Boşanma Suresi 4. Ayet (Kız Çocuklarının Durumu)

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 230 kere
Alınan Teşekkür: 199 kere

Re: Boşanma Suresi 4. Ayet (Kız Çocuklarının Durumu)

Mesajgönderen AgnostikBey » Prş Ara 01, 2016 11:46 pm

Helen yazdı:ayet adet görmemiş kadın diyor ise...

Ayet "adet görmemiş kadın" demiyor; "hiç adet görmemiş" diyor. Mutlak olumsuz bir durum var orada. Tabii ki kastedilen kız çocuklarıdır. Kim olabilir ki başka? Nüfusta yoğun yer kaplayan başka böyle hangi grup var?

Helen yazdı:aslında inanmadığınız kitabın ayetlerini neden tartışıyorsunuz henüz onu da çözebilmiş değilim

Hiç inanmamış olduğum bir kitap değildi Kuran. Ben de bir zamanlar müslümandım ve o halden sıyrılmak benim için uzun bir yolculuktu. Birçok cevaba kendim ulaştım ve bunları paylaşmak istiyorum; başka doğru cevapları paylaşmaya çalışanlara da engel olmuyorum.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Helen
Görüş: Im Muslım Dont panıc
Edilen Teşekkür: 3 kere
Alınan Teşekkür: 3 kere

Mesajgönderen Helen » Cum Ara 02, 2016 7:07 am

AgnostikBey yazdı:
Helen yazdı:ayet adet görmemiş kadın diyor ise...

Ayet "adet görmemiş kadın" demiyor; "hiç adet görmemiş" diyor. Mutlak olumsuz bir durum var orada. Tabii ki kastedilen kız çocuklarıdır. Kim olabilir ki başka? Nüfusta yoğun yer kaplayan başka böyle hangi grup var?

Hiç inanmamış olduğum bir kitap değildi Kuran. Ben de bir zamanlar müslümandım ve o halden sıyrılmak benim için uzun bir yolculuktu. Birçok cevaba kendim ulaştım ve bunları paylaşmak istiyorum; başka doğru cevapları paylaşmaya çalışanlara da engel olmuyorum.

Ben Arap diline bütünüyle vakıf değilim
Gramer ve fasih arapçanın birbirinden farklı olduğunu biliyorum
Kuranda ki belağatla değilde paylaşımınızı okuyunca aklıma gelenleri yazdım
Siteye gerçekten propaganda yapmak için üye olmadım
Yaşayan Dünya Dinleri üzerine araştırma yapıyorum...

Nüfusta yoğun yer kaplayan gruba gelince
Batıda böylesi bir uygulama göremezsiniz Türkiye de
daha çok doğuda vardır
ki basında ABD de sekiz yaşında anne olan bir kız çocuğunun haberini verdiler kaçırmış olmalısınız
doğuda törelere göre devam eden islamla alakası olmayan kültürler var
insanların yanlış algılarını dine mâl edemeyiz ki ...

akıl öyle muazzam bir varlık ki insanı ikna edebiliyor
sıyrıldığınız yolculukta ulaştığınız bilgilerin doğruluğunu hangi kanıtla sağladınız merak ettim doğrusu ...
De ki: «Şübhesiz benim namazım da, ibâdetlerim de, dirimim de, ölümüm de hiç bir ortağı olmayan, âlemlerin Rabbi Allahındır(Enâm 162)

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen AgnostikBey » Cum Ara 02, 2016 11:38 am

Helen yazdı:sıyrıldığınız yolculukta ulaştığınız bilgilerin doğruluğunu hangi kanıtla sağladınız merak ettim doğrusu ...

gözlemle ve gördüklerimi aklımla yorumlayarak.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Helen

Mesajgönderen Helen » Cum Ara 02, 2016 6:57 pm

AgnostikBey yazdı:
Helen yazdı:sıyrıldığınız yolculukta ulaştığınız bilgilerin doğruluğunu hangi kanıtla sağladınız merak ettim doğrusu ...

gözlemle ve gördüklerimi aklımla yorumlayarak.

https://www.youtube.com/watch?v=HBm4Ja0Um6A

gözde akılda yanılabilir ...
De ki: «Şübhesiz benim namazım da, ibâdetlerim de, dirimim de, ölümüm de hiç bir ortağı olmayan, âlemlerin Rabbi Allahındır(Enâm 162)

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen AgnostikBey » Cum Ara 02, 2016 10:22 pm

Elbette. Her zaman kararında septik olmak iyidir.

Kullanıcı avatarı
Helen

Mesajgönderen Helen » Cmt Ara 03, 2016 8:20 pm

AgnostikBey yazdı:Elbette. Her zaman kararında septik olmak iyidir.

İtikadda septik olunmaz..
neticeye varılamaz çünki ..

bir_akil_insan
Görüş: atheist
Alınan Teşekkür: 19 kere

Mesajgönderen bir_akil_insan » Pzr Ara 04, 2016 3:17 pm

Helen yazdı:
AgnostikBey yazdı:Ayet kendi içerisinde net bir anlatıma ve kurallara sahip. Ben de dilim döndüğünce aktarmaya çalıştım. Bilinmeyenler hakkında yazdıklarımı diğer başlıkta okumuşsunuzdur. Lütfen bilinir olan da kalın Helen Hanım.

Diğer sorularınız için farklı başlıklar açabilir veya var olanlara yönlenebilirsiniz. Konuyu saptırmayalım lütfen.

teessüf ederim amacım saptırmak değil elbette
nitekim ayetler üzerine yapılan her bir yorum ,yorumdur
hakikat olduğunu düşünmek kişinin idrakine kalmıştır sn Admin ...

ayet adet görmemiş kadın diyor ise bunu çocuğa indirgemek doğru mu sizce ?

aslında inanmadığınız kitabın ayetlerini neden tartışıyorsunuz henüz onu da çözebilmiş değilim 8-)

Kuranı bugünün kavramları ile okuyorsunuz. Kuranda bizim bugün kullandığımız anlamı ile çocuk yoktur; bizler yasal olarak erişkin olmayana çocuk deriz. Kuran ise dişinin yaşından bağımsız olarak ona kadın der. Bu yüzden yetim kızlardan da bahsederken, onları yetimlerin kadınları olarak ele alır ve bu şekilde evlenme ayetlerinde adlarını geçirir. Yetim: akil baliğ olmamış, yani adet görmemiş kız ya da kamışa su yürümemiş erkek çocuktur. Nisa 3 ve Nisa 127'de evlenilecek olan yetim yani henüz adet görmemiş kızlar söz konusudur.

Kuran ve islamın küçük çocuklarla evlenilmesini konu etmesi sorun değildir. Bu, ancak bu kitabın insanlar tarafından uydurulmuş zırvaların belgesi olduğunu gösterir. Bunları bir tanrısal varlığın yazdığını düşünmek asıl sorundur. Bir tanrısal varlık, fiziksel, düşünsel ve duygusal olarak gelişmemiş bir çocuğun, erişkin bir erkek tarafından seks nesnesi olarak kullanılması ile uğrayacağı travmaların farkında değilse ya da umursamıyorsa, bir kız çocuk, insan olarak onun çin hiç bir değer taşımıyorsa ancak böyle bir şeyi emir olarak verebilir.

Bizim tarafımızda, bu tanrısal varlık uydurulmuş bir hayali karakterdir ve onu uyduran erkeklerin çüklerini beslemek üzere tasarlanmıştır. Bu yüzden kadın varlığı üzerine hiçbir tasarrufu yoktur. onların nasıl düzüleceğini, nasıl kullanılacağını, nasıl alınıp satılacağını, nasıl ekilip, nasıl hasat edileceğini anlatıp durması, onları toplumsal hayatın dışında evlere hapsetmesi bunun açık göstergesidir.

Kullanıcı avatarı
Helen

Mesajgönderen Helen » Sal Ara 06, 2016 10:28 am

bir_akil_insan yazdı:
Helen yazdı:
AgnostikBey yazdı:Ayet kendi içerisinde net bir anlatıma ve kurallara sahip. Ben de dilim döndüğünce aktarmaya çalıştım. Bilinmeyenler hakkında yazdıklarımı diğer başlıkta okumuşsunuzdur. Lütfen bilinir olan da kalın Helen Hanım.

Diğer sorularınız için farklı başlıklar açabilir veya var olanlara yönlenebilirsiniz. Konuyu saptırmayalım lütfen.

teessüf ederim amacım saptırmak değil elbette
nitekim ayetler üzerine yapılan her bir yorum ,yorumdur
hakikat olduğunu düşünmek kişinin idrakine kalmıştır sn Admin ...

ayet adet görmemiş kadın diyor ise bunu çocuğa indirgemek doğru mu sizce ?

aslında inanmadığınız kitabın ayetlerini neden tartışıyorsunuz henüz onu da çözebilmiş değilim 8-)

Kuranı bugünün kavramları ile okuyorsunuz. Kuranda bizim bugün kullandığımız anlamı ile çocuk yoktur; bizler yasal olarak erişkin olmayana çocuk deriz. Kuran ise dişinin yaşından bağımsız olarak ona kadın der. Bu yüzden yetim kızlardan da bahsederken, onları yetimlerin kadınları olarak ele alır ve bu şekilde evlenme ayetlerinde adlarını geçirir. Yetim: akil baliğ olmamış, yani adet görmemiş kız ya da kamışa su yürümemiş erkek çocuktur. Nisa 3 ve Nisa 127'de evlenilecek olan yetim yani henüz adet görmemiş kızlar söz konusudur.

Kuran ve islamın küçük çocuklarla evlenilmesini konu etmesi sorun değildir. Bu, ancak bu kitabın insanlar tarafından uydurulmuş zırvaların belgesi olduğunu gösterir. Bunları bir tanrısal varlığın yazdığını düşünmek asıl sorundur. Bir tanrısal varlık, fiziksel, düşünsel ve duygusal olarak gelişmemiş bir çocuğun, erişkin bir erkek tarafından seks nesnesi olarak kullanılması ile uğrayacağı travmaların farkında değilse ya da umursamıyorsa, bir kız çocuk, insan olarak onun çin hiç bir değer taşımıyorsa ancak böyle bir şeyi emir olarak verebilir.

Bizim tarafımızda, bu tanrısal varlık uydurulmuş bir hayali karakterdir ve onu uyduran erkeklerin çüklerini beslemek üzere tasarlanmıştır. Bu yüzden kadın varlığı üzerine hiçbir tasarrufu yoktur. onların nasıl düzüleceğini, nasıl kullanılacağını, nasıl alınıp satılacağını, nasıl ekilip, nasıl hasat edileceğini anlatıp durması, onları toplumsal hayatın dışında evlere hapsetmesi bunun açık göstergesidir.

Varlığını kabul etmediğiniz bir ilahın hükümlerini yorumlayamazsınız...
Yorumlarsanız da isabet etmez
Çünki hikmetine vakıf değilsiniz
Akıl insanı her anlamda ikna eder
Dini kitabı kenara bırakın
hiç bir kadının üç beş yaşında bir erkek çocukla seks oyunu oynadığını göremezsiniz
varsa bile çok nadirdir
ama bir erkeğin her deliği seks aracı görme güdümüne dur diyememesi
bütünüyle dürtülerini özgür bırakmasından kaynaklanıyor
evrende tacize uğrayan on aylık bebekler var
toplumda artık erkek çocuklarına taciz ediliyor
bu durumu nasıl izah ediyorsunuz ?

yani islamda bu şekilde bir evlilik varsa dahi kadını korumaya güdümlüdür
hukuksal olarak incelerseniz vakıf olursunuz
din nizamdan bahsederken insanın dürtülerini de ele alır sınır koyar yön verir
bu paçavralık değil aksine bir değerdir
bütünüyle uygulanmış bir sistemin içerisinde olsaydık
daha anlaşılır olurdu
ama şuan sizde kendi algınızda tahayyül ettiğiniz bir şekilde durumu değerlendiriyorsunuz
küçük kızlara talip olanlarda erkekler üstelik
çok tezat çok ....

Kullanıcı avatarı
Mems
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Mesajgönderen Mems » Sal Ara 06, 2016 8:50 pm

Sayın helen saygısızlık olarak algılamayın ama benim için müslüman olmamak için sizin şu yorumlarınız bile yeterli benim için herhangi bir dinin insanı ne hale getirdiğini anlamam açısından, o kadar mantıksız şeyler yazıyorsunuz ki insan şaşırıyor. Bu sitede kimse kimseye hakaret etmiyor isteyen isteğini yorumlar hoşunuza gitmiyorsa cevap yazmassınız. Yazarlara yorumlayamazsınız demeniz hoş değil.
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

Kullanıcı avatarı
Helen

Mesajgönderen Helen » Sal Ara 06, 2016 11:19 pm

Mems yazdı:Sayın helen saygısızlık olarak algılamayın ama benim için müslüman olmamak için sizin şu yorumlarınız bile yeterli benim için herhangi bir dinin insanı ne hale getirdiğini anlamam açısından, o kadar mantıksız şeyler yazıyorsunuz ki insan şaşırıyor. Bu sitede kimse kimseye hakaret etmiyor isteyen isteğini yorumlar hoşunuza gitmiyorsa cevap yazmassınız. Yazarlara yorumlayamazsınız demeniz hoş değil.

yorumlama emir kipi ile yorumlayamazsınız arasında fark var
siz ilk anlamda düşündüğünüz için rahatsız olduğumu sanıyorsunuz
toplumda böyle bir sıkıntı var
benim ne demek istediğime odaklanırsanız anlarsınız umuyorum...

kişilere bakılarak müslüman olunmaz bu da bir fiyasko :roll:
sonuçta herkes tercihinin bedellerini ödeyecek hem evrende hem ahirette
saygılar

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Bing [Bot] ve 1 misafir