Muhammed İnançlı mıydı?

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
raskolnikov
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 49 kere
Alınan Teşekkür: 54 kere

Muhammed İnançlı mıydı?

Mesajgönderen raskolnikov » Pzr May 15, 2016 7:23 pm

Evet arkadaşlar düşüncelerinizi merak ediyorum.

Muhammed Kuran'ı kendisi yazdığına göre, gerçekten düşündüklerinin tanrı tarafından ilham edilen fikirler olduğunu mu düşünüyordu? Böyle bir şey psikolojik olarak mümkün müdür? Bir çeşit sanrı durumumu bunlar?

Muhammed eğer kendi dediklerini bilinçli şekilde uydurduysa o zaman ateist miydi? Ateist olması mümkün müydü?

O dönemde şiirlerin dahi cinlerin ilhamı olduğuna inanıldığına dair bazı bilgiler var. Benim kendi fikrim şudur ki Muhammedin içine doğan düşünceleri -ki bunlarda şiirseldi- rüya gibi unsurlarla desteklendiyse bu fikirlerin tanrısal olduğuna inanması olası gibi görünüyor. Hele birazda hezeyanlı sanrılara maruz kaldıysa ve uzun yıllar düşünmüş olmanın bu sanrıları ve psikolojik hali besleyebileceğine olasılık veriyorum. Hinduların uyuşturucu maddeler kullanarak tanrılarına ulaşmaya çalıştıklarını biliyoruz. Ancak o dönem Arabistan'da bu tip ritüeller sanırım revaçta değil. Olsaydı kafayı çekip tanrıyla konuşmuş diyebilmek çok daha kolay olurdu sanırım :)
Büyük idealler uğruna önce küçük bir azınlık savaşım vermiştir. (Einstein)

Kullanıcı avatarı
NOLAN
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 97 kere
Alınan Teşekkür: 77 kere

Re: Muhammed İnançlı mıydı?

Mesajgönderen NOLAN » Pzr May 15, 2016 7:36 pm

7.yüzyılda elinde kılıçla savaştan savaşa koşan,bir haremi olan ve bir tanrıdan vahiy aldığını iddia eden Muhammed diye birisi olmamıştır..
İslam dinine dair hemen herşey YALANDIR..
Haliyle ''Muhammed inançlı mıydı?'' veya ''Muhammed şizofren miydi?'' gibi sözler beyhudedir..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
raskolnikov

Mesajgönderen raskolnikov » Pzr May 15, 2016 7:42 pm

NOLAN yazdı:7.yüzyılda elinde kılıçla savaştan savaşa koşan,bir haremi olan ve bir tanrıdan vahiy aldığını iddia eden Muhammed diye birisi olmamıştır..
Haliyle ''Muhammed inançlı mıydı?'' veya ''Muhammed şizofren miydi?'' gibi sözler beyhudedir..

Muhammed'in karıları ve damadı var (Ali) ve bu damadının hikayesini biliyoruz. halifeler dönemi ve Muhammed'in içinde yer alan savaşların kaydı var. Size göre yaşamamış olabilir ama bu varsayımı kabul etmek bence mümkün değil.

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Pzr May 15, 2016 7:50 pm

raskolnikov yazdı:...... Muhammed'in karıları ve damadı var (Ali) ve bu damadının hikayesini biliyoruz. halifeler dönemi ve Muhammed'in içinde yer alan savaşların kaydı var. Size göre yaşamamış olabilir ama bu varsayımı kabul etmek bence mümkün değil.

Bir konu açmıştım,bakabilirsiniz;
viewtopic.php?f=16&t=225
Muhammed'den binlerce yıl evvel yaşamış Sümer'li bir ismi veya Babil'li bir ismi veya Mısır'lı bir ismi,size tarihte yaşamıştır diye sunabilirim..Bu konuda KANIT gösterebilirim..Mesela hiyeroglif veya tablet gibi..
Siz bana yaklaşık 1400 yıl önce yaşadığı söylenen birisi için kanıt olarak ''ama onun karıları var'' mı demek istiyorsunuz :D
Yapmayın ama..
Tabi,bu söylediğim değişik bir şey olduğu için garip/saçma geliyor size..Bu da gayet doğal..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
raskolnikov

Mesajgönderen raskolnikov » Pzr May 15, 2016 7:59 pm

NOLAN yazdı:
raskolnikov yazdı:...... Muhammed'in karıları ve damadı var (Ali) ve bu damadının hikayesini biliyoruz. halifeler dönemi ve Muhammed'in içinde yer alan savaşların kaydı var. Size göre yaşamamış olabilir ama bu varsayımı kabul etmek bence mümkün değil.

Bir konu açmıştım,bakabilirsiniz;
viewtopic.php?f=16&t=225
Muhammed'den binlerce yıl evvel yaşamış Sümer'li bir ismi veya Babil'li bir ismi veya Mısır'lı bir ismi,size tarihte yaşamıştır diye sunabilirim..Bu konuda KANIT gösterebilirim..Mesela hiyeroglif veya tablet gibi..
Siz bana yaklaşık 1400 yıl önce yaşadığı söylenen birisi için kanıt olarak ''ama onun karıları var'' mı demek istiyorsunuz :D
Yapmayın ama..
Tabi,bu söylediğim değişik bir şey olduğu için garip/saçma geliyor size..Bu da gayet doğal..

Yaptığı savaşların ve kurduğu yönetimin kaydı var diyorum. BU kayıtları bulabilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Edilen Teşekkür: 249 kere
Alınan Teşekkür: 213 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Pzr May 15, 2016 8:06 pm

Bence kesinlikle evet. Muhammed Mustafa içinde bulunduğu toplumla uygun bir yapıdaydı diye de düşünüyorum. Yani o dönemin Arabistan'ındaki yaygın inançlara veya ritüellere bakarsak toplumuyla tutarlı biriydi bile denilebilir. Cinler konusunda ise haklısın. Mecnun kelimesi bile cin kökünden gelmektedir örneğin. Şöyle bir soru ile konu daha iyi gelişecektir sanırım, Hitler'in dengesiz halini tüm Almanya neden benimsemiş ve takip etmiştir? Hitler deli miydi? Onun mesela son günlerinde olmayan birlikler yarattığını biliyoruz...

NOLAN yazdı:7.yüzyılda elinde kılıçla savaştan savaşa koşan,bir haremi olan ve bir tanrıdan vahiy aldığını iddia eden Muhammed diye birisi olmamıştır..

Kanıtlarınız varsa başlığınızda detaylı bildirebilirsiniz Sayın Nolan. Şu an için kişisel görüşlerinizdir bunlar, başlığı bölmeyiniz. Ayrıca şu link kaynak değildir, https://tr.wikipedia.org/wiki/Rebi%C3%BClevvel Kaynak göstermeyen, açık kodlu bir sayfa ve herkes değiştirebilir.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
raskolnikov

Mesajgönderen raskolnikov » Pzr May 15, 2016 8:35 pm

AgnostikBey yazdı:Bence kesinlikle evet. Muhammed Mustafa içinde bulunduğu toplumla uygun bir yapıdaydı diye de düşünüyorum. Yani o dönemin Arabistan'ındaki yaygın inançlara veya ritüellere bakarsak toplumuyla tutarlı biriydi bile denilebilir. Cinler konusunda ise haklısın. Mecnun kelimesi bile cin kökünden gelmektedir örneğin. Şöyle bir soru ile konu daha iyi gelişecektir sanırım, Hitler'in dengesiz halini tüm Almanya neden benimsemiş ve takip etmiştir? Hitler deli miydi? Onun mesela son günlerinde olmayan birlikler yarattığını biliyoruz...

Kavgam kitabında yanlış hatırlamıyorsam şöyle bir yer vardı "İsa'yı kırbaçlayanları(Yahudileri) yer yüzünden silmek tanrının emridir" gibisinden bir şeydi sanırım. Bu kafa yapısı da kendi düşüncelerini kutsallaştırıyor. O dönem Kavgam'ın her Almanın evine sokulması gereken bir kitap haline getirilip kutsallaştırıldığı biliyoruz. Diğer yandan Hitler'in düşüncelerini benimsemelerinde avam için dinsel bir Yahudi düşmanlığının partinin daha elitleri içinse ırk saplantısı olduğunu kabaca hesap ediyorum. Tabi insanlar neden otoriteye boyun eğer? Bunun üzerine ikinci dünya savaşından sonra ABD'de bir çok sosyal deney yapıldı. Otoritenin toplumsal yaşamdaki etkisi üzerine teoriler geliştirildi. Sanırım bir süre sonra Hitler gerçekten kendisinin seçilmiş üstün bir insan olduğuna inanmaya başladı. Hatta suikastlerden sağ kurtulmasının bu düşüncesini beslediği öne sürülüyor. Sonuçta Hitler'in inançlı birisi olduğunu biliyoruz. Burada önemli bir nokta sanırım Muhammedin fikirlerini öne sürdükten sonra da kabul edilmesi (en azından bir grup tarafından) onun kendisine olan inancını iyi sağlamlaştırdı galiba. Burada da otorite figürünün güçlenmesi, sorgulanmaması sürecinde etrafındakilerin ona verdiği enerji sadece liderliği güçlendirmiyor, aynı zamanda bu süreç incelenirken kitlenin rolü de ciddi şekilde göze çarpıyor. Sanırım Muhammed düşüncelerini söyledikten ve benimsettikten sonra süreç (şeyh mürit ilişkisi) daha sağlam bir sosyo-psikolojik temele oturmuştur. Otorite'nin oluşmasında diğer bir etken ve aslında genetik temel sanırım 'sosyal beynimiz'. Dilin ortaya çıkması bence beynin sosyal yapıya temel hazırlayan mekanizmaların ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Uzun bir çocukluk dönemi de öğrenmeye dayalı ve beynin şekillenmesine olanak veren, toplum tarafından şekillenmesine olanak veren yapısını ortaya koyuyor. sanırım beynin bu sosyal eğilimleri uygun bir kültürel zeminde otorite figürünü besliyor ve hatta tanrısallaştırıyor. Sonuçta insanın tanrıya inanması ve bir peygamberi kabul etmesinin, kendi dışındaki sosyal ve doğal dünyaya bağlılığıyla ilişkili olduğu düşünülebilir. Bu bağlılık soyut mana da doğada otorite (tanrı) toplumda otorite (führer vs.) ortaya çıkmasına neden oluyor olabilir. Yani bir nevi zayıf ve dışa bağımlı doğamızın bir yan ürünü.

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Pzr May 15, 2016 8:54 pm

raskolnikov yazdı:.....Yaptığı savaşların ve kurduğu yönetimin kaydı var diyorum. BU kayıtları bulabilirsiniz.

Bunlar tarihi kayıt/kanıt değil..
AgnostikBey yazdı:........
Kanıtlarınız varsa başlığınızda detaylı bildirebilirsiniz Sayın Nolan. Şu an için kişisel görüşlerinizdir bunlar, başlığı bölmeyiniz. Ayrıca şu link kaynak değildir, https://tr.wikipedia.org/wiki/Rebi%C3%BClevvel Kaynak göstermeyen, açık kodlu bir sayfa ve herkes değiştirebilir.

Wiki linki doğru söylüyor..Yanımda İbni Hişam'ın kitabında da rakamlar aynen yer alıyor..O rakamlara itiraz edemezsiniz..Ben bilmeyenler için wiki likini koydum oraya..

Başlığı bölmüyorum ve konuyu terk ediyorum ben :)
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Edilen Teşekkür: 249 kere
Alınan Teşekkür: 213 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Pzt May 16, 2016 3:03 am

NOLAN yazdı:Başlığı bölmüyorum ve konuyu terk ediyorum ben :)

Selametle.

raskolnikov yazdı:Kavgam kitabında yanlış hatırlamıyorsam şöyle bir yer vardı "İsa'yı kırbaçlayanları(Yahudileri) yer yüzünden silmek tanrının emridir" gibisinden bir şeydi sanırım. Bu kafa yapısı da kendi düşüncelerini kutsallaştırıyor.

Ben Kavgam'ı bitir(e)medim. Ancak tam olarak söz konusu yer şöyle geçmekteymiş, "İsa, Yahudi milleti hakkında beslediği kanaatini hiçbir zaman gizlememiştir. Hatta gerektiği zaman insanlığın düşmanı olan bu Yahudileri Tanrı'nın mabedinden kırbaçla kovmuştur. Her zaman olduğu gibi Yahudi o zaman da 'dini' iş yapmak için bir vasıta kabul ediyordu, işte bu yüzdendir ki İsa çarmıha gerilmiştir."

Yani Hitler'e göre İsa mazlum değil, tanrının bekçisi görevinde gibi. Tam Hitler'e göre bir tutum açıkçası :)

raskolnikov yazdı:Sonuçta insanın tanrıya inanması ve bir peygamberi kabul etmesinin, kendi dışındaki sosyal ve doğal dünyaya bağlılığıyla ilişkili olduğu düşünülebilir. Bu bağlılık soyut mana da doğada otorite (tanrı) toplumda otorite (führer vs.) ortaya çıkmasına neden oluyor olabilir. Yani bir nevi zayıf ve dışa bağımlı doğamızın bir yan ürünü.

Muhakkak öyle. Bir de insani dürtüler ve içgüdüler de ön planda inanç kavramında. Bu sebepten örneğin en sapıkça ve farklı fikirler birden çıkıveriyor ağızlarından; ekranlarda olsun, topluluk önünde olsun.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Malta eriği
Edilen Teşekkür: 4 kere
Alınan Teşekkür: 17 kere

Mesajgönderen Malta eriği » Pzt May 16, 2016 5:59 pm

muhammedin yaşayıp yaşamadığından emin değilim, yaşamış olma ihtimali bana daha yüksek geliyor şahsen. ancak yaptığı savaşlar(!) buna pek kanıt olamaz. 5-10 kişinin öldüğü mahalle kavgalarından ötesi değil bunlar. benim için kuranda yazdığı kendi şahsi menfaatine ayetler daha büyük kanıt.
Foxx Alla!!! Foxx il-Gvern!!!

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir