Müslümanlar henoteisttir..!

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
NOLAN
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 97 kere
Alınan Teşekkür: 77 kere

Müslümanlar henoteisttir..!

Mesajgönderen NOLAN » Cum May 13, 2016 8:37 pm

Arap mitolojisinin veya İslam dininin tanrısı(aslında tanrıçadır..!) Allah'ın,Muhammed isminde bir peygamberi(vekili,sevgilisi),Şeytan isminde bir rakibi(düşmanı) ve dört tane de ana(baş) meleği (yardımcısı) vardır..Eğer Muhammed,Şeytan ve bu dört meleğin tıpkı Allah gibi tanrı oldukları anlatılabilirse,müslümanların teist değil de henoteist,Allah'ın tanrı değil de baş tanrı,en büyük tanrı ya da tanrıların tanrısı olduğu söylenebilir..
Muhammed
Muhammed'e dua edilmesi veya salavat getirilmesi,
Kuran'da Allah'ın ve meleklerin Muhammed'e salat(secde) ettiğinin yazması(ahzab 56),
Muhammed'in tıpkı tanrılar gibi doğa kanunlarını değiştirebilecek mucizeler göstermesi,
Muhammed'in miraçta göğe yükselmesi(Aynı coğrafyadaki Sümerlerin tanrıları haricinde kimse göğe yükselmemiştir),
Kuran'da Muhammed'e itaat edilmesinin yazılması(Nisa 80),
Sümerlerin hami tanrılarından veya bazı hristiyanların Meryem'den bekledikleri şefaatin,Muhammed'den de beklenmesi,
Muhammed'in bir kral gibi lanse edilmesi(İzinsiz yanına yaklaşamazsınız veya ganimetin bir bölümünü ona vermek zorundasınızdır..Bu kral tanrı olgusu Akadlar ile başlamıştır..Şulgi veya NaramSin gibi..),
Muhammed'in beş adının olması(Allah'ın 99 adı vardır..Mesela Marduk'un da 50 adı vardır..Tanrıların çok adı olur..!),
Allah'a göre Muhammed'in ruhunun kainatı yaratmak için yeterli olması(Hadis şu;''Seni kendi ruhumdan,diğer şeyleri de senin ruhundan yarattım..''!),
Muhammed'in hâlâ hayatta olan kimseler için ''Cennet'e gidecek bunlar'' demesi,
Allah'ın Kuran'da ''ey insanlar'' diye sözlerine başlamasına rağmen,bu ifadeyi Muhammed'in de veda haccında kullanması,
Muhammed'in ''kıyamet günü insanların efendisi(seyidi) benim'' veya ''ben Adem'in çocuklarının efendisiyim'' demesi(efendi ''rab'' demektir..!),
Tekvir suresinin 19.ayetinin Kuran'ın Muhammed'in sözleri olduğunu ilan etmesi(Bazı tarikatçılar Muhammed=Allah derken,bu ayeti referans alıyor olabilirler..!),
Zümer suresi 10.ve 53.ayetlerinde Muhammed'in müslümanlara ''kullarım'' diye hitap etmesinin istenmesi,
...vb

Tüm bunlar Muhammed'i otomatikman tanrı yapar..
Tanrı olarak kabul edilen İsa'nın da,Muhammed ile birkaç benzerliğini belirteceğim..

İsa ilk başlarda tanrı olarak kabul görmez..Daha sonra yüce bir nitelik kazanır..Muhammed'de uzun yıllar kabul görmez..
İsa uzun saçlı ve sakallıdır..Muhammed'de öyle..
İsa hastaları iyileştirir,cinleri kovar..Muhammed'de yapar bunları..
İsa'ya insanlar saldırmışlardır..Muhammed'e de Mekke ve Taif'te insanlar saldırırlar..

Sümer'le bir bağlantı kuracağım..
Sümer'de tanrıların rahipleri konumundaki patesiler ve lugallar,tanrıların vekili/hizmetkarı/sevgilisi idiler..Bu din adamları Sümer'den sonra tanrı diye anılmaya başlanmıştır..
Allah'ın vekili/peygamberi/sevgilisi diye lanse edilen Muhammed,geçmişteki bu din adamlarının rolüne büründürülmüştür..Yani Muhammed ve tüm peygamberler birer tanrıdırlar..

Şeytan
Şeytanın tıpkı Allah'ın olduğu gibi orduları ve su üstünde tahtı vardır..Şeytan Allah'ın rakibi(düşmanı) konumundadır..Allah insanları bir yola sokmak isterken,şeytan da insanları yoldan saptırmak istemektedir..Bu düalizmdeki taraflardan biri tanrı ilan edilirse,karşı tarafta tanrı ilan edilmek zorundadır..Yani şeytan da tanrıdır..

Melekler
Allah tanrıdır ve melekleri(yardımcıları) vardır..Ne gariptir ki Cebrail'in de,İsrafil'in de,Mikail'in de,Azrail'in de melekleri(yardımcıları) vardır..Eğer melekleri olana tanrı deniyorsa,bu dört meleğin de tanrı olduğu kabul edilmelidir..Ayrıca Cebrail'in de Allah gibi tahtı vardır..

Kuran'da ki yaptık,ettik,yarattık,gönderdik,indirdik gibi söylemler,Allah'ın yardımcıları olduğunu işaret eder..Tahmin ettiğiniz gibi bu yardımcılar,bu dört melektir..Allah meleklerle beraber herşeyi yapmıştır..Ayrıca Allah için melekler tanrısı,tanrılar tanrısı veya rabler rabbi söylemlerinin kullanılması,meleklerin tanrılığa bir göndermedir..

Tüm bunlara rağmen,müslümanlar tek bir tanrıya inandıklarını iddia edemezler..Üstüne üstlük,bir de velilere/şeyhlere/hocalara,hatta siyasilere(Tayyip'e salavat getirenleri hatırlayın..!) tapınma olayı vardır..
Müslümanlar Allah'ın tanrılığını kabul etmekle beraber,diğer tanrıları da (Muhammed,Şeytan,Melekler ve diğerleri) kabul ederler,yüceltirler..Bu da müslümanları teist değil de,henoteist yapar..

Son olarak şunu söylemek istiyorum;
Yaratmada,yönetmede veya iletişime geçmede belirttiğim tanrılara ihtiyacı olan Allah'ın,tek başına OL diyerek veya 6 gün uğraşıp(?) kainatı yarattığı iddia edilemez..Yani Allah tek başına kainatı yaratmış olamaz..Zaten Muhammed'in ruhu sayesinde herşeyi yarattım demiştir..!

Dipnot:Henoteizm https://tr.wikipedia.org/wiki/Henoteizm
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
Kurnaz
Görüş: Monoteist
Edilen Teşekkür: 23 kere
Alınan Teşekkür: 17 kere

Re: Müslümanlar henoteisttir..!

Mesajgönderen Kurnaz » Cmt May 14, 2016 1:19 am

Sayende henoteist olduğumu anladım, çok ama çok teşekkür ederim. Hayırlı forumlar.
عليها تسعة عشر

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Cmt May 14, 2016 1:32 pm

Kurnaz yazdı:Sayende henoteist olduğumu anladım, çok ama çok teşekkür ederim. Hayırlı forumlar.

Merhaba Kurnaz :)
Tam olarak yazının neresine itiraz ediyorsunuz?
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
Kurnaz

Mesajgönderen Kurnaz » Cmt May 14, 2016 4:11 pm

Günümüz müslümanları (!) tarafından Muhammed'in nasıl tanrılaştırıldığını gayet güzel izah etmişsiniz. Bu yönüyle yazınızı beğendim. Aynı şekilde hadislerin de ne kadar sakat olduklarını kanıtlamışsınız.
عليها تسعة عشر

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Cmt May 14, 2016 7:02 pm

Kurnaz yazdı:Günümüz müslümanları (!) tarafından Muhammed'in nasıl tanrılaştırıldığını gayet güzel izah etmişsiniz. Bu yönüyle yazınızı beğendim. Aynı şekilde hadislerin de ne kadar sakat olduklarını kanıtlamışsınız.

İlk mesajınızda biraz ''dalga'' sezmiştim ama siz beğenmişsiniz yazıyı..Yanılmışım demek ki :)
Kendinizi günümüz müslümanlarından neden ayırıyorsunuz?
Siz değişik bir müslüman mısınız yoksa?
Muhammed'i tanrılaştırmadan veya hadisleri inkar ederek,farklı bir kulvarda olduğunuzu mu sanıyorsunuz?
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
Kurnaz

Mesajgönderen Kurnaz » Cmt May 14, 2016 7:09 pm

Ben yalnızca Kur'an'a bakarım. Orada Muhammed sadece bir insan olarak nitelendiriliyor. Mezhepler ve hadisçiler şirk batağına saplanmış durumdadır. Gayet de farklı kulvardayım. Tanrı'yı, bu tip nitelendirmelerden uzak tutarım.
عليها تسعة عشر

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Cmt May 14, 2016 10:25 pm

Kurnaz yazdı:Ben yalnızca Kur'an'a bakarım. Orada Muhammed sadece bir insan olarak nitelendiriliyor. Mezhepler ve hadisçiler şirk batağına saplanmış durumdadır. Gayet de farklı kulvardayım. Tanrı'yı, bu tip nitelendirmelerden uzak tutarım.

Anladım..
Hadisleri inkar ederek,aslında dininizi inkar edersiniz..Çünkü inandığınız din,hadislerin içindedir..Hadisleri ortadan kaldırırsak,İslam diye birşey kalmaz ortada..

Kuran'da Muhammed kelimesi nerdeyse geçmez bile..!

Şirk batağında değiller..Olan şey zaten bu..Yani İslam,tek tanrılı din değildir..Kabaca ''müslümanlar putperesttir'' diyenler gibi yapmadım ve müslümanların aslında teist/monoteist değil de;birer henoteist olduklarını söylemeye çalıştım..

Sizin kafanızdaki tanrı nasıl birşey?
Ahirette baldırını göstereceğini veya cennette memeleri tomurcuklanmış kızları size sunacağını söyleyen tanrıya mı iman ediyorsunuz?
Ya da kesin/öldürün/parçalayın/doğrayın diyen tanrıya mı?
Ya da karıncaları konuşturan,hamileliği 6 ay sanan tanrıya mı?
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
Kurnaz

Mesajgönderen Kurnaz » Cmt May 14, 2016 11:43 pm

Sabah akşam 31 çeken bir tanrıya inanıyorum.

Birader ne zırvalıyorsun ya? Müslüman olmadığı hâlde hadis savunması yapan birini de ilk defa görüyorum. Bakalım hayat bize daha neler gösterecek. Siz hadisleri, mezhepleri İslâm zannetmeye devam edin, çünkü böyle bir dini çürütmenin kolay olduğunu siz de iyi biliyorsunuz. Kur'an'da Muhammed yazmazsa yazmasın, bana ne yahu? Böyle saçma bir savunma olamaz. Veda hutbesinin bile bir versiyonunda, peygamber sadece Kur'an'ı bıraktığını söylemektedir. Başka hadislere göre yine peygamber, hadis yazımını yasaklatmıştır. Hâl böyle iken ben hadislere inansam bile hadisler bana "bana inanma" diyecek.
عليها تسعة عشر

Kullanıcı avatarı
Tumagü İskicap
Görüş: Panenteist
Edilen Teşekkür: 3 kere
Alınan Teşekkür: 31 kere

Mesajgönderen Tumagü İskicap » Pzr May 15, 2016 1:11 am

Normal insanlar, insan şekilli tanrılarını yarattıklarında, insan ve tanrı arasındaki konuşmaları yadsınmayacak kadar olağandı. Normal insanların nufusu artıp çoğaldıkça, yarattıkları tanrılar, daha seçkin konuşmalar yapmayı yeğlediler. Tanrıların, insan şekilli öncü tanrılardan ve insanlardan uzaklaşamaya başlamaları, tanrı evriminin de başlangıçı oldu. Tanrılar zaman içerisinde insan davranışlı niteliklerinden uzaklaştılar ve MS 611 yılında artık tek tanrı olduğunu iddia eden ve perde arkasından vahiyle konuşma yetisini gösteren bir allah ile tanrı evriminin son basamağına ulaştılar. Müslümanlar dinlerinin doğruluğu hakkında ne kadar iddialı olurlarsa olsunlar, aslında islamın akıbetinin karamsarlığı her müslümanı sarmış durumda. İslam kitabının tefsirini mealini hocalardan başkları, siyerini şifresini velilerden başkaları anlayamaz bahaneleri, islama dahil edilip kabullenildiği sürece, o şifrelerin ve meallerin, kendiliğinden müslümanların ellerinde patlaması mukadderatlarında olacaktır.

İlk müslümanlar kişisel çıkarları uğruna muhammed'i desteklediler. Müslüman biri olmadığı halde ebu talib bile destekledi ve müslüman olarak ölmediği halde. Ebu talib'in desteği olmasaydı muhammed ve islam henüz büyümemişken yok olup girmişti. İslami perspektif bakışından efendi olanların, kölelerinin hizmetini ödeyerek onların da kendileri gibi insan-ı kamilden nasiplenmelerinin önünü açmaları gerekiyordu. islamda insan-ı kamil olmak insanlığın ortak değerini taşıyorken, kölelerin efendilerine allah tarafından pay edilme şansı tanınmamalıydı. Allah tarafından yoğrulmuş nefsin insan-ı kamil olarak, köle ve efendi şeklinde ikiye ayrılması, Tanrı'nın kendi adeletsizliğini önleyemediğini gösterir. İnsanlar acizliklerini, adeleti mülkün temeline yerleştirerek önlediler ama Tanrılar adeletsizliklerini hiç önleyemediler, iltifat isteyen kadın gibi her yaratılmış insandan ibadet istemekte kullandılar güçlerini.

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Pzr May 15, 2016 1:22 pm

Kurnaz yazdı:Sabah akşam 31 çeken bir tanrıya inanıyorum.

Birader ne zırvalıyorsun ya? Müslüman olmadığı hâlde hadis savunması yapan birini de ilk defa görüyorum. Bakalım hayat bize daha neler gösterecek. Siz hadisleri, mezhepleri İslâm zannetmeye devam edin, çünkü böyle bir dini çürütmenin kolay olduğunu siz de iyi biliyorsunuz. Kur'an'da Muhammed yazmazsa yazmasın, bana ne yahu? Böyle saçma bir savunma olamaz. Veda hutbesinin bile bir versiyonunda, peygamber sadece Kur'an'ı bıraktığını söylemektedir. Başka hadislere göre yine peygamber, hadis yazımını yasaklatmıştır. Hâl böyle iken ben hadislere inansam bile hadisler bana "bana inanma" diyecek.

:D
Hemen bir mesajla celallendin Kurnaz sende..
Sana Kuran'daki Allah'ı söylüyorum,hadislerdeki Allah'ı değil..
Bana itiraz etmiyorsun sen,bana kızıyorsun..
Yahu,sen şeri delilleri kabul etmeden nasıl müslüman olabilirsin?
Hadis inkar etmekte ne demek?
Sen Muhammed'in hayatını ayetlerden mi okudun?
Kıldığın namaz ayetlerde mi yazıyor?
Aklımızla/bilgimizle dalga geçmeyin lütfen..
Hadis inkarı demek,din inkarı demektir..Siz kafirsiniz..%100 hem de..
Şu an diyanete veya benzer yerlere ''ben hadisleri inkar ediyorum,müslüman mıyım ben?'' diye bir sorun bakalım..Size ne cevap verecekler..!
Benden zerre farkınız yok aslında..Bende kafirim,siz de..Benim kafa da uçmalı,sizin kafa da :D
Hadisleri inkar ediyorsunuz ama veda hutbesine iman ediyorsunuz :D
Ayrıca hadisleri inkar edip ''ama şu hadiste peygamber hadis yazımını yasaklatmıştır'' diyorsunuz :D
Doğada ahlak yoktur..

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir