Odatv İslamın Barışçıl Ayetleriyle Mesaj Verdi

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
raskolnikov
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 49 kere
Alınan Teşekkür: 54 kere

Odatv İslamın Barışçıl Ayetleriyle Mesaj Verdi

Mesajgönderen raskolnikov » Prş Oca 19, 2017 4:37 pm

Haberin linki;
http://odatv.com/islam-ozgurlukcu-bir-a ... 71200.html

"İslam özgürlükçü bir anlayışa sahip mi" Başlıklı yazısında Aydın Tonga barışçıl bazı ayetleri referans alarak İslamın aslında barışçıl öze de sahip olduğunu belirtiyor. Sizlerin bu konuda görüşlerinizi merak ediyorum. Yalnız burada dikkat çekmek istediğim nokta şu. Bugün IŞİD'e bakarak İslam yorumluyoruz, Mevlana'ya bakarak yorumlayanlar olduğu gibi. İslam üzerine böyle bir algı yaratmak mümkün mü gerçekten, yani İslamın barışçıl yönleri üzerinden (eğer size göre varsa) bir algı geliştirmek ve hatta bir özgürlükçülük inşa etmek mümkün mü? Bir dinde reform çağrısı gibi mi sanki böyle bir şey. Mesela Alevilik daha bir özgürlükçü. O zaman böyle bir dinsel özgürlükçü bir yapı üretmekte mümkün olabilir mi? Antikapitalist Müslümanlar, Yaşar Nuri'ler vs. hepimiz biliyoruz.. Yoksa tüm bunlar beyhude bir çaba mı? Buradaki görüşleriniz ayrıca sosyolojik açıdan da değerli benim için. Aslında bu yazıyı okuyalı çok olmuştu ve paylaşmak niyetindeydim ama yoğunluk işte, unutturuyor bazı şeyleri..

Ayetleri şunlar. Dilerseniz yazıyı tamamen okuyup daha kapsamlı fikirde beyan edebilirsiniz..

“Dinde zorlama (ve baskı) yoktur; artık hak ile bâtıl iyice ayrılmıştır (Bakara 2/256),

Ey Muhammed! Eğer Rabbin dileseydi yeryüzünde bulunanların hepsi elbette imân ederlerdi. O halde sen inanmaları için insanları zorluyor musun? (Yunus 10/99),

“Ve de ki: Hak Rabbinizdendir; Öyle ise dileyen imân etsin, dileyen inkâr etsin, (Kehf, 18/29.)

"Ey Muhammed! Sen öğüt ver, çünkü Sen ancak öğüt verirsin. Onların üzerine zorlayıcı değilsin." (Gaşiye, 88/22),

"Eğer yüz çevirirlerse bilsinler ki, biz Seni onların üzerine bekçi göndermedik, Sana düşen sadece tebliğdir.(Şura 42/48)

"Biz bu kitabı insanlar için Sana hak ile indirdik. Artık kim doğru yola gelirse, kendi yararınadır, kim de saparsa kendi zararına sapmış olur. Sen onlar üzerine vekil değilsin." (Zümer, 39/41)

"Peygamber'e düşen sadece açık bir şekilde duyurmaktır." (Nur, 24/54)

"De ki, ey İnsanlar işte Rabbinizden gerçek geldi. Artık yola gelen, kendisi için gelir, sapan da kendisi zararına sapar. Ben sizin üzerinize vekil değilim." (Yunus, 10/108)
Büyük idealler uğruna önce küçük bir azınlık savaşım vermiştir. (Einstein)

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 230 kere
Alınan Teşekkür: 199 kere

Re: Odatv İslamın Barışçıl Ayetleriyle Mesaj Verdi

Mesajgönderen AgnostikBey » Prş Oca 19, 2017 5:59 pm

Özgürlükçü bir yapı oluşturmak mümkün değil Sevgili Raskolnikov. Kitabın bağlı olduğu değerler sıkıntılı öncelikle, efendi-köle anlayışını kastediyorum.

Paylaştığın ayetlere gelince, bakara ve nur sureleri olanlar hariç, mekke dönemi ayetleridir onlar. Medine döneminde özellikle son surelerde kitabın dili de cezaları da sertleşir.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

MİND
Görüş: AGNOSTİK

Mesajgönderen MİND » Çrş Tem 26, 2017 4:17 pm

Tevbe 29.ayete ne demeli?Bütün özgürlükçü iddiaları hiçe indiriyor adeta.
Tevbe suresinin 29.ayeti,inamayan kimseleri katledin diyor.Eğer cizye(haraç) vermezlerse yada sizin dininizi seçmezlerse onları katledin(katilun) diyor.Ama ayet Türkçeye çevrilirken ayetteki katilun(katledin-قَاتِلُو) kelimesi olduğu gibi verilmiyor.Savaşın şeklinde veriliyor,kibarlaştırılarak veriliyor.Oysa ayet savaşın demek isteseydi cihat derdi,harb edin derdi.Ama ikisinide demiyor.Onun yerine katilun(katledin-قَاتِلُو) diyor.Bu kelime katil olmak,katletmek anlamına gelir ve bu kelime aynen olduğu gibi Türkçeye de geçmiştir zaten.Ve hiç bir Arap bu kelimeden katletmeyin anlamını çıkarmaz.Katledin(katilun-قَاتِلُو) diyen bir ayetten katletmemesi gerektiği sonucunu çıkarmaz.
O inanmayan o kimseleri ve kitap ehlinden olanları,hak dine inanmazlar yada haraç(cizye) verip küçülmezlerse katledin(katilun-قَاتِلُو)-TEVBE 29 KURAN
http://www.kuranmeali.org/9/tevbe_suresi/29.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx
Tercümanlar katledin kelimesinin oldukça vahşi kaçacağını düşünmüş olmalıki;ayeti olduğu gibi çevirmeyip savaşın diye yumuşatmışlar.Aksi halde buna gerek duymazlardı.
Akıl akılsızlıktan üstündür.Bilgi bilgisizlikten üstündür.(King Salomon)

Brainstorm
Görüş: Freethinker
Edilen Teşekkür: 1 kere
Alınan Teşekkür: 2 kere

Mesajgönderen Brainstorm » Sal Ağu 15, 2017 2:05 am

Bu tarz konularda toplumu kuran'la ikna etmek yerine, kuran'ı uyguladığında sonuçlarının ne olacağını düşünmelerini sağlamak, daha faydalı olur, gibime geliyor.
Mesela hangi olayın, hangi ayetlere dayandığı uygun bir dille anlatılabilir.

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir