Boşanma Suresi 4. Ayet (Kız Çocuklarının Durumu)

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
bir_akil_insan
Görüş: atheist
Alınan Teşekkür: 19 kere

Re: Boşanma Suresi 4. Ayet (Kız Çocuklarının Durumu)

Mesajgönderen bir_akil_insan » Çrş Ara 07, 2016 1:29 am

Helen yazdı:Varlığını kabul etmediğiniz bir ilahın hükümlerini yorumlayamazsınız...
Yorumlarsanız da isabet etmez
Çünki hikmetine vakıf değilsiniz
Akıl insanı her anlamda ikna eder
Dini kitabı kenara bırakın
hiç bir kadının üç beş yaşında bir erkek çocukla seks oyunu oynadığını göremezsiniz
varsa bile çok nadirdir
ama bir erkeğin her deliği seks aracı görme güdümüne dur diyememesi
bütünüyle dürtülerini özgür bırakmasından kaynaklanıyor
evrende tacize uğrayan on aylık bebekler var
toplumda artık erkek çocuklarına taciz ediliyor
bu durumu nasıl izah ediyorsunuz ?

yani islamda bu şekilde bir evlilik varsa dahi kadını korumaya güdümlüdür
hukuksal olarak incelerseniz vakıf olursunuz
din nizamdan bahsederken insanın dürtülerini de ele alır sınır koyar yön verir
bu paçavralık değil aksine bir değerdir
bütünüyle uygulanmış bir sistemin içerisinde olsaydık
daha anlaşılır olurdu
ama şuan sizde kendi algınızda tahayyül ettiğiniz bir şekilde durumu değerlendiriyorsunuz
küçük kızlara talip olanlarda erkekler üstelik
çok tezat çok ....

Gülünç bir yaklaşım olmuş.

Ortada bir ilah yok ve bizler kara cahil ilkçağ arabının anlaşılır netlikteki zırvalarını yorumluyoruz. Bunları bir ilahın yazdığını/yarattığını sanıyor olmanız, bizlerin de aynı sanrılar içinde aynı şaşkınlığı yaşamamızı gerektirmiyor.

İslam bütünüyle uygulanmadığı, düzgün yaşanmadığı için bunlar oluyor inancına sahip olan bir tek siz değilsiniz. Bu sapkınlığı insan her dönemde göstermiştir. İnsanların uydurduğu zırvaları tanrılardan sanıp, bu zırvalara tam olarak bağlanılmadığı için kötülüklerin, yoklukların kesilmediği inancı ile nice toplum kendi kendini ortadan kaldırmayı başarmıştır.

İslamda kadını korumaya yönelik herhangi bir şey yoktur. İslamda kadın maldır. Alınır, satılır. Kafası çalışmaz; aklı da dini de eksiktir. İslamda kadın ikinci derecedir. Kadının altında daha düşük dereceli bir şey de olmadığına göre, islamda kadın en düşük dereceli insandır. Kadın ancak seks ve üreme için vardır. Başka bir işe yaramaz. İslamdan önce kadınlar -hatice anneniz örneğinde olduğu gibi- sosyal hayatın içindedirler. İslamla beraber, kadınlar mal haline gelmiş, evlere kapatılmışlardır.

Kadın islamda seks demek olduğu için, bir erkekle bir kadının yalnız kalmasına izin verilmez. Yalnız kalırlarsa hemen sevişirler allah korusun!!1 Bu sakat düşünce ile kadın ve erkek toplumsal yaşamda birbirinden ayrıldığı için, birbirlerini her gördüklerinde akıllarına yalnızca seks gelir. Bu yüzden islamın kirlettiği toplumlar asla bellerini doğrultamaz, bilim ve teknolojide bir gıdım yol alamaz hale gelirler. Tüm dertleri seks olmuştur ve kafayı bununla bozdukları için özgürlüklerini ve bağımsızlıklarını yitirmiş bir güruh haline gelirler.

İslam'ın bu beyinsizce zırvalarının uygulanması yüzünden, bir erkek ya da kadın için diğer cins artık seks anlamına gelmektedir. Cinsel olarak en aktif oldukları çağda yalnızca kendi cinsleri ile bir arada bulunan bireyler kaçınılmaz olarak ya kendi cinslerine yönelirler ya da kendi cinsleri diğer cins yerine koymaya başlarlar. Örneğin erkek çocukları, erişkin erkek için kadına en yakın ve kendine de en yakın gördüğü, zararsız şeydir.
Bu yüzden ona yakınlaşmak, kadına yakınlaşmaktan hem kolay, hem de zararsızdır. Örneğin hanefi mezhebinde anal seks, hele muhattap çocuk ise neredeyse pek de sıkıntısızdır.

Özetle: dininiz sapık yetiştirmek için elverişli ve besleyici bir gübre yığınından başka bir şey değil. Kitabınızı okuyun. sorduğunuz soruların yanıtları orada yer alıyor. Sorularınızın yanıtlarını bulamadığınızda da şunu hatırlayın:

Enam 38: Biz kitapta hiçbir şeyi eksik bırakmadık

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Edilen Teşekkür: 17 kere
Alınan Teşekkür: 53 kere

Mesajgönderen Engse Hohol » Çrş Ara 07, 2016 4:06 am

Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez yazan bakara 185 ayetinin de belirttiği üzre, islam dini kolaylık dinidir. islamda eşini 3 kez boş ol demeyle boşayabilirsin ve yerine başka bir kadın ile evlendiğinde aile albümündeki fotoğraflarını değiştirmek zorunda kalmazsın.

Resim

Kullanıcı avatarı
Helen
Görüş: Im Muslım Dont panıc
Edilen Teşekkür: 3 kere
Alınan Teşekkür: 3 kere

Mesajgönderen Helen » Cum Ara 09, 2016 11:30 pm

Fıtratta hayvani dürtüler zaten vardır ve siz bunları dine ya da tanrıya mâl ediyorsunuz
Fıkhın F sinden haberiniz yok kafanıza göre yorumluyorsunuz
yazık gerçekten çok yazık
kullandığınız kelimeler de o kadar cüretkarca ki
Asıl sizin hayatınız gübre yığını farkında değilsiniz ?!

selam deyip geçiyorum sn bir-akıl-insan
ilgili ayeti de muhakkak biliyorsundur ...

Sen ölü gibi duyarsız olanlara tebliğini işittiremezsin. İkballerine ve istikballerine sırt çevirip, arkalarını dönüp giderlerken sağır kesilenlere davetini duyuramazsın (Neml 80)
De ki: «Şübhesiz benim namazım da, ibâdetlerim de, dirimim de, ölümüm de hiç bir ortağı olmayan, âlemlerin Rabbi Allahındır(Enâm 162)

bir_akil_insan

Mesajgönderen bir_akil_insan » Cmt Ara 10, 2016 12:16 am

Helen yazdı:Fıtratta hayvani dürtüler zaten vardır ve siz bunları dine ya da tanrıya mâl ediyorsunuz
Fıkhın F sinden haberiniz yok kafanıza göre yorumluyorsunuz
yazık gerçekten çok yazık
kullandığınız kelimeler de o kadar cüretkarca ki
Asıl sizin hayatınız gübre yığını farkında değilsiniz ?!

selam deyip geçiyorum sn bir-akıl-insan
ilgili ayeti de muhakkak biliyorsundur ...

Sen ölü gibi duyarsız olanlara tebliğini işittiremezsin. İkballerine ve istikballerine sırt çevirip, arkalarını dönüp giderlerken sağır kesilenlere davetini duyuramazsın (Neml 80)

Fıkhla ilgili hayatınız boyunca araştırma yapabilirsiniz; varacağınız yer yine görmekte olduğunuz -benim de bahsettiğim- müslümanlıklar olacaktır.
Sizin reddettiğiniz gerçekler, hayatını bu kanseri -onun gerçek olduğuna inanarak- araştırıp öğrenmekle geçirmiş olan insanların bizimle uyum içinde bahsettikleri gerçeklerdir. Tek fark, onların, bu zırvaların bir tanrının sözleri olduğuna inanıyor olmaları.

İnandığınızı sandığınız kitabınızı okumuyorsunuz. Kafanızdan uydurduğunuz bir dine inanıyorsunuz.

Bizler kitabınızı okuyoruz. Bu müslümanlar böyle davranır diyoruz. Müslümanlar kitabınızı okuyor. Ona göre aynen bizim dediğimiz gibi davranıyor. Siz, kendini müslüman sananlar, kitabınızı okumuyorsunuz; sonra müslümanlar müslümanlık yapınca şaşırıyorsunuz.

Günün birinde bir tanrı olmadığını, tanrı hayalini sizin acziyetinize karşı savunma olarak ürettiğinizi farkettiğinizde; savunduğunuz saçmalıkların ne denli mide bulandırıcı ve berbat bir kanserin içinden cımbızlayıp aldığınız kısımlar olduğunu göreceksiniz.

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 230 kere
Alınan Teşekkür: 199 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Cmt Ara 10, 2016 4:28 pm

Helen yazdı:...Dini kitabı kenara bırakın
hiç bir kadının üç beş yaşında bir erkek çocukla seks oyunu oynadığını göremezsiniz
varsa bile çok nadirdir
ama bir erkeğin her deliği seks aracı görme güdümüne dur diyememesi
bütünüyle dürtülerini özgür bırakmasından kaynaklanıyor

Bu sakil anlatımınıza rağmen her erkek (veya kadın) sandığınız gibi sapık değildir. Ama böyle bir düşünceye sahip olmanız beni şaşırtmadı. İnandığınız kitap da kuralları ve yaptırımları ile benzer bir düşün yapısına sahip.

Başlığa dönecek olursak ayet, koyduğu kurallar ve seslendiği yaş aralıkları ile (ancak çocuk/yaşlı gibi net ifadeler kullanmadan) açık bir anlatıma sahiptir. Çok uzun bir zaman önce farklı klanlar/aşiretler arasında ve bu topraklarda doğan "evlilik kurumu"nu her konuda bir çözüm sanan (hala da yaygındır bu kanı) Arap zihniyeti pedofiliyi önleyip yasaklayacağına evlilikle örtbas etmeye çalışmıştır.

Ülkemiz için işin ironik kısmı ise, "çocukları tecavüzcüsü ile evlendirme yasası"na -haklı olarak- büyük tepki verip teklifi geri çektirtenin ve de bu arap kültü kaynaklı kitabı okumayıp her şeyden çok sahiplenenin aynı millet olmasıdır. Buyurun, işin içinden çıkın çıkabilirseniz.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Thot

Mesajgönderen Thot » Pzr Şub 05, 2017 11:14 am

Merhaba arkadaşlar,
Uzun yılların tecrübesi ile insanların çoğunu taraftarı oldukları şeyden koparmanın imkansızlığının farkında olarak bu konuya yazmak istedim. Bu sadece dindarlar için değil, bilim insanları, spiritüeller veya herhangi bir akıma taraftar olmuş herkeste gözlemlediğim bir durum. Bir şey ona bir kere mantıklı geldiyse yeterince derine inmeden ölümüne savunmak. Kendi kabulüne götüren delillere yönelmek, aksini gösterenleri yok saymak, görmezden gelmek şeklinde özetleyebileceğim davranış kalıpları...
Yani objektif bakış açısını kaybetmek...

Kimseyi ikna etmek amacı taşımıyorum. Tek nedeni yazmamın, kafa karışıklığı durumunda olan kişiler varsa, ki çevremizde çok görüyoruz, onlar için durumu biraz daha netleştirmek.

İslam'da birçok konuda maalesef sıkıntılar var. Fakat bu sıkıntılar Kur'an kaynaklı değil. Benim gözlemlediğim iki sıkıntı şöyle:

1. Sıkınrtı:
Müslüman olduğunu iddia ederek mesajı (vahyi) kendi arzuladıkları yöne eğip bükenlerle alakalı bir sıkıntı. Bu bir ruh sağlığı sorunu aslen. Bu sıkıntının nasıl bir şey olduğunu kavrayamayanlar için şu örneği verirsem netleşebilir:
Kurtuluş savaşı döneminde kendisini müslüman ve dindar olarak gösteren belirli çevreler kafir olarak niteledikleri düşman güçleriyle işbirliği yapmıştır. Hiçbir mantığa uymayan bu davranış kendi çıkarı için dini kolaylıkla kullanabilen ruh sağlığı sorunlu insanların olduğunun (ve her dönemde olabileceğinin) açık bir kanıtıdır.

2.Sıkıntı:
Bu grubun dışında olan diğer bir sııntı ise dil ile alakalı.
Çeviriler yapılırken, doğal olarak bir çok örnekte gördüğümüz gibi, çeviri yapan kişi, okuyucular içinde Kur'an'da bir açık arama gayretinde olabilecek grupların varlığını hesaba katmadan, yani kalbinde bir fesatlık olmadan Kur'anı okuyacaklara yönelik çeviiri yapmış.
Fakat bu durum Türkçe'nin de kolay bir dil olmaması ve nereye çekersen oraya yönlenebilmesi nedeniyle, Kur'an'da çelişki ve açık arayanlara geniş bir alan sunmuş.
Bu nedenle son dönemde çeviri yapanlar daha dikkatli olmaya başlamış gözüküyor. Fakat Kur'an'ın onlarca farklı çevirisi olduğundan yine isteyen işine geleni alıp işine geldiği şekilde yorumlamayı sürdürüyor.
Kur'an arapça inmiştir fakat iyi arapça bilen tarafından çevirilmesi yetmez, Türkçe'yi de çok çok iyi bilen biri tarafından çevirilmelidir.
İkinci sıkıntı da buradan kaynaklanıyor.

Birinci sıkıntının uzantısı olarak pedofili ile ilgili bir tutumu İslam'da onaylanıyormuş gibi göstermek isteyenlere bir alan açmış.
Bu konu defalarca tartışılmış. Tarihi belgelerle Peygamberin Ayşe ile evliliğinin en küçük 17 ama olasılıkla 19 ile 21 yaş arası olduğu kanıtlanmıştır.
Fakat bu konu açık aramak isteyenler tarafından ve müslüman olduğunu iddia ettiği halde kendi ruh hastalığını din tarafından onaylanıyor göstermeye çalışan bazı hastalıklı kafalarca halen manipüle edilmektedir.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/hz-ise-peyga ... i-10303674
Kitap : Asrısaadetin Büyük Kadınları - Yaşar Nuri Öztürk
http://www.dr.com.tr/Kitap/Asrisaadetin ... 0000021036

Talak Suresi-4'deki durumu açıklamaya çalışayım:
Bu ayetler boşanma ile ilgilidir. Ve boşanma kararının hamilelikle ilgili istenmeyen durumlara sebep olmasını önleme amaçlı bazı öğütleri içeriyor.
Ayet hamilelik durumunun anlaşılması ile adet gecikmesi durumu arasındaki bağa işaret ederek düzenleme getiriyor. Amaç hamile olduğu halde kadının erkek tarafından boşanmasını önlemek. Üç durumu anlatıyor.
Adet görmemiş olma hali. Ya menopoz nedeniyle veya hamile kaldığı için olabileceği için bu iki duruma değiniyor. Ardından ise hamile olanlar için hamileliğin sonlanmasının beklenmesi öğütleniyor.
Ayette 'adet görmemiş kadınlar' olarak belirtilen hamilelik nedeniyle adet görmeme durumuna işarettir.

Kaynak:
Edip Yüksel çevirisi: Menopoz dönemine girerek aybaşından kesilen kadınlarınıza gelince, kuşkunuz varsa, bekleme süreleri üç aydır. Aybaşı hali görmeyen ve gebe olanların süresi, yüklerini bırakmalarıyla sona erer. Kim ALLAH'ı dinlerse, onun işini kolaylaştırır.

Süleyman Ateş çevirisi:
(Yaşlılıklarından ötürü) Adetten kesilen kadınlarınızın (bekleme süresinden) şüphe ederseniz, (bilin ki) onların bekleme süresi üç aydır. Henüz adet görmeyenler de böyledir. Gebe olanların bekleme süresi, yüklerini bırakmalarına kadardır. Kim Allah'tan korkarsa (Allah) ona işinde bir kolaylık yaratır.

Kur'an evliliğin ergenlikle değil Rüştün ispat edilmesine bağlar. Fakat bu konu o kadar tartışmasız ve açıktır ki bununla ilgili direkt bir hüküm yok. Ama dolaylı bir hüküm var.
Nisa-6'da bu konu öksüz-yetim kalmış çocukların misarı hakkında öğüt verirken belirtiliyor ve "çocuğu evlenme yaşına geldiğinde sınayın" diyerek başlıyor. Evlenme yaşı ile rüştün ispatı, yani kendi kararlarıı verebilecek bir zihin yapısının oluşmuş olması durumuna işaret ediyor.

Kaynak: Nisa-6 'nın kendisi.
Çeviriler:
Edip Yüksel: Evlenme yaşına eriştiklerinde yetimleri sınayın. Onlarda olgunluk görürseniz kendilerine mallarını verin. Onlar büyüyecek diye savurganlık ve aceleyle mallarını yemeyin. Zengin, (malın korumasına gösterdiği çabanın ücretinden) vazgeçsin. Fakir ise uygun bir miktarda harcasın. Mallarını kendilerine tanıklar huzurunda geri verin. Hesap görücü olarak ALLAH yeter.
Süleyman Ateş:
Nikah çağına varıncaya kadar öksüzleri deneyin, eğer onlarda bir olgunluk görürseniz, mallarını kendilerine verin. Büyüsünler diye alıkoyup israf ile tez elden onların mallarını yemeğe kalkmayın. Zengin olan, çekinsin; yoksul olan da (malın muhafazası için gösterdiği çabaya ve ihtiyacına) uygun şekilde yesin. Onlara mallarını geri verdiğiniz zaman da yanlarında şahid bulundurun. Hesapçı olarak da Allah yeter (O, her yaptığınızı hesabetmektedir).

Bu ve benzeri konuları araştıran arkadaşlara önerim dindar olmakla inançlı olmanın aynı şey olmadığını öncelikle bir güzel anlamaları. Bir dini takip etmek (taraftarlık) başka bir şeydir, samimi bir şekilde inanıyor olmak başka bir şeydir.

Arkadaşlar araştırmalarınızda manipüle edilmemiş gerçeğe ulaşabilmenizi gönülden dilerim.
İyi günler.

bir_akil_insan

Mesajgönderen bir_akil_insan » Pzt Şub 06, 2017 7:35 am

Helen yazdı:
AgnostikBey yazdı:Ayet kendi içerisinde net bir anlatıma ve kurallara sahip. Ben de dilim döndüğünce aktarmaya çalıştım. Bilinmeyenler hakkında yazdıklarımı diğer başlıkta okumuşsunuzdur. Lütfen bilinir olan da kalın Helen Hanım.

Diğer sorularınız için farklı başlıklar açabilir veya var olanlara yönlenebilirsiniz. Konuyu saptırmayalım lütfen.

teessüf ederim amacım saptırmak değil elbette
nitekim ayetler üzerine yapılan her bir yorum ,yorumdur
hakikat olduğunu düşünmek kişinin idrakine kalmıştır sn Admin ...

ayet adet görmemiş kadın diyor ise bunu çocuğa indirgemek doğru mu sizce ?

aslında inanmadığınız kitabın ayetlerini neden tartışıyorsunuz henüz onu da çözebilmiş değilim 8-)

islamda/kuranda çocuklardan bahsedileceği zaman, gerçekten çocuk bağlamında bahsedilir: çocuklarınız, ana-baba ilişkili ayetlerde geçen çocuklar vb. bunun dışında kuranda kız çocuğu yoktur, kadın vardır.

örneğin nisa 3 ve nisa 127deki yetimler de kadındır, hatta nisa 127de yetim kadınlar ya da yetimlerin kadın olanları olarak geçer. yetimlik islamda akil baliğ olunca biter. yani 3 ve 127deki evlenilecek olan yetimler, henüz adet görmemiş kız çocuklarıdır.

nisa 127:
Senden kadınlar hakkında fetva istiyorlar. De ki, onlara ait hükmü size Allah açıklıyor: Kitap'ta, kendileri için yazılmışı (mirası) vermeyip nikâhlamak istediğiniz yetim kadınlar, çaresiz çocuklar ve yetimlere karşı âdil davranmanız hakkında size okunan âyetler (Allah'ın hükmünü apaçık ortaya koymaktadır). Hayırdan ne yaparsanız şüphesiz Allah onu bilmektedir.

diğer sorunuza gelince, şöyle de sorabiliriz aynı şeyi:

polislere : katil olmadığınıza göre, cinayeti neden tartışıyorsunuz?
doktorlara: hasta olmadığınıza göre, hastanın durumunu neden tartışıyorsunuz?
taraftara: futbolcu değilsin, maçı neden tartışıyorsun?
halka: ekonomist değilsin, piyasayı neden tartışıyorsun?
...
tartışıyoruz, çünkü bu zırvaların nerden ve niçin çıkmış olabileceğini ortaya koyup, insanları bu saçmalıklara inanıp hayatlarını ve hayatlarımızı mahvetmeden önce uyandırmak istiyoruz.

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen AgnostikBey » Pzt Şub 06, 2017 1:03 pm

Sn. Thot foruma hoş geldiniz öncelikle.

Üzerinde detaylıca düşünülmüş mesajınız için teşekkür ederim. Bu mesajımda ayet içeriğine girmeyeceğim. Hiçbir kelimeyi atlamadan ayeti gerektiğince çevirdiğimi düşünüyorum. Ancak yazdıklarınızla ilgili olarak, Hz. Ayşe ile ilgili farklı bir bilgi varsa elinizde paylaşırsanız memnun olurum.

Thot yazdı:..Yani objektif bakış açısını kaybetmek...

Objektif olmamakla itham etmişsiniz beni. Beni tanımıyorsunuz ancak genel olarak foruma yazdıklarımdan bir sonuca vardıysanız eğer, çeviri projemi bile tek kişinin çevirisi olmasın diye belirsiz bir süre ertelemiş durumda bekletiyorum; umarım anlatabilmişimdir kendimi.

Foruma aktif katılımlarınızın artmasını diliyorum.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Thot

Mesajgönderen Thot » Sal Şub 07, 2017 9:26 am

Hoşbulduk Sn. AgnostikBey,

AgnostikBey yazdı:Objektif olmamakla itham etmişsiniz beni.

Sanırım mesajımdaki ilk pragraf yanlış anlaşılmış. İlk paragrafın hemen sonrasında yazdığım "Kimseyi ikna etmek amacı taşımıyorum." ifadesinin nedenini açıklamak için yazmıştım. Sizi veya forumdaki herhangi bir arkadaşı düşünerek yazmadım.

Hz. Ayşe konusu hakkında, görüşün hemen altında kaynak belirtmiştim.

Hepinize iyi günler dilerim.

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen AgnostikBey » Sal Şub 07, 2017 2:14 pm

İlgili kısmı eklediğiniz için teşekkür ederim, detaylı inceleyeceğim. Ancak peygamberinizin özelinde durum ne olursa olsun o coğrafyadaki yerleşik tutum değişmedi, değişmeyecek; böyle de bir gerçek mevcut.

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Bing [Bot] ve 1 misafir