1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Agnostik.NET "Kuran" Çevirisi

Gönderilme zamanı: Cum Eki 16, 2015 8:11 pm
gönderen AgnostikBey
Merhaba. Surelerin ilk oluşturulan sırasına ve Türkçe isimleriyle düzenleneceği projemize başlamış bulunuyoruz. Her sure sonunda bir paragraf ile kısa bir okuma yapacağız. Belli kelimeleri Kuran'ın diğer yerlerindeki kullanımı ile kıyaslayarak ve genel yapısına uygun olarak anlamlandıracağımız bu çalışmada bazı kelimelerin baskın anlamı dışında farklı yorumlara açık anlamları için Yaşar Nuri Öztürk Hoca'nın (.../...) formulünü kullanacağız. Ayrıca bu projede yer almak isteyen Arapçaya hakim açık fikirli arkadaşlar bana özel mesaj yolu ile ulaşabilirler.

Pıhtı (1/96)

1. Seni yaratan sahibinin ismiyle oku! (*)

2. İnsanı bir pıhtıdan yarattı.

3. Oku! ve senin efendin en cömert olandır,

4. kalemle öğretendir.

5. İnsana bilmediğini öğretti.

6. Hayır! Şüphesiz insan gerçekten azgınlık yapar,

7. kendini her şeye yeter gördüğünden.

8. Muhakkak ki dönüş efendinedir.

9. Gördün mü o yasaklayanı,

10. bir kulu namaz kılarken.

11. Gördün mü! Ya o doğru bir yolda ise

12. veya kötülüklerden sakınmayı emrettiyse?

13. Gördün mü! Eğer yalanlamış, yüz çevirmişse,

14. Allah'ın görmekte olduğunu bilmiyor mu?

15. Hayır! Eğer vazgeçmezse mutlaka o alnını tutup sürteceğiz.

16. O yalancı, o günahkar alnı.

17. Hadi çağırsın yakınlarını/yandaşlarını,

18. Biz de çağıracağız zebanileri!

19. Sakın ona itaat etme; yere kapan ve yaklaş!

[*] İlk ayet ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız

[**] Yaşadığı dönemde ilk çağ yaşamına geri dönen Mekke ve yakın çevresindeki vahim vaziyetten derinden etkilenen önder ruhlu Muhammed Mustafa, yüzyıllar boyunca Yahudilerin bozulmadan nasıl etkin bir şekilde varlıklarını sürdürdüklerini anlamıştı: "Okuyup yazabildikleri kutsal metinlerine sonsuz sadakatleriyle". Sonunda bu durumu yıllar içinde defalarca bizzat yaşayarak teyit ettikten sonra tıpkı Yahudilerin sahip olduğu ilahi (!) kurallar bütünü gibi bir kurallar sistemi oluşturmak istedi. Ancak böyle bir işe kalkışırken onların olası ittifakını kaçırmak istemeyen Muhammed'in "Allah" kelimesini ilk suresinde sadece bir kez kullanması da bu sebeptendir. Bu tavrını ayetlerinde Medine'de, yahudilerin alaylı sözlerine maruz kaldıktan sonra, kıbleyi değiştirene dek sürdürecektir.

[***] Özü itibarı ile efendi-köle temasına sahip monarşi yanlısı bu kitapta dikkat edilirse bazı birbirini takip eden ayetlerdeki cümlelerin bağlaçlarla ve anlamsal olarak birbirine bağlı olduğu görülecektir. Bu yüzden bazı ateistlerin yaptığı gibi olası tartışmalarda şayet ayetler el vermiyorsa "ayet cımbızlama" metodunu kesinlikle uygulamayacağız.

Re: Agnostik.NET "Kuran" Çevirisi

Gönderilme zamanı: Pzt Ara 21, 2015 7:22 pm
gönderen hector
AgnostikBey,
10. ayetteki kelimenin anlamı "namaz" olmayabilir. Eğer namazsa ilk sure olması göz önünde bulundurularak namazın islamdan öncede olduğunu kesin olarak söyleyebiliriz . Ki aslında var zaten ama büyük bir kesim bunun namaz degil başka bir kelime anlamı olduğunu iddia ediyor.

Kesin olarak namaz diyebiliyor muyuz ?

Re: Agnostik.NET "Kuran" Çevirisi

Gönderilme zamanı: Sal Ara 22, 2015 12:58 am
gönderen AgnostikBey
Ayet "namaz"dan bahsediyor; bir sıkıntı yok o konuda. Namazın İslamdan önce de var olduğunu Kuran belirtiyor zaten. Meryem suresi 31. ve İbrahim suresi 37. ayetlerine bir bak. Ayrıca Kuran'ın ilk ortaya çıkan ayetleri bu surenin ilk 5 ayetidir. Bir nevi 4'lük (aslında 5'lik) gibi de düşünebilirsin. Yine "5. ve 6." ayetler arasında geçen süre uzun. Şu anda kaynaklara ulaşamasam da, ya 5-6 ay ya da 15-16 ay gibi bir süreydi hatırlayabildiğim kadarı ile. Muhammed Peygamber ilk etapta bir nabız yoklamış sanırım, bilemiyorum.

Bunlara ilaveten namazın kökeni gerçekten de oldukça eskilere uzanıyor ve -farklı formlarda olsa da- günümüzde birçok dinde yaygın.

Re: Agnostik.NET "Kuran" Çevirisi

Gönderilme zamanı: Çrş Ağu 17, 2016 8:07 pm
gönderen AgnostikBey
Kalem (2/68)

1. Nûn. Kaleme ve yazdığı şeylere yemin olsun ki,

2. sahibinin lütfuyla cinlenmiş değilsin.

3. ...

4. ..

5. .