Kuran La Fontaine masallarına benziyor

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
cernomirdin
Görüş: deist
Alınan Teşekkür: 29 kere

Kuran La Fontaine masallarına benziyor

Mesajgönderen cernomirdin » Sal Mar 01, 2016 1:07 pm

Kuranda tıpkı LaFontaine masalları gibi konuşan ve düşünen hayvanlara rastlıyoruz.Bu onun tipik eski çağ mitolojik hikayelerinden olduğunu gösteriyor.Hayvanların dünyasınıda insanların dünyası gibi zannediyor.Hayvanların felsefi bakış açısına sahip olduğunu zannediyor.
Örneğin Süleymana bilgi veren Hüdhüd kuşu vardır Kuranda.Bir sosyoloji profesörü gibi sosyolojik analiz yapıyor Hüdhüd kuşu.Hatta ilahiyat profesörü gibi Sebe toplumunun sapkın olduğunu,ne için sapıttığını anlatıyor bu kuş.
(Süleyman) kuşları gözden geçirdi ve şöyle dedi: Hüdhüd’ü niçin göremiyorum? Yoksa kayıplara mı karıştı?-NEML 20 KURAN
Çok geçmeden (Hüdhüd) gelip: Ben, dedi, senin bilmediğin bir şeyi öğrendim. Sebe’den sana çok doğru (ve önemli) bir haber getirdim-NEML 22 KURAN
Gerçekten, onlara (Sebe’lilere) hükümdarlık eden, kendisine her şey verilmiş ve büyük bir tahtı olan bir kadınla karşılaştım-NEML 23 KURAN
Onun ve kavminin, Allah’ı bırakıp güneşe secde ettiklerini gördüm. Şeytan, kendilerine yaptıklarını süslü göstermiş de onları doğru yoldan alıkoymuş. Bunun için doğru yolu bulamıyorlar-NEML 24 KURAN
Şeytan böyle yapmış ki/göklerde ve yerde gizleneni açığa çıkaran, gizlediğinizi ve açıkladığınızı bilen Allah’a secde etmesinler-NEML 25 KURAN
Halbuki büyük Arş’ın sahibi olan Allah’tan başka tanrı yoktur. NEML 26 KURAN

Galiba Kuran kuşların dünyasınıda insanların dünyası gibi zannediyor.Buna gönderme yapan ayetlerde vardır Kuranda.
Yeryüzünde yürüyen hayvanlar ve (gökyüzünde) iki kanadıyla uçan kuşlardan ne varsa hepsi ancak sizin gibi topluluklardır. Biz o kitapta hiçbir şeyi eksik bırakmadık. Nihayet hepsi toplanıp Rablerinin huzuruna getirilecekler.-ENAM 38 KURAN
Ve dahası Süleymanın ordusunu tanıyan,stratejik analiz yaparak diğer karıncaları uyaran bir karıncaya rastlıyoruz ayetlerde.Hatta esprili bir tarzda konuşarak Süleymanı güldürebilen bir karıncadır bu.
Nihayet Karınca vadisine geldikleri zaman, bir karınca dediki: Ey karıncalar! Yuvalarınıza girin; Süleyman ve ordusu farkına varmadan sizi ezmesin!-NEML 18 KURAN
(Süleyman) onun sözünden dolayı gülümsedi ve dedi ki: Ey Rabbim! Beni, gerek bana gerekse ana-babama verdiğin nimete şükretmeye ve hoşnut olacağın iyi işler yapmaya muvaffak kıl. Rahmetinle, beni iyi kulların arasına kat-NEML 19 KURAN
İlginç.Karınca hem Süleymanı tanıyor,hem ordusunu tanıyor hem de bu ordunun gücünü biliyor.Ortadoğudaki güç dengeleri iyi takip eden bir karınca olmalı.
Benzeri gerçek dışı mitsel öyküler diğer din kitaplarında da vardır.örneğin Tevratta yaban hayvanı yılanın gayet zekice hareketlerini ve konuşmalarını görüyoruz.
RAB Tanrı’nın yarattığı yabanıl hayvanların en kurnazı yılandı. Yılan kadına, “Tanrı gerçekten, ‘Bahçedeki ağaçların hiçbirinin meyvesini yemeyin’ dedi mi?” diye sordu.-TEVRAT YARATILIŞ 3:1

Kadın, “Bahçedeki ağaçların meyvelerinden yiyebiliriz” diye yanıtladı,TEVRAT YARATILIŞ 3:2

“Ama Tanrı, ‘Bahçenin ortasındaki ağacın meyvesini yemeyin, ona dokunmayın; yoksa ölürsünüz’ dedi.”TEVRAT YARATILIŞ 3:3

Yılan, “Kesinlikle ölmezsiniz” dedi,TEVRAT YARATILIŞ 3:4

“Çünkü Tanrı biliyor ki, o ağacın meyvesini yediğinizde gözleriniz açılacak, iyiyle kötüyü bilerek Tanrı gibi olacaksınız.”TEVRAT YARATILIŞ 3:5

Kadın ağacın güzel, meyvesinin yemek için uygun ve bilgelik kazanmak için çekici olduğunu gördü. Meyveyi koparıp yedi. Yanındaki kocasına verdi. Kocası da yedi.TEVRAT YARATILIŞ 3:6

İkisinin de gözleri açıldı. Çıplak olduklarını anladılar. Bu yüzden incir yaprakları dikip kendilerine önlük yaptılar.TEVRAT YARATILIŞ 3:7
TANRI'NIN VERDİĞİ GÜVEN İÇİNDE.ONUN KORUMASI ALTINDA.

JackinÇikolatası
Görüş: olmak yada olmamak
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 2 kere

Re: Kuran La Fontaine masallarına benziyor

Mesajgönderen JackinÇikolatası » Çrş Mar 02, 2016 2:19 am

Ve bir açıklamam daha olucak kafataasımız kaç cm dir mesela bir akvaryum kadar bile büyük değildir ve biz bu kafatasımızın içinde bulunan beynimize uzaydan baktığımızda gözükmeyecek kadar küçük beynimizle kalkıp Yüce ALLAHIN ayetleri hakkındaa tartışıyoruz ve bu kadar küçük boyutta bulanan beynimizle yapdığımız icatlar şarkılar yaşadığımız aşklar vs... bunların hepsini bu küçücük boyuttaki beynimizle yapıyoruz diğilmi ama KURANDA ne der ALLAH en büyüktür pekela evreni bir düşün galaksileri bunu o küçücük beyninle düşünebiliyorsun diğilmi birde bunu yaratanı düşün büyüklüğünü düşün sen onun hikmetine sual erdiremessein gökyüzü mavidiğilde sarı olsaydı ne kadar çekilmez bir gökyüzü olurdu dimi ve bunun rasgele olduğunu söylüyorssunuz hem mantık bence göreceli bir kavramdır ki 4 yaşındaki bir çocuk çizgi film izlerken onu saçma bulmaz ama 40 yaşındaki bir yetişkin saçma ve anlamsız bulabilir ve zaman da görecelidir ki kuranda buna değinir dunyada ne kadar kaldığınız diye sorduğumuzda bir gün veya bir günün yarısı kadar kaldık derler burda bir başka mucizedir bunuda açıklayın 1400 yıl önceden bu bilgiyi bilen bir beşer yoktu ve ALLAH bize belirli bir kapasitede bir akıl ihsan etmitir ve aklımızı iman yönündde kullanmamızı bize kuranda bildirmiştir ve bir ağaç vermesi gerekenden fazla meyve vermez aklımızda bunun gibi belli kapasitededir ve en son düzeyi dehalıktır sanırsam ya ALLAH dehalığın üzerinde bir akıl bize bahşetmiş olsaydı belki bencede hayat bize çok acı vericekti ve herşey düzeninde diğilmi ölçü ve düzen dostoyevskinin söyledeği gibi Acı ve ızdırɑp dɑimɑ büyük bir zekɑ ve derin bir yürek için kɑçınılmɑzdır. Gerçekten büyük insɑnlɑr, sɑnıyorum ki, yeryüzündeki en büyük üzüntüye sɑhiptir Aklımız yaratıcımıza kulluk etmek ve bizi dünyada faydalandırması için bahşedilmiştir surçilisan ettiysem af sanırsam baya bi ettim :)ola tşk.

Bir örnek daha vericem hz nuh tufandan kurtulmak için bir gemi yapar ve iman edenleri gemiye alır yalnız allah dan şöyle bir vaad almıştır senin aileni o tufandan kurtarıcaz denildi ALLAH hiç vaadinden dönermi dönmez ama nuhun oğlu orda boğuldu nuh dönüp dediki rabbim hani abenim ailemsağ çıkıcaktı ALLAH şöyle buyurdu o senin din ailenden diğildi cahiilerden olma parantez içinde tekrar yazıyorum (cahillerden akılsızlardan olma ) burda benim anlatmak istediğim bizim aklmızın ve düşünce yapımızın belli bir kapasite ve limiti var ve bunu ALLAHI anlamak için bize bahşedilmiştir burda sizin yaptığınızda buna benziyor cahillersiniz elbbete siz diyorsunuzki karınca konuşuyormuydu veya kuş evet konuşuyordu umarım bu misalle tatmin olmuşsunuzdur
En son JackinÇikolatası tarafından Çrş Mar 02, 2016 3:18 am tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Edilen Teşekkür: 17 kere
Alınan Teşekkür: 53 kere

Mesajgönderen Engse Hohol » Cum May 27, 2016 3:30 pm

İnanç ve zeka ters kare kanunu gibidir. Dindarlık arttığında kişide, zekanın ters orantılı işleyerek gerilemesine bütün islam ülkeleri tanıklık eder, ki bunlar 57 üyeli İİT dir ve aralarında en gelişmişi, laiklik ilkesi sayesinde Türkiye'dir. Bu yüzden islamdan çıkan akademisyenler, Türkiye dışındaki islam ülkelerinde barınamazlar ve ülkelerini terk ederler.

Resim

Kurbağayı öpünce kurbağa'nın yakışıklı bir Prens'e dönüşmesi olasılığı, Hz Muhammet'in burak adlı uçan katırı ile uzay'a çıkabilmesi, aynı seviyede olasılık dahilindedir.

Kullanıcı avatarı
Lexion
Moderatör
Görüş: Septik-Nihilist
Edilen Teşekkür: 63 kere
Alınan Teşekkür: 91 kere

Mesajgönderen Lexion » Cmt May 28, 2016 3:08 am

La Fontaine masallarında nasıl asıl amaç bir ders çıkarmak ise ve bunu metafor yardımıyla yapıyorsa, aynı şey Kuran'da olmuş oluyor olamaz mı? Bu ayrımı nasıl yapıyoruz mesela?
"Evolution is suicide. Because eventually you realize that life is stupid and pointless."

Tarot
Görüş: şüpheci
Alınan Teşekkür: 9 kere

Mesajgönderen Tarot » Pzt Tem 04, 2016 4:21 pm

Lexion yazdı:La Fontaine masallarında nasıl asıl amaç bir ders çıkarmak ise ve bunu metafor yardımıyla yapıyorsa, aynı şey Kuran'da olmuş oluyor olamaz mı? Bu ayrımı nasıl yapıyoruz mesela?

La Fontaine masallarında kişiliklerin gerçek olmadığı açıktır.Masal oldukları açıktır.Gerçek kişilik olmadıkları açıktır.Ama Kuran da masal değil gerçek kişiliklerin gerçek olayları şeklindedir her şey.Kuran da Süleyman gerçek bir kişiliktir ve onun yaptığı gerçekl eylemler anlatılır.Ortadoğuda sefere çıkması,Sebe ülkesini işgal etme eylemi tarihi gerçeklerdir.Ve burada gerçek kişi Süleymen'ın gerçekleştirdiği işgal etme eyleminde Hüdhüd adlı kuşun gerçek bir rolü söz konusu ediliyor.Hüdhüd bu zekice açıklamayı yapamasaydı,gerçek bir keşif görevinde bulunamamış olsaydı,gerçek bir kişi olan Süleyman'ın kafa kesme eylemiyle karşılaşacaktı.
Süleyman kuşları gözden geçirdi ve şöyle dedi: Hüdhüd’ü niçin göremiyorum? Yoksa kayıplara mı karıştı?Neml 20,Kuran
Eğer bana açık ve kesin bir bilgi(delil) getirmezse onun kafasını keseceğim.Neml 21,Kuran
http://www.kuranmeali.org/27/neml_suresi/21.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx
Yani Kuran gerçek kişilerin gerçek olayları olarak verir bunları.Kuran kendisini masal olmaktan uzak görür.Kendisine masal muamelesi yapılmasına kızar.Kendisiyle ilgili masal yakıştırması yapılmasını asla kabullenmez.Bunları gerçek olaylar olarak sunar.
Yine onlar dediler ki: (Bu âyetler), onun, başkasına yazdırıp da kendisine sabah-akşam okunmakta olan, öncekilere ait masallardır.Furkan 5,Kuran
http://www.kuranmeali.org/25/furkan_suresi/5.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx
Andolsun ki, bu tehdit bize yapıldığı gibi, daha önce atalarımıza da yapılmıştır. Bu, öncekilerile ilgili masallardan başka bir şey değildir.Neml 68,Kuran
http://www.kuranmeali.org/27/neml_suresi/68.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx
İNANÇ MANTIĞIN ÖLMESİDİR.MİTOLOJİK EFSANELERE GÜVENEMEYİZ.

Kullanıcı avatarı
Tumagü İskicap
Görüş: Panenteist
Edilen Teşekkür: 3 kere
Alınan Teşekkür: 31 kere

Mesajgönderen Tumagü İskicap » Sal Tem 26, 2016 11:43 pm

Üniversite mezunu pozitif bilimler üzerine eğitimli arapların gerçekten islamı hak din olarak, muhammedin getirdiklerine rabıta ile inanarak yaşadıklarını hiç sanmıyorum. Araplar islamı atalarının tarihi ve atalarının kültürü üzerine yaşıyorlar. Bizim muhammedin sünnetidir dediğimiz şeyler arapların geleneklerinde olanların hepsi. Tebbet suresinde beddua edilen Ebu Leheb ve karısı da aynı tip giysileri giyiyor ve aynı şekilde yemeklerini yiyorlardı. Her kültürde tutuculuk, filozof seviyesinde bilgelerde bile, kısmen de olsa vardır. Arap olmayanlar, biz niye arap gibi fistan giyip, ellerimizle yemek yiyoruz fikrini sorgulamaya başlayacak bir dal bulabiliyorlar. Dünya ve siyaset gündeminden uzak yaşayan Araplar ise kendi kültürlerine paralel bir islam dini yaşadıkları için bu ilk adım sorgulamasını hiç yapmıyorlar. Bir an olsun akıllarına bile gelmiyor.

Kullanıcı avatarı
Shutur Nahundi
Alınan Teşekkür: 6 kere

Mesajgönderen Shutur Nahundi » Pzr Ağu 21, 2016 9:42 am

Araplar için İslam dini atalarının izinden gitmek demek. İslam Araplar için birinci el yalan neticede. Bizim için İslam dini ikinci el yalan ama türkiyenin ümmetin son kalesi olduğuna inanmış 50 milyonluk bir kitle var.

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir