''Allah'tan başka ilah yoktur'' söyleminin kaynağı

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
NOLAN
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 93 kere
Alınan Teşekkür: 76 kere

''Allah'tan başka ilah yoktur'' söyleminin kaynağı

Mesajgönderen NOLAN » Çrş Haz 22, 2016 5:38 pm

Mısırdan çıkış 20.bap..1-5;
Tanrı şöyle konuştu: “Seni Mısır’dan, köle olduğun ülkeden çıkaran Tanrın RAB benim.“Benden başka tanrın olmayacak. “Kendine yukarıda gökyüzünde, aşağıda yeryüzünde ya da yer altındaki sularda yaşayan herhangi bir canlıya benzer put yapmayacaksın.Putların önünde eğilmeyecek, onlara tapmayacaksın. Çünkü ben, Tanrın RAB, kıskanç bir Tanrı’yım. Benden nefret edenin babasının işlediği suçun hesabını çocuklarından, üçüncü, dördüncü kuşaklardan sorarım.

Sana yardım eden ben olduğuma göre,sana yardımı olmayan taptığın diğer putlardan vazgeçip,sadece beni tanrın olarak kabul edeceksin..Eğer bunu yapmazsan,senin bir işe yaramaz tanrılara(putlara)tapmanı kıskanırım ve seni mahvederim''diyor Yehova..

Benzer şekilde bir daha ifade edeyim;

''Sana yardım edebildiğime göre tek tanrı(put) benim..Benden başka tanrı(put) yoktur..Bunu kabul etmelisin..Yoksa kıskançlığımdan dolayı,deliye dönerim'' diyor Yehova..

Tek bir cümleye indirgersek;

''Ben kıskanç bir tanrıyım ve benden başka hiçbir tanrı yoktur..''

Yahudilerin ve hristiyanların bu kabile tanrısı Yehova'nın tutumunu,gnostiklere ait ''John'un gizli kitabı'',''delilik'' olarak adlandırmış ve şu yorumda bulunmuştur;

''O,bunu bildirerek,meleklere bir başka tanrının var olduğunu göstermiştir..Çünkü eğer başka bir tanrı olmasaydı,o kimi kıskanacaktı?''

Bu yoruma katılmamak mümkün değil..

Gnostikler,Yehova'nın gerçek tanrı olmadığına inanmışlardır..Gnostiklerin gerçek tanrısı tanımlanamaz/adlandırılamaz/bilinemez olandır..Pleroma denilen yerde yaşayandır..Yehova ise,yaratıcı tanrıdır..Demiurgos veya Laldaboath'da deniyor bu tanrıya..Kötücüldür,kifayetsizdir,kibirlidir,kördür..Yehova'ya göre,Evren'de kendisinden başka Tanrı yoktur..Halbuki kendisini yaratan,annesi Sophia'dır..Sophia,Yehova'nın bu küstahlığından dolayı kızar ve Yehova'yı azarlar..Yehova'ya ''yanlış yapıyorsun Samael(kör ve anlayışsız tanrı anlamında)'' der..

İslam dinini yaratanlar,antik Yunan'la,antik Mısır'la bağlantılı,bu yahudi-hristiyan ve pagan mitolojilerini kullanmışlardır..

Şımarık bir çocuk gibi olan Yehova'nın bu söylemlerini,kendi yarattıkları dinin tepesine koymuşlardır..Halbuki biraz düşünüldüğünde ''Allah'tan başka ilah yoktur'' söyleminin ne kadar aptalca bir söylem olduğu kolaylıkla anlaşılabilir..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
Tumagü İskicap
Görüş: Panenteist
Edilen Teşekkür: 3 kere
Alınan Teşekkür: 31 kere

Re: ''Allah'tan başka ilah yoktur'' söyleminin kaynağı

Mesajgönderen Tumagü İskicap » Sal Haz 28, 2016 6:54 pm

Çoğunlukla Musa kaynaklı vahiylerden alıntı edilmesine rağmen Müslümanlar tanah nedir tora nedir, quran'ın tevrat dediği kitap hangisidir net olarak bilmiyorlar. YeHoWaH; yehova - yahve tanrısı, kendini ilahi metinle insanlara tanıtan ilk tanrı olmasından ötürü çok önemlidir ve dolayısıyla dünyadaki en yalan ve en işlevsiz din olan islam tanrısını da etkilemiş olması muhtemeldir.

Kullanıcı avatarı
raskolnikov
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 49 kere
Alınan Teşekkür: 54 kere

Mesajgönderen raskolnikov » Çrş Haz 29, 2016 6:55 pm

NOLAN yazdı:Mısırdan çıkış 20.bap..1-5;
Tanrı şöyle konuştu: “Seni Mısır’dan, köle olduğun ülkeden çıkaran Tanrın RAB benim.“Benden başka tanrın olmayacak. “Kendine yukarıda gökyüzünde, aşağıda yeryüzünde ya da yer altındaki sularda yaşayan herhangi bir canlıya benzer put yapmayacaksın.Putların önünde eğilmeyecek, onlara tapmayacaksın. Çünkü ben, Tanrın RAB, kıskanç bir Tanrı’yım. Benden nefret edenin babasının işlediği suçun hesabını çocuklarından, üçüncü, dördüncü kuşaklardan sorarım.

Sana yardım eden ben olduğuma göre,sana yardımı olmayan taptığın diğer putlardan vazgeçip,sadece beni tanrın olarak kabul edeceksin..Eğer bunu yapmazsan,senin bir işe yaramaz tanrılara(putlara)tapmanı kıskanırım ve seni mahvederim''diyor Yehova..

Benzer şekilde bir daha ifade edeyim;

''Sana yardım edebildiğime göre tek tanrı(put) benim..Benden başka tanrı(put) yoktur..Bunu kabul etmelisin..Yoksa kıskançlığımdan dolayı,deliye dönerim'' diyor Yehova..

Tek bir cümleye indirgersek;

''Ben kıskanç bir tanrıyım ve benden başka hiçbir tanrı yoktur..''

Yahudilerin ve hristiyanların bu kabile tanrısı Yehova'nın tutumunu,gnostiklere ait ''John'un gizli kitabı'',''delilik'' olarak adlandırmış ve şu yorumda bulunmuştur;

''O,bunu bildirerek,meleklere bir başka tanrının var olduğunu göstermiştir..Çünkü eğer başka bir tanrı olmasaydı,o kimi kıskanacaktı?''

Bu yoruma katılmamak mümkün değil..

Gnostikler,Yehova'nın gerçek tanrı olmadığına inanmışlardır..Gnostiklerin gerçek tanrısı tanımlanamaz/adlandırılamaz/bilinemez olandır..Pleroma denilen yerde yaşayandır..Yehova ise,yaratıcı tanrıdır..Demiurgos veya Laldaboath'da deniyor bu tanrıya..Kötücüldür,kifayetsizdir,kibirlidir,kördür..Yehova'ya göre,Evren'de kendisinden başka Tanrı yoktur..Halbuki kendisini yaratan,annesi Sophia'dır..Sophia,Yehova'nın bu küstahlığından dolayı kızar ve Yehova'yı azarlar..Yehova'ya ''yanlış yapıyorsun Samael(kör ve anlayışsız tanrı anlamında)'' der..

İslam dinini yaratanlar,antik Yunan'la,antik Mısır'la bağlantılı,bu yahudi-hristiyan ve pagan mitolojilerini kullanmışlardır..

Şımarık bir çocuk gibi olan Yehova'nın bu söylemlerini,kendi yarattıkları dinin tepesine koymuşlardır..Halbuki biraz düşünüldüğünde ''Allah'tan başka ilah yoktur'' söyleminin ne kadar aptalca bir söylem olduğu kolaylıkla anlaşılabilir..

Sn NOLAN kimdir bu İslamı yaratanlar? Muhammed'de yaşamadı diyorsunuz, o halde bir takım adamlar oturdu, gayet planlı bir şekilde bir sin yarattılar. Bu adamlar kimdi? Ateist miydi bu adamlar? Yani aksi halde din yaratırken korkmaları, cezalandırılmaktan korkmaları ve mevcut dinlerine karşı sorumluluk hissetmeleri gerekir.. Nasıl bir kafaya sahipti bu adamlar ki oturup din yarattılar? Bu konudaki iddialarınız için öncelikle bunun cevabını vermeniz gerekir.
Büyük idealler uğruna önce küçük bir azınlık savaşım vermiştir. (Einstein)

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Edilen Teşekkür: 17 kere
Alınan Teşekkür: 53 kere

Mesajgönderen Engse Hohol » Çrş Haz 29, 2016 9:30 pm

Bakıyoruz ilk ilahi kitap zebur - tanah, milattan önce 900'lü yıllarda israile 36 yıl krallık yapan Davut'a indirilmiş! O zamana dek Tanrı'nın kendini göstertmemesinin nedeni, yazı'nın henüz insan tarafından keşfedilememiş olmasından başka hiçbir sebep yok. Sonrasında tanrı, musa'ya (ibranice moşe) yahve olarak tanıtmıştır kendini. Sonra bakıyoruz, musa'ya kendini yahve diye tanıtan o Tanrı, isa'ya rab olarak ve muhammed'e allah olarak tanıtmış kendini. Hep başka başka adlar kullanmış. Madem aynı Tanrı'sın sen, niçin başka adlar kullanıp milletin aklını karıştırıyorsun ki? Bir bölgenin kısmen bilgili insanlarından öğrendiğin bilgileri, başka bölgenin insanlarına, mucizevi ayetler olarak iletişimsizliklerinden faydalanıp kakaladığın yetmezmiş gibi, kendi yarattığın karışıklık için insanları suçlaman ayrıca utanmazlık değil de nedir.
Resim
Resim
Cumhurbaşkanlığı liyakati için RTE'nin sahte diploma kotarmasına benzeyen bir durum var. Kur'an kitabı, liyakatsız olan Muhammed'i siyaset ehli yapabilmek için liyakatsızlığının, anayasal düzlemde aşılması için Hılful Fudul tarafından yazılmıştır. Bu açıdan Muhammed ile RTE'nin yetersiz lisans durumları benzerdir. Yasalarda 4 yıllık üniversite mezuniyeti lisans eğitimidir. 2 yıllık yüksekokul ise lisans eğitimi sayılmadığı için Cumhurbaşkanlığı liyakatında 4 yıllık üniversite - lisans mezuniyeti şartı aranır. RTE'nin 2 yıllık dışarıdan bitirdiği yüksek okul diploması, nasıl ki 4 yıllık üniversite mezuniyeti - lisans liyakati sağlamayacağı için 4 yıllık sahte üniversite diplomasını kotarması gibi Muhammed de Kur'an'ı kotarmıştır Hılful Fudul desteğiyle beraber. Muhammed ve RTE'nin diğer bir ortak özellikleri, her ikisinin de milletin gözüne bakarak utanmazca yalan söylemekte usta olmalarıdır. İslam olmasa her ikiside siyasi kimlik kazanamayacaklardı.

Tarot
Görüş: şüpheci
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 9 kere

Mesajgönderen Tarot » Prş Haz 30, 2016 2:58 pm

Aslında İslam Yahudiliğin Arap versiyonudurda denilebilir.Bir kıyaslama yapacak olursan İslam Hristiyanlığa değil Yahudiliğe benzer.Hristiyanlığın kaldırdığı Tevrattaki domuz eti yasağını İslam geri getirmiştir.Hristiyanlığın kaldırdığı sünnet olma olayını İslam geri getirmiştir.Hristiyanlığın ortadan kaldırdığı savaşçı peygamber figürünü İslam geri getirmiştir.Ve Hristiyanlığın kaldırdığı hayvan kurban etme ritüelini İslam geri getirmiştir.
İNANÇ MANTIĞIN ÖLMESİDİR.MİTOLOJİK EFSANELERE GÜVENEMEYİZ.

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Edilen Teşekkür: 234 kere
Alınan Teşekkür: 201 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Prş Haz 30, 2016 7:45 pm

Engse Hohol yazdı:Cumhurbaşkanlığı liyakati için RTE'nin sahte diploma kotarmasına benzeyen bir durum var. Kur'an kitabı, liyakatsız olan Muhammed'i siyaset ehli yapabilmek için liyakatsızlığının, anayasal düzlemde aşılması için Hılful Fudul tarafından yazılmıştır. Bu açıdan Muhammed ile RTE'nin yetersiz lisans durumları benzerdir. Yasalarda 4 yıllık üniversite mezuniyeti lisans eğitimidir. 2 yıllık yüksekokul ise lisans eğitimi sayılmadığı için Cumhurbaşkanlığı liyakatında 4 yıllık üniversite - lisans mezuniyeti şartı aranır. RTE'nin 2 yıllık dışarıdan bitirdiği yüksek okul diploması, nasıl ki 4 yıllık üniversite mezuniyeti - lisans liyakati sağlamayacağı için 4 yıllık sahte üniversite diplomasını kotarması gibi Muhammed de Kur'an'ı kotarmıştır Hılful Fudul desteğiyle beraber. Muhammed ve RTE'nin diğer bir ortak özellikleri, her ikisinin de milletin gözüne bakarak utanmazca yalan söylemekte usta olmalarıdır. İslam olmasa her ikiside siyasi kimlik kazanamayacaklardı.

Benzetmeleriniz gayet yerinde. Ayrıca hılfu'l-fudul hakkında araştırma yaparken iyi denk geldi mesajınız.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Prş Haz 30, 2016 8:15 pm

raskolnikov yazdı:Sn NOLAN kimdir bu İslamı yaratanlar? Muhammed'de yaşamadı diyorsunuz, o halde bir takım adamlar oturdu, gayet planlı bir şekilde bir sin yarattılar. Bu adamlar kimdi? Ateist miydi bu adamlar? Yani aksi halde din yaratırken korkmaları, cezalandırılmaktan korkmaları ve mevcut dinlerine karşı sorumluluk hissetmeleri gerekir.. Nasıl bir kafaya sahipti bu adamlar ki oturup din yarattılar? Bu konudaki iddialarınız için öncelikle bunun cevabını vermeniz gerekir.

Sn.raskolnikov;bu soruların cevabını veren birisi yok..Belki batı da veren birileri vardır ama Türkçe kaynaklarda benim iddia ettiğim şeyi,iddia eden birisi yok..

Muhammed yaşamıştır deyip,arkasını getirmek kolay ama Muhammed yaşamamıştır dediğiniz zaman,tam bir kafa karışıklığı yaratmış olursunuz..
Adem yaşamış olabilir mi?
Mümkün mü böyle bir şey?
Peki,Adem'i kendine referans alan semavi dinlerin gerçekliği,bu durumda ortadan kalkmaz mı?
Ya İbrahim?
Muazzez İlmiye Çığ'ın bu konudaki kitabını okudunuz mu?
Hepsi mit bunların..
İsa'da öyle..Babasız doğma filan..
Peki,bunların hepsi mitse;neden Muhammed gerçek bir kişi olabiliyor?Neden Muhammed'de mit olmasın?
Kitaplarını okuduğum aydın insanlar niye bunu düşünememiş,anlamıyorum açıkçası..Turan Dursun olsun,Erol Sever olsun..Hepsi Muhammed'i yaşamış kabul etmişler..
Ben asla kabul etmem bunu ama şöyle bir şey var..Bir liderden,bir kan dökücü araptan söz ediliyor..Böyle bir söylenti var..Muhtemelen bu kişi baz alınıp,Muhammed isimli karakter yaratıldı..Tabi hadislerden bahsediyorum..Kuran'da Muhammed ifadesi 3-4 yerde geçer ve onlarda da hiçbirşey belirtilmez..
Peki,niye insanlar bir mitolojik karakter yaratsın?
Din kazançlı bir şey ve siyasetle de alakası çok büyük..
Peki,kimler uydurdu bu dini?
İşte asıl önemli nokta bu..Bence Abbasiler döneminde yaratıldı bu din..Çünkü bu konuda önemli veriler var..Mesela nesirin(düz yazı) Abbasi döneminin başında başlaması veya kağıdın bu civarlarda kullanılmaya başlanması veya Emevilerin dinle nerdeyse hiç iştigal olmamaları(Kabe'yi yıkmışlar..!) veya Abbasilerin kendilerini peygamber soyundan kabul etmeleri gibi..

Bir veya birkaç halifenin/imparatorun işi bu ve bu işi de bence İran asıllı kuttaplara yaptırdılar..Kuttablar,yazıcılar ve o dönemde toplum içinde çok önemli bir konumdalar..
Peki,Abbasiler niye böyle bir şey yaptılar?
Romalılar niye Hristiyanlığı yarattılar ve tek gerçek ilan ettiler?
Aynı gerekçeler..Güç elde etmek,kazanç elde etmek,köle elde etmek,kadın elde etmek,tarihe geçmek ..vb
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Prş Haz 30, 2016 8:24 pm

Tarot yazdı:Aslında İslam Yahudiliğin Arap versiyonudurda denilebilir.Bir kıyaslama yapacak olursan İslam Hristiyanlığa değil Yahudiliğe benzer.Hristiyanlığın kaldırdığı Tevrattaki domuz eti yasağını İslam geri getirmiştir.Hristiyanlığın kaldırdığı sünnet olma olayını İslam geri getirmiştir.Hristiyanlığın ortadan kaldırdığı savaşçı peygamber figürünü İslam geri getirmiştir.Ve Hristiyanlığın kaldırdığı hayvan kurban etme ritüelini İslam geri getirmiştir.

Hoşgeldiniz foruma sn.tarot..

Tüm bunları,kendi Hristiyan kimliklerini karartmak amacıyla yapmış olamazlar mı?

Tabi ki İslam'ın Yahudilikle bağı çok büyük ama İslam'ın asıl kaynağı Hristiyanlıktır..İslam'a en yakın din,hristiyanlıktır..Araştırmacı Erol Sever,Kabe bir kilisedir der ve Müslümanların aslında Hristiyan asketler olduğunu söyler..Bu asketlere hanif denildiğini de belirtir..Bence gayet tutarlı bu söylemler..Çünkü İslam'ın gnostik yanı ile bu asketlerin konumu aynı..
Hitti ise,İslam'ın Hristiyanlık içinden kopmuş sapkın bir mezhep olduğunu söyler..
Sizin söyledikleriniz kısmen doğru ama bu oryantalistler de bu konuları en iyi şekilde bilen insanlar..
Mesela domuz konusu..Geçen bir röportaj izledim..Süryani bir vatandaş,''ben domuz yemem'' dedi ve gerekçesini de açıkladı..
Yani Hristiyanlık dediğiniz zaman,hangi Hristiyanlık?
Sanırım yüzlerce mezhep/fırka var Hristiyanlıkta..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
raskolnikov
Edilen Teşekkür: 49 kere
Alınan Teşekkür: 54 kere

Mesajgönderen raskolnikov » Cum Tem 01, 2016 4:32 pm

NOLAN yazdı:Muhammed yaşamıştır deyip,arkasını getirmek kolay ama Muhammed yaşamamıştır dediğiniz zaman,tam bir kafa karışıklığı yaratmış olursunuz..
Adem yaşamış olabilir mi?
Mümkün mü böyle bir şey?
Peki,Adem'i kendine referans alan semavi dinlerin gerçekliği,bu durumda ortadan kalkmaz mı?
Ya İbrahim?
Muazzez İlmiye Çığ'ın bu konudaki kitabını okudunuz mu?
Hepsi mit bunların..
İsa'da öyle..Babasız doğma filan..
Peki,bunların hepsi mitse;neden Muhammed gerçek bir kişi olabiliyor?Neden Muhammed'de mit olmasın?

İncilin Pavlus'un öğretilerine dayandığını biliyoruz ve o öğretilerde de bir sürü eski mit vardı. Pavlus gördüğü rüyadaki kişinin gerçekten tanrının elçisi İsa olduğuna inandığını kabul edebiliriz. Sonrasında ise bu öğretiye dayanan İncil'ler yazılıyor. Yani Roma İmparatoru icat etmiyor bu dini, tarsuslu Pavlus icat ediyor. Tevrat'ın yazıldığında, bir toplanma, hikayelerin bütünlüklü bir kitapta toplanması söz konusu olmuş olabilir. Yani İlmiye Çığ İbrahim karakterinin Sümer'de yaşayan birisi olduğunu söylüyordu. Eski efsaneler Tevrat'a aktarıldığında, hikayeler toplandığında Tevrat ortaya çıkmış olabilir. Yani demek istediğim, önce bir kurgu sonra bir dnden ziyade, en eski inançların ve mitlerin toplandığı kitaplara kutsal kitaplar denmiş. Aynı şekilde Kuran'da zaten eski anlatılar üzerine Muhammed öldükten sonra kitaplaştırılıyor. Muhammed'in yaşayıp yaşamamasının burada bağlayıcı bir yönü yok. Muhammed, Pavlus gibi kendisine bir takım mesajlar, mistik bilgiler geldiğine inanan bir adam olma ihtimali, birilerinin oturup hadi yeni bir din yaratalım ihtimalinden çok daha mantığa yakın görünüyor. İnsanlar oturup kadın, para, mülk elde edelim amacıyla direk bir din yaratmazlar. Dinler zaten egemen siyasal yapısıyla ilişkiye girdiği andan itibaren miras, ganimet vs. gibi konulara ve fetihlerde kutsallık atfeder. Yani din dahil kültürel yapı, insanı aşan toplumsal yapıların ürünüdür. Nesiller süren anlatılar sonrasında yeni bir din olarak ortaya çıkabilir. Ama sizin iddianız, tedrici olmayan bir şekilde, kültürel evrime ters bir şekilde dinin ortaya çıktığını söylüyorsunuz. Bu teoride büyük boşluklar var ve doldurulması pek olası görünmüyor.
Büyük idealler uğruna önce küçük bir azınlık savaşım vermiştir. (Einstein)

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Cum Tem 01, 2016 7:36 pm

raskolnikov yazdı:İncilin Pavlus'un öğretilerine dayandığını biliyoruz ve o öğretilerde de bir sürü eski mit vardı. Pavlus gördüğü rüyadaki kişinin gerçekten tanrının elçisi İsa olduğuna inandığını kabul edebiliriz. Sonrasında ise bu öğretiye dayanan İncil'ler yazılıyor. Yani Roma İmparatoru icat etmiyor bu dini, tarsuslu Pavlus icat ediyor. Tevrat'ın yazıldığında, bir toplanma, hikayelerin bütünlüklü bir kitapta toplanması söz konusu olmuş olabilir. Yani İlmiye Çığ İbrahim karakterinin Sümer'de yaşayan birisi olduğunu söylüyordu. Eski efsaneler Tevrat'a aktarıldığında, hikayeler toplandığında Tevrat ortaya çıkmış olabilir. Yani demek istediğim, önce bir kurgu sonra bir dnden ziyade, en eski inançların ve mitlerin toplandığı kitaplara kutsal kitaplar denmiş. Aynı şekilde Kuran'da zaten eski anlatılar üzerine Muhammed öldükten sonra kitaplaştırılıyor. Muhammed'in yaşayıp yaşamamasının burada bağlayıcı bir yönü yok. Muhammed, Pavlus gibi kendisine bir takım mesajlar, mistik bilgiler geldiğine inanan bir adam olma ihtimali, birilerinin oturup hadi yeni bir din yaratalım ihtimalinden çok daha mantığa yakın görünüyor. İnsanlar oturup kadın, para, mülk elde edelim amacıyla direk bir din yaratmazlar. Dinler zaten egemen siyasal yapısıyla ilişkiye girdiği andan itibaren miras, ganimet vs. gibi konulara ve fetihlerde kutsallık atfeder. Yani din dahil kültürel yapı, insanı aşan toplumsal yapıların ürünüdür. Nesiller süren anlatılar sonrasında yeni bir din olarak ortaya çıkabilir. Ama sizin iddianız, tedrici olmayan bir şekilde, kültürel evrime ters bir şekilde dinin ortaya çıktığını söylüyorsunuz. Bu teoride büyük boşluklar var ve doldurulması pek olası görünmüyor.

İncillerin Pavlus'la zerre alakası yoktur..Pavlus bir gnostiktir..Pavlus'un mektupları veya o dediğiniz rüyalar filan hep yalandır/uydurmadır/zırvadır..
Hristiyanlık dinini şu kişi yaratmıştır ve bu kesindir;
Resim
https://tr.wikipedia.org/wiki/I._Konstantin
Yahu,İlmiye Çığ'ı da yanlış lanse ediyorsun..Yapma şunu..Kadın İbrahim hikayesinin kökeninin Sümer'deki bereket kültü olduğunu yazmış..Yani Sümer'deki miti,yahudilerin biraz farklı şekilde kabul ettiklerini belirtmiş..
İbrahim yaşamamıştır..Yok böyle bir şey..
Demek din yaratma işine soğuk bakıyorsunuz..Olabilir,bu sizin görüşünüz ama sizin görüşünüzü destekleyen hiçbir şey yok..Bu tamamen size özgü bir durum..

İsa'nın yaşadığı söylenen dönemden yaklaşık 250 yıl sonra bile Dünya'da bir tane bile Hristiyan olmadığı belirtilir..Ne oldu bu 250 senede?
Olan şu..Önce bir süreç yaşanıyor,sonrasında birileri bu süreci baz alarak yeni bir din yaratıyor..İslam dininde de aynen böyle olmuştur..
Muhammed'in yaşadığı söylenen dönemden yaklaşık 200-300 yıl sonra bile,islama veya müslümanlara dair hiçbir şey yok..9.yüzyıl ve sonrasında bu din yaratma işi,Abbasiler döneminde başlıyor..Bu aradaki boşluk nedir?
Bu iki dinin yaratılma süreçlerindeki bu devasa boşluklar bir tesadüf müdür?
Asla..Bu boşluk gereklidir..Burada din/inanç/mezhep savaşları yaşanıyor..Bu savaş sonucunda ortaya kazanan taraf bir eser koyuyor..Buna din diyoruz işte..
Doğada ahlak yoktur..

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir