Göze göz... Dişe diş.. Kana kan. (KISAS)

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
faith-fatih
Görüş: musluman
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 5 kere

Re: Göze göz... Dişe diş.. Kana kan. (KISAS)

Mesajgönderen faith-fatih » Prş Mar 10, 2016 9:11 pm

doğru suç olmazsa cezada olmaz.böyle bir ütopya günümüzde zaman makinası kadar hayal.ben yinede o senin vaad ettiğin suçların tamamen kalkacağı güne kadar islamda kalacağım.o gün geldiğinde konuyu tekrar ele alırız.

Kullanıcı avatarı
hibmariy
Görüş: Agnostisizm
Edilen Teşekkür: 18 kere
Alınan Teşekkür: 19 kere

Mesajgönderen hibmariy » Prş Mar 10, 2016 9:22 pm

Benim kurmuş olduğum ütopyanın sizin İslam Devleti ütopyanızdan daha mantıklı olduğu kesin. :)
Tutku "körlük", Cehalet "sağırlık", Korku "dilsizlik" tir.
hibmariy

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 204 kere
Alınan Teşekkür: 178 kere

Mesajgönderen hector » Prş Mar 10, 2016 9:41 pm

faith-fatih yazdı:Arkadaşlar hakikaten mesaj çöplüğüne dönmüş arada yazılan mesajları kaçırıyoruz.lütfen klavyede atışarak ortamın güzelliğini bozmayalım.fikir bazlı yazalım sırf altta kalmama namına bir şeyler yazmış olmayalım lütfen.

Bir arkadaşımız kuranda recm kaldırıldı 100 değnek oldu diyor.arkadaşım yanılıyorsun kuranda recm kaldırılmadı.evliye recm cezası var.bekara 80 sopa var.eğer ortada zina yoksa iftira varsa iftira atana 100 sopa var.

Bir de şu tecavüz konusunu kapatalım. Allah zinayı yasaklıyor. Çözümü evliliktir.

Haklısın konudan biraz saptık. Bunda benimde payım olduğu için bütün arkadaşlardan özür dilerim.

Peki evlilik çözüm diyorsunuz da. Benimde anlamadığım kısım hala o aslında. Bu cezalar veya şimdide evlilik çözüm diyorsunuz ama islam toplumlarına baktığımızda dolandırıcılıkların , katillerin , zina yapanların(zorla veya zorlamadan) elini kolunu sallaya sallaya gezdiklerini sürekli görüyoruz. Çözüm falan göremiyorum ben. Madem çözüm , neden sorunlar çözülmüyor?

Edit : Hırsızlık konusunda görüşüm şu şekilde. İnsan 2 sebeple hırsızlık yapar.(uzuv kesme ile alakalı olarak)

1-Muhtaçtır.
2-Hastadır.

Birinci durumda onu muhtaç duruma düşüren devlet buna ceza vermek yerine buna çözüm üretmelidir. Ceza çözüm değildir.
İkinci durumda tedavisi varsa tedavi edilir. Eli kesilmez.
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

faith-fatih
Görüş: musluman
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 5 kere

Mesajgönderen faith-fatih » Prş Mar 10, 2016 10:06 pm

hibmariy yazdı:Benim kurmuş olduğum ütopyanın sizin İslam Devleti ütopyanızdan daha mantıklı olduğu kesin. :)

keşke bu islam ütopyası senin dediğin kadar bir devlet kurmak kadar basit olsaydı.bu devlet değil bilinç ve idrak kurarak olacak.o zaman her nefis kendi terbiyesini bizzat Allah ile yapacak.çünkü o herşeyi görür ve bilir diyecek. karanlık yanlız hissettiği yerde başka; görünür yerde başka davranmayacaktır.

Kullanıcı avatarı
hibmariy
Görüş: Agnostisizm
Edilen Teşekkür: 18 kere
Alınan Teşekkür: 19 kere

Mesajgönderen hibmariy » Prş Mar 10, 2016 10:48 pm

faith-fatih yazdı:
hibmariy yazdı:Benim kurmuş olduğum ütopyanın sizin İslam Devleti ütopyanızdan daha mantıklı olduğu kesin. :)

keşke bu islam ütopyası senin dediğin kadar bir devlet kurmak kadar basit olsaydı.bu devlet değil bilinç ve idrak kurarak olacak.o zaman her nefis kendi terbiyesini bizzat Allah ile yapacak.çünkü o herşeyi görür ve bilir diyecek. karanlık yanlız hissettiği yerde başka; görünür yerde başka davranmayacaktır.

Bilinç ve idrak geliştirecek her şeyi desteklerim. İslam'ın her görüşünü reddetmiyorum ben. Mesela, Mevlana'nın görüşlerini bazı noktalarda çok doğru buluyorum. Yani Sufizm'in. Sufilerde o baskıcı anlayışı hiç görmedim. Bunu "Ne olursan ol yine gel" sözlerinden de anlayabiliriz. Bizler karşılıklı anlayış ile, konuşarak birbirimize fikirlerimizi sunabiliriz. Ve doğru olanda anlaşırsak orta yolu bulabiliriz. Ama bu asarak keserek olmaz. Diğer islami akımlar kesinlikle Sufizm gibi açık değildir.

Konuyu şuraya bağlamak istiyorum, Ateistler ve Teist'ler birarada yaşayabilmeyi öğrenmelidir. Ama dediğim gibi, teistler bu konuda büyük bir engel. Bunun nedeni de sorgulayıcı bakış açısının tüm teistlerde olmamasıdır.
Tutku "körlük", Cehalet "sağırlık", Korku "dilsizlik" tir.
hibmariy

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 230 kere
Alınan Teşekkür: 199 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Cum Mar 11, 2016 1:27 am

faith-fatih yazdı:ilkel adama ilkel ceza yakışır.

Bu noktada hemfikiriz. Zaten antik tabletlerde ve kutsal kitabınızda geçen cezalar da oldukça sert.

faith-fatih yazdı:o zaman her nefis kendi terbiyesini bizzat Allah ile yapacak.

Aslında "her nefis, terbiyesini sosyal zekası doğrultusunda yapacak". Şöyle söyleyeyim örneğin bayanların sosyal zekası biz erkeklerden yüksektir. Ayrıca empati kurabilme oranı kişiden kişiye de farklıdır. Mesela önceki mesajında ilkel adam diye tanımladığın olası bir ceza alabilecek kişiler empati kurmaktan aciz bireyler.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Aslanbek
Görüş: Açık-Agnostik
Edilen Teşekkür: 121 kere
Alınan Teşekkür: 31 kere

Mesajgönderen Aslanbek » Cum Mar 11, 2016 4:59 am

Bana uyar. Retorikle rezillerin suçlarını tam da "Kitap'a" uygun olarak ortaya koyduktan sonra sefil kellelerini gövdelerinden ayırmak kadar keyif verici bir şey düşünemiyorum. Nıhahahahahahahaa!! :D

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 230 kere
Alınan Teşekkür: 199 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Cum Mar 11, 2016 7:10 am

Kötü adam gülüşü olmuş o :)
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir