Kölelik ibadettir islamda

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
Tumagü İskicap
Mesajlar: 81
Kayıt: Cum May 06, 2016 3:01 pm
Görüş: Panenteist
Edilen Teşekkür: 3 kere
Alınan Teşekkür: 31 kere

Re: Kölelik ibadettir islamda

Mesajgönderen Tumagü İskicap » Cmt Haz 18, 2016 9:09 am

İslami perspektif bakışından efendi olanların, kölelerinin hizmetini ödeyerek onların da kendileri gibi insan-ı kamilden nasiplenmelerinin önünü açmaları gerekiyordu. islamda insan-ı kamil olmak insanlığın ortak değerini taşıyorken, kölelerin efendilerine allah tarafından pay edilme şansı tanınmamalıydı. Allah tarafından yoğrulmuş nefsin insan-ı kamil olarak, köle ve efendi şeklinde ikiye ayrılmaları çelişkidir bana göre. Dünya üzerinde insanı para ile satabilen ve yine para ile satın aldırabilen tek din kölelik altyapılı islam olmuştur. Müslüman bir kadına "tesettürlüyüm ama meyhanede sahneye perukla çıkacağım - Nünsal" dedirten tek din yine bu islamdır.

Kullanıcı avatarı
NOLAN
Mesajlar: 295
Kayıt: Pzt Eki 05, 2015 7:23 pm
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 97 kere
Alınan Teşekkür: 77 kere

Re: Kölelik ibadettir islamda

Mesajgönderen NOLAN » Pzr Haz 26, 2016 2:47 pm

NOLAN yazdı:Bugün Hitti'nin kitabında okuduğum cümleyi aynen aktarıyorum size;
Hitti,Fırat ve Dicle yakınlarında ikamet eden Lahmilerden(Hirelilerden)bahsediyor..Şöyle yazmış;
''Yerli ahali hristiyan olup doğu Suriye(Süryani)kilisesine(daha sonraları buna Nesturi kilisesi denmiştir) mensupturlar;bunları İslam tarihçileri İBÂD yani (İSA'YA TAPANLAR) adıyla anmaktadırlar..''..

Hira,Fırat nehrinin yanındaki bir şehir ve tamamen Hristiyanlaşmış bir şehir..
Erol Sever'in islamın kaynakları 1 kitabından bir alıntı yapacağım;
''Hira sürekli bir ticaret ve hanedanlık merkezine dönüştükten sonra,el ibad adıyla bilinen bir ilke oluşturuldu..Bu ilke,karma aşiret unsurlarının Hristiyanlık içinde eritilmesiydi..Buradaki ibad sözcüğünün ibad el-Rabb(Rabbin köleleri) veya ibad el-Mesih(Kurtarıcının -İsa'nın- köleleri)tamlamalarından geldiği görülür..Erken Müslüman literatüründe bu sözcük el-Hira ve çevresi Hristiyanları anlamında,bazen de genel olarak Hristiyanlar anlamında kullanılıyordu..''

İki alıntıyı karşılaştırdığımız zaman,tutarlı açıklamalar görüyoruz..Yani ibad veya abd ifadesini Hristiyan anlamında okuyabiliriz/görebiliriz/anlayabiliriz..Mesela Abdullah kelimesinde Abd ifadesi Hristiyan anlamındadır,kul veya köle anlamında değil..Şayet kul anlamında kullansanız bile,bu neyin kuludur?İşte bu kul ifadesinin içeriği Hristiyan anlamına geliyor..Hristiyan yolunun yolcusuna ibad veya abd diyoruz işte..
Abdullah,Abdurrahman,Abdulmuttalip,Abduluzza gibi arap isimlerini taşıyanlar hristiyandır..
Doğada ahlak yoktur..

sarraf
Mesajlar: 15
Kayıt: Pzr Haz 26, 2016 12:38 am
Görüş: hakikatperest
Edilen Teşekkür: 7 kere
Alınan Teşekkür: 5 kere

Re: Kölelik ibadettir islamda

Mesajgönderen sarraf » Pzr Haz 26, 2016 4:13 pm

NOLAN Muhammedin olmadığına kanaat getirmene sebep olan kaynaklar da en nihayetinde bir tarih kitabı. Neye binaen bir takım tarih kitaplarını önde tutup da islam tarihi adı altında yazılmış onlarca tarih kitabını yok sayıyorsun?

Kullanıcı avatarı
NOLAN
Mesajlar: 295
Kayıt: Pzt Eki 05, 2015 7:23 pm
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 97 kere
Alınan Teşekkür: 77 kere

Re: Kölelik ibadettir islamda

Mesajgönderen NOLAN » Pzr Haz 26, 2016 6:39 pm

sarraf yazdı:NOLAN Muhammedin olmadığına kanaat getirmene sebep olan kaynaklar da en nihayetinde bir tarih kitabı. Neye binaen bir takım tarih kitaplarını önde tutup da islam tarihi adı altında yazılmış onlarca tarih kitabını yok sayıyorsun?

Sn.sarraf,tarih kitapları ile islam tarihi adı altındaki kitaplar çok farklı şeyler..İslam tarihi adı altında yazılan kitapların tümü,mitoloji kitapları kategorisinde değerlendirilmelidir..Aynı şekilde Hristiyan tarihi adı altında yazılan kitaplar ve diğer dini kitaplar da aynı şekilde değerlendirilmelidir..
Muhammed'in yaşamadığı konusunda beni gerçekten ikna eden ''İsa'nın Gizemleri'' isimli kitaptır..Bu kitapta Hristiyanların gnostikleri nasıl yok edip,gnostiklerin yerlerine yerleştiklerini anlıyoruz..İsa isimli bir mitolojik figürün,nasıl oluyor da gerçek bir tarihi kişilik gibi lanse edildiğini anlıyoruz..Daha bir sürü şey..Kitabı okurken,Muhammed'i de düşündüğünüz zaman;ortaya net bir resim çıkacaktır..Yani Muhammed karakteri de,aynen İsa karakteri gibi yaratılmıştır..Hatta Muhammed'in övülmüş veya seçilmiş manasına geldiği ve bu sıfatın İsa için kullanıldığı da söyleniyor..

Bu din konusu,dinler tarihi konusu;hakikaten çok zor/muğlak bir konu..Ben anladığımı/bildiğimi düşündüğüm konularda,zamanla yanıldığımı kabul ediyorum..Bunun sebebi de,dinleri yaratan insanların tamamen sahtekar olmasından kaynaklanıyor..Hiçbir dini metne güvenmem ben..Başka kaynaklarla,özellikle de tarihi kaynaklarla karşılaştırıp öyle karar veririm,öyle karar vermek lazım..

Muhammed'in bir hayalet olduğu bence kesin..Mesela;
viewtopic.php?f=16&t=225
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
Shutur Nahundi
Mesajlar: 27
Kayıt: Pzt Ağu 15, 2016 2:06 am
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 6 kere

Re: Kölelik ibadettir islamda

Mesajgönderen Shutur Nahundi » Pzr Ağu 21, 2016 8:04 pm

İslam dininin köleliğe karşı olduğunu, köleliği ilk kaldıran ve yasaklayan devletler arasında islam devletlerinden birisinin öncülük etmesi halinde, müslümanlığa çok büyük getirisi olacaktı.


“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir