Arapça aLLah adı yazısı ve kökü

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Edilen Teşekkür: 17 kere
Alınan Teşekkür: 53 kere

Arapça aLLah adı yazısı ve kökü

Mesajgönderen Engse Hohol » Cmt May 07, 2016 7:50 am

Resim
Kur'an okyabilecek kadar Arapça bilgisi olan bir kişi, 2 lam harfinin yanyana gelerek birincisinin (sağdakinin) hiç okunmayıp, ikinci lam harfinin (solundakinin) şeddeli - ikiletilerek okunmasının nedeninin idğamı şemsiyye olduğunu anlayabilir. Harekesiz olarak Allah adında 4 tane harf vardır, E L L H.
1) Elif harfi, E sesini veriyor.
2) Birinci Lam harfi, Okunmadan geçiliyor. (idğamı şemsiyye)
3) İkinci lam harfi, şeddeli okunuyor. (idğamı şemsiyye)
4) He harfi, cezim ile h sesinde duruluyor.

İdğami şemsiye nedir; Şemsi harfler 14 tanedir. Lam-ı tarif dediğimiz "EL" takısı, bu harflerden biri ile başlayan bir kelimenin başına gelirse, o takdirde el takısı okunmaz ve el takısından sonra gelen 14 kelime arasındaki herhangi bir şemsi harf, üzerine şedde konularak şeddeli - ikiletilip okunur. Üzerine şedde konularak şeddeli - ikiletilip okunan 14 şemsi harf şunlardır.
Resim
Lam harfi 14 şemsi harften bir tanesidir. Lam harfi tarifinden (artikelinden/ اَلْ - El ile tarif edilen nesneden) sonra, İdğamı Şemsiyye harflerinden biri bulunur ise İdğamı Şemsiyye olur. İdğamı Şemsiyye, yanyana gelmiş iki lam harfinden birinci Lam harfini (ل) okumayıp, ardındaki harfi şeddeli okumaktır. Ellah yazısında olan kural da budur. El okunan "lam" harfinin ardından gelen nesne (İlah), nesneyi tarif eden "harfi tarif" ile bütünleşerek (El), şedde alıp eLLah okunur olagelmiştir. Mısırlılar ve Ortaasyalılar Allah derler ama Araplar kıraatlerini bozmadan eLLah derler. Arapların eLLah demeleri yalnızca ağız alışkanlığından değildir, kural ve köken gereğidir. Allah yazısında aLLah adı "ال-el-al" arikeli ile kaynaşan (ال - له = aL-Lah) "Lah-له " teriminden türediği enbüyük olasılıktır.

Bir kişinin kimliğinin tanıtılması için çoğu toplumlarda özel adlar bile yetmez, soyadları kullanılır. Araplar da ise soyadı yerine, genellikle baba adı kullanılır. Örneğin Muhammed bin Abd Ul Lah (محمد بن عبد اللّهِ) Abd eLLah oğlu Muhammet (eLLahın kölesi oğlu Muhammet). El-İlah veya El-Lah dönemlerinde iken Ellahın özel bir adı yoktu ve bu sıkıntı, "el" artikelinin 14 idğamı şemsiyye tamgasından biri olan lam (ل) tamgası ile kaynaşıp, eLLah olabilmesi sayesinde aşıldı. Yani, eLLahın özel bir ad'a iye olması, el-İlah yerine, el-Lah'dan devşirildiğinin anlamı çıkıyor buradan.

ضَرَبَ اللّهُ مَثَلاً - Darabe al-Lahü meselen tümcesi "daraballahü meselen" biçiminde okunup geçilmesi sırasında 2 harf okunmaz;
1) Tümcenin ortasında hemzeyi vasıl olup okunmayan elif,
2) eLLah sözcüğünün "el" artikeli ile "Lah" adının kaynaşmasını gösteren en belirgin yansıması olarak, sağdan başlayıp sola doğru okuyarak ilerlerken karşılaşılıp okunmayan ilk (ل) lam harfi.

İsim-Ad sözcüğü (اِسْم), eLLah (ﺍﷲ) sözcüğü ile birleştiğinde "eLLahın adı-eLLahın ismi" anlamına gelir. Baştaki (ب) harfiyle bitiştiğinde بِسْمِ اللّهِ - bism-illah olur, yani "eLLah adına-eLLah adı ile" anlamını verir. Ad ile eLLah sözcüğünün arasında kalan elif, burada hemzei vasıldır. Geçiş halinde düşen elife, usda kalan en özgün örneği verdim ki bu yeterlidir anlayana ve allah adındaki şeddelenen lam, hemzei vasıldır diyenlere.

Kullanıcı avatarı
NOLAN
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 97 kere
Alınan Teşekkür: 77 kere

Re: Arapça aLLah adı yazısı ve kökü

Mesajgönderen NOLAN » Cmt May 07, 2016 12:43 pm

Merhaba Engse..Güzel açıklamışsınız..

Peki,bu Allah nereden çıkmış,kim uydurmuş bunu?
Bu konularda malumatınız var mı?
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol

Mesajgönderen Engse Hohol » Cmt May 07, 2016 1:32 pm

Uğrola Nolan. Bulabildiğim kadarıyla herşey Lat ile başlıyor arap kültüründe. Lat daha sonra Lah olarak erkekleşiyor ve Lat da yok olmuyor. Erkek versiyonu Lah üreyince kendisinden, kendi de dişil karaktere bürünüyor. Lah erkil, Lat dişil sınıf ilahlar olarak önce ayrışıyorlar birbirinden ve sonra bildiğimiz eLLah adıyla birleşiyorlar. Tabi arada çağlar var ve Abzu tanrısına değin ulaşan başka tanrılar var silsilede.

Kullanıcı avatarı
Tumagü İskicap
Görüş: Panenteist
Edilen Teşekkür: 3 kere
Alınan Teşekkür: 31 kere

Mesajgönderen Tumagü İskicap » Cmt May 07, 2016 2:21 pm

Teşekkürler Engse, güzel bir çalışma yapmışsın. Lat hakkında benim de söylemek istediğim bir şey var,
O da şu; Allah yüceliğinin söylenişinde ilginç bir kalıntı bırakmıştır Lat tanrısı.
Arapça'da "allah yücedir" anlamında allahü teğalâ (الله تعالى) yazılırken, ğalâ عالى yerine, teğalâ تعالى yazılır.
Arapça'da yüce (عالى) ğalâ kelimesi allahü teğalâ haricinde yazılırken her zaman ğalâ عالى şeklindedir ama gelin görünki,
allahü teala yazılırken allahü ğalâ (الله عالى) yazılmaz, allahü teğalâ (الله تعالى) yazılır !
Çünkü ğalâ عالى kelimesine ilave Te (ت) harfli teğalâ تعالى, Lat dan Allah a miras kalmıştır.

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Cmt May 07, 2016 7:17 pm

Engse Hohol yazdı:Uğrola Nolan. Bulabildiğim kadarıyla herşey Lat ile başlıyor arap kültüründe. Lat daha sonra Lah olarak erkekleşiyor ve Lat da yok olmuyor. Erkek versiyonu Lah üreyince kendisinden, kendi de dişil karaktere bürünüyor. Lah erkil, Lat dişil sınıf ilahlar olarak önce ayrışıyorlar birbirinden ve sonra bildiğimiz eLLah adıyla birleşiyorlar. Tabi arada çağlar var ve Abzu tanrısına değin ulaşan başka tanrılar var silsilede.

Sn.Engse Hohol..LAT isminde bir tanrı veya tanrıçanın olduğuna dair bir kanıt yok..Ben böyle birşeyi,müslümanlar haricinde iddia edeni bilmiyorum..Herodot,arapların iki tanrıya taptığını söyler..Biri Orotalt,diğeri Alilat..Orotalt erkek ve Dionysos'un eşdeğeri,Alilat ise dişi ve Urania'nın eşdeğeri..
Bu veri üzerinden düşünecek olursak(Herodot'un ''tarih'' kitabında yazar bunlar);
1-Allah,bu tanrı ve tanrıçanın birleşiminden oluşmuştur..
2-Allah,erkek olan Orotalt'a(Dionysos) karşılık gelmektedir..
3-Allah,dişi olan Alilat'a (Urania) karşılık gelmektedir..
Ben 3.ihtimalin biraz yüksek olduğu kanısındayım..Çünkü bu konuda birçok veri ile karşılaştım..Size başka bir veri daha sunayım;

Yazar Erol Sever,İslam'ın ilk kaynakları kitabında aynen şöyle yazar;
''4.yüzyılın sonlarında 6 ocak Meryem ana yortusunda Petra'daki bir kilisede arapça ilahiler okunuyor ve Meryem ananın adı Ka'b(bakire) olarak geçiyordu..İsa'ya ise arapça Dhu Şara adı verilmişti..''
Tıpkı Herodot'un yazdıkları gibi,bu da çok önemli bir veridir..
Herodot'un Alilat dediği tanrıça,birkaç yüzyıl sonra aynı bölgede Meryem olarak karşımıza çıkıyor..Bakire Meryem..Diğer adı Ka'b..
İslam dinini Abbasiler döneminde uyduran kuttab(yazıcılar) sınıfı,tüm bunları biliyordu tabi..
Alilat Meryem oldu,Meryem'de İslam'ın Allah'ı oldu..Alilat ve Meryem isimleri arasındaki farklılığa takılmayın sakın..Bunlar olağan şeyler..Zaten Erol Sever,Lat,Menat ve Uzza gibi isimlerin Meryem'e tapanların koydukları farklı isimler olduğunu söylüyor..Yani Herodot'un Alilat'ı Meryem(Lat) oluyor,sonrasında Meryem(Lat) Allah oluyor..

Bu arada Abzu,Enki'nin tapınıldığı yerin adıdır..Tanrı gibi,tatlı su tanrısı gibi de geçer ama asıl rolü budur..Yani Sümer'de hiç önemli bir figür değildir..
Doğada ahlak yoktur..

Mr. Tanakh
Görüş: Pozitif Ateist
Edilen Teşekkür: 1 kere
Alınan Teşekkür: 14 kere

Mesajgönderen Mr. Tanakh » Cmt May 07, 2016 8:11 pm

Benim hatırladığım nebati inanışında var Lat.

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol

Mesajgönderen Engse Hohol » Cmt May 07, 2016 9:42 pm

NOLAN yazdı:Herodot,arapların iki tanrıya taptığını söyler.. Biri Orotalt, diğeri Alilat.. Orotalt erkek ve Dionysos'un eşdeğeri, Alilat ise dişi ve Urania'nın eşdeğeri. ''4.yüzyılın sonlarında 6 ocak Meryem ana yortusunda Petra'daki bir kilisede arapça ilahiler okunuyor ve Meryem ananın adı Ka'b(bakire) olarak geçiyordu. Herodot'un Alilat dediği tanrıça, birkaç yüzyıl sonra aynı bölgede Meryem olarak karşımıza çıkıyor.. Bakire Meryem.. Diğer adı Ka'b. Alilat Meryem oldu, Meryem'de İslam'ın Allah'ı oldu.

Yunan mitolojisi hakkında bilgisizim değerli Nolan ama Zeus'un kızı Urania ve Zeus oğlu Dionysos ile Allah'ın Lat ve Lah versiyonlarını örtüşebilir gördüm ben. İslam öncesi Arap ilahlarına dair güvenilir bilgi bulmak kolay değil bildiğin gibi. Olimpos tanrıları da arap tanrıları kadar mitolojik efsane olduğundan, gerçekte zeus ve allah'ın tarihi veya arkeolojik kalıntılarına ulaşmamız da olanaksız... Bu nedenle senin verilerindeki Alilat, Ka'b, Meryem, Lat, Allah hakkındaki mitos zincirin, benim verilerimdeki Lat sonrası Allah türemesi zincirimle örtüşüyor bence. Arap kültürü içerisinde kalınarak, Allah adının izini sürmek için Lat'ın öncülü herhangi bir ilahın adına erişmek çok zor söylediğim gibi. Bu noktada sonra Lat ile organik bağ yapabilir durumda en yakın Afrodit ve İsis var. Kaldıki ben, Mısır tanrılarının islama olan etkisinin yunan ve sümer tanrılarından daha baskın olduğunu düşünmekteyim. Bu arada Abzu hakkında haklısın, Abzu bir tanrı değil, wikipedia abzu sayfasını şimdiye dek tam okumamıştım.

Mr. Tanakh
Görüş: Pozitif Ateist
Edilen Teşekkür: 1 kere
Alınan Teşekkür: 14 kere

Mesajgönderen Mr. Tanakh » Cmt May 07, 2016 10:08 pm

Ne Meryem'i ya,ona bakarsanız Kabe'nin daha önceden Vedik bir Hindu tapınağı olduğunu ileri süren güçlü tezler de var.

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol

Mesajgönderen Engse Hohol » Cmt May 07, 2016 10:14 pm

Tumagü İskicap yazdı:Allah yüceliğinin söylenişinde kalıntı bırakmıştır Lat tanrısı. Arapça'da "allah yücedir" anlamında allahü teğalâ (الله تعالى) yazılırken, ğalâ عالى yerine, teğalâ تعالى yazılır. Arapça'da yüce (عالى) ğalâ kelimesi allahü teğalâ haricinde yazılırken her zaman ğalâ عالى şeklindedir ama gelin görünki, allahü teala yazılırken allahü ğalâ (الله عالى) yazılmaz, allahü teğalâ (الله تعالى) yazılır. ğalâ عالى kelimesine ilave Te (ت) harfli teğalâ تعالى, Lat dan Allah a miras kalmıştır.

Uğrola İskicap, benzer bir kalıtımsal arap putperestlik ifadesi Allahümme sözcüğünde vardır;
Allahümme (اللَّهُمَّ) sözcüğündeki "he" harfi "allah (اللَّهُ)" sözcüğünün içeriğinden değildir;
hümme (هُمَّ) sözcüğünün içeriğindendir. Çünkü "he" harfini "alla-hü" sözcüğüne bitiştirirsek,
mim harfinin şeddelenmişliği ile okunan "mme (مَّ)" geriye kalır ki, böyle bir zamir - adıl arapçada yoktur.
Dolayısıyla Allahümme (اللَّهُمَّ) sözcüğü, Alla (الل) - Hümme (هُمَّ) şeklinde olmak zorundadır.

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Pzr May 08, 2016 11:35 am

Mr. Tanakh yazdı:Benim hatırladığım nebati inanışında var Lat.

Hayır,yok öyle birşey..Nebatilerde,öncesinde Fenikeliler ve aramilerde LAT isminde bir tanrı veya tanrıça YOK..!
Engse Hohol yazdı:Yunan mitolojisi hakkında bilgisizim değerli Nolan ama Zeus'un kızı Urania ve Zeus oğlu Dionysos ile Allah'ın Lat ve Lah versiyonlarını örtüşebilir gördüm ben. İslam öncesi Arap ilahlarına dair güvenilir bilgi bulmak kolay değil bildiğin gibi. Olimpos tanrıları da arap tanrıları kadar mitolojik efsane olduğundan, gerçekte zeus ve allah'ın tarihi veya arkeolojik kalıntılarına ulaşmamız da olanaksız... Bu nedenle senin verilerindeki Alilat, Ka'b, Meryem, Lat, Allah hakkındaki mitos zincirin, benim verilerimdeki Lat sonrası Allah türemesi zincirimle örtüşüyor bence. Arap kültürü içerisinde kalınarak, Allah adının izini sürmek için Lat'ın öncülü herhangi bir ilahın adına erişmek çok zor söylediğim gibi. Bu noktada sonra Lat ile organik bağ yapabilir durumda en yakın Afrodit ve İsis var. Kaldıki ben, Mısır tanrılarının islama olan etkisinin yunan ve sümer tanrılarından daha baskın olduğunu düşünmekteyim. Bu arada Abzu hakkında haklısın, Abzu bir tanrı değil, wikipedia abzu sayfasını şimdiye dek tam okumamıştım.[/font]

Herodot,arapların taptıkları tanrıların Yunan'da neye karşılık geldiğini söylemiş sadece..Yani arapların yunan tanrıları ile bir alakası yok..
Ben Herodot'un ALİLAT dediği tanrıçanın,birkaç yüzyıl sonra ALLAH haline geldiğini düşünüyorum..Kelimenin sonundaki iki noktayı kaldırdığımız zaman,zaten ALİLAH haline dönüşüyor..Alilah'ın da Allah olarak algılanması gayet doğal..

Yanlış anladıysam düzeltin..Siz Allah kelimesindeki ilk hece AL'ın önemsiz olduğunu,LAH'ın ise asıl konu olduğunu söylüyorsunuz..LAH isminde bir tanrı veya tanrıça yok işte..İLAH isminde de birşey yok..Hal böyleyse,Allah'ın etimolojik kökeni açıkladığınız gibi olmamalı..
Kelimeyi idğamı şemsiyye gibi açıklamanız güzel ama bu açıklamadan Allah'ın LAH veya İLAH isimlerden türediği gibi bir anlam çıkıyor ama bu kelimelere dair elimizde bir veri yok..

Peki,ne var elimizde?
Mesela ASTARTE diye bir tanrıça var..Bu tanrıçanın ismi nereden geliyor?Rahimden geliyor..Kelimenin ilk kısmı,yani ASTAR,RAHİM demek..Bu tanrıçanın farklı adlarından birisi nedir?Herodot'un dediği ALİLAT..Yani aynı tanrıçalar..
Muhammed'in vahiy aldığı yer neresi?
Mağara..Mağara ne demek?Rahim demek..Bu mağaranın ismi HİRA ne demek?Rahim demek..Yani Muhammed 40 yaşında Alilat'ın içinden doğmuştur..Bu bir yeniden doğum..
İsa,nasıl babasız olarak bir rahimden doğduysa;Muhammed'de 40 yaşında bir rahimden doğmuştur..Bu rahme hristiyanlar Meryem demiş,müslümanlar Allah..
Doğada ahlak yoktur..

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir