reçete sizi yarı yolda bırakmaz'' anlamında ''la müslim'' ibaresi bulunuyormuş..Yani ''bu ilaç müslim değildir'' demek isteniyor..Bu olgu ise,müslim kelimesinin din veya inançla alakalı bir durum olmadığını gösterir..

2-İbni Hişam Muhammed'e ihanet eden bir ''hain'' derken ''müslim'' ifadesini kullanır..Bu söylemde erken islam tarihi boyunca müslim ifadesinin salt hain olarak kullanıldığını,zamanla bu ifadenin başka manalara dönüştürüldüğünü kanıtlar..

3-Eski arapça incil çevirilerinin 4 yerinde elence paradidonia(bırakmak,ihanet etmek) kavramı geçiyor ve bu kavramın arapça karşılığı olarak aslama-müslim-islam sözcükleri kullanılıyor..Bu da bir başka kanıt..

4-İslam'ın ilk şehidi bilinen ve ünlü bir şair olan Hubaib bin Ardiy'in bir beyiti şöyledir; ''Müslüman olarak öldürülmek benim için önemli değildir..Ne tür bir bölünme(şakk) olursa olsun;ölümüm Tanrı aşkınadır..''Bu beyitteki müslüman ve şakk sözcükleri aynı anlamda kullanılmıştır..Bu da müslüman kelimesinin,İslam'a mensup olanlar anlamında kullanılmadığını gösterir..

Aslama-müslim-islam sözcükleri,tamamen bırakmak veya terk etmek manalarına gelmesine rağmen;ortodoks islam bu sözcüğün başına ''kendini tanrıya'' ifadesini ekleyerek ''kendini tanrıya bırakmak'' manasını yaratmıştır..Bu yapay anlamlandırma,İslam'ın oluşum aşamasında kaçınılmazdı..İslam dini inancı,böylelikle bir anlam/mana kazanmış olacaktı..Bu yaratılan inanç kavramları ise,İncil'deki Amen sözcüğünden türeyen amana/mümin/iman ile paralel olarak gösterilmeye çalışıldı..
Erol Sever'in bu yazdıklarını göz önünde bulundurup,Hucurat 14'ü okursak;
''Bedeviler: 'İnandık' dediler, de ki: 'İnanmadınız ama İslam olduk deyin''
Görüldüğü gibi İslam olmak söylemi,inanmanın karşısında yer alıyor..

Agnostikbey;Erol Sever'i biliyor musunuz?Kim bu adam?Bir kitabını okudunuz mu?
''Okumadım/bilmiyorum'' diyorsunuz..O halde bırakın da okuyanlar birşeyler yazsın..
Bu alıntı yaptığım kitabı İSLAMIN KAYNAKLARI 2.MUHAMMED..Pencere yayınları..1997 baskısı..
(Adam 20 sayfa bu konuyu anlatmış)
Bunun haricinde İSLAMIN KAYNAKLARI 1.ÇOKTANRICILIK HRİSTİYANLIK VE KABE kitabını ve ASUR TARİHİ kitabını da okudum/biliyorum/yanımdalar..Eğer bu konuyla ilgili yabancı kaynak isterseniz,Erol Sever'in bu konuda danıştığı kaynağı da belirtirim..Yeter ki öğrenmek isteyin..Müslümanların söylemlerini tekrarlayarak bir yere varamazsınız..

Saygılar admin..Kızmaca/gücenmece yok :)
Doğada ahlak yoktur..

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Google [Bot] ve 3 misafir