kuş (طائر/tair) ve isra 13

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 236 kere
Alınan Teşekkür: 206 kere

Re: kuş (طائر/tair) ve isra 13

Mesajgönderen AgnostikBey » Cmt May 14, 2016 8:14 pm

Göbeklitepe için kısıtlı bir arkeolojik bulgu diyebilir miyiz örneğin veya daha yakın bir tarih için konuşayım, Çatalhöyük için? veya örneğin Paleontoloji biliminin bulduklarına?

Bir süre offline kalacağım maalesef, bilginize.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Şeyh Pir
Görüş: Hanif Müslüman
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 3 kere

Mesajgönderen Şeyh Pir » Pzr May 15, 2016 1:14 am

AgnostikBey yazdı:Göbeklitepe için kısıtlı bir arkeolojik bulgu diyebilir miyiz örneğin veya daha yakın bir tarih için konuşayım, Çatalhöyük için? veya örneğin Paleontoloji biliminin bulduklarına?

Bir süre offline kalacağım maalesef, bilginize.

Göbeklitepe veya çatalhöyük'te çok tanrıcılığın izleri var ama din olgusunun kökenine,ortaya çıkışına mutlak manada ışık tutmuyor. Bir kere göbeklitepe 12.000 yıllık,çatalhöyük 9.000 yıllık.
''Ontolojik bir mesele yüzünden öleni duymadım.''

Albert Camus

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 236 kere
Alınan Teşekkür: 206 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Pzr May 15, 2016 5:05 am

Mütefekkir İnsan yazdı:Göbeklitepe veya çatalhöyük'te çok tanrıcılığın izleri var.

Bu da bir şeydir..

Mütefekkir İnsan yazdı:ama din olgusunun kökenine,ortaya çıkışına mutlak manada ışık tutmuyor. Bir kere göbeklitepe 12.000 yıllık, çatalhöyük 9.000 yıllık.

Aksine tam olarak ışık tutuyor. O tarihlerden önce dine dair herhangi bir veri yok ve insanlar zaten dağınık bir vaziyette yaşıyorlardı, sihirsel düşünüş hakim görüştü. Her küçük grubun kendine has bir simgesi/totemi vardı. İlerlemeci tarih dediğin ve kabul etmediğin şey de aslında tam olarak bu. Daha önceleri için ise mağara resimlerinin geçirdiği evrime görede insanlığın düşün yapısında bir iz sürülebilir. Ancak şu an için yazdıklarım yeterli olmalı.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir