Müslümanların Haricindekilerin Cennete Gitmesi Allahın Zulmü Olurdu!

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
raskolnikov
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 49 kere
Alınan Teşekkür: 54 kere

Müslümanların Haricindekilerin Cennete Gitmesi Allahın Zulmü Olurdu!

Mesajgönderen raskolnikov » Cum Nis 29, 2016 6:33 pm

Zaman zaman yaşanan tartışmadır. Hristiyanlar, Yahudiler vs. cennete gidecek mi? diye sorarız. Bazıları buna "evet" der bazıları ise "hayır". Kendi gerekçelerin sıralarlar.

Ancak genel kabul Müslüman olmayanların cennete giremeyeceği şeklindedir. Bu görüş üzerine din olgusunu sosyolojik olarak ele almamız gerekir.. Kültür bilindiği gibi çoğu zaman aileden geçer, insanlar genel olarak sorgulamazlar kültürlerini. Bu en bilinen sosyolojik gerçeklerden birisidir. O halde diye sorar insan; neden ben burada doğdum diye cennete, diğeri Müslüman olmayan bir ülkede doğdu diye cehenneme? Yani diyor ki yurdum insanı, ben araştırmadım ama o araştırsın, bulsun, sorgulasın.. sanki kendi sorgulamış gibi.. Yani bu basit sosyolojik gerçek dinin mantıksızlığını ortaya koymaya yetiyor.

Diğer bir görüş, onlarda (Yahudi, Hristiyan, ve hatta Budist vs.) dahi inanıp iyi işler yapar, ahlaklı olursa cennete gireceği şeklindedir. Şimdi asıl sorunda burada bence. Aslında mantıklı görünen bu cevap gibi duruyor çünkü bir önceki en basit sosyolojik gerçekle uyuşmazlık içerisinde. Ancak bu bakış açısı daha da sorunludur. Çünkü eğer diğer dinlere inananlar ahlaklı işler yaptığı halde cennete girecekse (Ki zaten zina, hırsızlık, kötü ahlak, çalmak vs zaten diğer dinlerde de yasak) o zaman İslam neden gönderildi? Düşünün zaten diğer dinlere inananlar zaten cennete girebilecek ama Tanrı bir yeni din gönderiyor ve tekrar savaşlar, fetihler, din savaşları başlıyor! Haçlı seferleri, İslam fetihleri, ve hatta bugün Arap İsrail çatışması... Kutsal toprakları ele geçirmek için üç dininde savaş verdiği gerçeğini göz önüne alınca, din göndermenin savaşa zemin hazırladığı gerçeği karşımıza çıkıyor.

Yani eğer zaten mevcut dinlere inananlar cennete girecekse, yeni bir göndermek fuzuli bir iş değil, bizzat savaşın çıkmasını sağlamak oluyor! Allah her şeyi bildiği için yeni bir din gelince insanların tarihin büyük bir bölümünde ve halen müthiş kıyım savaşlarına gireceğini biliyor, ve bunu kendisi istiyor ve yaratıyor. Bu durumda, tanrı savaş çığırtkanlığını bizzat kendisi yaratıyor olurdu. Müslümanlar dışındakiler cennete girecekse İslamın gelmesi bir zulüm ve savaş seviciliğidir, eğer Müslümanların dışındakiler cennete girecekse bu en basit sosyolojik gerçeğe aykırı bir durumdur.. Bu kadar net..
Büyük idealler uğruna önce küçük bir azınlık savaşım vermiştir. (Einstein)

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir