Semavi Dinlerin Kökeni ve Dinsiz Yaşam

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 209 kere
Alınan Teşekkür: 179 kere

Re: Semavi Dinlerin Kökeni ve Dinsiz Yaşam

Mesajgönderen hector » Prş Şub 04, 2016 11:09 pm

aslanparça yazdı:bütün dünyayı kapladığını nereden çıkarıyorsun?
İkincisi yok demek için o zamana gidip görmen lazım, neye göre yok. yoksa inanç olur

Neresinden tutsan elinde kalacak bir açıklama olmuş. Gidip neyi göreceğiz. Zaten yok diyoruz. Olmayan bir şeyi mi göreceğiz. Yok diyorum , gidip görmen lazım diyorsunuz.Hadi onuda geçtim ,bu mantıkla yunan mitolojisi de gerçek olabilir. Zeus bir tanrı ve kadınlara tecavüz ediyor. Yok diyemezsin. Gidip gördün mü ?
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

aslanparça
Alınan Teşekkür: 6 kere

Mesajgönderen aslanparça » Prş Şub 04, 2016 11:21 pm

hayatın temeli inanç, inanmasan da. aksi takdirde yaşayamazsın. şoförün güzel süreceğine inanmasan otobüse binmezsin. Bilimsel analiz mi yapıyorsun?
Borsada kazanacağına inanmasan para yatırmazsın.
arkadaşının her sözüne şüpheyle baksan, arkadaş olamazsın.
Bilimi sadece inancına destekçi olarak kullanırsın.

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 242 kere
Alınan Teşekkür: 206 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Cum Şub 05, 2016 1:08 pm

aslanparça yazdı:hayatın temeli inanç..

Besin kaynağı olsun diye yumurtalarını tırtıl larvalarına enjekte eden yaban arısının yaptığı işte ben inanca dair bir şey göremiyorum. Bişey mi atlıyorum? Ancak uygarlığın temelinde inanç bulunabilir dersen, bu bir tartışma konusu olabilir. Örneğin Göbeklitepe'nin keşfinden sonra tarihsel çizgide tarım ve inanç yer değiştirmiş duruma geldi (ki araştırmalar hala devam ediyor). Yine de bu durum antropolojinin, arkeolojinin ve etnolojinin alanına girecektir (ve ekleyemediğim bir çok bilimsel disiplinin).
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

aslanparça

Mesajgönderen aslanparça » Cmt Şub 06, 2016 2:22 pm

Besin kaynağı olsun diye arının böyle yaptığına inanç duyuyorsun.
Nereden biliyorsun arının o nedenle yaptığını?

aslanparça

Mesajgönderen aslanparça » Cmt Şub 06, 2016 2:25 pm

hector yazdı:
aslanparça yazdı:bütün dünyayı kapladığını nereden çıkarıyorsun?
İkincisi yok demek için o zamana gidip görmen lazım, neye göre yok. yoksa inanç olur

Neresinden tutsan elinde kalacak bir açıklama olmuş. Gidip neyi göreceğiz. Zaten yok diyoruz. Olmayan bir şeyi mi göreceğiz. Yok diyorum , gidip görmen lazım diyorsunuz.Hadi onuda geçtim ,bu mantıkla yunan mitolojisi de gerçek olabilir. Zeus bir tanrı ve kadınlara tecavüz ediyor. Yok diyemezsin. Gidip gördün mü ?

mezopotamyada bir tufanın olabileceğini kabul ediyorsun da, bu tufanda bir gemi ve içine binmiş baz canlıların olması mı abes?

aslanparça

Mesajgönderen aslanparça » Cmt Şub 06, 2016 2:28 pm

Bayrak yazdı:
aslanparça yazdı:Sel olayı olması, gemi olmasını veya gemiye canlı alınmasına zıt mıdır? Olduğu düşüncesi inanç olduğu gibi, olmadığı düşüncesi de inanç.
İnanç dünyasına geçtiniz dikkat edin :)

Evet kesin olarak zıttır... Bakın tekrar ediyorum Efsaneler geçmişte yaşanmış doğal bir olayın doğa üstü yani gerçek dışı masallarla süslenmesi ile oluşur... Bu konuyla ilgili akla en yakın geçmiş felaket karadenizin oluşumudur... Birincisi yöresel bir felakette.. kimse felaketin önceden geleceğini bilemez adı üstünde doğal felaket... kimse gemi hazırlamaz içine her canlıdan çifter çifter almaz... Doğal felaket yaşanır bu felaket esnasında kahramanlı gösterenler hikayelerde şiirlerde dilden dile aktarılarak anlatıllır her bir nesilde bu hikaye dahada renklenir ve doğa üstü hale gelir... Sonra birileri bu efsaneyi çivi yazısıyla tablete aktarır bu tabletlerden de birinci babil sürgünün de yahudiler tarafından kutsal metinlerine aktarılarak dini bir hikayeye dönüşür günümüze kadar gelir... Olsa olsa ancak böyle olur

Tamam da böyle bir olayın olmasını inkar farklı, böyle bir olayda peygamber, inananları vb. olmasını inkar ayrı.
Neyi inkar ettiğinizi de bilmiyor musunuz? İnanç tarafını inkar ediyorsunuz, e zaten inançsızsınız, olaya söyleyebileceğiniz birşey yok.

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen AgnostikBey » Cmt Şub 06, 2016 10:36 pm

aslanparça yazdı:Besin kaynağı olsun diye arının böyle yaptığına inanç duyuyorsun.
Nereden biliyorsun arının o nedenle yaptığını?

Mesajımdaki çıkarımı yapmak için temel bir biyoloji bilgisine sahip olmak yeterlidir: Tüm canlılarda ortak olan iki içgüdü olduğunu bilmek. Bunlardan ilki yaşamak, ikincisi ise üremektir. Özetle sizinle aramızdaki mantalite farkı bu. Siz inanmayı seçiyorsunuz, biz ise bilmeyi.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

aslanparça

Mesajgönderen aslanparça » Pzr Şub 07, 2016 12:19 am

Bu içgüdü nasıl birşey, kim koymuş tüm canlılara ortak biçimde? Yaşamaları ve üremeleri için bu yazılımı (içgüdüyü) sisteme (canlıya) kim yüklemiş?
Bu şuna benziyor. Bu bilgisayar içgüdüsüne göre, milyarlarca işlemi aynı anda yapabiliyor. O bilgisayar nasıl programlandı?

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen AgnostikBey » Pzr Şub 07, 2016 2:11 am

aslanparça yazdı:Bu içgüdü nasıl birşey, kim koymuş tüm canlılara ortak biçimde? Yaşamaları ve üremeleri için bu yazılımı (içgüdüyü) sisteme (canlıya) kim yüklemiş?
Bu şuna benziyor. Bu bilgisayar içgüdüsüne göre, milyarlarca işlemi aynı anda yapabiliyor. O bilgisayar nasıl programlandı?

Birinin veya birilerinin bir yere bir şey koymaya/programlamaya ihtiyacı yoktur. Çok amiyane olabilir ancak özetle: Tek hücreli amipten, en büyük memeli hayvan olan mavi balinaya kadar herkes kafasına göre takılmakta.

Genel olarak fikirlerinin merkezine egoist bir şekilde insanı (veya insani özelliklere sahip bir tanrıyı) koyuyorsun, bu dünyada sadece insanlar varmış gibi. Oysa şu anda sayısı 8.500.000 olarak tahmin edilen dünyadaki toplam canlı türü sayısı içerisinde 7,5 milyara yaklaşan nüfusu ile insan türü bunlardan sadece birini oluşturuyor.

aslanparça

Mesajgönderen aslanparça » Pzr Şub 07, 2016 11:48 am

Başıboş ve bilinçsiz bir varlıklar alemine beslenme ve üreme içgüdüsüne sahip olmasını atfediyoruz. Hadi yaşamak için beslenmek gerektiğinden mecburiyet var. Ancak üreme için hayvan neye göre bu şekilde hareket ediyor.

İkincisi, bilinçsiz bir evrenin bilinçli bir varlık olan insanı üretmesi nasıl izah edilir?

Gelecek tasarımı olmadan ortaya güzel bir eser konamaz. Sürecin karışık olması önemli değil.

Maymunun bilgisayar tuşlarına tesadüfen basması sonucu ciltlerce ansiklopedinin meydana gelmesi ne kadar mantıklı ise, varlık bileşenlerinin rasgele hareket edip, düzenli sonuçlar elde etmesi de o kadar mantıklı.

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Google [Bot] ve 2 misafir