kuş (طائر/tair) ve isra 13

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 249 kere
Alınan Teşekkür: 213 kere

Re: kuş (طائر/tair) ve isra 13

Mesajgönderen AgnostikBey » Çrş May 11, 2016 7:50 pm

Mütefekkir İnsan yazdı:Mitler hakkında ne biliyorsunuz ? Sizce mitoloji tamamen asılsız,hayali ve insana ait hiçbir gerçeklik taşımayan bir alan mı ? Yoksa uzaylılardan mı ithal edildi ?

Sizin muhabbetiniz gelmiş Sn. Mütefekkir :) Bildiğim kadarı ile mitler, insanların tutkuları ve korkuları ile şekillenen betimleyici yönü kuvvetli hikayelerdir. İnsandan iz taşırlar muhakkak. Belki kimi gerçeğe de dayanıyordur ve kuşaklar içerisinde gerçekte olan şeyler çok abartılmış/değiştirilmiştir. Mesela dünyadaki farklı Tufan hikayeleri iyi bir örnek olabilir bu duruma. Ne yazık ki uzaylılardan ithal etmek kısmına hiç girmeyeceğim.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Şeyh Pir
Görüş: Hanif Müslüman
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 3 kere

Mesajgönderen Şeyh Pir » Çrş May 11, 2016 11:08 pm

AgnostikBey yazdı:
Mütefekkir İnsan yazdı:Mitler hakkında ne biliyorsunuz ? Sizce mitoloji tamamen asılsız,hayali ve insana ait hiçbir gerçeklik taşımayan bir alan mı ? Yoksa uzaylılardan mı ithal edildi ?

Sizin muhabbetiniz gelmiş Sn. Mütefekkir :) Bildiğim kadarı ile mitler, insanların tutkuları ve korkuları ile şekillenen betimleyici yönü kuvvetli hikayelerdir. İnsandan iz taşırlar muhakkak. Belki kimi gerçeğe de dayanıyordur ve kuşaklar içerisinde gerçekte olan şeyler çok abartılmış/değiştirilmiştir. Mesela dünyadaki farklı Tufan hikayeleri iyi bir örnek olabilir bu duruma. Ne yazık ki uzaylılardan ithal etmek kısmına hiç girmeyeceğim.

Peki Agnostikbey, Kur'an'da bir şekilde, herhangi bir amaca binâen, bir şeyleri daha çarpıcı bir biçimde anlatmak için mitolojik geçmişi de olan ögelerin kullanılmasının eksikliği ve/veya sakıncası nedir ? Böyle olması kur'an'ı tamamen mitoloji kitabı mı yapar ? Orijinalliğini mi zedeler ?
''Ontolojik bir mesele yüzünden öleni duymadım.''

Albert Camus

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen AgnostikBey » Cum May 13, 2016 1:44 am

Benim için bir sakıncası yok tabi. Sizin için olmalı ancak. Kuranın kendi içinde tutarlı olabilmesi için karşı çıktığı değerlerden hiçbir şekilde faydalanmaması lazım.

Bir mitolojiler bütünüdür zaten Kuran; namazıyla, kuşuyla, orucuyla, kısas anlayışı ve al-(i)lah'ıyla orijinalliği diye bir şey söz konusu değil İslamiyet'in.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Şeyh Pir

Mesajgönderen Şeyh Pir » Cum May 13, 2016 7:10 pm

Kur'an reddettiği hangi şeyi almış ki ? Saydıklarınızın hepsi Hz. Adem'den beri var olan şeyler zaten.Allah'ın Tevrat'ın ve İncil'in orijinal,saf halini olumlaması birşeyleri göstermiyor mu ? Hem Kur'an hangi ayetinde insanlık geçmişini,hafızasını,tecrübesini toptan ve mutlak bir şekilde kötülemiş ve inkar etmiştir ki ? Böyle birşey yok,bulamazsınız.İnsanı yaratan Allah zaten.

Albert Camus

Kullanıcı avatarı
raskolnikov
Edilen Teşekkür: 49 kere
Alınan Teşekkür: 54 kere

Mesajgönderen raskolnikov » Cum May 13, 2016 7:36 pm

Mütefekkir İnsan yazdı:Kur'an reddettiği hangi şeyi almış ki ? Saydıklarınızın hepsi Hz. Adem'den beri var olan şeyler zaten.Allah'ın Tevrat'ın ve İncil'in orijinal,saf halini olumlaması birşeyleri göstermiyor mu ? Hem Kur'an hangi ayetinde insanlık geçmişini,hafızasını,tecrübesini toptan ve mutlak bir şekilde kötülemiş ve inkar etmiştir ki ? Böyle birşey yok,bulamazsınız.İnsanı yaratan Allah zaten.

İncil ilk olarak İsa tarafıdan değil, Pavlus tarafından İsa peygamber ilan edildikten sonra (yaklaşık 100 yıl sonra) oluşan inanç sisteminden sonra oluşmaya başladı. Roma'da bir tane yazılı kayıt "İsa adında biri yaşadı, ölüleri diriltti, mucizeler getirdi, sonra çarmıha gerildi" falan diye yazmaz. İsa sonradan uydurulmuş bir kareker. İncil'de sonradan yazılmıştır mektuplara dayanır. İsa incil bırakakmışken bunun değiştirildiğini söylemenin anlamı nedir? Ha varsa gösterin orijinalini bide öğrenelim.. Diğer tarafdan Musa'da bir efsanedir. Mısırda kadar hkayır varken birinde bile "Musayı kovalarken denizde boğulan" bir firavundan bahsetmez. Tevrat'ın orijinali neymiş?

Muhammed uydurduklarını haklı göstermek için elbette yıkıp yenisini getirmek zorundaydı. Oda öyle yaptı.
Büyük idealler uğruna önce küçük bir azınlık savaşım vermiştir. (Einstein)

Şeyh Pir

Mesajgönderen Şeyh Pir » Cmt May 14, 2016 4:42 pm

raskolnikov yazdı:
Mütefekkir İnsan yazdı:Kur'an reddettiği hangi şeyi almış ki ? Saydıklarınızın hepsi Hz. Adem'den beri var olan şeyler zaten.Allah'ın Tevrat'ın ve İncil'in orijinal,saf halini olumlaması birşeyleri göstermiyor mu ? Hem Kur'an hangi ayetinde insanlık geçmişini,hafızasını,tecrübesini toptan ve mutlak bir şekilde kötülemiş ve inkar etmiştir ki ? Böyle birşey yok,bulamazsınız.İnsanı yaratan Allah zaten.

İncil ilk olarak İsa tarafıdan değil, Pavlus tarafından İsa peygamber ilan edildikten sonra (yaklaşık 100 yıl sonra) oluşan inanç sisteminden sonra oluşmaya başladı. Roma'da bir tane yazılı kayıt "İsa adında biri yaşadı, ölüleri diriltti, mucizeler getirdi, sonra çarmıha gerildi" falan diye yazmaz. İsa sonradan uydurulmuş bir kareker. İncil'de sonradan yazılmıştır mektuplara dayanır. İsa incil bırakakmışken bunun değiştirildiğini söylemenin anlamı nedir? Ha varsa gösterin orijinalini bide öğrenelim.. Diğer tarafdan Musa'da bir efsanedir. Mısırda kadar hkayır varken birinde bile "Musayı kovalarken denizde boğulan" bir firavundan bahsetmez. Tevrat'ın orijinali neymiş?

Muhammed uydurduklarını haklı göstermek için elbette yıkıp yenisini getirmek zorundaydı. Oda öyle yaptı.

Konuyu başka yöne çekmeyin,burada konu kuran ve mitoloji ilişkisidir,incil ve tevrat örneğini kuranın kendi iç tutarlılığı bağlamında vermiştim,yoksa incil nasıl oluştu, hz.isa zamanında var mıydı soruları tartışmaya değerdir,başka bir başlık altında tartışabiliriz.

Saygılar

Albert Camus

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen AgnostikBey » Cmt May 14, 2016 6:37 pm

Ben buraya ne yazarsam yazayım siz Adem'den beri zaten vardı diyeceksiniz. Kuran çok tanrılı dinleri reddetmiş, sihirsel anlayışı yasaklamış demiştim zaten. Sizin mantığınıza göre onlar da Adem'den beri olmuş olacak. Tek tanrılı dinler çok tanrılı dinlerden evrilmiştir. Bu konuya odaklanın. Geçiş süreci de "baş tanrı"lı dinlerdir.

Şeyh Pir

Mesajgönderen Şeyh Pir » Cmt May 14, 2016 7:41 pm

AgnostikBey yazdı:Ben buraya ne yazarsam yazayım siz Adem'den beri zaten vardı diyeceksiniz. Kuran çok tanrılı dinleri reddetmiş, sihirsel anlayışı yasaklamış demiştim zaten. Sizin mantığınıza göre onlar da Adem'den beri olmuş olacak. Tek tanrılı dinler çok tanrılı dinlerden evrilmiştir. Bu konuya odaklanın. Geçiş süreci de "baş tanrı"lı dinlerdir.

Tek tanrılı dinlerin çok tanrılı dinlerden evrildiği fikri, tek yönlü ve ilerlemeci tarih anlayışından kaynaklanmakta,oysa bu fikir çürüktür,insanlık tarihi o kadar basit ilerlemiyor,farklı olguların eş zamanlı olarak tecrübe edildiği,karmaşık durumlar da var.

Albert Camus

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen AgnostikBey » Cmt May 14, 2016 7:51 pm

Yazacaklarınız ile çürütünüz o zaman.

Şeyh Pir

Mesajgönderen Şeyh Pir » Cmt May 14, 2016 8:01 pm

AgnostikBey yazdı:Yazacaklarınız ile çürütünüz o zaman.

İnsanlık tarihinin son derece kısa bir zamanını kapsayan yazılı tarihine ve eldeki kısıtılı arkeolojik bulgulara dayanarak ''tek tanrılı dinlerin çok tanrılı dinlerden '' evrildiği fikri sağlamdır denilebilir mi ?

Albert Camus

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir