Kuran'ın Muğlaklığının Kaynağı

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
NOLAN
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 97 kere
Alınan Teşekkür: 77 kere

Re: Kuran'ın muğlaklığının kaynağı

Mesajgönderen NOLAN » Sal Eyl 11, 2018 11:34 am

Helen yazdı:Muğlak ile muhkem ve müteşabih aynı kavramlar değil
Muğlak olanda bir karmaşıklık söz konusudur
Muhkem hükmü açık olan net olan demek
müteşabihse hükmü kapalı olan Allah ın katında olan insanın alanında olmayan ayetler için kullanılır
Hatta kalbi hastalıklı olanlar müteşabihatla uğraşır diye bir ayet yer alır Kuran da ... (Ali imran 7.ayet)
Muğlaklığın bu tanımlarla alakası yok

Hiç Kuran okumadınız galiba..Ya da hiç Türkçe'sini okumadınız..
Mesela bir surede 3-4 farklı konudan bahsedilir..Ya da bir ayette ne dendiği 1400 yıldır çözülememiştir..Hurufu mukattaa veya başka ayetler..
Muhkem,müteşabih,siyak-sibak,batıni-zahiri..Bunlar ne oluyor?Bunlar muğlaklık işte..
Sadece kuran değil,inciller ve torah'ta böyledir..Bu yazılanlar anlaşılacak gibi değildir..Günümüz insanına hitap eden cümleler değildir..
''Benim kutsal kitabım böyle'' derseniz,size bir şey diyemeyiz ama ''benim kutsal kitabım muğlak değildir'' dediğinizde işler değişir..Eğer muğlak değilse,o zaman herkes tarafından anlaşılmalıdır..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
Helen
Görüş: Im Muslım Dont panıc
Edilen Teşekkür: 5 kere
Alınan Teşekkür: 8 kere

Mesajgönderen Helen » Sal Eyl 11, 2018 1:43 pm

NOLAN yazdı:
Helen yazdı:Muğlak ile muhkem ve müteşabih aynı kavramlar değil
Muğlak olanda bir karmaşıklık söz konusudur
Muhkem hükmü açık olan net olan demek
müteşabihse hükmü kapalı olan Allah ın katında olan insanın alanında olmayan ayetler için kullanılır
Hatta kalbi hastalıklı olanlar müteşabihatla uğraşır diye bir ayet yer alır Kuran da ... (Ali imran 7.ayet)
Muğlaklığın bu tanımlarla alakası yok

Hiç Kuran okumadınız galiba..Ya da hiç Türkçe'sini okumadınız..
Mesela bir surede 3-4 farklı konudan bahsedilir..Ya da bir ayette ne dendiği 1400 yıldır çözülememiştir..Hurufu mukattaa veya başka ayetler..
Muhkem,müteşabih,siyak-sibak,batıni-zahiri..Bunlar ne oluyor?Bunlar muğlaklık işte..
Sadece kuran değil,inciller ve torah'ta böyledir..Bu yazılanlar anlaşılacak gibi değildir..Günümüz insanına hitap eden cümleler değildir..
''Benim kutsal kitabım böyle'' derseniz,size bir şey diyemeyiz ama ''benim kutsal kitabım muğlak değildir'' dediğinizde işler değişir..Eğer muğlak değilse,o zaman herkes tarafından anlaşılmalıdır..

Bilakis daha çok mealini okurum =)
İnsanın bazı şeyleri tanımlayamıyor olması muğlak olduğunu göstermez
Her insanın kapasitesi aynı değildir bu durum onu sorumluluktan beri kılmaz
Neden herkes doktor olamıyor ?
Kuranı anlamak isteyenin göğsünü açar Allah ve ayetler anlamlaşır böylece
Eğer noksanlık bulmak için okuyorsanız
Hayatı okurken bile eksiklik bulmak mümkündür...
De ki: «Şübhesiz benim namazım da, ibâdetlerim de, dirimim de, ölümüm de hiç bir ortağı olmayan, âlemlerin Rabbi Allahındır(Enâm 162)

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 242 kere
Alınan Teşekkür: 206 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Sal Eyl 11, 2018 7:12 pm

Helen yazdı:
NOLAN yazdı:Muhkem,müteşabih,siyak-sibak,batıni-zahiri..Bunlar ne oluyor?Bunlar muğlaklık işte..

İnsanın değil kitabınızın her şeyi apaçık tanımladım diyip bunu gerçekleştirememesi zaten sıkıntı Helen Hanım.

Elif, Lâm, Râ. Bunlar, apaçık açıklanmış kitabın ayetleridir. Yusuf 1

Ayette geçen mübin kelimesinin ne anlama geldiğini siz benden daha iyi biliyorsunuz. Daha fazla örnek ayette verilebilirdi ancak yeterli diye düşünmekteyim.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Sal Eyl 11, 2018 9:11 pm

Helen yazdı:Bilakis daha çok mealini okurum =)

Bunlar çocukça laflar..

Siz okuduğunuzu anlamıyorsunuz o zaman..
Sadece hurufu mukattaa konusu değil,kuranın içinde bir sürü yerde,konudan konuya geçilir..Mesela Ahmet'in başından geçenler anlatılırken,bir anda Mehmet'ten bahsedilir,sonra tekrar Ahmet'e dönülür..Bu muğlaklık değil mi?

Bir ayette geçen bir ifadeyi,bir alim X şeklinde çevirir,diğeri Y şeklinde..Aynı ifade ama farklı şekilde anlaşılır/aktarılır..Bu muğlaklık değil mi?
Kuran'ın batıni diye lanse edilen kesmi,muğlaklık değil mi?

Sana rastgele bir sureden bahsedeyim..Mesela ankebut suresi..Ne bu?Örümcek suresi..Örümceğin kutsal kitapta ne işi var?Neyse..
1.ayet;elif lam mim..
Nedir bu?Hani örümcek?
2.ayet;İnsanlar, "amenna (îmân ettik)" demekle imtihan edilmeden bırakılacaklarını mı sandılar?
Bu ne demek?Ne anlamalıyız bu sözlerden?Buradaki insanlar kimler?Bu insanlar neye iman etmişler?Neden imtihan olacaklar?Örümceğin bu sözlerle ne alakası var?
3.ayet;Ve andolsun ki onlardan öncekileri de imtihan ettik. Allah sadıkları da (doğru söyleyenleri de) tekzip edenleri de (yalancıları da) mutlaka bilir.
Burada andolsun diyen kim?Allah'mı?Allah'sa,Allah niye ve kime yemin ediyor?Kimi imtihan etti?Onlar kimler?Örümcek?
Bu yazılanları anlıyor musunuz?Burada bir muğlaklık yok mu?
Kuran madem o kadar anlaşılır/açık,niye mesela Kuran okumak farz değil de,kuran dinlemek farz?
Konuyla zerre alakanız yok bence..Sırf kuran,inciller ve torahtaki çelişkilerle ilgili yazılan kitaplar mevcut..Bu kitapların ortak özelliği,muğlaklığı..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
Helen

Mesajgönderen Helen » Çrş Eyl 12, 2018 11:14 am

NOLAN yazdı:
Helen yazdı:Bilakis daha çok mealini okurum =)

Bunlar çocukça laflar..

Siz okuduğunuzu anlamıyorsunuz o zaman..
Sadece hurufu mukattaa konusu değil,kuranın içinde bir sürü yerde,konudan konuya geçilir..Mesela Ahmet'in başından geçenler anlatılırken,bir anda Mehmet'ten bahsedilir,sonra tekrar Ahmet'e dönülür..Bu muğlaklık değil mi?

Bir ayette geçen bir ifadeyi,bir alim X şeklinde çevirir,diğeri Y şeklinde..Aynı ifade ama farklı şekilde anlaşılır/aktarılır..Bu muğlaklık değil mi?
Kuran'ın batıni diye lanse edilen kesmi,muğlaklık değil mi?

Sana rastgele bir sureden bahsedeyim..Mesela ankebut suresi..Ne bu?Örümcek suresi..Örümceğin kutsal kitapta ne işi var?Neyse..
1.ayet;elif lam mim..
Nedir bu?Hani örümcek?
2.ayet;İnsanlar, "amenna (îmân ettik)" demekle imtihan edilmeden bırakılacaklarını mı sandılar?
Bu ne demek?Ne anlamalıyız bu sözlerden?Buradaki insanlar kimler?Bu insanlar neye iman etmişler?Neden imtihan olacaklar?Örümceğin bu sözlerle ne alakası var?
3.ayet;Ve andolsun ki onlardan öncekileri de imtihan ettik. Allah sadıkları da (doğru söyleyenleri de) tekzip edenleri de (yalancıları da) mutlaka bilir.
Burada andolsun diyen kim?Allah'mı?Allah'sa,Allah niye ve kime yemin ediyor?Kimi imtihan etti?Onlar kimler?Örümcek?
Bu yazılanları anlıyor musunuz?Burada bir muğlaklık yok mu?
Kuran madem o kadar anlaşılır/açık,niye mesela Kuran okumak farz değil de,kuran dinlemek farz?
Konuyla zerre alakanız yok bence..Sırf kuran,inciller ve torahtaki çelişkilerle ilgili yazılan kitaplar mevcut..Bu kitapların ortak özelliği,muğlaklığı..

İnsan hayattaki aynı tecrübeyi defalarca yaşamasına rağmen iradesini kontrol edemediği sürece düşmeye devam eder
Ayetler hayatın içinde anlam kazanmadıkça ne kadar izah ederseniz edin size tesir etmeyecektir
Bir kere inanmadığınız bir kaynağı delil olarak kullanmanız çok muğlak =)
Surenin adı Ankebut .Evet örümcek demek. İlgili ayette Allah dünya hayatını örümceğin yaptığı eve benzetiyor
Örümcek ördüğü ağlarla yaptığı evi çok sağlam zannedermiş
tıpkı insanların elde ettikleri makam mevki ve mal varlığının dünyada geçim için kafi olmasına rağmen bitmek bilmeyen hırslarının devam etmesi gibi. Anlatılan kıssalara hatırlatmalar yapılır geçişlerle. Eğer bütününe vakıf değilseniz zaten nerede ne anlatıldığını kaçırırsınız.

Anlam kaymalarına gelince . Kuranın lafzı Allah a aittir . Bizler ne kadar kafa yorarsak yoralım müteşabihat konusunda farklılıklar rahmettir.
Ama hiç bir islam alimi açık hükümlerle ilgili Kuranda bu yoktur demez.
Hani islamın sığ ve bağnaz olduğu iddia ediliyor . Hükümlerin uygulanmasında ki farklılıklar hem hüccetsiz değildir
hem de kişiler için rahmettir. Siz buna muğlaklık diyorsunuz ...

Net ortamında sağlıklı bir şekilde tartışılıp neticeye varılacak konular değil bunlar
O mutlak günde herkes elindekileri götürecek efendim
ve kimse kimsenin inancını ne yargılayabilir ne de küçümseyebilir...
De ki: «Şübhesiz benim namazım da, ibâdetlerim de, dirimim de, ölümüm de hiç bir ortağı olmayan, âlemlerin Rabbi Allahındır(Enâm 162)

Kullanıcı avatarı
Helen

Mesajgönderen Helen » Çrş Eyl 12, 2018 11:22 am

AgnostikBey yazdı:
Helen yazdı:
NOLAN yazdı:Muhkem,müteşabih,siyak-sibak,batıni-zahiri..Bunlar ne oluyor?Bunlar muğlaklık işte..

İnsanın değil kitabınızın her şeyi apaçık tanımladım diyip bunu gerçekleştirememesi zaten sıkıntı Helen Hanım.

Elif, Lâm, Râ. Bunlar, apaçık açıklanmış kitabın ayetleridir. Yusuf 1

Ayette geçen mübin kelimesinin ne anlama geldiğini siz benden daha iyi biliyorsunuz. Daha fazla örnek ayette verilebilirdi ancak yeterli diye düşünmekteyim.

Aynı kitap muhkem ve müteşabihattan da bahsediyor diyorum ...
Kişilere anlamsız gelen şeyler anlam ifade etmediği için anlamsız değildir
Algısal olarak anlamlandıramadığı içindir diyorum =)

Yani biz Yüce bir varlığa inandıktan sonra bu varlığın bizden ne istediğini anlayabilmek için sözlerine muhtacız
Bu sözlerin Kuran olduğuna inanıyoruz hepsi bu ...
Kuran kendisinin muğlak olduğunu söyleseydi ben buna gönülden iman ederdim
Ama ben insanların özellikle akıl denen nimetin oldukça muğlak olduğuna inanıyorum ...

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Çrş Eyl 12, 2018 7:22 pm

Helen yazdı:İnsan hayattaki aynı tecrübeyi defalarca yaşamasına rağmen iradesini kontrol edemediği sürece düşmeye devam eder
Ayetler hayatın içinde anlam kazanmadıkça ne kadar izah ederseniz edin size tesir etmeyecektir
Bir kere inanmadığınız bir kaynağı delil olarak kullanmanız çok muğlak =)
Surenin adı Ankebut .Evet örümcek demek. İlgili ayette Allah dünya hayatını örümceğin yaptığı eve benzetiyor
Örümcek ördüğü ağlarla yaptığı evi çok sağlam zannedermiş
tıpkı insanların elde ettikleri makam mevki ve mal varlığının dünyada geçim için kafi olmasına rağmen bitmek bilmeyen hırslarının devam etmesi gibi. Anlatılan kıssalara hatırlatmalar yapılır geçişlerle. Eğer bütününe vakıf değilseniz zaten nerede ne anlatıldığını kaçırırsınız.

Anlam kaymalarına gelince . Kuranın lafzı Allah a aittir . Bizler ne kadar kafa yorarsak yoralım müteşabihat konusunda farklılıklar rahmettir.
Ama hiç bir islam alimi açık hükümlerle ilgili Kuranda bu yoktur demez.
Hani islamın sığ ve bağnaz olduğu iddia ediliyor . Hükümlerin uygulanmasında ki farklılıklar hem hüccetsiz değildir
hem de kişiler için rahmettir. Siz buna muğlaklık diyorsunuz ...

Net ortamında sağlıklı bir şekilde tartışılıp neticeye varılacak konular değil bunlar
O mutlak günde herkes elindekileri götürecek efendim
ve kimse kimsenin inancını ne yargılayabilir ne de küçümseyebilir...

Neyse..Yazılanlarla alakasız şeyler yazıyorsunuz..''İnancımı yargılama/küçümseme'' demeye başladınız..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen AgnostikBey » Çrş Eyl 12, 2018 8:31 pm

Helen yazdı:Aynı kitap muhkem ve müteşabihattan da bahsediyor diyorum ...

Ali İmran suresinde "Ondan kitabın temeli olanlar muhkem ayetlerdir ve diğerleri müteşabihtir" diyor olabilir. Ya sonrası? Sonlara neredeyse Nasr Suresine kadar bir ayrıma gitmeden çoğu yerde tüm kitap apaçık gelmiştir demekte? Şimdi öncesini nesh mi etmiş olmakta kuran? Peki hala eski olan anlaşılamayanlar? Bir çelişki değil mi söz konusu... neyse yoruldum artık :roll:

NOLAN yazdı:2.ayet;İnsanlar, "amenna (îmân ettik)" demekle imtihan edilmeden bırakılacaklarını mı sandılar?

Sn. Nolan kuran edebi bir anlatıma sahip mitolojik bir eserdir. Çoğu müslüman bu durumu kabul etmese de bunu göz ardı ederseniz elbet anlamsızlaşır. O derece "sığ" bir durum söz konusu değil. Siz hiç şiir okumadınız mı?
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Çrş Eyl 12, 2018 11:21 pm

AgnostikBey yazdı:Sn. Nolan kuran edebi bir anlatıma sahip mitolojik bir eserdir. Çoğu müslüman bu durumu kabul etmese de bunu göz ardı ederseniz elbet anlamsızlaşır. O derece "sığ" bir durum söz konusu değil. Siz hiç şiir okumadınız mı?

Tabi ki öyle..
Ben örnek olsun diye,rastgele bir surenin başından ayetler gösterdim..

Kuran'ın litürjik bir okuma kitabı olduğu ortada..Tabi ki bunu bir müslüman veya konuya ırak birisi anlayamaz..
Ne demek bu?Kuran bir Hristiyan metnidir ve bu çok barizdir..Bunu,foruma açtığım birkaç konuda belirttim..Bu konuda da birşeyler belirttim..
Mesela Kuran'da geçen MÜMİN ifadeleri,hristiyanların kendi aralarında kullandığı ifadeleridir..Bu yüzden kuranda mümin ifadesi çok fazla geçer..Ya da kuranda geçen rab ifadesi,İsa için kullanılmıştır..Hatta Kuran'da 4 yerde geçen Muhammed ifadesi de,İsa için kullanılmıştır..
Ya da Allah ifadesi..Müslümanlar Allah'ın kendi tanrıları olduğunu iddia ederler ama hristiyan araplar da tanrı için Allah ifadesini kullanırlar..Yani Kuran'da geçen Allah'ta,hristiyanların Allah'ıdır,Tanrı'sıdır,yani İsa'dır..
Ya da Kuran'da geçen Meryem suresi nedir?Meryem'in bu kadar yüceltilmesinin altında yatan neden nedir?Çünkü dediğim gibi,kitap özünde hristiyanlara ait..
Bu şiir konusunda da yazılan kitaplar var..Adam tek tek,ayet ayet göstermiş bunları..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Re: Kuran'ın Muğlaklığının Kaynağı

Mesajgönderen AgnostikBey » Prş Eyl 13, 2018 11:11 pm

Sn. Nolan iddialarınızı kesin bilgiler gibi yazarak Genel Forum Kuralları'nı çiğnemiş olmaktasınız. Lütfen üslubunuzu düzeltin.

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Google [Bot] ve 2 misafir