Göze göz... Dişe diş.. Kana kan. (KISAS)

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 230 kere
Alınan Teşekkür: 199 kere

Re: Göze göz... Dişe diş.. Kana kan. (KISAS)

Mesajgönderen AgnostikBey » Çrş Mar 09, 2016 8:34 pm

yildizx yazdı:Kibirlenmekten söz ediliyor Kuran'da, merak ediyorum da biz ne konuda kibirlendik veya kibirleniyoruz?

Mesaj sırasında bir üstündeki mesajı okuyup, gerçek kibri görebilirsin.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Mems
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Mesajgönderen Mems » Çrş Mar 09, 2016 8:35 pm

Bir insan sadece sizi tanıyarak dinden soğuyabilir. Bir ömrü hiç bir kanıtı olmayan birşeye adamak sizin seçiminiz, başkaları bunu tercih etmeyebilir. Bu arada burda kimsenin dine düşmanlığı yok sadece tartışma var. İnanın siz burdaki nonetesit lerden daha fazla inandığınız dine zarar veriyorsunuzdur.
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

PurpleLilac
Görüş: İslam
Edilen Teşekkür: 3 kere

Mesajgönderen PurpleLilac » Çrş Mar 09, 2016 8:36 pm

Mems yazdı:Bir insan sadece sizi tanıyarak dinden soğuyabilir. Bir ömrü hiç bir kanıtı olmayan birşeye adamak sizin seçiminiz, başkaları bunu tercih etmeyebilir. Bu arada burda kimsenin dine düşmanlığı yok sadece tartışma var. İnanın siz burdaki nonetesit lerden daha fazla inandığınız dine zarar veriyorsunuzdur.

beni sevmemeniz kişisel bir şey din ile ilgisi nedir hem benim müslüman olduğu nereden çıkardınız ben sadece burada tartışmaya geldim.

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 204 kere
Alınan Teşekkür: 178 kere

Mesajgönderen hector » Çrş Mar 09, 2016 8:37 pm

PurpleLilac yazdı:Ya arkadaşlar saman içinde pire aramayın orda kimse sizin ananıza bacınaza bakmaz sözüm bir özetleme elbette insan nefsine düşkündür yapmaz olurmu ? ben sana soruyorum neden islamı haksız yere karalıyorsun yoksa sen dübedüz kafirmisin ?

Düpedüz kafirim. Ama islamı haksız yere karalamadım. Anlatmaya çalıştığım başka bir şeydi ama anlaşamıyoruz.
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

PurpleLilac

Mesajgönderen PurpleLilac » Çrş Mar 09, 2016 8:38 pm

Kanıtı yok mu siz maymundan geldiğinize inanınyorsun ve kara topraktan çeşit çeşit yeşili çıkaran allaha inanmıyorsunuz çok şaşılası bir durum.

Pekala maymunun ilk yaratıcısı kimdir ?

faith-fatih
Görüş: musluman
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 5 kere

Mesajgönderen faith-fatih » Çrş Mar 09, 2016 8:43 pm

Mems yazdı:Bugün dindar biri ile konuştum iyilik ten kötülükten bahsediyordu konudan biraz uzak ama belirtmek isterim, iman etmeyen birinin iyiliğinin eksik olacağına inanıyor, inançları ben tehlikeli buluyorum belki bu adam kimseye zarar vermeyecek ama sorgulama yeteneğini yitirmiş bir toplum kandırılmaya mahkumdur ve gelişemezde. Zaten dinin çıkış noktası da budur toplumu kontrol etmek.

İnançlar mantıklı argümanlar sunsa idi zaten insanları kandırmak için kullanılamazdı. Tıpkı süpürgeli cadılara gülen dalga geçen insanların hiç görmedikleri cinlere ruhlara inanması gibi birşey bu. Bu suistimale açık kısas yöntemi suçsuz bir sürü insanın ölmesine sebeb olur. Nedeni ise arkadaşta olduğu gibi mantıktan uzak sorgulamaya kapalı olması.

Şunu da belirtmek isterim inançlı olmakla dinlere inanmayı hep ayrı tutmuşumdur. İnsan doğanın bir gücü olduğuna inanıp doğaya bu yüzden saygı duyup canlılara zarar vermemeyi seçebilir bu üzerinde kafa yorulmuş bir ahlaki yapıdır. Başkalarını bizim için belirledikleri üzerinde kafa yoramayacağımız ahlaki değerleri sakıncalı buluyorum.

iyilik başka birşey, iyilik yaparsın senin için doğru olan yapılması gereken odur.iyilik yaparsın sırf kendini iiyi hissetmek için.iyilik yaparsın maksat toplumda bana iyi desinler diye.iyilik yaparsın sırf sana geçmişte kötülük yapan birisinin sana karşı mahçup ve heyezan içinde olması için.iyilik yaparsın ne için yaptığını bazen sende bilmezsin biran için içinden gelmiştir.......daha bir çok sebeplerle insanlar iyilikler yaparlar.ve bunu her insan yapar.bu iyilik ahlak olur,vermek olur,sözünde durmak olur bu iyiliğin varlığı yada yokluğu değil tarışmamız.Peki Allahu teala kuranda bizim için yalnızca kendisi için yapılacak iyiliğe karşılık vereceğini söylüyor.aksi takdirde iyiliği kimin için yaptıysan karşılığını ondan talep et diyor ve hiçbir şekilde bana yapılana ortakçı kabul etmem diyor.yani aynı anda hem bir puta,riyaya,amaca,...hemde Allaha yapılan iyilik,ibadet....hiçbirşey kabul görmüyor.O yüzden Allah rızası gözetmeyen her amel eksik değildir vardır mevcuttur ama karşılık olarak Allahtan hiçbirşey bekleme. Sizler dini toplumları uyutma aracı yada en büyük yalan olarak görebilirsiniz.Biz de Din ise anlamı daha derindir.bu kadar sığ bir açıyla bakmıyoruz.Bize göre dinler Hayatı anlama,varlığı anlama...ve daha pek çok şeyi anlamak için en büyük felsefedir.Felsefenin özüdür.ve bu büyük felsefe akımlarından kendisini Yaratıcın kullarına öğüdü olarak tanımlayan kitaplarda bir gerçeklik bulduk ve islamı seçerek mümin olduk.dediğin gibi ne cin ne cennet ne cehennem gördük.ama inandık.sana desem ki uzayın diğer ücra kenarında metoor taşları boşlukta süzülüyor desem.gayet tabii dersin.görmedik, bilmedik sadece bir tahminde bulunduk.enson uydular bile ancak yakın galaksideki koca gezegenleri zar zor görebilirken daha taa evrenin öteki ucundaki yumruk kadar meteoru nasıl görsün.ilim dünyası bu sözümü olasıklar dahilinde diyerek cevaplar.Eğer bir kişi bir yaratıcının varlığına inanacak olursa.bu cin,cennet ve cehennemde tıpkı bu meteor gibi olasıklar dahilinde oluyor bizim için.

Kullanıcı avatarı
Mems
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Mesajgönderen Mems » Çrş Mar 09, 2016 8:47 pm

Meteor mu? Varsa bir meteor gözlemlenebilir teknoloji imkan veriyorsa. Öbür dünyayı veya cenneti gösteren teleskopmu icad edildi?
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

faith-fatih

Mesajgönderen faith-fatih » Çrş Mar 09, 2016 8:51 pm

yildizx yazdı:İslamı bize güzelce (!) anlattınız. Kısas, uzuv kesme, recm. :) Gerekçeler ne? Allahın emri olması. Ben insanlığın daha çok öğrenerek bu uygulamalardan daha iyisini yapacağına inanıyorum. Kutsal sayılan metinlerden değil.

Gerçekler,şöyle anlatayım.toplum bir suçtan dolayı suçluya vücudu üzerine ceza uygulamak istiyor.bu izni kim verebilir.tabi ki onu yaratandan izin alınmış olunması daha makul değil mi?Sen insanların öğrenme namına hadi birazda hırsızların kafasını keselim demesini kabul edermisin.elbette hayır.çünkü yaratıcının müsadesi en fazla hırsızlığın cezası el kesme olarak belirtiyor ve ötesine yol vermiyor.Tıpkı uluslararası mahkemelerin kriter belirlemesi gibi.uluslararası bir norm var orada. bu da alınacak kararlara meşruluk kazandırır.

PurpleLilac

Mesajgönderen PurpleLilac » Çrş Mar 09, 2016 8:52 pm

Peki varız neden varız allaha kulluk etmek için ve neden ölüyoruz dünyadaki amellerimiizin karşılığını almak için ve geri diriltilicez işte en net gösteren teleskop

faith-fatih

Mesajgönderen faith-fatih » Çrş Mar 09, 2016 8:54 pm

hector yazdı:
PurpleLilac yazdı:Zina suçu gizliden yapıldığında ve şahit olmadığında herhangi bir ceza uygulanmaz şahitler olduğunda ise 100 deynek cezası uygulanır ( buda toplumun ahlak düzeyini en üst seviyede tutar örneğin kimse sizin ananıza bacınıza kötü gözle bile bakamaz )

İslamın yaygın olduğu toplumlarda tecavüz oranının yüksek olmasının sebebini neye bağlıyorsunuz ?

islamın olmadığı toplumlarda zina suç sayılmadığı için hayvanlar gibi ortaklıkta çiftleşiyorlar.tecavüze ne gerek var.bir şişe şaraba veriyor zaten.

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir