kuş (طائر/tair) ve isra 13

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Şeyh Pir
Görüş: Hanif Müslüman
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 3 kere

Re: kuş (طائر/tair) ve isra 13

Mesajgönderen Şeyh Pir » Pzt May 09, 2016 10:04 pm

Agnostikbey meseleyi anlamış, anlamayana başka söyleyecek sözüm yok.
''Ontolojik bir mesele yüzünden öleni duymadım.''

Albert Camus

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 242 kere
Alınan Teşekkür: 206 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Sal May 10, 2016 12:15 am

Başlıktan uzaklaşmazsak tekrar, "kuş" muhabbetine ne diyorsunuz Sn.Mütefekkir? Açıkçası düşünceme göre kitabın her yerinden mitoloji fışkırıyor...
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Tumagü İskicap
Görüş: Panenteist
Edilen Teşekkür: 3 kere
Alınan Teşekkür: 31 kere

Mesajgönderen Tumagü İskicap » Sal May 10, 2016 1:16 am

Engse Hohol yazdı:Mısır ile Arabistan arasında yahudilerin, mal ticaretine artı, hakiki din ticareti de yaptıkları güçlü olasıktır. Bugün yahudi ve islam dinindeki kaynakçaların yarıdan fazlasının birbirine benzer olmasının nedeni de, her iki dinin antik mısır köklerinden gelen mitolojik bilgilerle beslenmeleridir.

Değerli Engse, siyaseten araplar yobaz olmasa, belki israil devleti, arap birliğine katılan sorunsuz bir ülke olabilecek kadar yakın kültürleri var, bu biliniyor zaten. Panama papers veya panama leak adıyla internette dolaşan bilgilerde, suudi kralı'nın israil seçimlerinde netanyahu'nun seçim kampanyasına 80 milyon dolar yatırdığı söyleniyor. (Saudi king sponsored netanyahu's campaign). Ama uzaktan bakınca, Arap birliği ülkelerinden Mısır hariç, Telaviv'de israil büyükelçilikleri yok. Siyaseten israil'i tanımıyormuş gibi yaparak milletlerini kandırıyorlar. Kendi milletini siyaseten kandıran insanların kültüründen türeyen bir tanrı'nın, gerçek evrenin tanrısı olmasına imkan var mı? Yok tabiki.

Eski Mısır Firavunları, granitten daha sağlam dolamit kayaçlardan güneş kuleleri ve heykeller yaptırmışlar. Yanılmıyorsam Ramses'in eşi Nefertari'ye yapılan kadın heykeli, tek parça dolamit kayaçtan yontulmuş. Araştırmacılar bu dolamit ve granit kayaçlarının bölgeye, mısır dışından getirildiklerini düşünüyorlar. Yani Eski Mısırlılar, dünyanın sınırlarını ortadoğu'dan ibaret saymayacak kadar donanımlıydılar. Firavun mezarlarından çıkan hazinelerde lapus lazuli mücevherleri Afganistan'dan getirilmiş örneğin. Demekki eski mısırlılar m.ö. 1300'lü yıllarda yaşadılar diye dünya haritası veya coğrafyası üzerinde yaşayan başka milletlerin kültürlerinden habersiz değillerdi.

Bu arada benim başlık böyleyken;

" طائر tair kuş ve isra 13 "

alttaki gibi yer değiştirme ve parantez ilavesi olmuş !

" kuş (طائر/tair) ve isra 13 "

Ne iş bilen var mı?

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen AgnostikBey » Sal May 10, 2016 1:50 am

Başlık içerisinde yabancı karakter kullanımlarında türkçe anlamı da konulması gerektiğinden, kuş kelimesini ekleyerek ben değiştirdim. Kayıt ve doğru arşivleme için gerekliydi. İsterseniz "/" simgesi ekleyerek tekrar düzenleyebilirsiniz.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Kurnaz
Görüş: Monoteist
Edilen Teşekkür: 23 kere
Alınan Teşekkür: 17 kere

Mesajgönderen Kurnaz » Sal May 10, 2016 11:08 am

Engse Hohol yazdı:Saçmalamayın yahu, neresi aynı kuş ile teyyare'nin. Uçak (طائرات) teyyare, Kuş (طائر) tair, neresi aynı bunların?

Hocam aynı diyen olmadı ki. İlk 4 harf bile aynı zaten. Tayyarenin hangi kelimeden türetilmiş olduğu bariz açık. Bunu görememek için Arapça bilmemeye de gerek yok.

Ayette kullanılan "kuş" ifadesinin metafor olduğu konusunda kimsenin bir itirazı yok sanırım. Başka bir arkadaş da sadece kuş için değil, uçan her şey için de "طائر" ifadesinin kullanıldığını söylemiş. Bir araştırmak lazım tabii. Diller arası kelime alışverişinin olması kadar doğal bir şey yok. Belki bu ifade ya da deyim, eski Mısır dilinden de alınmış olabilir. Bahse konu olan kelimeyi zikretmek, bizi Mısır mitolojisine götürecek diye bir kaide de yok. Nasıl ki "Tanrı" dediğimizde Tengriist olmuyor isek bu da öyle işte.
عليها تسعة عشر

Şeyh Pir

Mesajgönderen Şeyh Pir » Sal May 10, 2016 11:41 am

AgnostikBey yazdı:Başlıktan uzaklaşmazsak tekrar, "kuş" muhabbetine ne diyorsunuz Sn.Mütefekkir? Açıkçası düşünceme göre kitabın her yerinden mitoloji fışkırıyor...

İnsan ruhu/zihni her yerde bir ve aynıdır ve bu özelliği dolayısıyla, zaman içinde , birbirinden habersiz olarak gereksinim duyduklarından benzer kültürel ürünler yaratacaktır.

Türkiye'de ilk dinler tarihi ve mitoloji arastırmacılarından olan Hilmi Ömer Budda der ki: ''Bu benzerliklerden sadece, aynı çevre sartlarında insan zihninin aynı sekilde faaliyet göstermesi sonucu birbirinden müstakil olarak meydana gelmis oldugunu söyleyebilecek konumda bulunuyoruz.”

Albert Camus

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen AgnostikBey » Sal May 10, 2016 2:53 pm

Kurnaz yazdı:Ayette kullanılan "kuş" ifadesinin metafor olduğu konusunda kimsenin bir itirazı yok sanırım.

Antik Mısır'da ne kadar metafor ise Kuran'da da o kadar metafor diye düşünüyorum. Söz konusu şey bir "kuş", bilinmeyen ve/ya olmayan bir doğaüstü varlık değil. Bana kalırsa şu çağda gayet absürt bir durum maalesef. Tıpkı kitabınızda yer alan konuşan hayvanların durumu gibi.

Kurnaz yazdı:Başka bir arkadaş da sadece kuş için değil, uçan her şey için de "طائر" ifadesinin kullanıldığını söylemiş.

Öyle bir kullanım yok arapçada. Kök yapının farklı anlamlara dönebilen durumu ile bu durumu karıştırmış sanırım.

Mütefekkir İnsan yazdı:İnsan ruhu/zihni her yerde bir ve aynıdır ve bu özelliği dolayısıyla, zaman içinde , birbirinden habersiz olarak gereksinim duyduklarından benzer kültürel ürünler yaratacaktır.

Güzel bir çıkarım ve tarihte örneği de çok açıkçası. Amerika kıtasında mitolojinin ve kültürün gelişimi, Uzak doğu'da tarımın gelişimi gibi. Örnekler çoğaltılabilir. Buradaki durum ise biraz daha farklı. Bağımsız gelişip de sonradan benzeyen bir durum yok. Birebir aynı durum/aynı kelime var. Buda çok normal. Hem coğrafi hem de kültürel olarak yan yanalar çünkü iki medeniyette. Mitler karışmış vaziyette.

Şeyh Pir

Mesajgönderen Şeyh Pir » Sal May 10, 2016 3:11 pm

Öyle bir kullanım yok arapçada. Kök yapının farklı anlamlara dönebilen durumu ile bu durumu karıştırmış sanırım.

Arapça ṭyr kökünden gelen ṭayyār طيّار "uçucu" sözcüğünden türetilmiştir. Arapça sözcük Arapça ṭayr veya ṭayarān طير/طيران "uçma" sözcüğünün meslek adıdır. Bu sözcük Arapça ṭayr طير "kuş" sözcüğü ile eş kökenlidir.

http://www.etimolojiturkce.com/kelime/tayyare

Albert Camus

Şeyh Pir

Mesajgönderen Şeyh Pir » Sal May 10, 2016 3:14 pm

Güzel bir çıkarım ve tarihte örneği de çok açıkçası. Amerika kıtasında mitolojinin ve kültürün gelişimi, Uzak doğu'da tarımın gelişimi gibi. Örnekler çoğaltılabilir. Buradaki durum ise biraz daha farklı. Bağımsız gelişip de sonradan benzeyen bir durum yok. Birebir aynı durum/aynı kelime var. Buda çok normal. Hem coğrafi hem de kültürel olarak yan yanalar çünkü iki medeniyette. Mitler karışmış vaziyette.

Kur'an'da mitolojik ögelerin olmasının eksik tarafı nedir ? Önemli olan kullanılış şekli ve mesajı değil mi ? Sonuçta dönemin arap zihninde bunlar mevcut ve bir çağrışımı var.

Albert Camus

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen AgnostikBey » Sal May 10, 2016 3:20 pm

Mütefekkir İnsan yazdı:Arapça ṭyr kökünden gelen...

..."kuş" sözcüğü ile eş kökenlidir.

evet, tüm hepsinin kökü "t y r" dir, benim de dediğim gibi. "t y r" kökeni bu değil, "طائر"; bu hiç değil " "طيران". Bu "ط ي ر"

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir