Semavi Dinlerin Kökeni ve Dinsiz Yaşam

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 249 kere
Alınan Teşekkür: 213 kere

Re: Semavi Dinlerin Kökeni ve Dinsiz Yaşam

Mesajgönderen AgnostikBey » Pzr Şub 07, 2016 1:04 pm

aslanparça yazdı:...yaşamak için beslenmek gerektiğinden mecburiyet var. Ancak üreme için hayvan neye göre bu şekilde hareket ediyor.

Adım adım bilimsel bir anlayışa yaklaşıyorsun. DNA'nın keşfinden sonra moleküler biyolojinin tüm büyük üniversitelerde yayılmasının altında da buna benzer bir soru var. Elbette farklı fikirler var olmakla beraber bu konuda Richard Dawkins'in "Gen Bencildir" kitabını okumanı tavsiye ediyorum.

aslanparça yazdı:İkincisi, bilinçsiz bir evrenin bilinçli bir varlık olan insanı üretmesi nasıl izah edilir?
Gelecek tasarımı olmadan ortaya güzel bir eser konamaz. Sürecin karışık olması önemli değil.

Kime göre güzel, neye göre güzel, ne tasarımı? Hala insanmerkezli (anthropocentric) düşünüyorsun.

aslanparça yazdı:Maymunun bilgisayar tuşlarına tesadüfen basması sonucu ciltlerce ansiklopedinin meydana gelmesi ne kadar mantıklı ise, varlık bileşenlerinin rasgele hareket edip, düzenli sonuçlar elde etmesi de o kadar mantıklı.

Aslında ifadelerin biyokimya dolayısıyla kimya ile alakalı görünüyor. Şu video bir bakış açısı verebilir umarım sana,

https://www.youtube.com/watch?v=Uf614zB25X8
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

aslanparça
Alınan Teşekkür: 6 kere

Mesajgönderen aslanparça » Pzr Şub 07, 2016 4:42 pm

AgnostikBey yazdı:
aslanparça yazdı:...yaşamak için beslenmek gerektiğinden mecburiyet var. Ancak üreme için hayvan neye göre bu şekilde hareket ediyor.

Adım adım bilimsel bir anlayışa yaklaşıyorsun. DNA'nın keşfinden sonra moleküler biyolojinin tüm büyük üniversitelerde yayılmasının altında da buna benzer bir soru var. Elbette farklı fikirler var olmakla beraber bu konuda Richard Dawkins'in "Gen Bencildir" kitabını okumanı tavsiye ediyorum.

aslanparça yazdı:İkincisi, bilinçsiz bir evrenin bilinçli bir varlık olan insanı üretmesi nasıl izah edilir?
Gelecek tasarımı olmadan ortaya güzel bir eser konamaz. Sürecin karışık olması önemli değil.

Kime göre güzel, neye göre güzel, ne tasarımı? Hala insanmerkezli (anthropocentric) düşünüyorsun.

aslanparça yazdı:Maymunun bilgisayar tuşlarına tesadüfen basması sonucu ciltlerce ansiklopedinin meydana gelmesi ne kadar mantıklı ise, varlık bileşenlerinin rasgele hareket edip, düzenli sonuçlar elde etmesi de o kadar mantıklı.

Aslında ifadelerin biyokimya dolayısıyla kimya ile alakalı görünüyor. Şu video bir bakış açısı verebilir umarım sana,

https://www.youtube.com/watch?v=Uf614zB25X8

Bilim, Allah'ın ilim sıfatının tecellisidir. Anlatılanlar ve verilebilecek diğer tüm örnekler (o da doğruysa, 10 yıl sonra tersi söylenebilir) hep işleyen mekanizmaya yönelik.

Gen varsa, nesilden nesile bilgi aktarımı oluyorsa, soru yine basit: Bu aktarımı kim istedi? Aktarım mekanizması nasıl ortaya çıktı? Bir bilim adamının laboratuvarda anlamaya çalıştığı canlılığa geçiş mekanizmasını kim kurup işletiyor?

Kendi kendine, tesadüfen, doğa yasaları ile ?? Size göre bunun cevabı hep boşta kalıyor. Bilimsel deneyler, sonsuz rakamlar vb., çok basit gerçeği gizlemeye yönelik ne yazık ki

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 249 kere
Alınan Teşekkür: 213 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Pzr Şub 07, 2016 6:34 pm

aslanparça yazdı:Bilim, Allah'ın ilim sıfatının tecellisidir. Anlatılanlar ve verilebilecek diğer tüm örnekler (o da doğruysa, 10 yıl sonra tersi söylenebilir) hep işleyen mekanizmaya yönelik.

Gen varsa, nesilden nesile bilgi aktarımı oluyorsa, soru yine basit: Bu aktarımı kim istedi? Aktarım mekanizması nasıl ortaya çıktı? Bir bilim adamının laboratuvarda anlamaya çalıştığı canlılığa geçiş mekanizmasını kim kurup işletiyor?

Bu coğrafyada yaşayıp da böyle düşünmen şaşırtıcı bir durum değil. Başlıkla da ilgili olarak, öncelikle "allah" kelimesi arapların tanrısına verdikleri özel bir isim, tıpkı yahudilerin ve hristiyanların "yehova" demeleri gibi. Ancak farklı bir açıdan bakacak olursak da en ketum tek tanrıcı anlayış yahudilerde mevcut. Diğer tek tanrılı dinler, onların inancının bir yansıması olduğu için, o geleneğe bağlı kaldıkça bu sert anlayış devam edebilmekte. Örneğin hristiyanlık, yahudi dini ile büyük oranda bağlarını kopardığı (sünnet bile yok) ve çok daha eski bir anlayış olan çok-tanrılı geleneğe de sahip çıktığı için bu baskıcı görüşten uzaklaşıp, daha fazla insana ulaşabilerek dünya genelinde en fazla mensubu olan din durumuna gelmiş zaman içerisinde ve çeşitli mezheplere de bölünerek adeta her biri farklı bir din olarak evrilmiş. Sözü fazla uzatmazsam benim için insanlar hangi din/anlayış olursa olsun -başkalarını taciz etmedikçe- elbette istediğine inanabilir, dua edebilir, tapabilir. Sen öyle mutluysan ne mutlu sana.

Ayrıca bunlara ilaveten yazılarından fikirlerinin özünün, forumda daha önce bahsi geçmiş olan "boşlukların tanrısı" kavramı ile birebir örtüştüğünü düşünüyorum.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 209 kere
Alınan Teşekkür: 179 kere

Mesajgönderen hector » Pzr Şub 07, 2016 8:54 pm

aslanparça yazdı:
hector yazdı:
aslanparça yazdı:bütün dünyayı kapladığını nereden çıkarıyorsun?
İkincisi yok demek için o zamana gidip görmen lazım, neye göre yok. yoksa inanç olur

Neresinden tutsan elinde kalacak bir açıklama olmuş. Gidip neyi göreceğiz. Zaten yok diyoruz. Olmayan bir şeyi mi göreceğiz. Yok diyorum , gidip görmen lazım diyorsunuz.Hadi onuda geçtim ,bu mantıkla yunan mitolojisi de gerçek olabilir. Zeus bir tanrı ve kadınlara tecavüz ediyor. Yok diyemezsin. Gidip gördün mü ?

mezopotamyada bir tufanın olabileceğini kabul ediyorsun da, bu tufanda bir gemi ve içine binmiş baz canlıların olması mı abes?

Tufan olduğunu kabul ettiğimi kim söyledi ?

Bakın sizi anlamakta gerçekten güçlük çekiyorum . Sürekli söylemediğim bir şeyler üzerinden sanki söylemişim gibi çıkarımlar yapıyorsunuz. Şu ana kadar elle tutulur hiç bir açıklamanızı görmedim. Böyle giderse sizi artık muhattap olarak dikkate almayacağım.
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

aslanparça

Mesajgönderen aslanparça » Pzt Şub 08, 2016 1:07 am

Moderatör dediğin kim ne yazmış okur, insan dediğin hoşgörülü olur.
Bayrak yerine sana yazmışım. pozitivizm o kadar sarmış ki bedeninizi (ruhu inkar ediyorsunuz) açıklama bile gözle görülür elle tutulur olacak.
dünyanın bir yerinde tufan olması, bir geminin tufandan kurtulması ve içinde canlılar olması, bu kadar net bir olayı zihnin nasıl alamıyor bilemiyorum? ben sana inanç kısmını zorla kabul et demiyorum, ama görünen tarafını nasıl inkar edebiliyorsun şaşıyorum.

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 209 kere
Alınan Teşekkür: 179 kere

Mesajgönderen hector » Pzt Şub 08, 2016 8:56 pm

aslanparça yazdı:Moderatör dediğin kim ne yazmış okur, insan dediğin hoşgörülü olur.
Bayrak yerine sana yazmışım. pozitivizm o kadar sarmış ki bedeninizi (ruhu inkar ediyorsunuz) açıklama bile gözle görülür elle tutulur olacak.
dünyanın bir yerinde tufan olması, bir geminin tufandan kurtulması ve içinde canlılar olması, bu kadar net bir olayı zihnin nasıl alamıyor bilemiyorum? ben sana inanç kısmını zorla kabul et demiyorum, ama görünen tarafını nasıl inkar edebiliyorsun şaşıyorum.

İşte bana yazmışsınız ama.Bana yazdığınız bir şeyin aslında başka birine yazmanız gerektiğini nasıl anlayabilirim ki ?

Bende görünen tarafın var olduğuna inanmanıza şaşıyorum.

Bu arada size karşı hoşgörüsüz olmak gibi bir niyetim yoktu. Ama dediğiniz gibi bir imada bulunduysam kusura bakmayın. Aslında hiç öyle bir niyetim yoktu.
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

aslanparça

Mesajgönderen aslanparça » Çrş Şub 10, 2016 1:19 am

hector yazdı:
aslanparça yazdı:Moderatör dediğin kim ne yazmış okur, insan dediğin hoşgörülü olur.

İşte bana yazmışsınız ama.Bana yazdığınız bir şeyin aslında başka birine yazmanız gerektiğini nasıl anlayabilirim ki ?

Bende görünen tarafın var olduğuna inanmanıza şaşıyorum.

Bu arada size karşı hoşgörüsüz olmak gibi bir niyetim yoktu. Ama dediğiniz gibi bir imada bulunduysam kusura bakmayın. Aslında hiç öyle bir niyetim yoktu.

Teşekkür ederim

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir