Muhammed veya diger peygamberlerin yasamis olma ihtimali

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Unconsciouss
Mesajlar: 3
Kayıt: Cmt Eyl 17, 2016 11:21 pm
Edilen Teşekkür: 3 kere

Muhammed veya diger peygamberlerin yasamis olma ihtimali

Mesajgönderen Unconsciouss » Cmt Oca 28, 2017 3:28 am

Peygamber olup olmadiklari bir yana, bu insanlarin yasamis olma ihtimalleri nedir?
Mesela, Muhammed'in yasadigina dair Islam kaynaklari disinda herhangi bir kaynak var midir? Biraz arastirma yaptiktan sonra bulabildigim tek Islam disi kaynak 7. yuzyilda yasamis olan tarihci Bagratunis piskoposu Sebeos’un "Herakleios'un tarihi" adlı yapitinda soyle geciyor.

"İbrahim’in oğlunu tartışmalıyım: Hür bir kadından doğmuş olanı değil, fakat hizmetçi bir kızdan doğmuş olanı. Ki kendisi hakkında kutsal metinde şöyle beyan edilir: Onun elleri herkeste olacak, herkesin eli onda olacak (O herkese, herkes de ona karşı çıkacak). Bütün kabileleri temsilen on iki kişi Edessa şehrinde toplandı. İran askerlerinin şehri barış içinde terk ettiklerini gördüklerinde, surların kapılarını kapattılar ve tahkim ettiler. Roma lordluğunun kuvvetlerinin girmesini reddettiler. Böylece Roma imparatoru Heraclius, kuşatma emri verdi. Yahudiler direnemeyeceklerini anladıklarında, barış yapma sözü verdiler. Şehrin kapılarını açarak ondan önce gittiler ve böylece Heraclius gitmelerine ve kendi yerlerinde kalmalarına izin verdi. Böylece ayrıldılar ve İsmail oğullarına, Taçkastan çölüne doğru yola çıktılar. Yahudiler yardımlarını istedi ve Eski Ahit aracılığıyla ilişki kurdular. Yakın ilişkileri olduğunu kabul etmelerine rağmen, farklılıklarından ötürü bir mutabakata varmaları mümkün olmadı zira birbirlerinden dinen ayrıydılar. Bu zaman diliminde onlardan belli bir kişi, İsmail oğullarından Muhammed adlı şahıs, temayüz etti. Hakikatin yolunun bir vaazı, onlara göre Allahın emriyle, onlara vahyedildi. Özellikle Musevi tarihi hakkında bilgili olduğu için Muhammed onlara İbrahim’in tanrısını öğretti. Emir yukarıdan geldiği için, hepsinin bir araya gelmesini ve imanda birleşmelerini emretti. Boş şeyleri yüceltmeyi terk ederek yaşayan Tanrıya yüzlerini döndüler ki ataları olan İbrahime de gözükmüştü. Muhammed leş yememe, şarap içmeme, yalan konuşmama ve zina etmemekle ilgili kanunlar vaz etti. Şöyle dedi: ‘Allah bu ülkeyi İbrahim’e ve onun oğullarına ebediyen vaad etti. Ve vaad edilmiş olan, Allah İsraili sevdiğinde yerine geldi. Şimdi, fakat, sizler İbrahimin oğullarısınız ve şimdi Allah İbrahime ve onun oğluna vaad ettiğini sizinle gerçekleştirecek. Sadece İbrahimin tanrısını sevin ve Allahın babanız İbrahime verdiği ülkeyi alın. Allah sizinle beraber olduğu için, kimse size karşı savaşta direnemez."
Buyurun beraber arastiralim. Tesekkurler.

Kullanıcı avatarı
Tumagü İskicap
Mesajlar: 81
Kayıt: Cum May 06, 2016 3:01 pm
Görüş: Panenteist
Edilen Teşekkür: 3 kere
Alınan Teşekkür: 31 kere

Re: Muhammed veya diger peygamberlerin yasamis olma ihtimali

Mesajgönderen Tumagü İskicap » Cmt Oca 28, 2017 2:33 pm

Unconsciouss, kişilerin varlığına teşkil belge aramaya kalkarsan Heraclius'u da bulamazsın. Gerçi Herakleios bir kral, Muhammed'in çağdaşı ve Doğu Roma imparatoru olarak savaşlara katıldığı için onun hakkında bulabilirsin ama arap dünyası, Muhammed'den önce kabile hayatı yaşadıkları için tarihi kayıt tutmayı önemsememişler. Diğer peygamberler için de geçerli bu. Dolayısıyla Muhammed hakkında tarihçi dökümanı bulamaman normal. Çünkü yok.

Ama Muhammed'in mektupları, muhammed'in suikast cinayetleri ve katıldığı savaşlar var. Müslümanlar Muhammed’in bizzat katıldığı savaşa gazve (غزوة), Muhammed'in bizzat katılmadığı savaşa seriyye (سریه) demişler. Muhammed 27 tane gazve savaşı, 9 tane seriyye savaşı gerçekleştirmiştir. Bunlara bakmakla da sonuç çıkarmak mümkündür. Muhammed hakkında tarihçi yazması olarak, tarihsel belgesinin olmaması, Muhammed'in yaşamadığı anlamına gelmemeli. Araplarda tarihçi katipler bile Muhammed'in kurduğu islam devleti ile işbaşı yapmaları olayın vahametini açıklamak için ipucu olmaktadır.

Kullanıcı avatarı
Mudiban Çivitgorz
Mesajlar: 2
Kayıt: Cum Tem 21, 2017 6:43 am

Re: Muhammed veya diger peygamberlerin yasamis olma ihtimali

Mesajgönderen Mudiban Çivitgorz » Cmt Tem 29, 2017 12:38 pm

Bence çoğu yaşadı ama peygamber olarak değil, siyasi lider olarak yaşadılar. Özellikle Muḥammad ibn AbdAllah mutlaka yaşadı ve siyasi amaçlarını gerçekleştirmek için islamı kurdu. Muhammed'in babası Abdullah erken ölünce, Muhammed'in amcası Ebu Talip, Kureyş Beni Haşim kabilesinin yeni lideri oldu. Muhammed'in asıl amacı, kendisinin hakkı olduğunu düşündüğü, Kureyş Beni Haşim kabilesinin liderliğini geri almak ve dedesinin dedesi Kusay bin Kilab'dan beri gelen babadan oğula geçen kabile reisliğini sürdürmekti. Muhammed'in babası Abdullah bin Abdulmuttalib erken ölmeseydi Kureyş'in lideri doğal olarak Muhammed olacaktı zaten ama Kilab kabilesinden itibaren babadan oğula geçen gelenek Abdullah bin Abdulmuttalib'in erken ölümüyle bozularak abi'den kardeşe geçmişti. İslam dini bu kabile tüzüğünü tekrardan yerine oturtmak için Muhammed'in hırsıyla kuruldu. Muhammed, amcası Ebu Talip'i bu kabile tüzüğünü ihlal ettiği için hiç sevmemiştir ama Ebu Talip hep korumuştur Muhammed'i. Bu da akıllara soru işareti getiriyor? Ebu Talip inanmadığı halde Muhammedi niye koruyordu?

Kullanıcı avatarı
Prismegistus
Mesajlar: 4
Kayıt: Prş Ara 20, 2018 5:16 pm
Görüş: Agnostik

Re: Muhammed veya diger peygamberlerin yasamis olma ihtimali

Mesajgönderen Prismegistus » Çrş Oca 23, 2019 5:29 am

İslami dokümanlar geriye dönük yazılmış yani Muhammed öldükten 220 yıl sonra muhammedin hadisleri ve ayetleri kitaplaşmış, ama İslami argümanlar İslam öncesi bölge kültürlerinde vardı. Muhammed okur-yazar biri olsaydı, Muhammede sen bunları mitos öykülerden kopyalıyorsun suçlaması yönelteceklerdi ama kuranı yazanlar bu ayrıntıyı, problem yaratmayacak şekilde mühammedin ümmi cahil olduğunu açıklayarak baştan halletmişler.


“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir