Yedi Uyurlar'ın Mağarada 309 Yıl Kalması ve Kuran'ın Kaynakları

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Mr. Tanakh
Görüş: Pozitif Ateist
Edilen Teşekkür: 1 kere
Alınan Teşekkür: 14 kere

Yedi Uyurlar'ın Mağarada 309 Yıl Kalması ve Kuran'ın Kaynakları

Mesajgönderen Mr. Tanakh » Pzt Ara 26, 2016 8:23 pm

Kehf Suresi 25. ayete göre Yedi Uyurlar (Ashab'ı Kehf) mağarada 309 yıl kaldılar.

Ben kısa bilgi verip beyin fırtınası yapmak istiyorum açıkçası. Birileri bu 309 yılı kullandığına göre bunun Hristiyan metinlerinde bir kökeni olmalı çünkü Yedi Uyurlar hadisesindeki kişilerin hikayesi Hristiyan mitolojisine aittir. Roma İmparatorluğu'nda yaşamış veya yaşadığı iddia edilen Hristiyan gençlerin hikayesidir.

Bu 309 yılı ben daha önce İsa'nın beşikteyken konuşması hadisesinde kaynak gösterdiğim apokrif metin olan Kurtarıcı'nın Arapça Çocukluk İncili kitabında buldum Kuran'daki Yedi Uyurlar hikayesiyle bu kullanımdışı İncil'deki benzerlikleri karşılaştırırsak ortaya değişik bir tablo çıkıyor açıkçası,

Kurtarıcı'nın Arapça Çocukluk İncili (Kullanımdışı İncil)

- İsa'nın mucizevi doğumu(bakire doğum)
- İskender devrinin 309. yılında gerçekleşen doğum(İsa'nın doğum tarihi İskender'den sonra 309 yılı olarak gösteriliyor)
- İsa'nın mağarada doğumu

Kuran'daki Yedi Uyurlar Öyküsü

- Yıllarca uyumuş kişilerin yeniden uyanması mucizesi
- Bu uykunun 309 yıl sürmesi
- Uykunun gerçekleştiği yerin mağara olması (Arapça: Kehf)

Benzerlikleri verdim gerisini sizin takdirinize bırakıyorum.Benim fikrime göre Muhammed veya Kuran yazarları bildikleri hikayeleri diğer bildikleri hikayelerle paralelizm yaparak benzeştirme geleneğine veya kulaktan dolma hikaye oluşturma geleneğine devam etmişler.Burda bahsedilen İskender döneminin 309. yılı ifadesinin Kehf suresine 309 yıl mağarada kalanlar olarak girmesi yetmiyormuş gibi aynı surede İskender'in maceralarını anlatan Zulkarneyn kıssası yer alıyor.Yine intihal üstüne intihal paralelizm üstüne paralelizm var .

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 230 kere
Alınan Teşekkür: 199 kere

Re: Yedi Uyurlar'ın Mağarada 309 Yıl Kalması ve Kuran'ın Kaynakları

Mesajgönderen AgnostikBey » Sal Ara 27, 2016 5:21 pm

Güzel şeyler yakalıyorsun Tanakh. Bir tavsiyem olacak, kendi mesajlarına atıfta bulunurken linkini de gömülü şekilde eklersen harika bir okuma haritası oluşturursun okuyucular için.
Sanki İskender meselesi daha da kurcalanırsa bir şeyler çıkacak gibi altından.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Mr. Tanakh
Görüş: Pozitif Ateist
Edilen Teşekkür: 1 kere
Alınan Teşekkür: 14 kere

Mesajgönderen Mr. Tanakh » Sal Ara 27, 2016 8:51 pm

AgnostikBey yazdı:Güzel şeyler yakalıyorsun Tanakh. Bir tavsiyem olacak, kendi mesajlarına atıfta bulunurken linkini de gömülü şekilde eklersen harika bir okuma haritası oluşturursun okuyucular için.
Sanki İskender meselesi daha da kurcalanırsa bir şeyler çıkacak gibi altından.

O mesele zaten kurcalanmış hocam o yüzden pek üstünde durmuyorum.

Kullanıcı avatarı
Cercis Hz Circis
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 3 kere

Mesajgönderen Cercis Hz Circis » Cmt Oca 07, 2017 1:46 pm

Mahabharata destanı öyküsü, tarih olarak iskender den önce geliyor sanırım. Mahabharata destanı 7 uyurların karşısına 7 avatarları koymuş ve değişik de olsa öyküler benziyormuş. Mahabharata türkçe kitabını bulan okusun derim.

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir