Agnostik.NET "Gerçek Furkan" Çevirisi

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 236 kere
Alınan Teşekkür: 206 kere

Agnostik.NET "Gerçek Furkan" Çevirisi

Mesajgönderen AgnostikBey » Cum Eki 16, 2015 8:14 pm

Merhaba. Takma isimleri Al Saffee ve Al Mahdee olan iki Hristiyan Arap tarafından yazılmış olan "Gerçek Furkan" metnini İngilizce çevirisinden Türkçe'ye kazandırmaya başlıyoruz. "Kuran" çözümlemesine benzer şekilde bazı birden fazla anlamlı kelimeleri (../..) şeklinde göstermeye devam edeceğiz. Sure sonlarında da bir paragraf ile kısa bir okuma gerçekleştireceğiz.

A. Hayır Duası

1. Babanın, Sözün, Kutsal Ruhun, Bir ve Tek olan Tanrının adıyla söyle/bildir!

2. O bir de üç olan, kutsal üçleme de birleşmiş olan, tanrı olarak bölünemez olandır.

3. O, insanlığın aksine asla doğrulmamış olan Baba'dır.

4. O, bekaret olayı hariç hiç doğmamış olan Söz'dür.

5. O, kutsal üçlemeden asla ayrılmamış olan Ruh'tur.

6. O, herhangi bir varlık tarafından yaratılmamış olan Yaratıcı'dır.

7. Bu nedenle, aralıksız övgü onun muhteşem hakimiyetine sunulmuştur. Mutlak güç ve asil görkem ezelden sonsuzluğa kadar ona verilmiştir.

Amin.

[*] Kuran'a benzer bir açılışa sahip olan Gerçek Furkan aslında bir Hristiyan öğretisidir. "Tanrı'nın oğlu" ifadesini kullanmaktan özellikle kaçınan metin, 4. ayetinde geçen "bekaret olayı" ile Bakire Meryem karakterine bir temasta bulunmuştur.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Kurnaz
Görüş: Monoteist
Edilen Teşekkür: 23 kere
Alınan Teşekkür: 17 kere

Re: Agnostik.NET "Gerçek Furkan" Çevirisi

Mesajgönderen Kurnaz » Sal May 10, 2016 11:18 am

Bunun İslâm'la veya Kur'an'la ne ilgisi var?
عليها تسعة عشر

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen AgnostikBey » Sal May 10, 2016 3:07 pm

Yerinde bir soru. Kuran'ın çeşitli surelerinde geçen, kendisinden bahsederek, "bunun benzerini yazamazsınız, benzer sureleri ortaya koyamazsınız" şeklindeki iddiaları için "Gerçek Furkan" projesi ortaya çıkmıştır. Bu metnin de orijinali arapçadır. Yoğunluk durumundan dolayı forumumuzda şu an bekleyen işlerden biri kendisi. Ancak gördüğün gibi de kullanılan edebi dil oldukça başarılı.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Kurnaz

Mesajgönderen Kurnaz » Sal May 10, 2016 3:30 pm

Öncelikle, Kur'an edebî bir kitap değildir. Kur'an'ın kendisi bu iddiayı reddetmektedir.

İkinci olarak, peki bu "Gerçek Furkan" kendisinin değiştirilip değiştirilemeyeceği ve birtakım mucizeler, kehanetler ileri sürme konusunda neler söylüyor? Bir de, bu yazılırken elbette Kur'an'dan ilham alındığı çok aşikar. Özgün bir şey ortaya konulsaymış ya.
عليها تسعة عشر

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen AgnostikBey » Sal May 10, 2016 3:45 pm

Kuran içerdiği benzetmeleriyle, mecazlı anlatımıyla yer yer edebi bir özellik göstermektedir.
Gerçek Furkan'ı bitirmedim daha. Bu kitabın iddia sahibini andırması ise anlaşılabilir bir durum olmalı.

Kullanıcı avatarı
Kurnaz

Mesajgönderen Kurnaz » Sal May 10, 2016 3:49 pm

Tamamını çevirirseniz seve seve okuyup incelerim. Selam.
عليها تسعة عشر

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir