Kuran'Ben sadece Araplar için yazıldım'diyor

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
cernomirdin
Görüş: deist
Alınan Teşekkür: 29 kere

Re: Kuran'Ben sadece Araplar için yazıldım'diyor

Mesajgönderen cernomirdin » Çrş Mar 23, 2016 11:41 am

faith-fatih yazdı:sadece araplar içinse o zaman neden sadece arapların atası şu şahıstır diye anlatmıyor.

Arap Kavminin atasının İbrahim olduğunu;İbrahim'in soyundan geldiklerini söylüyor Kuran.
Allah için hakkıyla savaşın.O size dinde zorluk yüklemedi ve size din olarak atanız İbrahim'in dinini seçti...(Hacc 78-Kuran)
http://www.kuranmeali.org/22/hacc_suresi/78.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx
Arap Kavmi kendini soy olarak İbrani kabul eder ve Kuran bunu onaylamaktadır.Yahudiler(İsrail) ve Araplar İbrahim soyundan geldiklerini iddia ederleer ve Kuran bunu aynen kabul eder.İbrahim'in oğlu İsak'tan İsrailliler'in türediğine,İbrahim'in oğlu İsmail'den Arapların türediğine olan inancı Kuran kabul etmekte ve onaylamaktadır.
Peygamberliğin bile kavimsel soy bağıyla geldiğini söyler Kuran;
Deyinki biz iman ettik;İbrahime inenlere,İsmail ve İsak'a inenlere,Yakup ve sonraki torunlara indirilenlerede iman ettik.Musa ve İsa'ya verilenlerede(Bakara 136-Kuran)
http://www.kuranmeali.org/2/bakara_suresi/136.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx
Görüldüğü gibi Kuran sadece İbrahim oğulları İsmail ve İshak soyundan gelenlerle ilgili olan peygamberlikleri ciddiye alıyor.
faith-fatih yazdı:yada cennet ve cehennemde arapların pozisyonları anlatmıyor.

Aksine ahiret sahneleri anlatılırken Muhammed'in sadece kendi kavminin durumuyla ilgileneceğini söylüyor Kuran.Diğer kavimlere hiç değinmeyecek Muhammed.Her kavmin ayrı bir uyarıcı peygamberi olmalıdır ve her kavim sadece kendi dilinde inen mesajla sorumlu olmalıdır.Kendi içinden olan bir peygamberin getirdiği mesajdan sorumlu olmalıdır.
Peygamber o gün diyecek ki;ey Rabbim benim Kavmim bu Kuran'ı terk etti(Furkan 30-Kuran)
http://www.kuranmeali.org/25/furkan_suresi/30.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx
Görüldüğü gibi diğer kavimlere hiç değinmiyor bile.Çünkü diğer kavimler kendi peygamberleriyle ve kendi dillerinde inen mesajlarla sorumlu tutulacaklar:
O gün bütün insanları kendi öncüleriyle,kendi yol göstericileriyle çağırırız(İsra 71-Kuran)
http://www.kuranmeali.org/17/isra_suresi/71.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx
Sen sadece uyarıcı elçilerden birisin.Ve bütün kavimlerin her birinin kendi uyarıcı elçisi vardır(Rad 7-Kuran)
http://www.kuranmeali.org/13/rad_suresi/7.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx
Size, Rabbinizin ayetlerini okuyan ve bugüne kavuşacağınızı ihtar eden kendi içinizden peygamberler gelmedi mi? derler.(Zumer 71 KURAN)
Bir zamanlar Musa, kavmine şöyle demişti: Ey kavmim! zira Allah,kendi içinizden peygamberler çıkardı ve sizi hükümdarlar kıldı.O'nun size olan nimetini hatırlayın; (maide 20 KURAN)
Görüldüğü gibi Muhammed sadece kendi kavmiyle ilgili çağrılacak ve sadece kendi kavminin durumuna değinecek.Çünkü Kuran'dan sadece Muhammed ve Muhammed'in Kavmi sorumludur.Bütün kavimler ondan sorumlu değildir.
Bu Kuran senin için ve kavmin için bir öğüttür.Sen ve kavmin ondan sorumlu tutulacaksınız(Zuhruf 44-Kuran)
Tek kavme özel olmasaydı bütün kavimler ondan sorumludur demeyi ihmal etmezdi.Bu ayet bu şekilde olmazdı o zaman.
Eğer aksi doğru olsaydı bu ayet böyle olmazdı.O zaman Zuhruf 44.ayet şöyle olurdu:bütün kavimler ondan sorumludur.
faith-fatih yazdı:hitap ederken neden ey insanlar diyor da ulan araplar demiyor.

Bu ana yazıyı okumadığını gösteriyor.Anayazıyı yani başlık yazısını okusaydın orada şöyle bir alt başlık görecektin;KURANDA İNSANLAR KELİMESİ BÜTÜN İNSANLIK ANLAMINA GELİYOR MU?
Ve insanlar derken bir kavmin insanlarını kastettiğini,bütün kavimlerin bütün insanlarını kastetmediği gayet açıktır Kuran'da.Çünkü Kuran insanlar deyip bırakmıyor;lisanı Arapça olan insanlar diyor.Arap Kavminden olan insanlar diyor.
Bu anlatılanlar bir kavmin insanları içindir(Casiye 20-Kuran)
Bundan önce bir rahmet ve önder olan Musanın kitabı var.Buda LİSANI ARAPÇA OLAN KİMSELERİ uyarman için indirilen bir kitaptır(AHKAF 12 KURAN)
Kuran'ın insanlar kelimesine bu eklemeleri yaptığını görmezden gelirsek elbetteki yanlış sonuca varırız.Kuran insanlar kelimesine bir kavmin insanları,lisanı Arapça olan insanlar eklemelerini yapmaktadır.
Ve demişsinki;Kuran neden ey Araplar demiyor?Bu senin kendi kitabını dikkatlice okumadığını gösteriyor.Çünkü Kuran pek çok yerde ey Araplar demiş oluyor.Örneğin;Sizin anlamanız için Arapça indirdik(Yusuf 2-Kuran) dediği zaman,siz Arapların anlaması için demiş oluyor.Kuranı Arapça kılmasaydık neden dilimizde inmedi derdiniz,Arap olana Arapça olmayan Kuran yollanırmı hiç derdiniz(Fussilet 44-Kuran) şeklinde seslendiği zaman;direk siz Araplar demiş oluyor.Yani Arapça olmasaydı siz Araplar bu itirazı yapardınız demiş oluyor.Yani siz Araplar demiş oluyor,ey Araplar demiş oluyor.
Kuran Lisanı Arapça olan kimseler(Ahkaf 12) dediğinde ey Araplar demiş olmuyormu?Arap kitleyi kastetmiş olmuyormu sanıyorsun?Yoksa Lisanı Arapça olan kimseler derken Japonlarımı kastetmiş oluyor? :geek: Yada Kuranı anlamanız için Arapça indirdik(Yusuf 2) derken;Araplara değilde Japonlaramı seslenmiş oluyor?Siz Japonların anlaması için Kuranı Arapça indirdik şeklindemi anlıyorsun Yusuf 2 nolu ayeti. :ugeek: Arapça indirmeseydik neden dilimizde inmedi derdiniz(Fussilet 44) dediği zaman;Japonlaramı seslenmiş oluyor?Arapça indirmeseydik siz Japonlar neden dilimizde inmedi derdiniz şeklindemi anlıyorsun Fussilet 44 nolu ayeti.
Ve başlık yazısındaki ilgili bölümü aşağıda aynen veriyorum;
KURANDA İNSANLAR KELİMESİ BÜTÜN İNSANLIK ANLAMINA GELİYOR MU?
Deki ey insanlar topluluğu ben sizleri uyarmak için geldim(ARAF 158 KURAN)
Seni bütün gönderişimiz insanlara uyarıcı olmandır,başkası şey değil(SEBE 28 KURAN)

Bu ayetleri göstererek bakın insanlara gönderildin diyor,o zaman bütün insanlara gönderildi anlamı çıkar diyorlar. Buda bilinçli yapılan bir aldatmaca ve yanıltmadır.Çünkü Kuran insanlar yada insanlar topluluğu(Lİ EN NASİ) derken PEYGAMBERİN KAVMİNDEN OLAN İNSANLARI kastetediyor.Yani İNSANLAR derken BİR KAVMİN İNSANLARI kastediliyor.
Musa asayla taşa vurunca sular fışkırdı ve bütün insanlar(kulli en nasi) o sudan içtiler(BAKARA 60 KURAN)
Şimdi bütün insanların o suyu içmesi ne anlama geliyor?Çinden Brezilyaya kadar bütün insanlar mı?Yoksa sadece Musa nın kavminden olan bütün insanlar mı? Açıkça bütün insanlar diyerek tek kavmin bütün insanları kastediliyor.Musa kavminden olan bütün insanlar.Aynı şey muhammed içinde geçerlidir.Kuran insanlara gönderdik derken Muhammedin kavminden olan insanları kastediyor.
Allah dedi:ey Musa;seni bütün insanların başı olarak seçtim.Gönderdiklerimle ve sözlerimle(ARAF 144 KURAN)
Şimdi ne diyelim?Musa bütün yeryüzü insanlarının başınamı getirildi?Elbetteki hayır.Yine bütün insanlardan kasıt Musa kavminden olan insanların tamamıdır. Aynı şekilde Muhammedi insanlara yolladık derkende;kendi kavminden olan bütün insanlara gönderdik demiş oluyor. Bütün kavimlerin bütün insanlarına değil.Nasılki Musa sadece kendi kavmi olan insanlara gelmişse,Muhammed de sadece lisanı Arapça olan insanlara gelmiştir:
Bundan önce bir rahmet ve önder olan Musanın kitabı var.Buda LİSANI ARAPÇA OLAN KİMSELERİ uyarman için indirilen bir kitaptır(AHKAF 12 KURAN)
Musa nın kitabı Arapça olmadığı için,Araplar ondan sorumlu değiller.
TANRI'NIN VERDİĞİ GÜVEN İÇİNDE.ONUN KORUMASI ALTINDA.

Kullanıcı avatarı
Tumagü İskicap
Görüş: Panenteist
Edilen Teşekkür: 3 kere
Alınan Teşekkür: 31 kere

Mesajgönderen Tumagü İskicap » Cum May 06, 2016 3:40 pm

Quran ve sünneti takip eden islam, Araplara asimile olmamış müslümanların anladığı ve uyguladığı islamdan daha başarılı olsaydı, Allahın arap kültürü lanetinden olabildiğince uzak kalan Türkiye, Kazakistan ve Malezya gibi ülkeleri başarısız ve ezik toplumlar olarak görürdük. Başarısız ve ezik toplumlar Arapları gördüğümüz için kur'an ve sünnetin uzağındaki islam insanlara daha faydalı. Allah'ın kronolojik öyküsünde hangi insan peygamberle iletişim kurulmuşsa, allah o insanların allahıdır. Muhammede gelen muhammed'in allahı, isa'ya giden isa'nın allahı, musa ile tur dağında randevulaşan allah musa'nın allahıdır. Allaha ihtiyaç duymamış olsalardı keşke ama madem karamsarlığa düşmüşler, ihtiyaç duymuşlar, Allah hepsine hidayet nasip etsin. Biz, görmediğimiz, bilmediğimiz, bizimle iletişim kurmamış tanrıya ve peygamberine, onları görmüş gibi şahitlik edersek, insanlığımızı bulanıklaştırırız.

Kullanıcı avatarı
Tumagü İskicap
Görüş: Panenteist
Edilen Teşekkür: 3 kere
Alınan Teşekkür: 31 kere

Mesajgönderen Tumagü İskicap » Cum Kas 18, 2016 10:43 am

Quran ayetlerinde geçen Ümmel Qura, köyün bağlı olduğu yerleşim merkezidir. Türkiye'de hükümet konağı bulunan ilçe merkezleri örneği verilebilir buna. Arapça ifadeyle herhangi bir Köy'ü tarif ederken "İşte o köy هذا القرى Haza el Qura" denilir. Hazihül qariyetül هذه القرية işte bu köy demektir. Ümmel qura أُمَّ الْقُرَى ise ilçe merkezidir yani mekke'nin merkezidir, ayette mekke'nin en kalabalık yeri kastediliyor ümmel qura أُمَّ الْقُرَى denilerek.

Arapça'da köy قرية QariYEten - QariYEh demektir.
Sayı olarak bir köy قرية واحدة Qariyetun vahide.
Bu halde Şura 7 ayetinde Ümmel Qura: أَوْحَيْنَا إِلَيْكَ قُرْآنًا عَرَبِيًّا لِّتُنذِرَ أُمَّ الْقُرَى وَمَنْ حَوْلَهَا
Evhayna ileyke kur’anen arabiyyen li tunzira ümmel kura ve men havleha
"Sana arapça qur’anı vahyettik, şehirlerin merkezini ve etrafındakileri uyarman için" demek olur.

T.TAŞPINAR
Alınan Teşekkür: 1 kere

Mesajgönderen T.TAŞPINAR » Cmt Kas 26, 2016 10:30 pm

(Ey Muhammed!) De ki: “Ey insanlar! Şüphesiz ben, yer ve göklerin hükümranlığı kendisine ait olan Allah’ın hepinize gönderdiği peygamberiyim. O’ndan başka hiçbir ilah yoktur. O, diriltir ve öldürür. O halde Allah’a ve O’nun sözlerine inanan Resûlüne, o ümmî peygambere iman edin ve ona uyun ki doğru yolu bulasınız.” ﴾Araf-158﴿

ardassi
Görüş: deist

Mesajgönderen ardassi » Cmt Şub 25, 2017 5:25 pm

T.TAŞPINAR yazdı:(Ey Muhammed!) De ki: “Ey insanlar! Şüphesiz ben, yer ve göklerin hükümranlığı kendisine ait olan Allah’ın hepinize gönderdiği peygamberiyim. O’ndan başka hiçbir ilah yoktur. O, diriltir ve öldürür. O halde Allah’a ve O’nun sözlerine inanan Resûlüne, o ümmî peygambere iman edin ve ona uyun ki doğru yolu bulasınız.” ﴾Araf-158﴿

1-Araf 158.ayette HEPİNİZE kelimesi yoktur.KÜLLİ-KE(hepinize) kelimesi Arapça metinde yoktur.Tercümanların hayal dünyasının ürünüdür.
Ve bunu bile merak etmemişsin ve ayetin orjinaline bakmamışsın.Sahte tercümeyi olduğu gibi copy-paste yapmışsın.Disiplinsiz ve kolaycı bir zihnin var.
2-Araf 158.ayet İNSANLAR demez,İNSAN GRUBU der,İNSAN TOPLULUĞU der.Yani NASİ(insan) demez,onun yerine CEMİAN NASİ(insan gurubu,insan topluluğu) der.Cemian:diğer insanlardan ayrı bir grurubu anlatır,diğer insan topluluklarından ayrışmış bir insan grubunu anlatır.Bütün insan gruplarını anlatmaz,bütün insan topluluklarını anlatmaz.
''Ey insan grubu;ben sizi uyarmak için geldim.(Araf 158-Kuran)''
(Yani bütün insan gruplarını uyarmak için değil)
''Ey insan topluluğu;ben sizi uyarmak için geldim.(Araf 158-Kuran)''
(Yani bütün insan topluluklarını uyarmaya değil)
3-Kuran Arap insanlara CEMİAN der,Arap olmayan insanlara ACEMİAN(ACEMİYYUN) der.Kuran insanları sınıflandırırken Arap topluluğuna CEMİAN der.Arap olmayan insan topluluklarınada ACEMİAN der.Yani CEMİAN olmayan,CEMİAN DIŞI olan insanlar.Araf 158 ayeti CEMİAN insanlara geldim der,ACEMİAN insanlara geldim demez.
Andolsun ki biz onların, “Kur’an’ı ona bir insan öğretiyor” dediklerini biliyoruz. İma ettikleri kimsenin dili topluluğa yabancıdır(acemiyun-أَعْجَمِيٌّ)Bu Kur’an ise gayet açık bir Arapça’dır.(NAHL 103 KURAN)
Biz onu acemin olanlara/Arap olmayanlara(acemine-عْجَمِينَ) indirseydik(Şuara 198 KURAN)
Gelip onlara okunsaydı ona inanmayacaklardı(Şuara 199 KURAN)
Onu cemian dışı/Arap olmayanların(acemiyyan-أَعْجَمِيًّا) diliyle indirseydik,neden dilimizde değil derlerdi.Arap olana arap olmayanın(acemiyyun-أَعْجَمِيٌّ) dili olurmu hiç derlerdi(FUSSİLET 44 KURAN)
Ve zaten Kuran insanlar kelimesini bir kavmin insanlarıyla sınırlandırmıştır;
Bu,bir kavmin insanları için basirettir,hidayet ve rahmettir.Yakin olmaları için(casiye 20-KURAN)
(Bütün kavimlerin insanları için değil)
Hatta insanlar derken LİSANI ARAPÇA OLAN KİMSELERİN kastedildiğide açıktır;
Bundan önce bir rehber olarak Musanın kitabı var.Buda LİSANI ARAPÇA OLAN KİMSELERİ uyarmak için indirilen bir kitaptır(AHKAF 12 KURAN)
O halde insanlar derken lisanı Arapça olan insanlar kastedilmiş oluyorlar.Bütün kavimlerin bütün insanları değil.Lisanı Arapça olmayanlar değil.
http://rodasim.blogcu.com/kuran-da-insanlar-kavrami-ve-kavimsellik/20168248
https://edresa.wordpress.com/2016/10/26/insanlar-ayrimi-kuranda-nasil-yapiliyor/
HER ŞEY IŞIĞA ÇIKACAK.HER ŞEY AÇIĞA ÇIKACAK.

MİND
Görüş: AGNOSTİK

Mesajgönderen MİND » Pzt Tem 17, 2017 1:44 pm

T.TAŞPINAR yazdı:(Ey Muhammed!) De ki: “Ey insanlar! Şüphesiz ben, yer ve göklerin hükümranlığı kendisine ait olan Allah’ın hepinize gönderdiği peygamberiyim. O’ndan başka hiçbir ilah yoktur. O, diriltir ve öldürür. O halde Allah’a ve O’nun sözlerine inanan Resûlüne, o ümmî peygambere iman edin ve ona uyun ki doğru yolu bulasınız.” ﴾Araf-158﴿

Musa'nın İsrail kavmine gidip;'ey insanlar,ben hepinize gönderilmiş bir peygamberim' demesi kadar normal bir durum.Musa İsrail kavmine giderek;ey insanlar ben hepiniz için geldim dediğinde;bütün dünyadaki insanlaramı seslenmiş oluyor?Bütün dünyadaki insanlarımı kastetmiş oluyor?Yoksa İsrail kavminin bütün insanlarınımı kastetmiş oluyor?
Peygamberlikle ve kavimle ilgili bir konu geçtiğinde,bunu önceki peygamberlerin peygamberlikleriyle karşılaştırın-Zemahşeri
Lütfen önceki peygamberliklerle kıyaslama yapın.Ve ey insanlar ben sizlere gönderildim demesinin gayet normal olduğunu görün.
Yani Musa gidip israil kavmine şunu diyemezdi;''ey insanlar hepinize gelmedim,sadece bir kısmınıza geldim''
İsrail kavmine gidip,hepinize gelmedim,sadece Levi kabilesine geldim diyemezdi.Hepinize geldim demeliydi,yani İsrail kavminin bütün kabilelerine.İsrail kavminin insanlarının hepsine.
Aynı şey Muhammed içinde geçerli.Arap kavmine gidip şunu diyemezdi;ey insanlar hepinize gelmedim,sadece Kureyş kabilesine geldim.Arap kavmine şunu demeliydi:ey insanlar hepinize gönderildim.
Ve ünlü Baghawi tefsiri peygamberin gönderildiği insan zümresiyle ilgili ayetlerin peygamberin kavmine yönelik olduğuna değinir.
" كان النبي يبعث إلى قومه خاصة وبعثت إلى الناس عامة "
''Bir peygamber kendi kavmi için gönderilir,kendi kavmine gönderilir.Ve bu yazılanlar peygamberin kavmine yönelik yazılmıştır''-Baghawi tefsiri

http://quran.ksu.edu.sa/tafseer/baghawy/sura34-aya28.html#baghawy
Ve gramer ustası,Arap dilbilgisi kurallarının tartışılmaz otoritesi Zemahşeri aşağıdaki uyarıyı yapar:
Kulluhum ve nasi kelimeleri bir arada geçmeyen ayetlere bütün insanlar anlamı vermekte acele etmeyin-Zemahşeri
Araf 158 ayetinde kulluhum nasi demiyor.
Akıl akılsızlıktan üstündür.Bilgi bilgisizlikten üstündür.(King Salomon)

Kullanıcı avatarı
Şüpheci Dinsiz
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 18 kere
Alınan Teşekkür: 18 kere

Mesajgönderen Şüpheci Dinsiz » Sal Tem 25, 2017 10:21 am

Sevgili yöneticiler,

Başlıkta yazan cernomirdin, andassi, MİND adlı üyeler aynı kişilerdir. Cernomirdin adlı trol, dinsiz forumlarda yeni üyelikler açıp tıpatıp aynı mesajları paylaşır durur. Hatta kendi mesajını alıntılayıp cevap verdiği de tarafımdan görülmüş, belgelenmiştir. Bu tuhaflığı yıllardır yapar. Kuran çevirilerini de çarpıtır.

Diğer başlıklara bakmadım, muhtemelen başka üyelikleri de vardır. TD forumunda en az 20 üyeliği olmuştur. Bilgilerinize.
Nasıl emin olduğumu merak eden yönetici olursa ÖM ile bilgilendirebilirim.

Sevgiler

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir