Gerçek Din Nedir?

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 249 kere
Alınan Teşekkür: 213 kere

Re: Gerçek Din Nedir?

Mesajgönderen AgnostikBey » Cmt Mar 05, 2016 12:21 pm

Cylenxarasamonos yazdı:...ve hala bu mahluklar güzel İslam dininin yüz karalarıdır. Yıllardır Kuran'ı anlamayan ve kafasına göre yorumlayan bu insanlardan ve onun anlaşılmasını yasak kılan insanlardan tiksiniyorum.

Açıkçası Kuran'ı anadilinden okumak için orta seviye bir arapça yeterlidir. Ancak içerdiği deyimleri, kalıpları layıkıyla anlayabilmek için döneminin Arap kültürünü ve genel anlamda Orta Doğu tarihini bilmek şart. Bu iki duruma hakim olabilirseniz kitabın Hammurabi Kanunları'ndan bir farkı kalmıyor ki Kuran, bu kanunların bir nevi güncellemesi gibi zaten. Durum bu kadar basit.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Cylenxarasamonos
Görüş: Dogru
Edilen Teşekkür: 7 kere
Alınan Teşekkür: 4 kere

Mesajgönderen Cylenxarasamonos » Cmt Mar 05, 2016 12:32 pm

O benim şahsi fikrimdir ve İslam ile yakından uzaktan alakası yoktur ben İslamı kendi arzu ve isteklerine göre yorumlayanlara çeğrıda bulundum. syg.

Ancak yok mudur vardır tabiiki de Kuran'ı hak bir biçimde yorumlayan saygıdeğer şahıslar, örneğin Elmalılı Hamdi Yazır. benim yazdığım şahsi fikirlerimden koparıp koparıp islamı karalamaya çalışmayın. Kuran ayetleri asla değişmez önce a diye yorumlayıp sonra a ayete b diyen alimlerin kendi dönekliğidir.
En son Cylenxarasamonos tarafından Cmt Mar 05, 2016 12:52 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Cylenxarasamonos

Mesajgönderen Cylenxarasamonos » Cmt Mar 05, 2016 12:35 pm

Pekala uyarınızı dikkate aldım. :oops:
En son Cylenxarasamonos tarafından Cmt Mar 05, 2016 12:48 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 249 kere
Alınan Teşekkür: 213 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Cmt Mar 05, 2016 12:40 pm

Özel mesajımda da belirttiğim gibi bir daha parçalı mesaj atarsan, süreli ban vermek durumunda kalacağım.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Cylenxarasamonos

Mesajgönderen Cylenxarasamonos » Cmt Mar 05, 2016 1:49 pm

Allah indireceği hükmü zaten indirir bu hususta hammurabi kanunları vb. dinlemez yani o kanunlar ile kuran
ayetlerinin benzeşmesi kuranın doğru olmadığı anlamına gelmez bu sadece büyük tesadüftür.

faith-fatih
Görüş: musluman
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 5 kere

Mesajgönderen faith-fatih » Pzr Mar 06, 2016 11:01 am

firavun verilen ceza islama girmeleri ile ilgili değil.yapılan anlaşmayı bozmaları.peygamber bizanstan acemlere kadar elçi gönderip tepliğ etmiş.Onun döneminde daha kabul yok.haydi dönmediler öldürelim dememiş;ama onlara uygulanmış.sebebi dini değil bozulan anlaşmayla güvenilmez ve geride eş ve çocuklarının güvenliğini tehdit eden bir toplum oluşudur.Biz seni inanmıyorsun diye öldürmüyoruz.bunca medeniyet tarihide inandıkları için toplumları katletmemişken.sen tv de cihadcı jon propagandalarını referans alıp bir medeniyete battının attığı iftiraya inanıyorsun.

cıa ve ıngılız istihbaratı dünyada en iyi istihbaratlar kabul edildiği halde,türkiye ışıde katılımları yakalıyor.onlar yakalayamadıklarından değil.özellikle ülkeden çıkıp orada bulunmalarını istiyorlar çünkü,içindeki ileride kendi iç güvenliğine sıkıntı olacak silahlanacak müslüman kitlenin temizlenmesini sağlıyor.Orada meşru bir şekilde infaz ediyor.Aynısı rusya içinde geçerli.ışıd kiliste 30 kişiyi katledince amerika aylardır incirlikte isteyipte alamadığı kapasite artırımı ve hava sahasının suriye koridorunun açılması gerçekleşti.saldırıyı yapan ışıd imtiyaz alan kazanan abd sanmayın orda bir ışıd var.herkesin kendi ışıdı var.istediği gibi onun üzerinden eylem yapıyor.anlayacağınız gölge oyunu.yeni bir tip dünya savaşı.neyse bu konular hakkında yazmak istemiyorum esas konumuz olan kuranı anlama üzrine nasıl mantık ve fikirlerimiz var onları yazışalım.
islamı benim yaşantımdan anlamaya kalkarsan ben nefis adamıyım kendimi kınıyorum.burada esas alınacak kuran ve peygamberdir.onların sözü üzerinden islamı anlayacağız.başka yerlere konuyu çekmek lazım değil.

faith-fatih

Mesajgönderen faith-fatih » Pzr Mar 06, 2016 11:30 am

Bu arada yukarıda yazdıklarımı ışidi aklamak mahiyetinde yazmadım. sadece islamı kuranda ve peygamberden öğrenilmesi gerektiğini belirtmek için yazdım.sitedenizde bir kaç yerdede gördüm kuran ayetlerini cımbızlayarak farklı yerlere çeken şahıslar mevcut.ışıdin haricilere mensup olup hz ali ye dahi kafir diyen bir yönü vardır.hz ali anlaşmazlığı çözmek için hakem atanmasını kurandan başka hakem yok diyerek ayeti cımbızlayıp kafir ilan ettiler. o yüzden kuranı anlamaya çalışırken bir bütün halinde bakmamız lazım.

faith-fatih

Mesajgönderen faith-fatih » Pzr Mar 06, 2016 12:32 pm

Konumuza dönecek olursak.kuranda elkesme ve recm cezaları var olduğunu sırf size uygun gelmiyor diye varlığını inkar edecek değiliz. ohalde neden varlar onldularını konuşalım tabiki de aklımızın aldığı kadar.hamurabi kanunlarında kuranın olduğu döneme kadar bildiğimiz kadarıyla cezalarda kısas ve uzuv kesme mevcut.kuran burada hırsızlık için elkesme ve zina için recm,kısas için uzuv ve can alma, savaş hali öldürme ...gibi konularına değinmesi diğer kuranda geçmeyen bütün haller dışında insanın canı ve bütünlüğüne dokulnulamayıcağını belirtmektedir.bir hırsızlık için verilecek ceza sana göre üç yıl bana böre beş yıl hasana göre on yıl mehmede göre katliam...kim haklı? mutabakatı kim sağlayacak.Ayet bu konuda verilecek cezanın enfazla elkesme olacağını vermiştir.bunun üstüne çıkamasın diyor.üst limit.peki insanlar başkasının yada kendi uzuvnun değerini bu biçimde suçun bedeli olarak ölçecek hakkı var mı elbeette yok.kendisi dahi ben suç olarak büyük hırsızlık yaptım başımı kesin diyemez.hele başkası hiç diyemez.alacaklı dahi olsa.Yaratıcı olan mülkün asıl sahibi Allah olması burada ayette kesebilme izni verilmesi alınacak kararın meşru olmasını getirir. recm de ise dört şahid isteniyor.ki bu şahitler bizzat tanık olacak şöyleki yorgan altında kim oldukları göremeden fikir yürüterek şahitleri dahil geçerli değildir.Buda zan ve iftirayı engelleyen bir unsur olduğu gibi,burada asıl amaç zinanın dört şahide sirayet etmesi o konunun topluma maal olması demek oluyor ancak o zaman recm uygulanıyor.örneğin peygamberimize sahabiden bir hatun gelip zina ettim benim cezamı ver diyor.Peygamberimiz üstünü ört tövbe et git diyor.ikincide gelip zinadan hamilyeim diyor.tövbe et üstünü ört diyor.üçüncüde gelip işte çocuk şahit olarak yetmezmi diyor peygaberimiz üstünü ört iki yıl emzirmen sana şart diyor.iki yıl sonra tekrar gelince dört kere gelmeni dört şahitliğe sayıyorum diyor ve infaz gerçekleşiyor.şimdi peygamber itiraf olduğu halde kuran ayetini Allahın emrini uygulamaktan niye kaçınsın peygamberin Allahın ayetini uygulamamak gibi bir lüksüde yok. Allahu teala onda sizin için örnekler var demesinden anladığımız burada recm kararının uygulanması dört şahit yani topluma sirayet şartı gerektiriyor.peki topluma sirayet bir kişi mi? on kişi mi? yüz kişi mi? cevap kuranda dört demiş sayıyı belirtmiş.görülüyor ki zinanın topluma yansıyanına recm veriliyor.Ve uygulaşı şeklide toplumun bizzat taşlayark bu işi yapması burada esasın topluma sirayet etmiş olması gerektiğini gösteriyor. Peki toplumu temizlemek ve Ahlaki düzen namına bir cana kastedilebir mi.yine bunun iznini mülkün sabihibi olan Allah ayette verilerek.Alınacak kararın uygulamasını meşrulaştırıyor.Zira bu ayetler olmasa hiç bir suça uzuv yada can alma cezaları verilemez meşru olmaz.bekara seksen sopa.sebep evlide can giderken bekarda seksen sopa...burada anladığımız zinanın toplumsal bir hastalık olmaktan çıkarılması.Sen dersen ki o zaman şu başka suçlarada asalım keselim ben karşı çıkarım çünkü senin bu isteğinin bir meşruiyeti yoktur.sebep yaratan Allah senin benim herşeyin sahibi,hüküm onda o denli insan canına verilecek ölüm ve uzuv kesme ancak onun müsadesinde olur ötesi aşırılıktır.Başka cezalar konusunda da zaten Allahu teala adil olun aranızda kara bağlayın yazmadığım şeyler yüzünden sizi hesaba çekecek değilim diyor.bu konulara ayet özellikle değinmiştir ki söz konusu insan canı ve uzvu olması konularıdır.diğer bütün konularda can ve uzuv kesme yapılamaz.toplumsal muatabakat nasıl ceza verirse uygulanabilir hesabı yoktur.

Bir de hz. ayşe nin yaşı konusu var.konuya bakan arkadaş art niyetli bir bakış açısıyla hz.ayşenin yaşını sorguloyor.ne önemi var.peygamber bu evliliği yaparken nefsini değil,kadınlar arasında tebliğ yapacak,ev halkının birbiri üzerindeki hakları,tutumlarının nasıl olacağı,ayrıca peygamberimiz kadınlarda tebliğde zorlandığı kadınların özel hallerinde nasıl davranması gerektiği...gibi bir çok müstehcen islami hadis ve içtihatların kadınlara tebliği için hz. ebubekirin kızı kızı hz.ayşeyi küçük yaştan eğitmiştir.bu evliliğin tebliğ amaçlı yapılmış bir evlililk olduğunu bütün alimler bilir.bizzat evinin içerisinde özel olarak yetişrdiği ve bugün kadınlar için islami usul ve esaslarında içtihatlerin hz.ayşeden rivayet olunarak oluşturulduğunu bilse herhalde bu evliliğe art niyetle bakmaz.peygamber müstehcen konuları konuştuğu kişinin kendi helalı olması lazım,aksi sıkıntı olur kendi diğer hadisleriyle çelişir.birde üvey oğlu hz.zeyd boşanan hanımyla evleniyor.bunu ben yazayım sen yazmamışın.peki neden üvey oğlunun boşandığıyla evlenmiş.boşanan hanımın kendsinin soylu olduğunu olduğunu denk olmadığını ve diğer dünyevi konuları sebep edip kendisine yakıştıramadığı... konuları pas geçelim boşanma sebepleri konumuz değil.Burada Arap adetleri üvey oğlu asıl evlat gördüğü için peygamberimizin.bu evliliği uygulamalı olarak bu anlayışı yıkmıştır,hem miras içtihadına tesir etmiştir hemde yina aile içi mahremiyet konusunda üvey evlatların yerini belirlemiştir.Kan davası topluma kesinkez yerleşmiş bir kanıyı ancak bu kadar kesin bir hamle kıracaktı.aksi takdirde nasıl hala günümüzde kan davaları aynı fikir devam edecekti.halbuki peygamberimimz kan davasını kaldırmıştı.ama kelimeler icraat kadar keskin değilmiş.

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Edilen Teşekkür: 17 kere
Alınan Teşekkür: 53 kere

Mesajgönderen Engse Hohol » Cmt May 21, 2016 6:20 am

Gerçek islam, kur'an'daki islamı beğenmeyen Türklerin, okumadıkları kur'an kitabının teolojik-ideolojik ayetlerine antitez yürütme çalışmalarıdır. Faydalı yönleri var islamın ama eğer, aynı politik ideoloji peşinde iseniz faydası var. Şehitlerin ahiretteki sevabını 5 yaşından beri erkeklerin belleğine sokuşturursanız, onları ölüme seve seve gönderirsiniz ve politikacı olarak siz de, kazançlı bir politik antlaşma kazanırsınız ölenlerin sırtından. Bunun dışında islamın faydası yoktur, ne tarımda ne sanayide ne sanatta...

Resim

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir