Arapça aLLah adı yazısı ve kökü

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Edilen Teşekkür: 17 kere
Alınan Teşekkür: 53 kere

Re: Arapça aLLah adı yazısı ve kökü

Mesajgönderen Engse Hohol » Cmt Haz 04, 2016 6:29 pm

Sağolasınız arkadaşlar, anlayabildiğiniz seviyede çevirebildiysem ne mutlu bana. Bu arada biraz daha çevirdim. Kailash Dağından doğup 4 kola ayrılan Brahmaputra, Sutlej, Karlani ve Ganj ırmaklarını, genesis 2 : 8 - 14 arasında geçen ayetlerindeki; Pişon, Gihon, Dicle ve Fırat ırmaklarıyla örtüştürmüşler. O kısmı aktarıyorum.
-
Mescid-i Haram'ın yükselen sembolü hilal, halen mevcuttur, Kabe'nin yanındaki Makam İbrahim'in damında. Al-El Arap dilinde anlamı, İbrani dilindeki El - P.E. (El_ohim) = Tanrılar ile aynıdır. Erken dönemlerinde Kabe'nin batı tarafından görünüşü fotoğrafı.

Kabe'nin sağ yönü ki orası Safa olarak işlem görmektedir, anlamı saf - pak - temiz demektir. Doruk tepelere iki kule yerleştirilmiştir. Onun odağı Tibet'teki kutsal Mount Kailash - Kailash Dağı ile bağlantılıdır. Kailash dağının kendisinde özel bir sembolik anlamı vardır. Kailash, Tanrı Shiva'nın dağıdır. Hanımı Parvati ile sonsuz meditasyon içerisinde orada oturuyor. Parvati, Şiva'nın ilk hanımı Dakşayani nin 2nc reenkarnasyonudur. Kabe'deki gibi orada da Tibet tavafı yapmak bir gelenektir, bir şeyleri birkaç defa. Yaratıcı ve yokedici Shiva'nın evi Kailash dağının etrafında bu çoklu Tavaf veya Kora ibadeti, Tibet Ay Takvimi nde özel bir tarihte yapılır. Kailash dağı tavafı manevi temizlenmedir veya ruhsal yıkanmadır tıpkı Ganj nehrindeki banyo gibi özeldir ve büyük bir anlamı vardır. Kailash dağında tavaf sırasında hacılar fotoğrafı.

Kailash dağının akarsuyu 4 ırmak kaynağına sahiptir. Buna eşit ifadeler Genesis'de yazmaktadır. Dört ırmakların özel bir anlamı vardır. Bunlar Kailash dağından akan ırmakların adlarıdır; Brahmaputra, Sutlej, Karlani ve Ganj. İbranice Genesis'de "ırmaklar akıyor sevinç bahçesinde" denilir. Sevinç bahçesi İbranice'den dolayı Gan Eden diye adlandırılır. Brahmaputra, Sutlej, Karlani ve Ganj ırmakları ise İbranice'den dolayı, Pişon Gihon Dicle ve Fırat diye adlandırılır.

Genesis 2 : 8 - 14 arası;
8 RAB Tanrı doğuda, Adende bir bahçe dikti. Yarattığı Ademi oraya koydu.
10 Adenden bir ırmak doğuyor, bahçeyi sulayıp orada 4 kola ayrılıyordu.
11 İlk ırmağın adı Pişon dur. Altın kaynakları olan Havila sınırları boyunca akar.
12 Orada iyi altın, reçine ve oniks bulunur.
13 İkinci ırmağın adı Gihon dur, Kûş sınırları boyunca akar.
14 Üçüncü ırmağın adı Dicle dir, Asurun doğusundan akar. Dördüncü ırmak ise Fırat tır.

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol

Mesajgönderen Engse Hohol » Pzr Eyl 04, 2016 2:59 pm

Kur'anı kerim Muhammed'in siyasi talimatları olduğunun birçok kanıtları vardır. Kur'an ayetlerinde güneşe, aya, yıldızlara, fecre\tanyerine VS yemin edilmiştir. Atların koşarken ayaklarını yere vurarak toynaklarından ateş çıkarmalarını övüp, köpeklerin ağızlarından çıkan salyalarını yeren allah, adil ve gerçek bir Tanrı olamaz. Yemin niçin edilir ve yemini kim eder, kimlere eder? insan, kendisinden daha güçlü, daha üstün ve avantajlı bir konumdaki varlığın adına yemin eder. Allah yemin eder mi? Allah "allah kahretsin onları" der mi? Tanrı'dan daha üstün bir varlık olamayacağına göre, kendi yarattığı gezegenlere, yıldızlara, güneşe, aya, fecre, allah niçin yemin etsin? Görülüyorki bu yeminler Muhammed'in gönlünden kopmuştur. Allah'ın yemin veren ayetleri, Muhammed'in beyninden doğmuştur. Muhammed'in kendi fikirleridir onlar. İslamdan önce arapların kendi aralarında yaptıkları yöntem ve yordam biçiminde edilmiştir 0 yeminler. Muhammed'in yazdırdığı kur'an "allaha hamd ederim" ifadesiyle başlıyor. Bu ayetin sözü de Muhammed'in dir. Çünkü Tanrı'nın kendi kendine hamd etmesi saçmalık olurdu. Mealciler Allah "böyle deyin" demek istemiştir yolunda tevil ederek ayeti Türkçeye çevirmişlerse de "Qale(قَالَ), Söyle, Deki" ifadesinin yeraldığı ayetler zaten kuranın bazı ayet başlarında vardırlar. Allah'ın kendi kendine hamd ettiği ve "allah onları kahretsin" dediği Münafikun 4 ve Tevbe 30 ayetlerinde "Qale(قَالَ), Söyle, Deki" ifadesi yeralmamaktadır. Ayrıca gerçek bir Tanrıya yakışmacaka şekilde Muhammed'in Kur'an kitabında birçok argo ve küfürlü ayetler de mevcuttur. Demeli, allah arapların kültür tanrısıdır .

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol

Mesajgönderen Engse Hohol » Pzr Eyl 04, 2016 3:00 pm

► Show Spoiler

Sanat yapacağım derken, allah adındaki arapça yazıyı, idolojini doyurmak uğruna kullanırsan, sonuç bu da olabilir. Allah yazısı öylesine esnektir ki idolojin doyar.
En son Engse Hohol tarafından Prş Ara 01, 2016 1:37 am tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

rumil
Görüş: Değişken
Edilen Teşekkür: 10 kere
Alınan Teşekkür: 11 kere

Mesajgönderen rumil » Pzt Eyl 12, 2016 12:48 pm

İnanır mısınız, okulumda bulunan bir araba(oldukça da entelektüel geçinen birisiydi) islamdan önce orada bulunan ''tanrılara'' arapların tam olarak ne dediğini sormuştum. Çocuk başta şaşırdı bende Allah kelimesinin kökenini çok merak ediyordum o zamanlar, hele hele ülkede herkesin ''tanrı'' kelimesine bu kadar karşı olduğu bilinirse. Çocuk bana biraz zaman ver deyip gitti, 1-2 hafta sonra gelip bende çok bir şey bulamadım ama bulduğum sağlam kaynaklarda oradaki putlara da ''Allah'' diye hitap edildiğini söyledi. Yani Allah kelimesinin özel bir yanı yoktur buradan tüm müslüman geçinen insanlara haykırıyorum bırakın şu allah tanrnın belasını versin geyiğini.
Konuda da etimolojik kökeninie inilmiş tebrik ediyorum daha da aydınlandık.
En son rumil tarafından Cum Şub 09, 2018 11:43 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol

Mesajgönderen Engse Hohol » Prş Ara 01, 2016 1:23 am

Hristiyan bir Aziz olan Sergius'a ait bu mozaledeki yazıt, Halep'de bulunmuştur ve MS 512 yılına tarihlendirilmiştir.
İslam dini 610 yılında Mekke'de kurulmadan 100 yıl kadar önce El-İlah الاله sözcüğünün,
Hristiyan Araplar tarafından kullanıldığını göstermesi bakımından önemli bir yazıttır.

Resim

Kullanıcı avatarı
Helen
Görüş: Im Muslım Dont panıc
Edilen Teşekkür: 3 kere
Alınan Teşekkür: 3 kere

Mesajgönderen Helen » Prş Ara 01, 2016 2:00 pm

NOLAN yazdı:Merhaba Engse..Güzel açıklamışsınız..

Peki,bu Allah nereden çıkmış,kim uydurmuş bunu?
Bu konularda malumatınız var mı?

إِنِّي أَنَا اللَّهُ رَبُّ الْعَالَمِينَ

Kasas süresi 30 ayette Ene Allah ... buyuraraktan bizzat yaratıcının kendisi bildiriyor
uydurma değil yani ...
De ki: «Şübhesiz benim namazım da, ibâdetlerim de, dirimim de, ölümüm de hiç bir ortağı olmayan, âlemlerin Rabbi Allahındır(Enâm 162)

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir