Şeytan'ın cennetten kovulması, Allah'ın Adem ve Havva'yı kandırması

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Edilen Teşekkür: 17 kere
Alınan Teşekkür: 53 kere

Şeytan'ın cennetten kovulması, Allah'ın Adem ve Havva'yı kandırması

Mesajgönderen Engse Hohol » Pzr May 15, 2016 2:32 pm

Araf süresinin bütünlüğü içinde iblis'in cennetten kovalmasını ya da kovulmuşcasına adem ile havva'ya, Allahın yaptığı bülöfü inceleyelim.

Araf 10-11 Sizi yeryüzüne yerleştirdik ve orada size geçim kaynakları kıldık ve sizi yarattık sonra size şekil verdik. Sonra meleklere: Ademe secde edin dedik. İblis hariç secde ettiler. O, secde edenlerden olmadı.

Araf 12-13 Allah buyurdu: Sana emrettiğim zaman, seni secde etmekten men eden nedir? İblis: Ben ondan hayırlıyım, beni ateşten onu topraktan yarattın dedi. Allah buyurdu: Öyleyse oradan in, artık senin kibirlenmen olmaz. Hemen çık cennetten (oradan).

Burada Araf 12-13 ile Araf 20-21 ve Taha 120-121 ayetleri arasındaki bülöfün içeriği şudur;

Araf 12 ile 13nc ayetlerde Ellah, İblisi cennetten kovmuş gözüküyor, aslında kovmuyor, tıpkı bir senaryo gibi adem ile havva'ya bülöf olsun diye iblisi kovmuş gösteriyor. Aslında İblisi cennette saklıyor. Sonra Adem ile Havva, Cennette sere serpe yerleşmiş olarak dingince yaşarlar iken, İblis yeniden ortaya beliriyor. Oysa Ellah, Ademi yarattığında, secde emrini yerine getirmediği için İblisi cennetten kovmuştu araf 12-13 ncü ayetlerinde. Ançıp görülüyor ki kovmamış, saklamış azu(veya) gizlenimini sağlamış İblis'in cennetin bir köşesinde.

Araf 20-21 Derken şeytan, birbirine kapalı ayıp yerlerini kendilerine göstermek için onlara vesvese verdi ve: Rabbiniz size bu ağacı sırf melek olursunuz veya ebedi kalanlardan olursunuz diye yasakladı, dedi ve onlara: Ben gerçekten size öğüt verenlerdenim, diye yemin etti.

Taha 120-121 Derken şeytan onun aklını karıştırıp "Ey Adem, sana ebedilik ağacını ve sonu gelmez bir saltanatı göstereyim mi" dedi ve nihayet ondan yediler. Bunun üzerine kendilerine ayıp yerleri göründü.

İşte yeniden cennette beliren İblisin konuşuğu. Adem ile Havva, bu konuşanın İblis olduğunu henüz bilmiyor olmalılar. Öğrendiklerinde ise iş işten geçmiş olacak. Demekki İblis, hiçbir oğur(zaman) Cennetten çıkmamıştır. Ya da çıkmıştır sonra Ellah, İblisi tekrar cennete almıştır ançıp Adem ile Havva'ya haber etmemiştir. Bu durumda allah, kendi varlığının azu özelliğinin diriler tarafından bilinmesine, şeytan ile uzlaşı yaparak erişmiştir taa enbaşından ulayu(ve de) anlaşılan o ki islamda, Allh'ın yalnıklar(nas)a gereksinimi, yalnıkların allah'a olan gereksinimi'nden daha çoktur. Yoksa bu senaryoyu ya da bülöfü allah niye yapsın. Yasak ağaç başından beri bülöftü. çünkü adem ile havva bir erkek bir dişi, hazırda cinsellikleri etkin ama ürevsel değiller, allah yasaklamış. Geçici süreliğine yasakladığını allahın bir kendisi biliyor anlaşılan. cinsel birleşme ile karı koca olmalarının önünde tek engel, cinsel organlarının farkına varamamaları. şeytanı kullanarak tasarlanan o öykü, o işi hallediyor işte. Allah adem ile havva'yı birbirine eş yapıyor ama "hadi gidin organlarınızla sevişin ve çoğalın" demiyor, hatta cennetin dış görüntüsünü cazip kıldığından adem ve havva, cinsel çekiciliklerinin ayırdında değiller.

Madem üremeyecek halde olsunlar, üremesinler istiyordu allah, niçin bu iki insanı birbirine eş yarattı cennette? Cinselliklerinin farkında olmayan bir çift cennette birleriyle niçin eşleştirildi? Cennette eş olmanın amacı neydiki, yasak ağaca dokunmadan önce? dahası şeytan, üreme organlarının işlevini ve o ağaçtan tattıklarından sonra adem ve havva'da cinsel farkındalık etkinleşmesini nereden biliyordu? Adem ve havva'nın cinsel ilişkide bulunmaları şeytan sayesinde çünkü şeytan olmasaydı insanlık cinselliğinin farkına varamayacaktı, adem ve havva cinselliklerini keşfedemeyeceklerdi, insan sopu olmayacaktı. ya bülöf baştan belliydi, ya da şeytan allahın dar ülküsünü genişletti. allah adem ve havva'yı eş yapıp cinselliklerinin farkında olmalarını istememesi, tatmaları halinde cinselliklerini keşfetmelerine sebep olacak o ağacı onlara yasaklaması, şeytan'ın ülküsüne dar gelmiş olabilir. şeytan'ın cinselliğin ve üremenin ne olduğunu biliyormuş duygusunu bir ben seziyor olamam heralde. en azından heteroseksüellik - karşıcinsellik nedir biliyordu şeytan.

Resim

Araf 12-13'de allah, şeytanı cennetten kovmuş gibi yapıp aslında kovmaz. Araf 20-21 ve Taha 120-121 ayetlerinde şeytan, kovulmuş gibi yapıp allah tarafından gizlendiği cennette tekrardan ortaya çıkıp elmayı yedirtir. Adem ile Havva, kendilerine elmayı yedirtenin şeytan olduğunu bilmiyorlardı çünkü allah onlara şeytanın kovulduğunu söylemişti Araf 12-13'de. Adem ile Havva inanmıştı şeytanın kovulduğuna, rahatca takılıyorlardı. Ama allahın "şeytanı kovdum" sözlerine güvenerek şeytanın cennette tekrardan belirip asıl kendilerinin cennetten kovulmasına sebep olacağını anlayamamışlardı. Allah Adem ile Havva'ya yalan söyleyerek, şeytanı kovulmuş sandırdı Adem ile Havva'ya ve kandırıldı onlar Allah tarafından. (Allah tuzak kuranların hayırlısıdır enfal 30 - Allah kandıranların hayırlısıdır aliimran 54).

Adem ve Havva'nın bir kısım dünya toğrağından getirilip cennette yaratılması sözkonusu olsa bile kovulma olayının gerçekleştiği bölgenin cennet olduğu açıkca belli Araf suresinden anlaşıldığı üzre. Araf 10 ile araf 11 ayetleri arasında zaman farkı var. Araf 10'da anlatılan sizi yeryüzüne yerleştirdik ifadesi, araf 11'de "size şekil verdik ve meleklere ademe secde edin dedik" ifadesinden sonradır, ayet sırasında önce gelmesi yanıltıyor çoğu kişiyi. Adem ve Havva zaten varolan topraktan yaratılıyor, sonra Türkiye'de yeni satın alınan motorlu taşıtlara kesilen TRT bandrol payı gibi allah da onlara bandrol kesiyor devletin bize kestiği gibi ama orada allah, TRT kurumunun yerine Şeytan'ı koyarak yapıyor bu işi. Adem ve havva, yasak ağaca erişmekle ebedilik kazanamayacaklardı, ki şu an şeytanın demesiyle ebedilik kazanmaları gerekirdi ağaçtan tandıkları için. gel görki yasak ağacın değerini belirleyen nitelik ve nicelik hiçbir özelliği yokmuş. cennette zaten ebedi olduklarını adem ve havva biliyorlardı, ağaçtan tatmalarına gerek olmadığının farkında olmaları gerekirdi. görülüyorki adem ve havva açık bir komplo kurbanı olmuşlar, katlanılmaz bir utanç yüzünden dünyaya atılmamışlar, allahın imtihanı hükmünce olup bitmiş, allahın kandırıcılığını ortaya çıkaran iğrenç bir senaryoya kurban edilmişler.
En son Engse Hohol tarafından Sal Oca 02, 2018 12:52 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 80 kere
Alınan Teşekkür: 118 kere

Re: Şeytan'ın cennetten kovulması, Allah'ın Adem ve Havva'yı kandırması

Mesajgönderen Firavun » Pzt May 16, 2016 6:29 pm

Müslümanların bu hikayelere gerçekten inanıp inanmadıklarını merak ediyorum.

Gözlerinin önüne Allah'la Şeytan arasındaki diyalog geliyor mudur?

Allah sorar: "Sana emrettiğim zaman, seni secde etmekten men eden nedir? "

(Şeytan tek kaşını kaldırıp anlamsızca bakar. Bu bir tuzak soru mu diye düşünür. Allah'ın cevabını bilmediği soru olabilir mi, niye sordu ki şimdi? diye telaşlanır)
Şeytan: "beni ateşten onu topraktan yarattın" diye kekeler, ama verdiği cevabı zaten biliyor olması gerektiğini düşünür.

Allah bu cevabı duyunca (sanki bilmiyormuş gibi yaparak) hiddetlenir ve Şeytan'ı cennetten kovar.

Şeytan cennetten ayrılırken "Zaten insanı yaratırken benim secde etmeyeceğimi biliyordu. Hadi onlara irade vermiş, biz meleklere irade bile vermedi. Nedir ki şimdi bu? Ben yalnızca o istedi diye secde etmemiştim. Oyuna geliyorum yavaş yavaş, hadi hayırlısı" diye düşünür.

Meleklerin insanlar gibi iradesi olmadığından, Şeytan'ın aklına gidip Adem'le Havva'yı kandırmak gelmez tabi. Daha sonra Cebrail Şeytan'a gelerek Allah'ın onu cennete gidip bu iki insanı kandırmakla görevlendirdiğini söyler.

İşte o zaman anlar, "Oyuna gelen kendisi değil, bu insanlardır". Allah onlara irade vermiş ama iradelerini nasıl kullanacaklarını anlamak için tuzaklar kuruyordur. Her şey güllük gülistanlık olunca irade ne işe yarardı ki zaten?

"Ey insanoğlu, başınıza geleceklerden korkun, O en acımasız tuzakları kurandır", diye sinsi sinsi söylenen Şeytan usulca Adem'in yanına sokulur ve...

Kullanıcı avatarı
Tumagü İskicap
Görüş: Panenteist
Edilen Teşekkür: 3 kere
Alınan Teşekkür: 31 kere

Mesajgönderen Tumagü İskicap » Prş Haz 09, 2016 9:38 am

Allah insanların görücü usulü cinselliğin faydalı aile sistemi olabileceğine dair şeytanla ittifak yapmış olabilirler. Aracı olmaksızın biryerlenizi birbirinize göstermeyin! Bu plana şeytan sadık kalmış ve allah, şeytanın bu konudaki sadakatine şaşırmıştır. Şeytan ise Allah'ın alınganlığına alınmıştır. Cinselliği aşırı baskılamak ve şeytanın mendebur ilan edilmesi, cennetten kovulma olayının başında Şeytan'ın bildiği ayrıntılardan değildi belkide. Bilseydi yaptıkları plana sadık kalmazdı o zaman. E o zaman allah, şeytanı da kandırmış oluyor ama bir şekilde eşzamanlı dengelenmiş bu plan yürümeliydi. Cinsellik dürtüsünün, hakim maddenin çıkarcılık olmadığı mekanlarda kalpleri titreştirdiğini şeytan sayesinde öğrendik. Allah'ın din\töre ve çoğalma\üreme programlaması olmasa daha gerçekçi sevdalara yönlenebilirdik. O zaman, plana ve allah'a sadakatine rağmen şeytan'ın mendebur diye bilinmesi de gerekmezdi.

Kullanıcı avatarı
raskolnikov
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 49 kere
Alınan Teşekkür: 54 kere

Mesajgönderen raskolnikov » Cum Haz 10, 2016 1:35 am

Yasak meyveden yediler, cinsellikleri açığa çıktı ve kovuldular. Cinselliğin vurgulandığı bir mit. Cinselliğin açığa çıkışı, günahın bir sonucu olarak vurgulanıyor. Cinsellik artık insanın masum olmadığının bir ifadesi, günahsız halin bitişi. Cinselliğin başladığı yerde artık masumiyet yoktur, her yeni doğacak olanın şeytana karşı sınavı başlar. Bakalım insan nesli iyiyi yada doğruyu seçebilecek midir? Yasak meyveyi yemek tatlıdır, seks tatlıdır. Yasak meyvenin tadıyla cinsel hazzın bütünleştirilmesi söz konusu gibi. O zaman hatırlatılması gereken şey şudur; yaşam şeytani hazzın bir sonucudur, ancak yine de her doğan şeytanla baş ederek hazdan kaçtığında ancak cennete geri dönecektir. Cinsellik ise şeytani hazzın bizzat ta kendisidir, ondan kaçmak insan neslini cennete ulaştıracaktır. Kadın, erkeğe aittir ve toplumun düzeni ve mirasın hukuku için kadın her önüne gelenle yatmamalıdır. Ayağı yere basan bir mit.
Büyük idealler uğruna önce küçük bir azınlık savaşım vermiştir. (Einstein)

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 209 kere
Alınan Teşekkür: 179 kere

Mesajgönderen hector » Cmt Haz 11, 2016 10:23 pm

Firavun yazdı:Müslümanların bu hikayelere gerçekten inanıp inanmadıklarını merak ediyorum.

Gözlerinin önüne Allah'le Şeytan arasındaki diyalog geliyor mudur?

Ben müslümanken çoğu şeyi bilmiyordum bile. Müslümanların büyük çoğunluğu bunları bilmiyor zaten. Bilip inananları ise bende anlamıyorum artık.
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Edilen Teşekkür: 17 kere
Alınan Teşekkür: 53 kere

Mesajgönderen Engse Hohol » Pzr Ara 17, 2017 1:15 pm

Papa'dan şeytan açıklaması; Şeytan kötülüktür. Milano'daki sis gibi değildir. Yayılan bir şey değildir, bir kişidir. Şeytan gerçek bir kişidir. Adı ve soyadı vardır. Şeytanın nazik davranarak, insanların aklına girdiğini söyleyerek, ne olup bittiğini vaktinde fark etmezseniz sonu kötü olur. Yeni nesiller, şeytanın bir mit, bir figür olduğuna, bir fikir olduğuna, kötülük fikri olduğuna inandırıldı. Ama şeytan vardır ve onunla mücadele etmeliyiz. Şeytan bir mit veya bir fikir veya bir sis değil, şeytan gerçek bir kişilik. Şeytan ile diyaloğa girilemez. Şeytan ile diyaloğa girerseniz kaybolursunuz. O bizden daha akıllıdır. Sizi altüst eder, başınızı döndürür ve kaybolursunuz. Bizi günaha yönlendiren şeytandır. (Papa Francesco)

Gerçekte ise Şeytan ile Tanrı aynı kişinin farklı eylemleridir. Hinduizm'de Brahma, Şiva, Vişnu gibi tek tanrının üçlemesine benzerler islamda Şeytan, Allah ve Melekler. Şeytan ile Allah özellikle müttefik, bağlaşık kararları olan soyut, tek bir varlıktır. Haşr 16 ve Mücadele 10 ayetlerini hiç peşpeşe okudunuz mu? Sanırım Muhammed de hiç okumamış. Tüm kötülüklerin arkasında Allah - Şeytan ortaklığı vardır diyor ayetler çünkü. Veya Allah, Şeytan'ın tâ kendisidir.

Resim

Tanrı ve Şeytan, birebir aynıdır demiş Andre Gide; Bu dünyada Tanrı'nın daima sessiz kaldığını fark ettiniz mi? Az konuşan ama öz konuşan her zaman Şeytan'dır. Şeytan'ın sesi Tanrı'nın sesini hep boğar. Tanrı ve Şeytan birebir aynıdır. Tanrı bizimle, kedinin fareyle oynadığı gibi oynar. Daha sonra da ona minnettar kalmamızı ister. Acımasızlık. Ta en baştan bu yana Tanrı'ya atfedilecek tek özellik budur. Tanrı, Şeytan'ın kendisidir en başından beri.

Resim

Referandumda Evet diyenler Melek, Hayır diyenler Şeytan biçimiyle çizilmiş misvak dergisi tarafından. Misvak dergisinin bütçesi, açıkca AKP tarafından fonlandığını biliyoruz biz. Allah'ın Cennet'den kovdum dediği Şeytan'ı tekrar Cennete nasıl soktuğunu, Allah'ın Cennet'den kovdum dediği Şeytan'ı tekrar içeri alıp Cennette meyvayı nasıl yedirdiğini de biliyoruz. Şeytan, kendine veliler edinen insanlardan daha erdemli fakat gerçekte olmayan soyut ve kurgu bir karakterdir.

Kullanıcı avatarı
kutsal ruh
Görüş: agnostik
Edilen Teşekkür: 1 kere
Alınan Teşekkür: 1 kere

Mesajgönderen kutsal ruh » Pzr Oca 14, 2018 10:46 pm

benim anlamadığım şu uzun uzu yazmaya gerek yok . :) allah olduğu iddia edilen ilahın insanları sınav içn yarattığı yazıyor . ama garip olansa şudur,biz insanların ve cinlerin çoğunu cehennem için yarattık. diyen bir tanrı düşünün, imkansız ama düşünün bir agnostik olarak. bunun imkansız olduğunu biliyoruz. kuranda hangi? ayeti
bükersek elimizde kalıyor. yahuu madem cinleri ve insanların çoğunu cehennem için yarattın. o halde. neden? sınava sokuyorsunki. :D
zaten cehennem için yaratılmışlar. hangi? sınavdan bahsediyorsun eyyyyy tanrı..
işte eb can alıcı noktaya geliyoruz. :) şeytanında cehennem için yaratılmış ayeti var. iyide şeytanı cehennem
için yarattıysan bu şeytanın özgür iradesi olmadığını ve masum olduğunu kanıtlar ne? anladık bundan
dinler insan aklının korku psikoljısı ola nbir ürünüdür. tıpkı şamanızm gibi :)))çoklu tanrılardan hiç farkı yoktur islamın.

Kullanıcı avatarı
kutsal ruh

Mesajgönderen kutsal ruh » Pzr Oca 14, 2018 10:52 pm

1: tanrının yada tanrıların kitaplara ihtiyacı yoktur.

2: tanrıların yada tanrının insanlarada ihtiyacı yoktur. ama görerceli bir evren modelide bizi kuşkuya düşürmektedir.

3: tanrıların egoları ve zevkleri olmaz.

4: tanrıların fiziksel yasalara ve fiziksel akla ihtiyacı olmaz çünkü tanrılar bu yasalardan tam bagımsızdır.

5: tanrılar yada tanrı aslında gizlenmiyor, aslında gizlenen bizleriz yani evren ve biz canlılar bir sistemin sadece çarklarıyız. göreceli olduğunu düşündüğümüz şey aslında tanrılara göre göreceli olmayan bir halisinasyondur.

6: bana göre gerçek denilen kavram sonsuzluktur. ölümsüzlüktür. ama fiziksel güç değildir. fiziksel gücü yaratan her neyse? güçten çok daha fazlası olmalı dostum. saygılarımla.

Biliyorsunuz arkadaşlar  din kavramında     özgür irade ve sınav vardır. şimdi gelelim dindeki bazı kötü kahramanların uydurma olduğuna 

hepiniz çok iyi biliyorsunuzki.şeytan karakteri dinlerin ve cennetin ve cehennemim ve ölüm sonrasının asıl amacını belirler. 

peki? burdaki en büyük çelişkiyi  siz değerli dotlarım görmedinizmi? şeytan yaratılıyor. ama insanlar gibi sınanmıyor onunda bu dünyada 

şimdi burda olması gerekir.   eğer şeytan denilen varlık. yaratılıyorsa. amacı ve sonu daha önceden belirlenmişse ve özgür iradesi yok. 

biz insanlar gibi sınanmıyor demektir. çok açık ve net.bunun tersini iddia etmek çılgınlık olucaktır. özgür iradenin tanrıya bagı olması için sınav olunması bir zorunluluktur.bir ayette sınavda olduğumuz yazan kuran diğer ayettede kendi kendiyle çelişmektedir. şeytanın sınavı yoktur. denmektedir.

o halde. şeytanda yok. sınavda yok bunlar hayalı kurgulardır. bir tanrı olsa bile ölüm sonrası bir planı olmadığınıda ispatlanış olduk. 

işte bu yüzden şeytan ademe secde etse ne? olur. etmese ne? olur. şeytanın özgür iradesinin olmadığını çok net ispatladığımıza göre

dinlerinde dogmatik ve yalan olduğunu insan icadı olduğunda çok net ispatlamış olduk.  sorusu olan varmı? saygılarımla. 

bence hayatın gerçek anlamı yoktur. bu konuyuda bu yüzde açtım zaten.ve  olmadığınıda ispatlamış oldum. argümanlarımda siz insanlarsınız   bunu anlamanızı beklemıyorum ben yazdıktan sonra bir anlamı kalmıyor ne? yazıkkı.  hayatın anlamı ortaktır 

hayatın anlamı aynı mantığı paylaşmaktır. 

ama öylemi 

1: müslümanlara göre  allah ve cennnet garantı. onların mantığı bu. 

2: ateistlere görede  herşey tesadüf tanrınn olması, imkansız .

3: panteizm evren tanrıdır. % 100 garantısı vardır. bizde kabalada müstüsüzmındekı tanrının parcalarıyız. e nsacmasıda bu zaten.

4: satanızm tanrı aslında satan brahmadır. biz ona taparız yalnız ona kulluk ederız cehennemde bize trplex villa yapıcak şeytan tanrımız bize söz verdı.

şimdi bu kadar akıl ve mantık frekansı karışık iken hala hayatın anlamını olduğunu düşünen varsa çıksın karşıma boyunun ölçüsünü ona iade edim. saygılarımla  (müslümanlardan bahsediyorum. bu forumda zeki olduğunu düşünen müslüman varsa teke tek kapışalım.)

olaya tamemen dinsel  baktığımızda sınavında ne? kadar anlmasız olduğunu çok net anlarız. tanrı bu evreni yaratırken, aynı zamanda insanları 

sınamaktadır. tanrının insanları sınaması mantıklı gözükebilir. ama tanrının herşeyi bilmesine rağmen yaptığı sınav tanrısal bakıldığında

oldukça anlamsız gelicektir. düşünün bir insan geleceği bilemez bu yüzden sınav bir insana mantıklı gelebilir. ama tanrı zamana hükmediyorsa

sınavında zamanın içinde olduğunu bilir. zamanı en baştan en sonunda kadar örnegin zamanın başlangıcı 13. 7 milyar olsun tanrı 13. 7 milyar yıl öncesınıde bilir evrenin yol olduğu 7 milyar yıl sonrasınıda bilir. bu tıpkı bir insanın öz kardeşinin dnasından ve kan testinde öz kardeşi olup olmadığını bilmesi gibidir.siz insan olmanıza rağmen elinizde dna ve kan  testi ispatı olmasına rağmen yinede? 

tekrar tekrar dna testi yaparmısınız? oldukça mantıksız geldi? öyle değildi. 

işte tanrınında mantığı bu çok net ispatladık. tanrı bizi değil aslında kendi kendini sınamaktadır. saygılarımla  

Kullanıcı avatarı
kutsal ruh

Mesajgönderen kutsal ruh » Pzr Oca 14, 2018 11:04 pm

Firavun yazdı:Müslümanların bu hikayelere gerçekten inanıp inanmadıklarını merak ediyorum.

Gözlerinin önüne Allah'la Şeytan arasındaki diyalog geliyor mudur?

Allah sorar: "Sana emrettiğim zaman, seni secde etmekten men eden nedir? "

(Şeytan tek kaşını kaldırıp anlamsızca bakar. Bu bir tuzak soru mu diye düşünür. Allah'ın cevabını bilmediği soru olabilir mi, niye sordu ki şimdi? diye telaşlanır)
Şeytan: "beni ateşten onu topraktan yarattın" diye kekeler, ama verdiği cevabı zaten biliyor olması gerektiğini düşünür.

Allah bu cevabı duyunca (sanki bilmiyormuş gibi yaparak) hiddetlenir ve Şeytan'ı cennetten kovar.

Şeytan cennetten ayrılırken "Zaten insanı yaratırken benim secde etmeyeceğimi biliyordu. Hadi onlara irade vermiş, biz meleklere irade bile vermedi. Nedir ki şimdi bu? Ben yalnızca o istedi diye secde etmemiştim. Oyuna geliyorum yavaş yavaş, hadi hayırlısı" diye düşünür.

Meleklerin insanlar gibi iradesi olmadığından, Şeytan'ın aklına gidip Adem'le Havva'yı kandırmak gelmez tabi. Daha sonra Cebrail Şeytan'a gelerek Allah'ın onu cennete gidip bu iki insanı kandırmakla görevlendirdiğini söyler.

İşte o zaman anlar, "Oyuna gelen kendisi değil, bu insanlardır". Allah onlara irade vermiş ama iradelerini nasıl kullanacaklarını anlamak için tuzaklar kuruyordur. Her şey güllük gülistanlık olunca irade ne işe yarardı ki zaten?

"Ey insanoğlu, başınıza geleceklerden korkun, O en acımasız tuzakları kurandır", diye sinsi sinsi söylenen Şeytan usulca Adem'in yanına sokulur ve...

hahahaha ne? anladık bundan :D tanrı şeytanla resmen dalga geçmiş. :D çünkü şeytann özgür iradesi yok.
olmasıda imkansız gözüküyor. şeytan sınavda olsaydı. şeytanın nasıl? sınav olduğuna dair . ayet yazardı. tanrı. pardon mahoo dicektım dilim sürçtü. :D
insanların 1400 yıl geçmesine rağmen hala bu masala inanmaları. çok kötü gerçekten. kuranın insan aklının
ürünü olduğunu anlamıyanın aklından ve mantığından her zaman şüphe etmişimdir.
insanlara tuzak kuran tanrı haaaa :D tam bir rezalet. bu savunu tanrıdan çok insancıl bir savunudur.çünkü tanrının tuzakla işi olmaz. çok komık olmuş :D tuzak kavramı tanrının aklına ve mantığına uymaz sıfatına ise hiç uymaz. koskoca tanrının sırf özgür iradesı ve sınavı olmuyan şeytan yüzünden sınav yapmasıda. tam bir beyin felcidir. akla ve mantığa ihanettır..
En son kutsal ruh tarafından Pzt Oca 15, 2018 1:35 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
kutsal ruh

Mesajgönderen kutsal ruh » Pzr Oca 14, 2018 11:30 pm

rızık ve ödül kavramı reel değildir. 

rızık ve ödül kavramı potansiyel bir ihtiyaçtir. benim düşüncem bir agnostik olarak bir tanrı varsa evrene müdahala etmeyen yani bir fonksiyonu olmayan gücü ve kudreti olmasına ragmen bilinmeyen bir nedenle bilinmeyen bir yaşam algısının kurbanlarıyız diye düşünüyorum.

bana göre cinler periler deccaller şeytanlar yada 3 harfliler youtubede filim olarak yayınlanıyorsa ve bunları izleyen insanların 

bunların etkisinde kalıp, korkuyorlarsa işte ozaman bana göre din akımı ve din felsefesi yalnızca korku ve hayal gücünün her insanın

mantığında farklı yorumlanması nedeniyle ortaya çıkan geçici duygulardır. 

bunuda şöyle anlatim dostlarım aslında bir insan nasıl? değişir. hiç düşündünüzmü? mantığını kullanan bireyler zamanla değişir.

bakın söyle algılayın lütfen mümkünde algılayın ve sorgulayın bir tanrı düşünün onun yarattıklarını insanlar filim yapıyor ve izliyorlar.

ne? oldu peki? tanrının verdiği kötü şeylerden yani metafizik boyuttaki tanrının farklı boyutlardaki yarattıkları türler nasıl? olduda 

insan aklında evrimleşti!!!

yani anladınızmı? şeytan nasıl? olduda boynuzlu oldu. kuranda şeytanın boynuzlu olduğundan bahseden bir ayet yoktur. 

yada 3 harflilerin fiziksel görüntüsünden bahsedilmez. 

şimdi anladınınızmı? dostlarım. bana göre yaşam sadece koskoca bir bilinmeyenden ibarettir . bu yüzden agnostik oldum. bilinen 

herşey bana göre koskoca bir yalandır. saygılarımla

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir