Bilgelerin Evi / House of Wisdom / Beyt'ül Hikmet

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 249 kere
Alınan Teşekkür: 213 kere

Bilgelerin Evi / House of Wisdom / Beyt'ül Hikmet

Mesajgönderen AgnostikBey » Çrş Mar 16, 2016 1:07 am

İslamiyet bir felsefe olarak kuşkusuz dünya tarihine (mevlevilik gibi) ve bilim adamlarıyla fen bilimlerine de olumlu katkılar sağlamıştır. Artık miadını doldurması sebep olduğu katkıları görmemizi engellememeli. Bahsi geçen katkılardan biri de Beyt'ül Hikmet olarak adlandırılan tam olarak "Bilgelik Evi" anlamına gelen okuldu. Okul, İslam'ın Altın Çağı ya da İslam Rönesansı olarak adlandırılan 8. yüzyıl'dan 13. yüzyıl'a kadar olan dönem içerisinde 9. yüzyılda açılan bir bilim merkezi idi.

Abbasi halifesi Harun Reşid ve yerine geçen oğlu Memun tarafından kurulan bu merkezde, özellikle Yunanca, Hintçe, Farsça ve Latince eserlerin çevirileri yapılmıştır ki bu, zamanın İslam dünyasında aydınlanmanın ilk adımı olarak görülmektedir. Sasani devleti zamanında kurulan Gundişapur Akademisi örnek alınarak kurulan bu merkezde çevirisi yapılan yazarlar arasında Pisagor, Plato, Aristo, Hipokrat, Öklid, Platon, Galen, Sokrat, Sushruta, Charaka, Aryabhata ve Brahmagupta gibi ünlü düşünür ve bilim insanları vardır. Fakat bu yazarların eserleri sadece çeviri safhasında kalmamış, bu eserlere ve yazarlarının düşünceleri de bu merkezde derinlemesine incelenmiştir. Zamanla büyüyen ve gelişen merkez, Bağdad'ın da büyümesine ve sadece İslam diyarlarında değil eski dünyanın tamamında tanınan bir merkez olmasını sağlamıştır.

Beyt'ül Hikmet'in büyümesinde ve popüler olmasında Abbasi halifelerinin etkisi tartışılmazdır. Zamanın halifeleri burada çalışan bilim insanlarına yüksek maaşlar bağlamışlar, hatta anlatılan o ki çevirdikleri her kitabın ağırlığınca altınla ödüllendirmişlerdir.

Burada yetişen ünlü bilim insanlarından bazıları Hârizmî, Beni Musa Kardeşler ve Kindî'dir. Ayrıca Hristiyan kökenli Müslüman bilimciler Huneyn İbn İshak ve Sabit Bin Kurra da çeviri alanında adlarını duyurmuşlardır. Gundişapur Okulu'ndaki Süryaniler, Hintler, daha sonra Harranlılar ve Nebatiler de çeviride rol oynayan bilim insanlarındandı. Bu merkezi ziyaret eden tarihçi İbn Nedim burada çalışan 47 çevirmen-yazar olduğunu tarihinde yazmıştır.

Zaman içinde gelen bazı halifeler özellikle felsefi eserlerin çevirilerinin İslami düşünce üzerinde zararlı etkileri olduğu zannıyla bu türdeki eserlerin çevrilmesini kısıtlasa da merkez uzun yıllar verimli bir şekilde çalıştı. Öyle ki çeviri hareketinin son zamanlarında Arapça dünyada bilim dili haline gelmiş, buradaki kütüphane de dünyanın en büyük kütüphanesi ünvanına sahip olmuştur.

Merkez, Moğollar'ın 1258'de Bağdat'a girmesi ve buradaki tüm birikimi talan etmesiyle ihtişamını kaybetmiştir. Ancak etkileri ve kazanımları uzun yıllar devam etmiş ve diğer büyük İslam alimleri için de esin kaynağı olmuştur.

Kaynaklar:

https://tr.wikipedia.org/wiki/İslam%27ın_Altın_Çağı

https://tr.wikipedia.org/wiki/Beyt%27%C3%BCl_Hikmet
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
hibmariy
Görüş: Agnostisizm
Edilen Teşekkür: 18 kere
Alınan Teşekkür: 21 kere

Re: Bilgelerin Evi / House of Wisdom / Beyt'ül Hikmet

Mesajgönderen hibmariy » Çrş Mar 16, 2016 8:06 pm

Ne yazık ki, savaşlar ve istilalar bu tür değerli kaynakların yok olmasına neden oluyor. Cehalet daima aynıdır, ilmin ve bilimin karşısında kendi kabuğundadır. Bu tarih boyunca değişmemiştir. İslam biliminsanlarının yaptıkları katkılar kesinlikle göz ardı edilemez. Onlara saygı duymalı ve eserlerini mutlaka okumalıyız.
Tutku "körlük", Cehalet "sağırlık", Korku "dilsizlik" tir.
hibmariy

Kullanıcı avatarı
Mems
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Mesajgönderen Mems » Çrş Mar 16, 2016 9:35 pm

Bu takdir edilecek tarafsızlığınızı alkışlamak lazım.
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 209 kere
Alınan Teşekkür: 179 kere

Mesajgönderen hector » Prş Mar 17, 2016 7:42 pm

Mems yazdı:Bu takdir edilecek tarafsızlığınızı alkışlamak lazım.

Arapların bilim dünyasına katkılarını görmezden gelmek olmaz. Tabi artık böyle bir şey söz konusu değil ama geçmişte önemli düşünürler çıkarmış.

https://www.youtube.com/watch?v=QEwwdc8lDec
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 249 kere
Alınan Teşekkür: 213 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Prş Mar 17, 2016 8:20 pm

"çünkü doğayı düşünme ve algılama biçiminin değişmesiyle araştırmanın yerini ayetler almıştır."

...bu cümleye şapka çıkarılır.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
hibmariy
Görüş: Agnostisizm
Edilen Teşekkür: 18 kere
Alınan Teşekkür: 21 kere

Mesajgönderen hibmariy » Cum Mar 18, 2016 9:07 pm

Sorgulamanın dinden çıkaracağı söylenir İslam'da, işte bu yüzden ayetlere bel bağlanıyor. Oysa ki bahsedilen ayetlerde bile "Hiç mi düşünmezsiniz?" şeklinde cümleler geçiyor. Bu tuhaf ve bir o kadar da komik bir durum.
Tutku "körlük", Cehalet "sağırlık", Korku "dilsizlik" tir.
hibmariy

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir