Boşanma Suresi 4. Ayet (Kız Çocuklarının Durumu)

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 230 kere
Alınan Teşekkür: 199 kere

Boşanma Suresi 4. Ayet (Kız Çocuklarının Durumu)

Mesajgönderen AgnostikBey » Pzt Mar 14, 2016 12:37 pm

Sure genel anlamda boşanma süreci ve boşanma ile ilgili çeşitli kurallardan (iddet süresi gibi) bahseder. Ancak surenin içerdiği bir ayet var ki döneminin sapkınlığını (maalesef Orta Çağ Avrupası'nda da çocuk cinsel istismarı yaygındı) önlemek şöyle dursun, hala devam ettirmeye çalıştığı şey için günümüz yerleşik anlayışına göre artık semavi dinlerin miadını doldurduğunu gözler önüne serer. Bahsi geçen ayet, Talak 4'tür:

"Âdetten kesilen kadınlarınızın bekleme sürelerinde kuşkuya düşerseniz, onların iddetleri üç aydır, hiç âdet görmemişlerin süreleri de böyledir ve hamile olanların süreleri ise yüklerini bırakmalarına kadardır ve kim Allah'tan korkarsa, ona işinde kolaylık verir."

Ayette sıkıntılı noktada geçen muzari fiil edatı, olumsuzluk edatı Lem'dir (لَمْ). Geçmişi mutlak ve kalıcı olarak olumsuz forma dönüştürür. Ayette ilgili kısım için bu, şu anlama gelmekte: "daha önceden hiç bir şekilde âdet görmemişler". Cevap açık bir şekilde görülmesine rağmen bu noktada bahsedilmesi gereken kadınlarda "âdet görmeme" kavramınının ne olduğudur.

Ergenlik öncesi kız çocuklarının doğal durumu hariç tıpta âdet görmeme (amenore) durumu ikiye ayrılmaktadır: Primer amenore ve Sekonder amenore. Sekonder versiyonu, daha önce âdet geçirmiş ve sonraları bu düzenleri bozulmuş kadınları içermekte. O yüzden dikkate alacağımız tip, primer amenore problemi. Primer versiyonu genel bir ortalama ile ergenlik çağındaki kız çocuklarının %1'inden az görülmekte. Söz konusu bu hal bir anomali durumu olduğundan söz konusu ayette, yaşlı kadınların durumuna paralel edebi bir anlatımla, kız çocuklarının evlenmesinden ve iddet süresinden (iki evlilik arası bekleme süresi) bahsedilmektedir.

Maalesef günümüzde hala o coğrafyada yaygın olan bu hastalıklı halin açıkçası o kültürden beslenen bir kitapta belirmesi aslında bir sürpriz değil.

Genel vaziyet ile alakalı bir hadis,

"Resulullah (sav), ben altı yaşında iken benimle evlendi. Medine'ye geldik. Beni'l-Haris İbnu'l-Hazrec kabilesine indik. Ben hummaya yakalandım. Saçlarım döküldü, (iyileşince) saçım yine uzadı. Annem Ümmü Ruman, ben arkadaşlarımla salıncakta oynarken, bana geldi, benden ne istediğini bilmeksizin yanına gittim. Elimden tuttu. Evin kapısında beni durdurdu. Evimizde, ensardan bir grup kadın vardı. "Hayırlı, bereketli olsun!", "Uğurlu mübarek olsun!" diye dualar, tebrikler ettiler. Annem beni onlara teslim etti. Onlar kılık kıyafetime çeki düzen verdiler. Beni, (kuşluk vakti aniden) Resulullah'ın gelişinden başka bir şey şaşırtmadı. Annem beni O'na teslim etti. O gün ben dokuz yaşında idim." Aktaran Hz. Ayşe

[Buhari, Nikah 38, 39, 57, 59, 61; Müslim, Nikah 69, (1422); Ebu Davud, Nikah 34, (2121), Edeb 63, (4933, 4934, 4935, 4936, 4937); Nesai, Nikah 29, (6, 82)]

Kaynaklar:

http://muhaddis.org/cgi-bin/dbman/db.cg ... ds=Sorgula (hadis için)

http://www.sorularlaislamiyet.com/artic ... iddet.html (islamiyetteki tutum, madde 4)

http://www.dr-hsenyurt.com/adet-gormeme-amenore.html (tıpta adet görmeme)

http://www.kuranmeali.org/65/talak_sure ... lleri.aspx (ilgili ayet karşılaştırma)
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
hibmariy
Görüş: Agnostisizm
Edilen Teşekkür: 18 kere
Alınan Teşekkür: 19 kere

Re: Talak "4"

Mesajgönderen hibmariy » Pzt Mar 14, 2016 3:58 pm

Günümüzde buna pedofili deniyor, yani sübyancılık. Başka bir açıklaması yok.
Tutku "körlük", Cehalet "sağırlık", Korku "dilsizlik" tir.
hibmariy

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen AgnostikBey » Pzt Mar 14, 2016 4:04 pm

çok doğru dedin.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Mems
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Mesajgönderen Mems » Pzt Mar 14, 2016 6:18 pm

Çok yüzeysel düşünseniz bile bunların tanrının kitabında ne işi var demeden geçemiyor insan.
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

Kullanıcı avatarı
hibmariy

Mesajgönderen hibmariy » Pzt Mar 14, 2016 11:50 pm

Mems yazdı:Çok yüzeysel düşünseniz bile bunların tanrının kitabında ne işi var demeden geçemiyor insan.

Biraz daha yüzeysel düşününce de, tanrının kitabı mı olur demeden de geçemiyor insan. :D
hibmariy

Kullanıcı avatarı
Mems
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Mesajgönderen Mems » Sal Mar 15, 2016 1:35 pm

Tanrının kitabı olması da muazzam bir çelişki değil mi zaten. :) Tanrı insanlarla aynı iletişim aracını kullanıyor o kadar mucizesi varken.

Bazı dindar arkadaşlar var imanın akıl yolu ile bulunamayacağını savunuyor, o arkadaşlar daha samimi.

Benim açımdan böyle akıl yolu ile ulaşılamayacak iman ve tanrı, benim için sınıfta kalmıştır.
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

Kullanıcı avatarı
hibmariy

Mesajgönderen hibmariy » Sal Mar 15, 2016 3:46 pm

Mems yazdı:Tanrının kitabı olması da muazzam bir çelişki değil mi zaten. :) Tanrı insanlarla aynı iletişim aracını kullanıyor o kadar mucizesi varken.

Bazı dindar arkadaşlar var imanın akıl yolu ile bulunamayacağını savunuyor, o arkadaşlar daha samimi.

Benim açımdan böyle akıl yolu ile ulaşılamayacak iman ve tanrı, benim için sınıfta kalmıştır.

İslam içinde farklı görüşler de var tabii ki. Akıl yolu ile ulaşılabileceğine inananlar da var, bunun tam tersi de. Ben yine de önyargılı yaklaşmayacağım. Bilmediğimiz o kadar çok konu var ki. Ateist bilimadamlarının kitaplarını okuduğumuz kadar İslam bilginlerinin de kitaplarını okumalıyız diye düşünüyorum.
hibmariy

Kullanıcı avatarı
Helen
Görüş: Im Muslım Dont panıc
Edilen Teşekkür: 3 kere
Alınan Teşekkür: 3 kere

Re: Boşanma Suresi 4. Ayet (Kız Çocuklarının Durumu)

Mesajgönderen Helen » Prş Ara 01, 2016 8:46 pm

Tanrı ve insan arasında ki bağ kişinin idraki doğrultusundadır arkadaşlar
Nasıl ki güneş ışınları direk bize temas etmiyorsa -ki etseydi hepimiz küle dönerdik
Yaratıcının ne istediğini tahayyül edebilmek için de buyruklarını bilmeye ihtiyacımız var
Bu buyruklar bizden boyutsal olarak üst makamda biriyle iletilirse adil olmazdı ...

Boşanma sürecine gelince ...
Boşanma üç serüvende gerçekleşir islamda
Evlilikte ki süreçten üstelik
Burada hiç adet görmemişten kast kadınlara ait biyolojik bir özellik olabilir
bazı kadınlar hamilelik dönemlerinde de adet olabiliyorlar
bazı kadınlar hiç sorun olmadığı halde çocuk sahibi olamayabiliyorlar vs vs
Bu durumu sübyancılık atfetmek acımasızca olur
artı çocuk tecavüzcülüğü erkeklerin beyin yapısıyla ilişkili bir durum
henüz vakıf olamadık sebeplerine !!!

Kullanılan kelimeler esnektir nereye çekerseniz o manaya bürünür
ilk önce cevaplanması gereken soru
Evrende bir yaratıcı var mıdır ?
Bu soruya cevap verdikten sonra şunu sormalısınız
Bu yaratıcı yarattıklarını başıboş mu bırakmıştır yoksa ne yapmaları gerektiğini ulaştırmış mıdır ?
De ki: «Şübhesiz benim namazım da, ibâdetlerim de, dirimim de, ölümüm de hiç bir ortağı olmayan, âlemlerin Rabbi Allahındır(Enâm 162)

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen AgnostikBey » Prş Ara 01, 2016 10:15 pm

Ayet kendi içerisinde net bir anlatıma ve kurallara sahip. Ben de dilim döndüğünce aktarmaya çalıştım. Bilinmeyenler hakkında yazdıklarımı diğer başlıkta okumuşsunuzdur. Lütfen bilinir olan da kalın Helen Hanım.

Diğer sorularınız için farklı başlıklar açabilir veya var olanlara yönlenebilirsiniz. Konuyu saptırmayalım lütfen.

Kullanıcı avatarı
Helen
Görüş: Im Muslım Dont panıc
Edilen Teşekkür: 3 kere
Alınan Teşekkür: 3 kere

Mesajgönderen Helen » Prş Ara 01, 2016 11:04 pm

AgnostikBey yazdı:Ayet kendi içerisinde net bir anlatıma ve kurallara sahip. Ben de dilim döndüğünce aktarmaya çalıştım. Bilinmeyenler hakkında yazdıklarımı diğer başlıkta okumuşsunuzdur. Lütfen bilinir olan da kalın Helen Hanım.

Diğer sorularınız için farklı başlıklar açabilir veya var olanlara yönlenebilirsiniz. Konuyu saptırmayalım lütfen.

teessüf ederim amacım saptırmak değil elbette
nitekim ayetler üzerine yapılan her bir yorum ,yorumdur
hakikat olduğunu düşünmek kişinin idrakine kalmıştır sn Admin ...

ayet adet görmemiş kadın diyor ise bunu çocuğa indirgemek doğru mu sizce ?

aslında inanmadığınız kitabın ayetlerini neden tartışıyorsunuz henüz onu da çözebilmiş değilim 8-)
De ki: «Şübhesiz benim namazım da, ibâdetlerim de, dirimim de, ölümüm de hiç bir ortağı olmayan, âlemlerin Rabbi Allahındır(Enâm 162)

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir