Muhammed Hazretlerinin azarlanmasi ve Kuran'in olusumu?

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Unconsciouss
Edilen Teşekkür: 3 kere

Muhammed Hazretlerinin azarlanmasi ve Kuran'in olusumu?

Mesajgönderen Unconsciouss » Pzr Eyl 18, 2016 10:10 pm

Merhaba arkadaslar forumda yeniyim ve ilk konumu ilgimi ceken bir sure (Abese Suresi) ile acmak istedim.

Abese, kelime anlamı olarak yüzünü buruşturdu (ekşitti) anlamına gelir ve ilk ayette geçen bir kelimedir. İslam kaynaklarında yer aldığına göre, peygamber Mekke'nin ileri gelenlerine dini davette bulunduğu ve oldukça hassas bir zamanda, Mekke'nin fakir halkından ve gözleri görmeyen Abdullah bin Mektum yanına gelerek kendine Kur'an'dan birşeyler anlatmasını istemiş. Muhammed de böyle hassas bir zamanda kendisinin rahatsız edilmesinden dolayı kızmış ve bu şahsa yüzünü ekşiterek sırtını dönmüş. Bu davranışı Allah tarafından hoş karşılanmamış, bu surenin başında yer alan ayetlerle şiddetli bir şekilde uyarılmış.

ABESE SURESI
1, 2. Kendisine o âmâ geldi diye Peygamber yüzünü ekşitti ve öteye döndü.
3. (Ey Muhammed!) Ne bilirsin, belki de o arınacak,
4. Yahut öğüt alacak da bu öğüt kendisine fayda verecek.
5. Kendini muhtaç hissetmeyene gelince;
6. Sen, ona yöneliyorsun.
7. (İstemiyorsa) onun arınmamasından sana ne!

Simdi bu ayetlerden aklima takilan bazi sorulari sormak istiyorum.
Burada Muhammed azarlayan kimdir? Bu ayetler Arap lideri Muhammed'in Kurani icat ettigi iddiasi ile ters dusmuyor mu? Bir insanin kendi kendisini azarlamasi normal midir? Bu ayetleri kendisine kimler ulastiriyordu? Yoksa tek degil miydi?

Unconsciouss
Edilen Teşekkür: 3 kere

Re: Muhammed Hazretlerinin azarlanmasi ve Kuran'in olusumu?

Mesajgönderen Unconsciouss » Pzt Eyl 26, 2016 10:27 pm

Siteye biraz katkimiz olsun diye konu acalim dedik konuyu acali bir haftayi gecmis kimse orali degil:) Dusundugum kadar zormus soru. Yorum yapabilecek kimse yokmu?

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 249 kere
Alınan Teşekkür: 213 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Sal Eyl 27, 2016 6:55 pm

Sandığın kadar zor değil. Öncelikle surenin ilk ayette "peygamber" ifadesi geçmez. (1,2) "O, yüzünü ekşitti ve öteye döndü."

Burada "o" ile seslenilen kişi çoğu kişiye göre Muhammed Peygamber'dir. Ben de öyle düşünüyorum, şimdilik. Özneleri farklı kullandığı/zaman zaman karıştırdığı (örn. "de ki" ayetleri) daha çok durum var zaten. Cahiliyye Devri'ndeki şiirlerde de yer yer görülebilen edebi bir sesleniş oluşturmak istemiş kendisi. Durum bundan ibaret.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
raskolnikov
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 49 kere
Alınan Teşekkür: 54 kere

Mesajgönderen raskolnikov » Sal Eyl 27, 2016 9:58 pm

Muhammed bir çok ayette kendisine övgüler düzmüş, ayrıcalıklar vermiştir. Ancak diyelim ki sizin dediğiniz gibi Muhammed bu ayette kendini azarlıyor olsun.. Ne değişir? O kadar ayette kendini öven ve üstelik hali hazırda "peygamber" olan kişi, arada bir böyle kendini azarlasa daha çok inanırsın peygamber olduğuna. :) bak siz inanmışsınız mesela. Hatasını telafi etmiş taraftarını arttırmış.. Politik bir davranış :)
Büyük idealler uğruna önce küçük bir azınlık savaşım vermiştir. (Einstein)

Kullanıcı avatarı
Bayrak
Görüş: Agnostik Ateizim
Edilen Teşekkür: 88 kere
Alınan Teşekkür: 37 kere
İletişim:

Mesajgönderen Bayrak » Cum Eyl 30, 2016 1:37 pm

bir ayette de melekler ve tanrı allah muhammede salat eder (dua veya namaz olarak da çevrilen bir kelimedir) Neresinden bakarsan bak bu ayet saçmadır bu size garip gelmiyor mu peki?

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir