İslam'ın en zayıf noktası

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
raskolnikov
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 49 kere
Alınan Teşekkür: 54 kere

Re: İslam'ın en zayıf noktası

Mesajgönderen raskolnikov » Çrş May 25, 2016 5:47 am

NOLAN yazdı:İslam'ın kabile dini olduğunu kabul etmemeniz de komik gerçekten :D
Yahudilerin dini kabile dini,müslümanların dini evrensel din mi yani?
Ayette koydum önünüze..!

Sanki müslümanmışsınız gibi bana muhalif olmanızı hiç anlamıyorum..Herşey ortada,herşey ortada..Tamam da dediklerim yalan mı?Yalansa bana bir argüman sunun..

Amacım polemik değil NOLAN :)

Neyse ne işte düşüncelerimiz farklı. Mekke ve çevresindekiler dediği insanlar işte. Yani Muhammed kendisinin son peygamber olduğunu ve tüm insanlara gönderildiğini söyler. Son peygamberim demesi, Yahudi ve Hristiyanlara hitap etmesi, Allahın katında tek din İslamdır vs.demesi zaten dinin ümmetçi yönünü ortaya koyuyor.

Bakın bu Atatürk'ün medeni Bilgiler kitabından. " Çünkü Muhammed’in kurduğu dinin gayesi, bütün milliyetlerin fevkinde şamil bir Arap milliyeti siyasetine müncer oluyordu. Bu Arap fikri ümmet kelimesi ile ifade olundu. Muhammed’in dinini kabul edenler, kendilerini unutmağa hayatlarını Allah kelimesinin her yerde yükseltilmesine hasr etmeğe mecburdular. " Bundan sonra Arapça ibadete değiniyor ve Türk milletinin ne dediğini bilmeyen hafızlar yetiştirdiğini söylüyor. Elbette dinde yerellik var bu ortada. Ancak sadece yerel bir din değil. Daha doğrusu yerel unsurlar (dil gibi, sarık vs. gibi) evrensel olma gayesi taşıyorlar. Yani ümmetçilik ideolojisi de var. İslamın bu yönlerini es geçemeyiz diye düşünüyorum.

Ben İslamı savunmuyorum NOLAN. Ben tüm dinlerin Nietzsche'nin "köle ahlakı" dediği şeyi güçlendirdiğine inanırım, buna hizmet ettiğine inanırım. Zayıflık ve acizlik olduğuna inanırım. Ancak hangi ideoloji olursa olsun onun gerçek yönlerini kavramak isterim. Benim hayatta en befret ettiğim ve küçümsediği ey indirgemeciliktir. Hatırlarsanız bir arkadaşta komünistler şöyle böyle, deyip duruyordu. Ona da karşı çıktım. Ancak bir komünistin de indirgemeciliği olabilir ona da kendimce itiraz ederim. Bütün mesele bundan ibaret :) Amacım asla polemik değil.
Büyük idealler uğruna önce küçük bir azınlık savaşım vermiştir. (Einstein)

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir