Özgür irade varsa neden? ölüyoruz.

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
antimuslim
Görüş: deist
Edilen Teşekkür: 1 kere

Özgür irade varsa neden? ölüyoruz.

Mesajgönderen antimuslim » Çrş May 30, 2018 4:42 pm

Merhaba formun değerli arkadaşları, sorum gayet açık ve net, ama bir türlü mantıklı cevaplar bulamadım, bu soruya birde sizlerin değerli fikirleriniz almak istiyorum, müsade ederseniz özgür irade deniyor. özgür iradede
yaşamı bireylerin kontrol ettiği anlatılıyor. islamda ve diğer dinlerde ama benim sorum şu madem kaderimiz kendi elimizde o zaman neden? ölüyoruz. bu özgür irade ve kadere! mudahale olmuyormu? hem kaderimizi kendimiz belirliyor, diyeceksınız sonrada yok efendım ölüm allahtan gelır dieyceksınız ,böyle bir çelışkı olmaz olamaz. madem kaderimizi biz belırlıyoruz o zaman ne? zaman ölücegimizide biz karar veririz. işte bu gerçekten kader olurdu. ama kader yok. bunu ispatladığımı düşünüyorum aksi düşünen varsa hodri meydan diyorum. bir insanın
yaşamına istem dışı yada akıl dışı bir mudahale söz konusu olduğunda dinler özgür irade olmadığını savunur.
ama söz konusu tanrı olunca bu özgür irade denilen kavram normalmiş gibi lanse edilir. ama ölüm bana göre değil herkesin gerçeği olan özgür iradenin olmadığını ispatlamıyormu???
madem yaşıyoruz madem özgür irademiz var o zaman ölümede doğumada bizim karar vermemiz gerekmiyormu?

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 77 kere
Alınan Teşekkür: 115 kere

Re: Özgür irade varsa neden? ölüyoruz.

Mesajgönderen Firavun » Cum Haz 01, 2018 6:24 am

Ölüm biyolojik bir olaydır. Özgür irade ise seçimlerimizin önceden belirlenmiş olup olmaması halidir. İkisi ayrı şeyler olduğundan ölümün varlığı özgür iradenin olup olmadığını kanıtlamaz.

Her insan, yaşadığı her an özgür iradesiyle ölmemeyi seçmektedir zaten. İntihar etmek nasıl bir seçimse, intihar etmemek de aslında bir seçimdir. Doğuma da zaten tanrı değil insanoğlu, yani anne baba karar verir.

Burada asıl soru, seçimlerimizin önceden başka bir varlık tarafından bilinip bilinmediğidir. Konunun doğum veya ölüm olması önemli değil. Yapacağımız en basit seçim bile önceden biliniyorsa (bir yerde yazılıysa), o zaman özgür irade yoktur.

Kullanıcı avatarı
Lehi
Görüş: Liberal
Edilen Teşekkür: 4 kere
Alınan Teşekkür: 4 kere

Mesajgönderen Lehi » Cmt Haz 02, 2018 10:59 am

Mantikli cevap dedigin sey nedir? Mesela senin bir belirli alanlara yonelik belirli bir bakis acin ve bilgi, deneyim birikimin vardir diyelim. Kabul ettigin degerler ve dunya gorusune uygun cevaplar geldiginde konfirme edip mantikli oldugunu ifade edersin. Dunya gorusune hic bir sekilde uymayan perspektifin sunduklari zaten seni tatmin etmez. yani bastan sarmaz.cunku cogu insan belirli kaliplarla dusunur. Ait oldugunu hissettigi teistik yada non-teistik yapinin kabul ettigi genel sinirlar dahilinde olgulari degerlendirir.

Yani olay mantik felan degil.

Senin mantiginla uyusmayan sey, bir baskasinin mantigi ile barisip bulusabilir. Inandigin zamanlarda inancsal zihniyetin dusunus sekli sana mantikli gelirken, o kaliptan cikinca senden once cikanlarin sana sundugu kaliplari kabullenip yeni mantik zemini kurarsin.

Oncelikle insanlarin dunya gorusleri oldugu, bu dunya goruslerine uygun savlarin da kisiyi ruhsal olarak tatmin edip, doyurdugu gercegini akilda tutmak gerekiyor. Insanin tanriyi yarattigini kuvvetle savunan birine karsi tezler mantikli gelmeyecektir. Ne zaman ki doymus ve bu sekilde ateizmden, teizmden, deizmden ve diger izm'lerden tatmin olmustur, iste o zaman baska tatminler arayacaktir.

Izm'ler kisi icin birer duraktir. Belirli bir izm'den tatmin saglayan kisi, farkli bir izm'e yonelir.

O halde amac tatmin duygusunu yakalamaktir.

Burada yapilan da o. Kendini ifade etme arzusu.

Yazma, icini dokme arzusu. Tartisma arzusu. Cevap verme arzusu. Dine inaniliyorsa dini savunma, inanilmiyorsa inananla tartisip, cevap verme ve onu alt etme arzusu. Denilebilir ki, biz insanligi aydinlatacagiz..bu da farkli bir tatminkarliktir. Baskalarini kurtarma arzusu..onlara isik olma, rehberlik sunma arzusu. Ozunde de idealizm varir. Belirli gorevler edinmistir birey. Kendi kendine gelin guvey olmasi sebebiyle de komik durumdadir. Neyse...

Yani su izm'ler bahane..
Mantik olayi da subjektif. .

Ozgur irade konusu ise biraz farkli. Kim sosyal ve ekonomik sartlarindan ozgur yada bagimsiz olabilmis ki ozgur irademiz olsun! Konu islamiyetteki kader inanisi ise, o da teolojinin konusudur. Muslumanlara sorman gerekir. Ki inanmayan birisi isen sorman da ya lis. Ben sana soyleyeyim.

Kader mader yok. Ici bos bir konudan bahsederek hem sahsina ait bireysel zamanini hem de baskalarininkini harciyorsun.

Kullanıcı avatarı
antimuslim

Mesajgönderen antimuslim » Pzr Haz 03, 2018 9:21 am

Firavun yazdı:Ölüm biyolojik bir olaydır. Özgür irade ise seçimlerimizin önceden belirlenmiş olup olmaması halidir. İkisi ayrı şeyler olduğundan ölümün varlığı özgür iradenin olup olmadığını kanıtlamaz.

Her insan, yaşadığı her an özgür iradesiyle ölmemeyi seçmektedir zaten. İntihar etmek nasıl bir seçimse, intihar etmemek de aslında bir seçimdir. Doğuma da zaten tanrı değil insanoğlu, yani anne baba karar verir.

Burada asıl soru, seçimlerimizin önceden başka bir varlık tarafından bilinip bilinmediğidir. Konunun doğum veya ölüm olması önemli değil. Yapacağımız en basit seçim bile önceden biliniyorsa (bir yerde yazılıysa), o zaman özgür irade yoktur.

ölüm biyolojik bir olaydır.demissin beni hiç anlamışşsınız ben bedensel ölümden bahsetmiyorum aksi halde bu konu başlıgını açmazdım. ben eğer varsa ruhani bir ölümden bahsettim.özgür irade gerçekten olsaydi .aklım ve mantığım bana ölüceğimi söylediğinde bunu iradem dışında gerçekleştiğini bilirdim.özgür irade yoktur diyorum
senınde belırttıgın gibi önceden belirlemek zorunda bir tanrı varkı zaman kavramına bizleri hapsedebilsin.bunu anlamak bu kadar zormu?
;) ;)
ayrıca her insan dersek genelleme yapmış oluruz. bazı insanlar tanrı olmak ister örnegin ben :mrgreen:
bazılarıda intihar eder ve ölmek ister kendi yazınla çelişme dostum :mrgreen: hem diyorsun herkes ölmemeyi secer hem diyorsun bazıları intihar eder eeeee demekki herkes ölmemeyi istemıyormuş.
yo yooo intihar etmek secim olabilir. ama intihar etmemekte bir çeşit intihardır .aslında nasıl? olsa ölücez
şimdi seni biraz zorluyalım sözyle bakalım sevgili dostum sence intihat etmek ile eceliyle ölmek arasındaki fark nedir? :mrgreen:
eğer intihar özgür irade diyorsun sonuçlarınıda irdelemek gerekmezmi? etki tepki ve rapor burda asıl kısas etkı ve tepkı değil aksıne etkili olan eylem rapordır yani sonuçtur. sen istedıgın kadar intihar et. ve öl sonuçta 90 yaşındada ölüyorsun. biyolojık olması anlamsızdır. ölümun ne? olduğu konusunda yeterlı bir bilgi birikimimiz yok ne? yazıkkı..
özgür irade yani akıl dedıgımız kavram bana göre bildiğimiz tanrının kaynagıdır. :roll:
sadece ölüm degıl yaşamın içindekı yer ve zaman dilimi ve anne ve babamızda dahil olmak üzere özgür irade kavramını biz secmedikçe bizim degerlerımız hiçe sayıldıkça ister istemez yaşam anlamsız hale gelıyor.
[glow=red]sonuçsal irdelendiğinde eger özgür irade yoktan varedılıp bir gezgenın içindekı kurallarla yaşamaksa ve bu fiziki kurallar sona erdıgınde farklı bir ruhanı kurallarla yaşayıp yine kurallara hapsolmaksa eger bu kurallar var olduğu sürece bu kuralların kölesi olduğumuz gerçegını değiştirmiyecekse o zaman neye? göre
veyaaaa kime? özgür irade olması anlamsız olmamıydı saygıdeger meslektasım.
[/glow]
özgür iradeye inanmıyorum hatta ispatladığımı düşünüyorum ama söz konusu ölüm sonrası metafızık kurallar olucaksa eger o zaman bu kurallarında bir kural koyucusu olmak zorundadır. diyorum. saygılarımla.. yani kurallar özgür iradeyi kısıtlar.
burda bana göre söz konusu olan tanrının herşeyi önceden bilmesi değildir. özgür irade yinede olabilr. mümkündür. ben tanrının gücüne sahip olabilrsem. ama tanrı benden daha güçlü bir tanrı olsa bile yinede özgür . iradem olmazdı. çünkü daha güçlü olan tanrı beni yaratmıştır. bu yüzden bu varsayım mantıksız olucaktır. yanı kıssadan hisse insanların özgür iradesı olması imknasızdır.anlamsızdır. akıl ve mantık yaratılan kavramlarsa eger
tanrı denılen kavramda akıl ve mantıktan bagımsız olucagından akıl ve mantık aslında köle iradeyi ispatlar. yani haklı olduğumu ispatlar.
sonuç anatomisi:
1: kurallarla yaşıyan bizleriz.
2: kuralları değiştiremeyiz.
3: kuralsız yaşıyamayız yanı varolamayız.
4: kurallar bize gerçegi verir.
5: kuralları yoktan vareden varoldukça bizlerde sadece kuralların birer yansıması oluruz.,

Kullanıcı avatarı
antimuslim

Mesajgönderen antimuslim » Pzr Haz 03, 2018 9:57 am

Lehi yazdı:Mantikli cevap dedigin sey nedir? Mesela senin bir belirli alanlara yonelik belirli bir bakis acin ve bilgi, deneyim birikimin vardir diyelim. Kabul ettigin degerler ve dunya gorusune uygun cevaplar geldiginde konfirme edip mantikli oldugunu ifade edersin. Dunya gorusune hic bir sekilde uymayan perspektifin sunduklari zaten seni tatmin etmez. yani bastan sarmaz.cunku cogu insan belirli kaliplarla dusunur. Ait oldugunu hissettigi teistik yada non-teistik yapinin kabul ettigi genel sinirlar dahilinde olgulari degerlendirir.

Yani olay mantik felan degil.

Senin mantiginla uyusmayan sey, bir baskasinin mantigi ile barisip bulusabilir. Inandigin zamanlarda inancsal zihniyetin dusunus sekli sana mantikli gelirken, o kaliptan cikinca senden once cikanlarin sana sundugu kaliplari kabullenip yeni mantik zemini kurarsin.

Oncelikle insanlarin dunya gorusleri oldugu, bu dunya goruslerine uygun savlarin da kisiyi ruhsal olarak tatmin edip, doyurdugu gercegini akilda tutmak gerekiyor. Insanin tanriyi yarattigini kuvvetle savunan birine karsi tezler mantikli gelmeyecektir. Ne zaman ki doymus ve bu sekilde ateizmden, teizmden, deizmden ve diger izm'lerden tatmin olmustur, iste o zaman baska tatminler arayacaktir.

Izm'ler kisi icin birer duraktir. Belirli bir izm'den tatmin saglayan kisi, farkli bir izm'e yonelir.

O halde amac tatmin duygusunu yakalamaktir.

Burada yapilan da o. Kendini ifade etme arzusu.

Yazma, icini dokme arzusu. Tartisma arzusu. Cevap verme arzusu. Dine inaniliyorsa dini savunma, inanilmiyorsa inananla tartisip, cevap verme ve onu alt etme arzusu. Denilebilir ki, biz insanligi aydinlatacagiz..bu da farkli bir tatminkarliktir. Baskalarini kurtarma arzusu..onlara isik olma, rehberlik sunma arzusu. Ozunde de idealizm varir. Belirli gorevler edinmistir birey. Kendi kendine gelin guvey olmasi sebebiyle de komik durumdadir. Neyse...

Yani su izm'ler bahane..
Mantik olayi da subjektif. .

Ozgur irade konusu ise biraz farkli. Kim sosyal ve ekonomik sartlarindan ozgur yada bagimsiz olabilmis ki ozgur irademiz olsun! Konu islamiyetteki kader inanisi ise, o da teolojinin konusudur. Muslumanlara sorman gerekir. Ki inanmayan birisi isen sorman da ya lis. Ben sana soyleyeyim.

Kader mader yok. Ici bos bir konudan bahsederek hem sahsina ait bireysel zamanini hem de baskalarininkini harciyorsun.

arkadaşım yazdığınız yorum tamamen çöptür ben burada mantıktan bahsetmedim. özgür iradenin ne? olduğunu anlatmaya çalıştım. mantığımız olsun yada olmasın delide olsak yinede kurallar var . bir deli bile kurallarla yaşamak zorunda bir deli bile acı çeker bu onun deli olmadığını ispatlar bana göre delilik kavramı psıkolojıktır.
burdakı asıl kısası hiç anlamaışsın burda söz konusu olan senin yada benim mantığım değildir. bu şekilde gidemeyiz tıkanırız. kayboluruz. sonucsuz irdeleriz ve çıkmazlara sürükleniriz.ama ne? gariptirkı özgür irade akıl olduğuna göre bir mantık var demektır bu kacınılmazdır. ve bu mantığı bulmak gerekmezmı??
ben burda ölümden bahsediyorum arkadaşım tabiki her birey aynı düşünme zorundadır. içinden bir ses saan demiyormu?? yahu neden? ölüyoruz madem ölücez ozaman neden? yaşıyoruz sende bu evrelerden geçtin tıpkı benım gibi.
tatmın olmak zorundayım çünkü ölüm gerçegini bilmiyorum. bilmedin birşey seni ürkütmüyorsa bu ciddi bir sorundur senın için. özgür irade olsun yada olmasın ölüm nedir? diyebilyormuyuz? tabiki hayır. bence senınde ciddi sorunlar var bir karar veremiyorsun. işte aynı mantık bendede var bir karar vermek gerekmezmı? bizler gerçegi bulmadıkça felsefe yada mantık ne_ işe yarar.
anlamıyorsun işte ama anlamak zorundasın ben içimi dökmüyorum böyle birşey düşünseydım gider şiirler yazardım. yada kariyer yapardım. sonunda ölüm olam kariyer ne_ işe yararkı geçici duygularla beslenmiyorum.
olaya subjektif yaklaşmaya reel olarak irdelemeye calışıyorum hepsi bu. bence bir daha düşün lütfen kömık durumda olmak nedir? cevabı olmuyan imkansızı basarmakmıdır? sen psıkolıjı dersı verdınmı? hiç. psıkolojının
temelınde yatanları bilyormusun? senın psıkolojınle yazdıgın yazıların degerını nasıl? ölçüyorsun kuralları olan bir akılla değilmi?
özgür irade herşeydir. düşünmektır. dogru yada yanlış kavramlarını bulmaktır.bunu yaşam tarzıyla bagdastıramayız.
bir kere yorum yaparken şunu anlamanı istiyorum dogal olarakta hakkımdır. muhterem. ben özgür irade kavramını dinlere göre asla yorumlamam çünkü özgür irade kavramı dinsel irdelendiğinde kader kavramı
ön plana çıkıcagı için bu kader kavramı zaten herşeyi önceden bilen tanrıyla bagdastıgı için yine kendi kendini
çürüten bir amaç ortaya çıkıcaktır.
benim tatmınkar olmadığım soru herkese değildir. innaçlara değildir. aksine inançsızlaradır. bir deiste yada agnostigedir yada determınstedır. ama ateistlerede sorulabilr.
ölüm gerçegi bana göre sonrasını ispatlarmı? bilemem ama birşeyi çok net ispatladığımı düşünüyorum .metafızık kuralların bir parcası olan ölüm bana göre aslında özgür iradeyi tamamen devre dışı bırakır ve bir program gibi
yaşıyan canlı organızmalar gibi süreklı her an aynı şeyleri yaşamak zorunda olan bizlerin yaratılış varsa eger
bu amacın sınav olmadığını ispatlar.
şimdi diyeceksınkı bunları senın mantıgınla yazıyorsun bir yere varamasın iyiya işte bende mantığımın bir yere varmadığını ispatlarım ozaman. sonuçta ben birşeyi iapatlıyabiliyorum öyle değilmi?aramızdakı en buyuk fark bu.

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör

Mesajgönderen Firavun » Prş Haz 07, 2018 10:33 am

antimuslim yazdı:... ben bedensel ölümden bahsetmiyorum aksi halde bu konu başlıgını açmazdım. ben eğer varsa ruhani bir ölümden bahsettim.özgür irade gerçekten olsaydi .aklım ve mantığım bana ölüceğimi söylediğinde bunu iradem dışında gerçekleştiğini bilirdim.özgür irade yoktur diyorum

Ölüm bedenseldir zaten. Ruhani ölüm yoktur, çünkü bu durum, ruh kavramını doğuran sonsuz yaşam arzusuyla çelişir.

Bence özgür iradeyle karıştırdığın şey, fiziksel kuralların işleyişine müdahale edebilme yeteneği. Bizi çevreleyen kuralları değiştirememek özgür iradenin olmadığını göstermez. Bunu iddia etmek de saçmadır zaten. Elindeki elmayı bıraktığında yere düşeceğini bilirsin. Bu bir fizik kuralıdır ve onu değiştirme iraden yoktur. Ölüm de öyle.

antimuslim yazdı:ayrıca her insan dersek genelleme yapmış oluruz. ... kendi yazınla çelişme dostum hem diyorsun herkes ölmemeyi secer hem diyorsun bazıları intihar eder eeeee demekki herkes ölmemeyi istemıyormuş.

Yazılanları doğru okumazsan yorumun da doğru olmaz. Benim yazdığım "Her insan, yaşadığı her an özgür iradesiyle ölmemeyi seçmektedir zaten." cümlesindeki "yaşadığı her an" ifadesini görmemişsin anlaşılan. Bazıları intihar eder ve zaten bu şekilde yaşamaktan vazgeçmiş olur. O nedenle ilk ifadede hiçbir çelişkin yoktur, çünkü intihar edenler de yaşadıkları her anı intihar etmemeyi seçerek geçirmişler ve son noktada "özgür iradeleriyle" karar vererek yaşamlarını sonlandırmışlardır.

Sonuçta özgür irade seçimle, karar vermeyle ilgilidir. Felsefi olarak tartışıldığı zemin, verilen kararların önceden bilinip bilinmediğidir. Biliniyorsa özgür irade yoktur zaten.

Ölüm varsa, kurallara bağlı yaşıyorsak özgür irade yoktur demek birbiriyle alakasız iki şeyi karşılaştırmaktır ve bu şekilde hiçbir şey ispatlanmış olmaz.

Kullanıcı avatarı
antimuslim

Mesajgönderen antimuslim » Prş Haz 07, 2018 11:08 am

Firavun yazdı:
antimuslim yazdı:... ben bedensel ölümden bahsetmiyorum aksi halde bu konu başlıgını açmazdım. ben eğer varsa ruhani bir ölümden bahsettim.özgür irade gerçekten olsaydi .aklım ve mantığım bana ölüceğimi söylediğinde bunu iradem dışında gerçekleştiğini bilirdim.özgür irade yoktur diyorum

Ölüm bedenseldir zaten. Ruhani ölüm yoktur, çünkü bu durum, ruh kavramını doğuran sonsuz yaşam arzusuyla çelişir.

Bence özgür iradeyle karıştırdığın şey, fiziksel kuralların işleyişine müdahale edebilme yeteneği. Bizi çevreleyen kuralları değiştirememek özgür iradenin olmadığını göstermez. Bunu iddia etmek de saçmadır zaten. Elindeki elmayı bıraktığında yere düşeceğini bilirsin. Bu bir fizik kuralıdır ve onu değiştirme iraden yoktur. Ölüm de öyle.

antimuslim yazdı:ayrıca her insan dersek genelleme yapmış oluruz. ... kendi yazınla çelişme dostum hem diyorsun herkes ölmemeyi secer hem diyorsun bazıları intihar eder eeeee demekki herkes ölmemeyi istemıyormuş.

Yazılanları doğru okumazsan yorumun da doğru olmaz. Benim yazdığım "Her insan, yaşadığı her an özgür iradesiyle ölmemeyi seçmektedir zaten." cümlesindeki "yaşadığı her an" ifadesini görmemişsin anlaşılan. Bazıları intihar eder ve zaten bu şekilde yaşamaktan vazgeçmiş olur. O nedenle ilk ifadede hiçbir çelişkin yoktur, çünkü intihar edenler de yaşadıkları her anı intihar etmemeyi seçerek geçirmişler ve son noktada "özgür iradeleriyle" karar vererek yaşamlarını sonlandırmışlardır.

Sonuçta özgür irade seçimle, karar vermeyle ilgilidir. Felsefi olarak tartışıldığı zemin, verilen kararların önceden bilinip bilinmediğidir. Biliniyorsa özgür irade yoktur zaten.

Ölüm varsa, kurallara bağlı yaşıyorsak özgür irade yoktur demek birbiriyle alakasız iki şeyi karşılaştırmaktır ve bu şekilde hiçbir şey ispatlanmış olmaz.

yaşadığı her an ölmemeyi ister. demekki intihar edicegine karar vermek özgür iradeyi yoktan vareden tanrının elinden almak değilmidir?
bak şimdi sen diyorsunkı kişi intihar etmey karar vermeden önce ölmemeyi secer peki? haklısın diyelım o zaman senın mantıgına göre doğmamayıda biz insanlar özgur irademızle? seciyoruz. hatırlıyormuusn? böyle birşey daha açık konuşımmı? sen dostum degerlı meslektasım ruh halındeyken bir bedene giricegını biliyormuydun? hatırlamıyorsan demekkı bilmiyorsun çünkü ruh varsa başta nsona herşeyi hatırlamak zorunda olan bir varlıktır. çünkü ölümsüzdür. bilmedıgıne göre demekkı özgur iraden yok senın anlamadıgın şu çok acık bir sekılde özgur iraden dısında varoldun intihar etmeye karar verdıgın süre zaten daha önceden
bilndiğine göre demekkı senın özgur iraden yok daha nasıl? isaptlıyabilirm bilmiyorum.diğer arkadasımız haklıydı bir secım daha önceden ayarlandıysa bu senın secımıın değildir tanrının secımıdır.,şimdi? anladınmı? ruhanı ölümden bahsetmek zorundayım
aksi halde konu başlıgı açmazdım. ölüm bedenseldir diyorsun . bu konuyu irdeliyelım .bedensel ölüm eger sen ölmemeyi sectiğin halde
yani ölmek istemedıgın halde bir bedenin için girip o bedende bir gün ölücegını biliyorsun. bu senın özgür iradenı torpüler u konuda sanırım anlaştık ayrıca özgür irade akıl olduğuna göre ve benım aklım ve senın aklın farklı düşünüyor konusu söz konusu olamıyacagına göre
ozaman her ikimizde ölmek istemıyoruz demektır. peki? ölmek istemıyoruz ama ölücegımıızı biliyoruz bunu hızlandırmak içinde intiha rediyoruz yada hap içiyoruz. yada ecelımız beklıyoruz.sonucta ölücez. er yada geç. ve sen buna özgur irade diyorsun. bende diyorumkı
çelıştıgın nokta şu düşünmek ruhanıdır. sen düşündüğünü görebiliyormuusn? göremıyorsun değilmi? demekkı düşünmek ve irade ruhanıdır. demmekkı beden ölüyor ama ruhumuz yaşamay devam ediyor. demekkı ölüm aslında ölüm değil. tanrının bir oyunu .ve sen hala özgur irade diyorsun.
o zaman burdakacınılmaz olarak 2 ihtimal sözkonusu ya ölüm diye bir kavram yok. yada özgür irade yok sadece ölüm var her iki yolda
özgür iradenın olmadıgını çok net ispatlar.
sen materyalıst bakış acısıylada baksan dinsel yondende baksan sonuç değişmez. özgür iradenın olmadıgını sana her türlü ispatlarım demıştım. ve ispatladımda.
senın anlamamakta direndiğin nokta şu doğmayı yada ölmeyi biz secmedık. ama özgür irade bunun için var. bir şeyı biz secemıyorsak özgür irade olmazkı! birisi sana zorla calış yoksa ölüceksın diyorsa ve sen calışmak istemıyorsan .ama zorla calışıyorsan bu özgür iradenı kullanamadıgın içindir. özgür iradenı kullanamıyorsan mutlu değilsin demektır. özgür irade aklı yonetmektır. o akla köle olmak degıldır.
keşke bunu anlıyabilsen.ben yada sen fişksel kurallara karşı koymak fiziksel kuralları dogru bulmamak eger benım yada senın elınde değilse bu zaten özgür iradeyi köle iradeye cevırır. sen bana göre özgür iradeyi hiç anlamaışsın dostum. fazla uzatmak istemıyorum. senınel bu konuda farkl ıdüşünüyoruz.saygılar.
ölüm bedensel olması için ölüm sonrası olmamak zorundakı biz buna bedensel ölüm diyelım. bana göre ölüm yoktur bizler zamanın içinde varolduk bu yüzden ölüyoruz. yanı biz gerçek bile değiliz.bizler program gibiyiz. daha önceden parametresı ayarlanmış komutlarız.
sadece varolmaız içn belırlı fiizksel yasalar var belkıde bu yasalar biile sanaldır. sonuç olaral gerçeklık kavramı tanrıdır.
özgür irade yalnızca tanrının kullanabilicegı bir akıldır. bizdekı özgur irade nedneleri? ve sonucları bellı olan bir kederdır. ama tanrının özgür iradesı herşeyden bagımısızdır. bu yuzden akıl bana göre özgurdur. bne yada sen birşe ybagımlı yasıyorsak nasıl? özgurce irademızı kullanabilirizkı! adı üstünde özgür irade demeyelım ozaamn köle irade diyelım.
bak bu senın yazın dostum
asıl sorunu asıl cevabını sana vermedım. ispatladım. demekkı özgür irade her 2 kavramdada olması mümkün gözükmüyor. tanrı olsun yada olmasın . bir güç sana biilnç veriyor ve aynı güç senın bilncını ölürken alıyor. ister tesaduf de istersen de tesadufun yasaları de sonuç hep aynıdır. özgur irade ndışında varoldun ve ölüceksın. bana sorarsan bu sürec tanrının en belırgın ispatıdır.

Kullanıcı avatarı
antimuslim

Mesajgönderen antimuslim » Prş Haz 07, 2018 7:47 pm

özgür iradenın tanımını yapabilmek için tek yol var ve tek araç var akıldır. ama akıl denılen kavramıda mantıklı hale getıren bir tanım var.

Özgür irade veya erkin irade, kişinin eylemlerini, arzu, niyet ve amaçlarına göre kontrol altında tutabilme ve belirleme gücüdür.

bu ilkeeye göre

1: arzum ölümsüzlüktur.

2. ilkem fiziksel yasalardan bagımsız olmaktır.

3: niyetım: gerçegın gücünu elde etmek.,

4: ve tum bu kavramların tek çatı altında topluyarak zamanın dışına çıkmaktır..yanı benım özgur iraden diyorkı sen tanrı olmalısın

aksı halde asla iradenı özgurce kullanamzsın.

a: toprak diyorkı bana aklını üreticek kadar gelıştır.

b: su diyorkı bana mantıgını durulaştırıcak kadar yıka.

chava diyorkı bana sıcak ve soguk kavramlarını görmeye calış.

d: ateş diyorkı bana havayla özdeşleşmeden sıcak ve soguk kavramlarını anlıyamazsın.

şimdide ben diyorumkı bu kavramların üstünde olmamak ilkesinde acaba gerçekten mutlumuyum?

kurallarla yaşamak için bir iradeye bile gerek yokkı . kural koyucu her neyse.

akıl ve mantık olmadanda u kuralları koyabilir. ilkesıne göre :

demekkı kurallar oldugu sürece özgur irade kurallara baglıdır. bir akla değil.

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör

Mesajgönderen Firavun » Cum Haz 08, 2018 5:25 am

antimuslim yazdı:...demekkı düşünmek ve irade ruhanıdır. demmekkı beden ölüyor ama ruhumuz yaşamay devam ediyor. demekkı ölüm aslında ölüm değil. tanrının bir oyunu .ve sen hala özgur irade diyorsun.

Sanırım bir konuyu açıklığa kavuşturmak gerekir. Tanrı varsa özgür irade yoktur zaten. Zira tanrının bilemeyeceği bir şey olamaz, yoksa omnipotent tanımına aykırı olurdu. O yüzden, tanrı kavramıyla birlikte özgür iradeden bahsedemezsin. Hatta, inananların en büyük açmazıdır bu. "Özgür irade olmadan nasıl sınav olur?" sorusuna yanıt veremezler.

Ben bir tanrıya ve bizlerin bir yaratıcının eseri olarak var olduğumuza inanmıyorum. Bu nedenle bana göre doğum evrensel yasalara uygun bir gelişimdir. Yaşamak ve ölmek de öyle. Dünyanın güneşin etrafında dönmesinde nasıl herhangi bir irade yoksa, bizlerin dünyaya gelmesi de öyledir. Zihnimiz, evrimsel süreçle geldiği noktada varlığımızı sürdürmemizi sağlayacak kararlar alır. Bu kararlardaki fiziksel ve sosyal etkileri göz önünde bulundurup "ne kadar özgürüz?" diye sorulabilse de, her karar bir seçimdir ve bu seçimi önceden bilen bir üst varlık olmadığından seçimi yapan özgür iradesini kullanmış olur.

Kullanıcı avatarı
antimuslim

Mesajgönderen antimuslim » Cum Haz 08, 2018 1:12 pm

. Bu nedenle bana göre doğum evrensel yasalara uygun bir gelişimdir. Yaşamak ve ölmek de öyle. Dünyanın güneşin etrafında dönmesinde nasıl herhangi bir irade yoksa, bizlerin dünyaya gelmesi de öyledir. Zihnimiz, evrimsel süreçle geldiği noktada varlığımızı sürdürmemizi sağlayacak kararlar alır. Bu kararlardaki fiziksel ve sosyal etkileri göz önünde bulundurup "ne kadar özgürüz?" diye sorulabilse de, her karar bir seçimdir ve bu seçimi önceden bilen bir üst varlık olmadığından seçimi yapan özgür iradesini kullanmış olur.
[/color][/quote]

özgür iradenin olmadıgı konusunda anlaştık dostum. evrensel yasalar demışsın bu panteist bir düşüncedir. panteistmisiniz? yanlızzzzz bir konuda
size katılmıyorum. bu secımı bile bir üst akıl olmadıgından bahsetmışsınız.
peki? bu evrendeki tanrısızlık .. tanımı bilnçsiz bir tanrısızlık tanımımı? yoksa bilinçli tanrısızlık tanımımı? sonuçta bir çalışan bir makına var demışsın bildiğim kadarıyla makınalar jeneratörsüz
çalışmaz ..kural koymaz demişssin ama çalışan bir makına olduguu anlatmışsın. makinalar kuralsız çalışmaz mutlaka bir kural koyucu olması zorunluluktur aksi halde enerjının bir anlaım olmaz. çekım kuvvetıde olmaz . dengesız bir guc oldugunu varsayalım bu seferde evrenın oluşması için fiziki yasalar ve
kurallar oluşmadıgından hiçlık olmaya devam eder. bu benım görüşüm ..
bizde bu makinan parçalarıyız demek. bizlerinde tanrının birer yansımasıyız demektir. yani bizlerde tanrıdan birer parcayız. demektır.
o zaman bu tanıma göre jeneratör yani gerçek tanrı evrenin dışındadır. içerdeki tanrıda birer yazılım gibidir. görülebilie ve gözlenlenebilir.
yani burda ispatsız ve mantık hatalarıyla dolu bu mantıgı kabul etmek için jeneratörden bagımısız bir tanrı modelınınde ispatlanması bir
zorunluluk olucaktır. o makınalara hayat veren enerjının kaynagını bulmadıkça bu tanım ne_ işe yararkı. oldukça zayıf bir teorı bu.

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir