İslam'ın en zayıf noktası

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
NOLAN
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 97 kere
Alınan Teşekkür: 77 kere

İslam'ın en zayıf noktası

Mesajgönderen NOLAN » Pzr May 22, 2016 11:03 pm

Musa,Mısır'da doğmuş,Ürdün'de ölmüş..
İsa,Beytüllahim'da doğmuş,Kudüs'te ölmüş..(Bugünkü İsrail ve Filistin toprakları)
İkisi de verimli topraklarda (sözde) yaşamışlar..İkisi de Nil'in suladığı Mısır ile Fırat ve Dicle'nin suladığı Mezopotamya arasında tebliğ yapmışlar..Ürdün,Filistin,Suriye ve antik Fenikelilerin ünlü limanları hep bu civardadır..Yani,iki din de insanın bol olduğu yerlerde yaratılmıştır..
Bu konuda hristiyanlara ve yahudilere bir itirazda bulunamayız amma velakin müslümanlara ''sizin Allah'ınız,verimsiz topraklarda,yani insanların nerdeyse hiç bulunmadığı topraklarda,ne diye yeni bir din yaratmaya çalışmıştır?'' diye bir itirazda bulunabiliriz..
Bu bahsettiğim konu,İslam'ın en zayıf noktasıdır..''İslam kadına değer vermez'' veya ''İslam şiddet dinidir'' söylemleri bir şekilde ekarte edilebilir..Çünkü diğer dinlerde pek farklı değildir ama insanların nerdeyse hiç bulunmadığı bir coğrafyada,bir tanrının insanlara hitap etme girişimi anlamsızdır..
İnsanlar tarih boyunca,rahat yaşayabilecekleri yerlere yerleşmişlerdir..Nil'in kenarına veya Ganj'ın kenarına..Bir çölde insanın işi olamaz..Çünkü insan çölde yaşayamaz..Bir tanrının da çölde insanların olduğunu düşünmesi,bu tanrının adına konuşanların cehaletinden başka birşey değildir..
''Ama Mekke'de panayırlar oluyormuş'' gibi laflar,bu dediklerimi çürütemez..Bugün kutuplarda nasıl insan varsa,o gün de çölde insanlar vardı ama yerleşik bir hayat sürmüyorlardı..
Bugün Dünya'nın hemen her yerinde insan var ama kutuplarda çok çok az insan var..Bugün bir Tanrı'nın çıkıpta kutuplardaki insanlara ''EY İNSANLAR'' diye hitap etmesi ne kadar saçmaysa,7.yüzyılda Hicaz'da bulunan araplara da aynı şekilde hitap etmesi o kadar saçmadır..
Arabistan'ın kuzeyinde yaşamaya çalışan insanlar göçebe araplardı..Hicaz veya Necd'de yerleşik hayat yoktur..Yerleşik hayat,Arabistan'ın güneyi Yemen'de vardı..Haliyle Allah'ın mantıklı bir şekilde Yemen'e hitap etmesi gerekirken,kıldan çadırlarda yaşayıp sürekli yer değiştiren Hicaz'daki araplara hitap etmesi,bu dini yaratanların yaptıkları en büyük hataydı..

Ayrıca şunu da söylemek lazım..Bu araplar çok fena insanlardır..Kuzeyde de,güneyde de..
Allah'ın 3-5 tane iflah olmaz göçebe arap kavimlerine,23 sene bir aracısı ile hitap etmesi komiktir :)

Prof.Dr.Philip K.Hitti'den bir alıntı ile yazımı bitiriyorum..Hitti,arap atlarından ve bu atlara arapların verdiği değerden bahsediyor..Aynen alıntılıyorum ki,bu arapların nasıl insanlar olduklarını görün;
''Bugün bile bir arap kabilesinde şayet su darlığı sebebiyle çocuklar ''su'' diye bağrışıp çağrışmaya başlasalar,at sahibi hiç kılı kıpırdamadan mevcut suyu son damlasına kadar atına vermek üzere kovaya boşaltır..''

Cümlenin başına dikkat;''BUGÜN BİLE''
1400 yıldır insanlıktan nasibini alamamış arapların paçasından tutmayı,ne zaman bırakacaksınız?!
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 209 kere
Alınan Teşekkür: 179 kere

Re: İslam'ın en zayıf noktası

Mesajgönderen hector » Pzt May 23, 2016 9:49 pm

En zayıf olup olmaması tartışılır aslında. Ama islamı bu yönüyle hiç düşünmemiştim. Değişik bir bakış açısı.
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Kullanıcı avatarı
raskolnikov
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 49 kere
Alınan Teşekkür: 54 kere

Mesajgönderen raskolnikov » Sal May 24, 2016 12:12 am

Ancak islamın 9. ve 10. yüzyıllarda Yunan felsefesi ile tanışması ve Endülüs ile zirvesine ulaşması bu düşünceyi çürütüyor. Yani pek öyle izole bir din değil..Arabistan'ta bir kabileye gelmesi onu bir kaç yüzyıl içinde yayılmasını,Bizans'a komşu olmasını ve Avrupa'ya İspanya'ya uzanmasını engellememiş.. Kaldı ki bugün en büyük dinler arasında. Yani bu tez güçlü bir tez değil.. Yahudiliği konu alsa bu tez daha geçerli olur. Bir millet dini olması onu kısıtlamıştır. bu düşünce yahudiliğe uygulansa anlamlı olabilirdi.

Kaldı ki Hristiyanlığın ve İslamın yayılmaları imparatorluk dini olmalarıdır. Yahudilik böyle bir şeye ulaşmadı.. Ayrıca Arabistan konum olarak Mısır ve Roma medeniyetlerine yakındı.. Yani islam fetihlerini biliyoruz hepimiz. Öyle izole bir durumda değildi.
Büyük idealler uğruna önce küçük bir azınlık savaşım vermiştir. (Einstein)

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Sal May 24, 2016 11:36 am

raskolnikov yazdı:Ancak islamın 9. ve 10. yüzyıllarda Yunan felsefesi ile tanışması ve Endülüs ile zirvesine ulaşması bu düşünceyi çürütüyor. Yani pek öyle izole bir din değil..Arabistan'ta bir kabileye gelmesi onu bir kaç yüzyıl içinde yayılmasını,Bizans'a komşu olmasını ve Avrupa'ya İspanya'ya uzanmasını engellememiş.. Kaldı ki bugün en büyük dinler arasında. Yani bu tez güçlü bir tez değil.. Yahudiliği konu alsa bu tez daha geçerli olur. Bir millet dini olması onu kısıtlamıştır. bu düşünce yahudiliğe uygulansa anlamlı olabilirdi.

Kaldı ki Hristiyanlığın ve İslamın yayılmaları imparatorluk dini olmalarıdır. Yahudilik böyle bir şeye ulaşmadı.. Ayrıca Arabistan konum olarak Mısır ve Roma medeniyetlerine yakındı.. Yani islam fetihlerini biliyoruz hepimiz. Öyle izole bir durumda değildi.

Sn.raskolnikov;demek istediğimi anlamamışsınız..İslam dininin gelişim aşamalarından bahsetmedim ben..İslam dininin oluşum aşamasından bahsettim..
Mekke'nin güneyindeki Yemen'de veya kuzeyindeki Ürdün'de,Allah bir din yaratmaya çalışsaydı;böyle bir konu aç(a)mazdım..
Allah tutmuş,çölün ortasında,insanların nerdeyse hiç yaşamadığı bir yerde din yaratmaya kalkıyor..Ben bunu söylüyorum sadece..
Mekke'nin çevresinde insanların bolca bulunduğu o kadar yerleşim yeri varken,Mekke gibi bir ıssız yerde Allah'ın insanlara hitap etmesinin saçmalığını söylemeye çalışıyorum..

Çölden bahsediyoruz bir kere..Konu bu..
7.yüzyılda çölde insan olur mu veya insan o dönemde çölde ne yapar?
Hadi diyelim ki,Mekke'de yerleşim yeri var..Tamam da ne kadar insan yaşayabilir orada?
Diyelim ki 100 kişi yaşıyor..Eğer Mekke'de o zamanda 100 kişi yaşıyorsa,Ürdün'de veya Yemen'de bu rakamın en az 1000 katı insan vardır..Yaşamaya elverişli yerler buralar ve ciddi bir geçmişleri de var..
Muhammed Mısır'da,Bağdat'ta,Yemen'de,Ürdün'de,Filistin bölgesinde veya Hatay'da dinini yaymaya çalışsaydı,bu söylediklerim anlamsız olurdu amma velakin Muhammed çölün ortasında bir din yaymaya çalışmış..ÇÖL,ÇÖL..
Hani şu Herodot'un uçan yılanlardan bahsettiği çöl :)
Herodot Mekke dememiş,Kabe dememiş;dediğim gibi Arabistan'da yılanlar uçuyor demiş..
Allah'ın son dinini,bu bölgede ilan etmesi irrasyoneldir..
Mısır'ın,Sümer'in dini bu bakımdan eleştirilemez..Musa veya İsa bu konuda eleştirilemez..Çünkü tüm bu dinler sulak arazilerde,yani yaşamın olduğu yerde yaratılmış..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
raskolnikov

Mesajgönderen raskolnikov » Sal May 24, 2016 5:10 pm

Bende diyorum ki çölde çıkması onun 2-3 asır gibi bir zamanda müthiş büyümesini engellememiş ki. Bir kere Yemen veya Ürdün meselesinden ziyade, İslamın Arapları birleştirmesi ve devlet halinde güçlendirmesi söz konusu. Yani bunu Atatürk'te yazmıştır (Medeni Bilgiler). Kuzeyde çıksa belkide güneye geri inecekti çünkü Muhammedin öncelikli hedefi zaten kendi milleti. Arapların ideolojisine dönüşme durumu var. Bir birleştirici unsur olmuş o çağda. Şimdi diyorsunuz Hristiyanlık sulak yerde çıktı diyorsunuz da ama güçlenmesi için Roma'nın bu dini benimsemesi gerekti. Benim demek istediğim bir kabile dini sonra bir milletin dinine daha sonra imparatorluk dinine dönüşmüş. Yani çölde çıkması onu engellememiş.

Musa eleştirilemez demişsiniz, tersine bence asıl o eleştirilir. Tanrının tek bir kabileye özel bir din yollayıp, işi gücü onları kayırması olmasıdır tuhaf olan. Bu din sulak yerde değil, isterse İstanbul'da doğsa ne fayda? Irk dini halinde. Kitleselleşmeyi engelleyen bir dini ideoloji isterse en avantajlı coğrafi konumda olsun. Sulak yerde olsa ne olur?

Herodot'un dediği gibi keşke yılanlardan geçilmeseydi de İslam'da yayılmasaydı. Coğrafi yapı elbette önemli ancak bir o kadar fikir ve dinin yapısı da önemli. Salt coğrafyaya bakarak açıklamak pek uygun olmaz diye düşünüyorum. Somut olarak karşımızda duruyor İslam. Hiçte İzole falan olmamış gayet enternasyonal hale gelmiş.

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Sal May 24, 2016 6:34 pm

raskolnikov yazdı:Bende diyorum ki çölde çıkması onun 2-3 asır gibi bir zamanda müthiş büyümesini engellememiş ki. Bir kere Yemen veya Ürdün meselesinden ziyade, İslamın Arapları birleştirmesi ve devlet halinde güçlendirmesi söz konusu. Yani bunu Atatürk'te yazmıştır (Medeni Bilgiler). Kuzeyde çıksa belkide güneye geri inecekti çünkü Muhammedin öncelikli hedefi zaten kendi milleti. Arapların ideolojisine dönüşme durumu var. Bir birleştirici unsur olmuş o çağda. Şimdi diyorsunuz Hristiyanlık sulak yerde çıktı diyorsunuz da ama güçlenmesi için Roma'nın bu dini benimsemesi gerekti. Benim demek istediğim bir kabile dini sonra bir milletin dinine daha sonra imparatorluk dinine dönüşmüş. Yani çölde çıkması onu engellememiş.

Musa eleştirilemez demişsiniz, tersine bence asıl o eleştirilir. Tanrının tek bir kabileye özel bir din yollayıp, işi gücü onları kayırması olmasıdır tuhaf olan. Bu din sulak yerde değil, isterse İstanbul'da doğsa ne fayda? Irk dini halinde. Kitleselleşmeyi engelleyen bir dini ideoloji isterse en avantajlı coğrafi konumda olsun. Sulak yerde olsa ne olur?

Herodot'un dediği gibi keşke yılanlardan geçilmeseydi de İslam'da yayılmasaydı. Coğrafi yapı elbette önemli ancak bir o kadar fikir ve dinin yapısı da önemli. Salt coğrafyaya bakarak açıklamak pek uygun olmaz diye düşünüyorum. Somut olarak karşımızda duruyor İslam. Hiçte İzole falan olmamış gayet enternasyonal hale gelmiş.

Of rasko offf :D

Yahu,ısrarla dinin gelişiminden bahsediyorsun..Bu ayrı konu..Muhammed'in hiç yaşamamış olmasından veya bolca kafa keserek insanların islamı yaymasından veya İslam'ın lokal(yerel) bir din olmasından filan bahsetmiyorum..Israrla ÇÖL diyorum size ama siz konuyu izoleye/enternasyonele bağlıyorsunuz..

Allah'ın karşısında,yani Muhammed'in karşısında bir toplum yok diyorum..
Çölde,özellikle Hicaz bölgesinde doğru düzgün insan bile yok diyorum..
Bu bölgede ne Nil'e benzer,ne Ganj'a benzer,ne de Fırat'a benzer bir hayat/yaşam kaynağı yok diyorum..
Niye anlamıyorsunuz?

Yahudilik konusunda da yanılıyorsun..Yahudiler yerel bir tanrıyı kabul etmezler..Bu senin benim gibi dinsizlerin eleştirisinden ibaret sadece..Tıpkı müslümanların Allah'ını yerel diye eleştirdiğimiz gibi,yahudilerin tanrısını da yerel diye eleştiriyoruz..Zaten bana göre tüm tanrılar yereldir..Hiç kimse de benim tanrım yerel değildir diye bir argüman sunamaz ama her inanan da kendi tanrısını yerel kabul etmez..

İslam'ın yerelliği ile ilgili;
Enam 92-Bu indirdiğimiz, kendinden öncekileri doğrulayan, Mekkelileri ve etrafındakileri uyaran mübarek Kitap'dır. Ahirete inananlar buna inanırlar, namazlarına da devam ederler.
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Sal May 24, 2016 6:49 pm

Prof.Dr.Philip K.Hitti aynen şunu yazmış;
''Güney araplarından farklı olarak,Hicaz ve Necd'de dahil kuzey Arabistan ahalisinin büyük ekseriyeti göçebe hayatı sürüyordu..''
Mevzu bu..
Göçebenin ne demek olduğunu söylememe gerek yok herhalde..Yani öyle meşhur ÇAĞRI filmindeki gibi bir tablo yoktu..Asla böyle birşey olamaz zaten..
Bugün çölde insanların yaşamasını baz alıpta,o günde yaşıyor olabilir de diyemezsiniz..Çünkü bugün şartlar çok farklı..Petrol var,kapitalizm var..vb
O gün o bölgeye ev yapıp yaşamanız için hiçbir neden yoktu..
Aynı coğrafyadaki Petra'da veya Palmira'da yaşayan insanlar vardı ama..İslam bu şehirlerden birinde başlasaydı,yazdığım herşey saçma olurdu..
İslam,son derece önemsiz,nerdeyse hiç insanın oturup yaşamadığı,yani bir insan topluluğunun bulunmadığı bir yerde başlamış deniyor..Saçmalık bu..İslam'ın en zayıf noktası,müslümanların cevap veremeyeceği belkide en önemli konu bu..

Ortada insan yok ama Allah(Muhammed) ''ey insanlar'' diye feryat ediyor :P
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
raskolnikov

Mesajgönderen raskolnikov » Sal May 24, 2016 8:02 pm

NOLAN yazdı:Petra'da veya Palmira'da yaşayan insanlar vardı ama..İslam bu şehirlerden birinde başlasaydı,yazdığım herşey saçma olurdu..

Yahudilik ırka özgü bir dindir. bunu tartışmam bile, Tevrat, Talmut, "vadedilmiş topraklar" "İsrailoğlullarının Tanrısı" gibi unsurlar varken, Siyonizm protokolleri mevcutken bunu tartışmanın hiç bir anlamı yok.

Palmira'da başlayıp bu din orada sönümlense ne olurdu? Bir an binlerce kişiye hitap etse sonra unutulsa ne olurdu? O zamanda mı savunurdunuz.. Gayette insanlara ulaşmış işte hemde küçümsediğin çölden çıkıp ulaşmış.. Ben somut veriye bakarım. Karşımda da somut bir İslam kültürü var. İsterse mağaradaki adam başlatsın. Tevratla başlayan Museviliktir asıl kabile dini. Bugünde öyledir. Buda somut veridir. Gelişim sürecinden bahsetmiyorum diyorsun. Sorun insanlara ulaşmak değil mi diyorum bende. Bu İslamın hiçte zayıf bir noktası falan değil. Tersine ben Müslümanken bunu bir möucize olarak görürdüm mesela. Bir kabileden bir adama gelen din kısa sürede dünyaya yayılıyor. Herşey ortada.

Neyse siz şimdi yine diyeceksiniz ben bunu demiyorum niye oraya gitmiş işte sulak yere gitmemiş vs. diye. Gayette gitmiş, bugün her şey ortada. Bir sürecin başını al, sonunu bırak sonrada bu en zayıf noktası de.. ben buradaki tutarsızlığı göstermeye çalışıyorum ama neyse. Sizin bakış açınızla benimki farklı olabilir. Ama şu tartışma götürmez ki çöl, mağara ne dersen de, oradan çıkıp dünyanın en büyük dinlerinden biri olmuş. Demek ki "allahın stratejisi" tutmuş. Müslüman olsam bunu derdim.. Önemli olan yayılması değil mi, hemde çölden yayılınca hikayenin daha bir albenisi oluyor :)

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Sal May 24, 2016 10:05 pm

raskolnikov yazdı:
Yahudilik ırka özgü bir dindir. bunu tartışmam bile,......

Yahudilik evrensel bir dindir demedim..Hiçbir yahudi kendi dinini yerel kabul etmez dedim..Tıpkı hiçbir müslümanın kendi dinini yerel kabul etmemesi gibi..!

Muhammed Mekke yerine Palmira'da tebliğe başlasaydı,bu konu anlamsız olurdu..Dinin giriş kısmından bahsediyorum..Sonraki gelişme,sonuç bu konuya dahil değil..
Gömleğin ilk düğmesi yanlış iliklenmiş diyorum..

İslam'ın kabile dini olduğunu kabul etmemeniz de komik gerçekten :D
Yahudilerin dini kabile dini,müslümanların dini evrensel din mi yani?
Ayette koydum önünüze..!

Sorun insanlara ulaşmak..Evet sorun bu..Kaç mesajdır da bunu söylemeye çalışıyorum..

Sanki müslümanmışsınız gibi bana muhalif olmanızı hiç anlamıyorum..Herşey ortada,herşey ortada..Tamam da dediklerim yalan mı?Yalansa bana bir argüman sunun..

''İslam,insanların nerdeyse hiç yaşamadığı bir bölgede yaratılmış/uydurulmuş'' diyorum ve önünüze Hitti gibi Dünya çapında bir oryantalisti koyuyorum..Siz bana ne diyorsunuz,anlamıyorum ki..

Yahu,sonraki meseleleri boşverin..Kafalar kesilmiş..Korku unsuru var..Cehennem tehditleri var..Siyasi konular var..Cizye,zekat,sadaka gibi şeyler var..Bunları boşverin..Ben o gömleğin ilk iliklenen yanlış düğmesinden bahsediyorum..Bunu kabul ederseniz,İslam'ın geri kalan herşeyinin yanlış olduğunu da kabul etmiş olursunuz..Bunu kabul etmezseniz,o zaman bana argümanla gelin..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
Malta eriği
Edilen Teşekkür: 4 kere
Alınan Teşekkür: 17 kere

Mesajgönderen Malta eriği » Sal May 24, 2016 10:58 pm

ortodox olmayan yahudiler başka ırkların yahudi olabileceklerini söylüyor. hangi gurup daha baskın bilmiyorum. Tanah'ın uzmanlık alanı bu.
bir süredir görünmüyor. kitap yazacaktı, belki ona başlamıştır.
Foxx Alla!!! Foxx il-Gvern!!!

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir