Meryem Suresi 7. Ayet ve Yahya Adı

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
T.TAŞPINAR
Alınan Teşekkür: 1 kere

Re: Meryem Suresi 7. Ayet ve Yahya Adı

Mesajgönderen T.TAŞPINAR » Prş Ara 01, 2016 9:55 pm

Kuran'da jonahan isminde bir oğlan müjdeliyoruz deseydi o zaman siz de bu jonahan ismi kullanılıyordu zaten diyebilirsiniz..ama bu durumda örneğin benim çocuğum doğacak.. rüyamda onun adını İbraha koyduğumu görüyorum..ve ona bu adı veriyorum..toplum ise ona,ibraha da nedir canım öyle bir isim yok..İbrahim diyelim dediler..olay böyle bir şeydir diye tahmin ediyorum..

Mr. Tanakh
Görüş: Pozitif Ateist
Edilen Teşekkür: 1 kere
Alınan Teşekkür: 14 kere

Mesajgönderen Mr. Tanakh » Prş Ara 01, 2016 11:31 pm

Yahya ibranicedeki johanandir bu nettir ama siz oyle bir kivirmaya çalisıyosunuz ki sanki konu muğlak. Muğlak falan değil. İşte ortada tartışmalı durum da yok ki; hayır anlamıyorum tartışmaya açık da bir şey değil.

T.TAŞPINAR

Mesajgönderen T.TAŞPINAR » Cmt Ara 03, 2016 8:00 am

Mr. Tanakh yazdı:Yahya ibranicedeki johanandir bu nettir ama siz oyle bir kivirmaya çalisıyosunuz ki sanki konu muğlak. Muğlak falan değil. İşte ortada tartışmalı durum da yok ki; hayır anlamıyorum tartışmaya açık da bir şey değil.

Peki,sana son bir soru..ibraniler arasında önceden Yahya diye bir isim kullanılmış olsaydı ne diyecektin?

Mr. Tanakh

Mesajgönderen Mr. Tanakh » Pzr Ara 04, 2016 6:25 pm

T.TAŞPINAR yazdı:
Mr. Tanakh yazdı:Yahya ibranicedeki johanandir bu nettir ama siz oyle bir kivirmaya çalisıyosunuz ki sanki konu muğlak. Muğlak falan değil. İşte ortada tartışmalı durum da yok ki; hayır anlamıyorum tartışmaya açık da bir şey değil.

Peki,sana son bir soru..ibraniler arasında önceden Yahya diye bir isim kullanılmış olsaydı ne diyecektin?

Kullanıldı zaten Yohanan olarak.

Yahya da Yohanan isminin Kuranca'sı. Tıpkı Hezekiel'in Kurancası Zülkifil İbranicesi Yeşua 'nın Kuranca'sı İsa gibi.

bir_akil_insan
Görüş: atheist
Alınan Teşekkür: 19 kere

Mesajgönderen bir_akil_insan » Pzr Ara 04, 2016 7:31 pm

T.TAŞPINAR yazdı:Asıl ben cidden soruyorum..bahsettiğiniz şeyi gerçekten mantıklı buluyormusunuz..?Asıl siz kendi beyninizi ve başkalarının beynini trollüyorsunuz... şimdi diyelim senin adın Barış..bu durumda sana İngilizlerin peace mi demesi gerekiyor..konu insanların ismi olunca Barış=peace olmaz..yani ismin anlamı neyse diğer dillerde ne anlama geliyorsa o şekilde söylenmez..ismin yazılışı da telaffuzu da değişmez..ilkokul düzeyi bilgiler vermek zorunda bırakıyorsunuz beni..
Hz.Yahya doğmadan önceki İbraniler yahya anlamına gelsin diye mi johanan ismini vermişler çocuklarına..?İbraniler öteden beri johanan ismini kullanıyorlardı...yahya için de bizim kültürümüzde böyle bir isim yok diye ona da johanan diyelim demiş olabilirler..

Dini uyduran hıristiyanlarda isa, musevilerde musa isimli birileri vardı diyorsunuz. Bizim muhammed dediğimize, araplar da muhammed diyordu diyorsunuz. Aynı kişiye İngilizler mohammad demiyorlar diyorsunuz. Bu ingilizlerin moses dediği de aslında musa değildir, başka birinden bahsediyorlar diyorsunuz. Bizde, muhammed'in türkçeleşmişi mehmet diye bir isim yok diyorsunuz...

Diyorsunuz bir şeyler de... tutmuyor. İsimler, kültür değişimi ile değişim gösterir. Hayrettin, italyanların onu "kızıl sakal" barba rossa olarak isimlendirmesi ile barbaros olmuştur.

Reddetmek için uğraştığınız gerçek şudur: hikayeler, masallar kültürden kültüre aktarılırken, o kültüre göre şekillenir. isimler yerelleşir, öğeler yerelleşir. örneğin: keloğlan, nasreddin hoca masalları, başka kültürlerde de başka isimlerle yer alır. sizin inandığınız masalların da başka kültürlerde başka isimlerle geçiyor olması aynı nedendendir.

Bu bahsettiğiniz düzey, hangi ilkokulunki?

Mr. Tanakh

Mesajgönderen Mr. Tanakh » Pzr Ara 04, 2016 8:49 pm

Helen yazdı:
Mr. Tanakh yazdı: Yalnız Yahya diye biri yok tarihte orjinal hali Johanandir ve Incıldeki kişinin ismidir ve bu isim daha önce kullanılmıştur. Kuransa Arapça olması hasebiyle bu ismin Arapça halini yazmış ve hatalı biçimde Johanan isminin daha önce kimseye verilmediğini söylemiştir. Kıvırmayın yani şunu bari kıvırmayın.

Daha evvel bir peygambere verilmemiş olabilir
Nasıl bakarsanız öyle görürsünüz sn Tanakh

Bu kadar açık yanlış alıntıları ve daha beterlerini kıvırabilmek de ayrı bir olay.

T.TAŞPINAR

Mesajgönderen T.TAŞPINAR » Pzt Ara 05, 2016 12:55 am

Allah ın Yahya ismini verdiğine İbraniler Johanan diyorsa ve bu isim daha önce de İbraniler arasında kullanılan bir isimse bu Kuran ın değil,bu isimleri farklı kullananların sorunudur..siz tarihte Hz. Yahya dan önce yahya isminin kullanıldığına dair bir kanıt getirin bakayım..

Mr. Tanakh

Mesajgönderen Mr. Tanakh » Pzt Ara 05, 2016 12:57 am

T.TAŞPINAR yazdı:Allah ın Yahya ismini verdiğine İbraniler Johanan diyorsa ve bu isim daha önce de İbraniler arasında kullanılan bir isimse bu Kuran ın değil,bu isimleri farklı kullananların sorunudur..siz tarihte Hz. Yahya dan önce yahya isminin kullanıldığına dair bir kanıt getirin bakayım..

Bu ne biçim savunma :lol:

T.TAŞPINAR

Mesajgönderen T.TAŞPINAR » Pzt Ara 05, 2016 1:43 pm

Mr. Tanakh yazdı:
T.TAŞPINAR yazdı:Allah ın Yahya ismini verdiğine İbraniler Johanan diyorsa ve bu isim daha önce de İbraniler arasında kullanılan bir isimse bu Kuran ın değil,bu isimleri farklı kullananların sorunudur..siz tarihte Hz. Yahya dan önce yahya isminin kullanıldığına dair bir kanıt getirin bakayım..

Asıl bu ne biçim savunma.. :lol: :lol:
Savunma bile değil.. :lol: :lol: :lol:

Mr. Tanakh

Mesajgönderen Mr. Tanakh » Pzt Ara 05, 2016 4:59 pm

T.TAŞPINAR yazdı:
Mr. Tanakh yazdı:

Asıl bu ne biçim savunma.. :lol: :lol:
Savunma bile değil.. :lol: :lol: :lol:

Dostum gerçekte savunmaların rasyonel değil ben iddia makamıyım ve kanıtlarımı ortaya kouyorum sense ''hayır bu böyle olamaz'' diye savunma yapıyorsun.İnancını bırak tarafsız ol.

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir