İslamda Kölelik

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 86 kere
Alınan Teşekkür: 127 kere

İslamda Kölelik

Mesajgönderen Firavun » Prş Mar 03, 2016 5:08 pm

Kölelik konusu çeşitli tartışmalarda gündeme geliyor ve diğer başlıklarda ana konudan ayrılmaya neden oluyor. O yüzden köleliği ayrı bir başlık altında tartışmak gerekir.

Öncelikle İslam'da köleliğe bakışı özetleyelim:

İslam köleliğe karşı değildir, yasaklamamıştır, hatta olumlamıştır.

Nahl 75: Başkasının boyunduruğu altındaki köle sınıfına mensup birini (düşünün; bir de) kendisine tarafımızdan güzel bir rızık verdiğimiz ve ondan açık ve gizli hayırda bulunan (hür) birini... Şimdi bunların (ikisi de) bir tutulabilir mi? Övgülerin en mükemmeline yalnız (iradeyi yaratan) Allah layıktır: fakat onların çoğu (bunun dahi) farkında değiller!)

Allah açıkça kölelerle (memluken) hür olan kişileri birbirinden ayırıyor ve bunların eşit olamayacağını söylüyor.

Ayrıca bir kısas ayeti vardır (Bakara 178), pek çok açıdan tartışılabilir:

Öldürülen kimselerin hakkını almak için size kısas farz kılındı. Hür hür ile, köle köle ile, dişi dişi ile kısas olunur.

Bu ayette köleliği onaylamak şöyle dursun, adalet kavramı bile ayaklar altına alınıyor. Örneğin hür birisi gidip başka bir ailenin kölesini öldürürse, alacağı tek ceza kendi ailesinden bir kölenin öldürülmesi olacak. Katil olanın paçayı kurtarırken, kendi ailesinden masum bir köleyi öldüreceksin ve bu da adalet olacak!

Bir de kölelik konusu açıldığında en çok alıntı yapılan ayet Maide 89'dur.

Artık onun kefâreti (cezası), ev halkınıza yedirdiklerinizin ortalamasından on yoksulu yedirmeniz veya onları giydirmeniz ya da bir köle azad etmenizdir.

İnananlar bu ayeti örnek gösterip İslam'ın köleliğe karşı olduğunu savunurlar. Ancak, burada kölelik olumlanmaktadır.
Allah, kefaret (ceza) olarak köle azad edilebileceğini söylüyor. Burada dikkat edilecek şeyin aslında köle azat etmenin bir ceza olması. Bu köleliği olumlayan bir ifadedir; köleliğe karşı olunduğunu savunmak için kullanılamaz.

Şuna benzer: Suç işleyen birisini ceza olarak hapse atıp özgürlüğünden mahrum kıldığınızda, özgürlüğe karşı olduğunuzu iddia etmezsiniz. Tam tersine özgürlüğün olumlu ve güzel bir şey olduğunu düşünerek bunu kısıtlamak amacıyla yaparsınız.

JackinÇikolatası
Görüş: olmak yada olmamak
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 2 kere

Re: İslamda Kölelik

Mesajgönderen JackinÇikolatası » Prş Mar 03, 2016 5:22 pm

Siz ayetleri az düşünüyorsunuz (40/MU'MİN-58: Körle gören, inanıp salih amel işleyenlerle kötülük yapan bir değildir. Ne de az düşünüyorsunuz.)

JackinÇikolatası

Mesajgönderen JackinÇikolatası » Prş Mar 03, 2016 5:31 pm

Öldürülen kimselerin hakkını almak için size kısas farz kılındı. Hür hür ile, köle köle ile, dişi dişi ile kısas olunur.
Şu anda dünyadaki kaosun tek sebebi allahın ayetlerine uymamaktırki şöyle adam öldüren birisi buda kasıtlı olarak tabi yine işlediği suçun aynısına çarptırılmazsa,o suçun cezasını hafif görüp işlemeye devam eder. Ve sen sonunda ölüceğini bilerek o suçu işlermisin tabiki hayır,
ve şeriat olduğunda ise dünyada cinayetler durma seviyesine gelir sen Allahtan iyimi biliyorsun şeriata uyulumassa dünya bu kaostan asla kurtulamaz.

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör

Mesajgönderen Firavun » Prş Mar 03, 2016 6:02 pm

Yanıtlarınız çoğunlukla konudan uzak. Kölelikle ilgili tek ifadeniz:

JackinÇikolatası yazdı: Allah şunu istemiştir varlıklı kişi kölelere ve diğer ihtiyaç sahibleri yardım elinin uzatılmasını bu ayet yine kölelerin lehine

Burada bile kölelik müessesesinin varlığı onaylanmış oluyor.

Varlıklı olanlar kölelere yardımcı olsun ve köleler daha mutlu olsun.

Hiçbir köle ve cariye mutlu olamaz. İçkiyi ve putları tek ayette yasaklayan bir yaratıcının köleliği kaldırmaya gücü mü yetmedi? ("haşa" dediğinizi duyar gibiyim). Peki niye şöyle bir ayet yok:

"Ben her kulumu eşit yarattım. Sizden her kim kendine köle veya cariye edinirse bana karşı gelmiş olur."

Yok çünkü işlerine gelmiyor.

Şimdi şuna bir yanıt verin:

İslam'da kölelik yasak mı değil mi? (EVET/HAYIR)

Tartışmaya ona göre devam edelim.

JackinÇikolatası

Mesajgönderen JackinÇikolatası » Prş Mar 03, 2016 6:08 pm

....................
En son JackinÇikolatası tarafından Cum Mar 04, 2016 5:56 am tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör

Mesajgönderen Firavun » Prş Mar 03, 2016 6:22 pm

JackinÇikolatası yazdı:siz sanırım adeletten bahsediyorsunuz

Bu konunun başlığına bakarsanız "KÖLELİK" olduğunu göreceksiniz ve ben de "KÖLELİK"ten bahsediyorum. Adalet örneğine dikkat ederseniz,
Firavun yazdı:Bu ayette köleliği onaylamak şöyle dursun, adalet kavramı bile ayaklar altına alınıyor.

diyerek yalnızca bir parantez bilgi olarak belirtmiştim.

İsterseniz ayrı bir başlık açıp ADALET konusunu da tartışabiliriz.

Ama şimdilik konudan ayrılmayalım ve şu sorunun yanıtını rica edeyim:

İslam'da kölelik yasak mı değil mi? (EVET/HAYIR)

Bu soruya yanıt verirseniz, konudan ayrılmadan tartışmaya devam edebiliriz.

JackinÇikolatası

Mesajgönderen JackinÇikolatası » Prş Mar 03, 2016 6:27 pm

.....................
En son JackinÇikolatası tarafından Cum Mar 04, 2016 5:56 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

JackinÇikolatası

Mesajgönderen JackinÇikolatası » Prş Mar 03, 2016 6:36 pm

.........
En son JackinÇikolatası tarafından Cum Mar 04, 2016 5:57 am tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör

Mesajgönderen Firavun » Prş Mar 03, 2016 6:44 pm

JackinÇikolatası yazdı:köle azat etmekten bahsediyorki buda özgür kalan kölenin mutluluğu anlamına gelir”

Kölelerin özgür kılındığında mutlu olacaklarını onaylıyorsunuz. Yani size göre de köleler özgür kalmak isterler. Kimse köle veya cariye olmak istermez. Bu iyi bir şey. Yeryüzünde kimse kimsenin kölesi olmasın, herkes özgür olabilsin.

Tekrar soruma dönüyorum. Bakın şimdi size sorsam,

"İslam'da içki yasak mı?" Cevap çok basit: Kesinlikle yasak ve ayetlerle sabittir.
"İslam'da başka putlara tapmak yasak mı". Cevap yine basit: Kesinlikle yasak ve ayetlerle sabittir.

Ama konu kölelik olunca yanıtlamamak için bin dereden su getiriliyor.

Ben size İslam'ın kölelikle ilgisi var mı ya da İslam kölelere mutluluk getiriyor mu diye sormadım.

İslam'da kölelik yasaklanmış mıdır? Tek mevzu bu. Bunun yanıtı da içki ve put sorusu kadar basit:

A) Evet yasaktır. Ayetlerde belirtilmiştir.
B) Hayır. Hiçbir ayette kölelik/cariyelik yasaklanmamıştır.

Başka bir seçenek yok.

Yasaklanmamışsa, Allah köleliği yasaklayabilecek güce sahip değil miydi, yoksa yasaklamak istememiş midir?

Edit: Yanıtlarını mümkünse tek bir mesajda ver. Mesajlar bölününce takip etmek zorlaşıyor.İkinci mesajını bunu yazdıktan sonra gördüm.

Ama yine de sorum değişmiyor. Kölelik/cariyelik gibi insan onuruna aykırı bir durumun ortadan kaldırılmamasından bahsediyoruz.

JackinÇikolatası

Mesajgönderen JackinÇikolatası » Prş Mar 03, 2016 6:51 pm

Cevap verdim.

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir