Kuran'daki Enlem-Boylam Mucizelerine Yeni Bir Örnek (sayısı onbeşi bulan mucize )

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
T.TAŞPINAR
Alınan Teşekkür: 1 kere

Kuran'daki Enlem-Boylam Mucizelerine Yeni Bir Örnek (sayısı onbeşi bulan mucize )

Mesajgönderen T.TAŞPINAR » Pzr Kas 27, 2016 6:59 pm

:idea: Kuran'daki Enlem-Boylam Mucizelerine Yeni Bir Örnek (sayısı onbeşi bulan mucize )
NEBE & ABESE sureleri ve SVALBARD KÜRESEL TOHUM DEPOSU"

Yine, Kur'an'dan ilginç koordinat tespitlerine şahit olmak için, PDF formatındaki şu linke bakınız.

http://www.yenimucizeler.com/tohum.pdf

http://www.yenimucizeler.com/nebe-ab...osu-t83.0.html

diğer mucizevi keşifler için :

http://www.yenimucizeler.com

Mr. Tanakh
Görüş: Pozitif Ateist
Edilen Teşekkür: 1 kere
Alınan Teşekkür: 14 kere

Re: Kuran'daki Enlem-Boylam Mucizelerine Yeni Bir Örnek (sayısı onbeşi bulan mucize )

Mesajgönderen Mr. Tanakh » Pzr Kas 27, 2016 7:47 pm

Talmud'ta Ayın Yenilenme Süresi Mucizesi

Önce NASA'nın ve ardından da Alman bilim adamlarının, son derece
gelişmiş elektronik aygıtlarla ulaştıkları, astronomi alanındaki kesin veriler,
acaba binlerce yıl önce yazılmış olan Tora'da(Tevrat'ta) yer almakta mıdır?

İnanması güç de olsa bu soruya cevap EVET'tir.
Hatırlatmakta fayda var ki ay başlangıcının (İbranice: Roş Hodeş) doğru olarak
tayini, dini yönden çok önemlidir. (Tora'da bayramlar belirli aylların belirli
günleri olarak tayin edilmişlerdir. Örneğin: Fısıh 15 Nisan, Sukot 15 Tişri, Yom
Kipur 10 Tişri gibi) Bu nedenle ayın yenilenme süresini çok hassas bir şekilde
hesaplamak gerekmektedir.

Talmud:Yahudi fıkıh külliyatı, Yahudilik'te Talmud kurallarının da Tevrat'la birlikte Sina Dağı'nda sözlü olarak Musa'ya verildiğine ve hahamlara ağızdan ağıza aktarıldığına inanılır yani aynı ölçüde kutsaldır yani sözlü Tevrat'tır Talmud.Sonradan yazıya geçirilmiştir.

Talmud Roş Aşana madde 25a'da şöyle bir olay anlatılıyor:

"Bir keresinde gökyüzü bulutlarla kaplanır ve ay benzeri bir görüntü ortaya
çıkar. Tarih olarak ayın 29'udur. Bunu görenler yeni ayın geldiğini düşünürler...
Bunun üzerine Raban Gamliel(din adamı) onlara şöyle der; "Babamın evinde bana şu
şekilde öğretildi: Ayın yenilenmesi 29.5 gün, 2/3 saat ( = 40 dakika) ve 73
helek'den(1 saat= 1080 helek/ Yahudi ölçü birimlerinden birisi helektir. ) az olamaz."

Hesap:
40 dakika = 2/3 saat = 2/3 * 1080 = 720 helek
720 + 73 = 793 helek.
793/1080 = 0,734259 saat
0,7342592/24 = 0,030594 gün.
29,5 + 0,030594 = 29,530594 gün.
İlginçtir, ay gördüklerini iddia edenlerin varlığı Raban Gamliel'de
herhangi bir tereddüt yaratmamıştır. Sahip olduğu bilginin kesinlikle doğru
olduğuna herkes tamamen inanmıştır.

Raban Gamliel'in ne denli haklı olduğuna bilimsel veriler ışığında
birlikte bakalım:

NASA'dan ünlü bilim adamı C. Sagan'a göre ayın yenilenme süresi :

Ölçümler, Amerikalı astronotlarýn ay yüzeyine yerleştirdikleri cam
prizmalara, yerküreden lazer ışığı yollanması suretiyle; dev teleskoplar ve atom
saatleri aracılığıyla yapılmıştır.. Bulunan şey yani ayın yenilenme süresi hayret vericidir:
29, 530588 gün.

Olağanüstü bir durum göze çarpmaktadır. Binlerce yıl öncesinde Sözlü Tora'da
yazılı olanlarla, günümüzün bilimsel verileri, neredeyse saniyesine kadar
birbirleriyle uyuşmaktadırr!!

NASA'ya göre 29,530588. Aradaki fark 0,000006 gün.
Yani 0,52 saniye.

Berlin'de yapılan başka bir araştırmaya göre ayın yenilenme süresi:

Aynı araştırma daha da gelişmiş tekniklerle Berlin'de tekrarlanır. Sonuçlar
çok daha hayret vericidir. Bulunan süre:

29,530589 gün.
Aradaki fark 0,000005 gün. Yani 0,43 saniye.

Bu verilerin ışığında Raban Gamliel'in tutumunu anlamak kolaylaşmaktadır.
Gözler bazen yanılabilir, teknolojik aletlerde hata payı olabilir, ancak evreni yaratan Tanrı ve bizlere
verdiği Tora asla yanılmaz!

NASA'nın ölçümüyle Berlin'deki ölçümden öğrenilen önemli bir nokta
söz konusudur: Bilim, sürekli olarak kendisini geliştirdikçe, Tora'nın verdiği
değere yaklaşmaktadır. Başka bir deyişle, bir gün bilim 29,530594 değerine
ulaştığı zaman, daha fazla uğraşmasına gerek olmayacakıýr. Zira bu gerçek
değerdir.

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 207 kere
Alınan Teşekkür: 179 kere

Re: Kuran'daki Enlem-Boylam Mucizelerine Yeni Bir Örnek (sayısı onbeşi bulan mucize )

Mesajgönderen hector » Sal Kas 29, 2016 10:26 pm

T.TAŞPINAR yazdı::idea: Kuran'daki Enlem-Boylam Mucizelerine Yeni Bir Örnek (sayısı onbeşi bulan mucize )

Yine, Kur'an'dan ilginç koordinat tespitlerine şahit olmak için, PDF formatındaki şu linke bakınız.

Nebe iniş sırasına göre 80. Şimdi ki sıralamada 78. Allah tutturamamış da insanlar tutturmuş. Maşaalah
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 234 kere
Alınan Teşekkür: 204 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Sal Kas 29, 2016 10:33 pm

Mucizeciler yine doldu siteye maalesef.

Herhangi bir metinde istenirse arzulanan hemen hemen her şeyin yakalanabileceğine dair güzel bir örnek veren site:

http://users.cecs.anu.edu.au/~bdm/dilugim/moby.html

Orta seviye bir İngilizce yeterlidir; zaten görseller de açıklayabiliyor kendini.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

T.TAŞPINAR

Mesajgönderen T.TAŞPINAR » Çrş Kas 30, 2016 10:30 am

hector yazdı:
T.TAŞPINAR yazdı::idea: Kuran'daki Enlem-Boylam Mucizelerine Yeni Bir Örnek (sayısı onbeşi bulan mucize )

Nebe iniş sırasına göre 80. Şimdi ki sıralamada 78. Allah tutturamamış da insanlar tutturmuş. Maşaalah

İşte bu şekilde neden Allah ın -cebrail vasıtasıyla-Kuranı iniş sırasındaki haliyle bırakmayıp ayet ve surelerin yerlerini ve numaralarını yeniden düzenlediğini açıklıyor aslında..ilahi bir şekilde mucizevi uyumların sağlanması için yeniden düzenlendiği izlenimi bırakıyor..

T.TAŞPINAR

Mesajgönderen T.TAŞPINAR » Çrş Kas 30, 2016 10:40 am

AgnostikBey yazdı:Mucizeciler yine doldu siteye maalesef.

Herhangi bir metinde istenirse arzulanan hemen hemen her şeyin yakalanabileceğine dair güzel bir örnek veren site:

http://users.cecs.anu.edu.au/~bdm/dilugim/moby.html

Orta seviye bir İngilizce yeterlidir; zaten görseller de açıklayabiliyor kendini.

Adam Moby Dick kitabının kelime ve harflerini istediği yerden başlatıp istediği yerden bitirmiş,kelimeler de tam değil işine geldiği gibi ortadan sondan vs. başlatılmış..bir de istediği yerde çapraz istediği yerde çapraz ya da dikey 2-3 er atlayarak bulmuş.. yani adam topa vuruyor sonra kale direklerini topun geçtiği yere taşıyor..:) haliyle goller kaçmıyor tabii:)

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen AgnostikBey » Çrş Kas 30, 2016 3:20 pm

T.TAŞPINAR yazdı:Adam Moby Dick kitabının kelime ve harflerini istediği yerden başlatıp istediği yerden bitirmiş,kelimeler de tam değil işine geldiği gibi ortadan sondan vs. başlatılmış..bir de istediği yerde çapraz istediği yerde çapraz ya da dikey 2-3 er atlayarak bulmuş.. yani adam topa vuruyor sonra kale direklerini topun geçtiği yere taşıyor..:) haliyle goller kaçmıyor tabii:)

Güzel ve yerinde bir açıklama olmuş. Sizin inandığınız kitap ile ilgili çıkarımlarınızda yaptığınız da tam olarak bu. Yukarıdakiler sizin cümleleriniz değil mi?
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

T.TAŞPINAR

Mesajgönderen T.TAŞPINAR » Çrş Kas 30, 2016 7:27 pm

AgnostikBey yazdı:
T.TAŞPINAR yazdı:Adam Moby Dick kitabının kelime ve harflerini istediği yerden başlatıp istediği yerden bitirmiş,kelimeler de tam değil işine geldiği gibi ortadan sondan vs. başlatılmış..bir de istediği yerde çapraz istediği yerde çapraz ya da dikey 2-3 er atlayarak bulmuş.. yani adam topa vuruyor sonra kale direklerini topun geçtiği yere taşıyor..:) haliyle goller kaçmıyor tabii:)

Güzel ve yerinde bir açıklama olmuş. Sizin inandığınız kitap ile ilgili çıkarımlarınızda yaptığınız da tam olarak bu. Yukarıdakiler sizin cümleleriniz değil mi?

Benim çıkarımlarımı okuyan bir kişi durumun hiç de böyle olmadığını anlar..Bakın konu başlığında anlatılan konuda sadece bitki ve tohumdan bahsedilen iki ayeti enlem boylam koordinatlarına uyarladığımızda her ikisi de Svalbard takımadalarına denk geliyor..bakın sadece biri değil..her ikisi de..ve bu adalarda dünyadaki ilk ve tek küresel tohum deposu bulunuyor..bunun gibi 15 konu var..tümünün de tesadüf ya da zorlama yorum olarak değerlendirmek için insanın aklını çok ama çok zorlaması lazım..bir kere de bilgi ve mantık yanlışı varsa onu gösterin..böyle genel laflarla itiraz etmiş olmak için yazmayın..

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen AgnostikBey » Çrş Kas 30, 2016 11:00 pm

T.TAŞPINAR yazdı:Benim çıkarımlarımı okuyan bir kişi durumun hiç de böyle olmadığını anlar..Bakın konu başlığında anlatılan konuda sadece bitki ve tohumdan bahsedilen iki ayeti enlem boylam koordinatlarına uyarladığımızda her ikisi de Svalbard takımadalarına denk geliyor..bakın sadece biri değil..her ikisi de..ve bu adalarda dünyadaki ilk ve tek küresel tohum deposu bulunuyor..bunun gibi 15 konu var..tümünün de tesadüf ya da zorlama yorum olarak değerlendirmek için insanın aklını çok ama çok zorlaması lazım..

bir kere de bilgi ve mantık yanlışı varsa onu gösterin..böyle genel laflarla itiraz etmiş olmak için yazmayın..

İroniyi görmenizi umuyordum ancak tabii ki beyhude bir bekleyiş oldu benimkisi. Elbette bilgilerinizde & PDF çevirinizde hatalar var ve merak etmeyin ilgileneceğim ve de açıklayacaklarım ve sondaki bir görsel paylaşımımla beraber, benzer diğer zihniyetlere de bir örnek oluştursun diye, konuyu kitliyorum. (Mucizeli diğer konunuzu da kitlemiş durumdayım)

Öncelikle bir müslümanın ayet cımbızladığını ilk defa görüyorum. Bunu da arapça bilmemenize veriyorum.

Nebe Suresi 15-16-17. ayetler bir bütün oluşturamazlar. Zaten 17. ayet başındaki bağlaç ile başka bir konuya değinmektedir. 15 ve 16. ayetler ise PDF'nizde eksik bir anlatım oluşturmaktadır. Peki neden? Çünkü söz konusu ayetler 14. ayete anlamsal ve gramer olarak bağlıdır. Şimdi çevirinize olmayan bir zamir ekleyip ("siz") üstelik olan bir zamiri de biçtiğiniz için ("o" 14. ayetteki suya atfen) ayetlerin doğru çevirisini ekleyeceğim,

"Onunla (su ile yani) sarmaş dolaş bahçeler, taneler ve bitkiler çıkarmak için üstüste yığılıp sıkışanlardan (bulutlardan) bol bol su indirdik." (Nebe 14.15.16. ayetler)

Böylece görüldüğü gibi hem anlam bağlamı içinde net oturmuş hem de sizin mucizeler güme gitmiş durumda. Ayrıca 78. derece kuzey paraleli ve 14. derece doğu meridyeni (ayetlerin anlamsal girişine atfen) nereye düşüyor bilemiyorum. Ancak siz yine de inanmak istediğiniz için bir kulp bulacaksınızdır.

Bir ihtimal ileride sitenizde bir değişiklik olursa diye mesajıma, eksik özneli yanlış çevirinizden, bir görsel ekledim. Üyeliğinize bir yaptırım hali de uygulamayacağım. Bilmemek ayıp bir şey değil. Aslında yukarıda hector'un belirttiği iniş sırası ve Osman Halife'nin yaptırttığı yeni düzenlemeden doğan uyumsuzluk hali bile yeterli bir cevap olmalıydı sizin için.

► Show Spoiler

Konuyu süresiz kitliyorum.

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir