Gerçek Din Nedir?

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
Bayrak
Görüş: Agnostik Ateizim
Edilen Teşekkür: 88 kere
Alınan Teşekkür: 37 kere
İletişim:

Gerçek Din Nedir?

Mesajgönderen Bayrak » Çrş Şub 03, 2016 9:21 pm

Ülkemizde hertürlü tartışma ortamında islami öğretide bulunan ve çağa uymayan ayet, hadis, tarihi bilgi ve belgelerle ilgili Müslümanların savunma argümanlarını şöyle sıralayabiliriz;

-Ayetlerde çeviri hatası var.

-Hadisler uydurma.

-Tarih kaynakları uydurma.

Peki gerçek nedir?

Gerçek, sizin kendi keyfinize göre yorumladığınız “din” midir? Gerçek Din, bunca alimin yanlış anladığı, ömrünü Kuran okumaya adamış ve Arapçayı çok iyi derecede bilen alimlerin yüzlerce yıldır yanlış yorumladığı, ama sizin doğru anladığınız şey midir?

Apaçık kitabın hali bu mu?

“Son din”in bile “tek çatı”sı yok. Kuran korundu mu yoksa ayetler çıkarıldı mı? Şii mi olacağız, Sünni mi? Hepiniz birbirinizi kafir ilan ediyorsunuz.

Hadisleri kabul edenler ve kabul etmeyenler, birbirini kafir ilan ediyor.

Hadisleri kabul mu edeceğiz? Yoksa çöpe mi atacağız? Hadi diyelim ki bu ayetleri sadece sizler (yenilikci müslümanlar) doğru anladı. O zaman diğer tüm ilahiyatçılar cahil midir? Ya da Kafir midir? Yoksa sizler mi kafirsiniz?

Buhari, Müslim, Tirmizi vs. bir ömür boşuna mı uğraşmıştır?

1400 yıl boyunca kabul edilen tarih kaynakları uydurma mıdır? Yoksa bu tarih kaynakları, yine sizin işinize geldiği gibi kabul ettiğiniz ya da “çöpe attığınız” şeyler midir?

-Taş atan çocuklara dua eden Muhammed: Kabul edildi.

-Beni Kureyza katliamı: Reddedildi.

Bu mudur objektif bakış açınız? Ayetlerde neden çeviri hatası vardır? Hatalı çevrilecek kitabı “Allah” neden yollamıştır? Hatasız çevrilecek kitap yollayamamış mıdır? Yoksa bu da mı imtihan?

Nisa 34’te kadına dayak var mı? Yoksa “kadına dayak” uydurma mı? Kime inanacağız? Yazı-tura mı atacağız? Alimler bu işi biliyor mu, bilmiyor mu?

“Miras-feraiz” tartışmasına gelince “Ben anlamam, alimler bilir.” Nebe 33, Nisa 34, Maide 51 vs. bunlara gelince “Alimler ayetleri çarpıtıyor, doğrusu başka türlüdür.”

Maide 38’de “el kesme” var mı? Yoksa bu da mı “çeviri hatası”?

Neden bu ayetlerin doğru çevirisini sadece siz anlıyorsunuz?

Neden bu ilahiyatçılar, hemen hemen her konuda birbiriyle çelişiyor? Böyle bir “hak din” düşünülebilir mi?

Kendinize bunları sormanız gerekmez mi? Allah, bu kadar ortalığı karıştıracak bir din’i neden göndermiştir? neden 1 ayetin 3-5 çeşit farklı yorumu vardır? birinin “elma” dediğine öbürü “armut” diyor. bu mudur insanlara rahmet olan şey? daha Aişe’nin evlilik yaşı hakkında bile bir karar veremiyorsunuz, 6 mı 18 mi? her kafadan bir ses çıkıyor. 6 olduğunu iddia edenler sadece “dinsizler” mi? Buhari’nin hadisi ne olacak? Buhari “dinsiz” midir? Buhari “peygamber’e iftira atan kafir” midir? Araplar neden 6 diyorken, başkaları 18 diyor?

Şimdilerde “Mealden, tefsirden din öğrenilmez” sözü çok moda. Meal dediği, tefsir dediği Kuran’ın ta kendisi.

Siyer: İşine geleni al gelmeyeni yoksay. İbn-i İsak zaten güvenilmez. nede olsa siyer ilminin kurucusu yazdıklarının bir kısmı sevgili peygamberlerine yakışmayan hakaret içeren davranışlar, hiç peygamber yaparmı öyle şeyler.

Meal ve Tefsir: Kafana göre kelimelerin anlamlarıyla oyna, ayetlere olmayan anlamlar yükle en çağ dışı ayeti bile bir numaralı bilimsel ayet haline getir.

Meal çarpıtmalarına güzel bir örnek

Süleymaniye Vakfı sitesinden:

Kehf 18/89-91 “Sonra (Zülkarneyn) bir yola girdi ve sonunda güneşin batmadığı yere vardı. Baktı ki güneş, bir toplumun üzerinde dolaşıyor ama onunla toplum arasına bir örtü koymamışız. İşte böyle; o toplumun her şeyini elbette biliyorduk.”

Diyanet İşleri Meali:

KEHF 18/89. “Sonra yine bir yol tuttu. Sonunda güneşin doğduğu yere ulaşınca, güneşi, kendilerini elbise, bina gibi şeylerle örtmediğimiz bir millet üzerine doğuyor buldu. İşte bunun gibi, onun yaptıklarının hepsini baştanbaşa biliyorduk.”

Ayete attıranın taklanın boyutunu görüyormusunuz?

Dünyayı düz tasvir eden bir ayet attırılan taklanın etkisiyle olmuş bir numaralı bilimsel ayet. Çok değil 5 veya 10 sene sonra diyanetin kuran mealinde bu ayetler aynen bu şekilde meal edilirse şaşırmayın.

Tüm bu tartışmaların içinden çıkabilecek misiniz? Trafik kurallarını düşünün. birinin “yeşil” dediğine öbürü “kırmızı” derse, ne olur bunun sonucu işte ne yazık ki “son din” denilen islam’ın da hali bu. sonuçları da ortada. apaçık kitabı daha tam doğru anlayabilen, çevirebilen ve yorumlayabilen yok.

Bütün konulara yapılan savunmalar bundan ibaret. çeviri hatası, meal hatası, uydurma hadis. başka bir savunma argümanı yok.

Şimdi siz düşünün artık, “insan sözü” mü, yoksa “allah kelamı” mı diye.

faith-fatih
Görüş: musluman
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 5 kere

Re: Gerçek Din Nedir?

Mesajgönderen faith-fatih » Cum Mar 04, 2016 5:55 pm

Tefsirci alimler meal okumayın derler;çünkü,anlamda kayma olabiliyor derler.kuran edebi bir metin olması ve arapçanın aynı kelimeye çok anlam yükleyen bir dil olması sebebiyledir. kafirler peygambere şair ve delilik itham ettiler buda kurandaki şiirselliğin delili.yabancı bir dille yazılan şiirin çevirisinden nasıl tat almıyorsak aynı durum kuranda da böyle.fakat bu durum sıkıntı değil .Allahu teala kurana bir çok ilim ve soruya cevap koymuştur. bizi sorumlu tutacağı kısım temel anlaşılan fikir olduğu için farklı dil olması imanın temel anlaşılır başlıklarını bozmuyor.misal osym sorularını kolay,orta ve zor olarak sınıflandırır.Kuranda da oyle.anlaşılması kolay ,orta ve zor kısımlar.fakat kolayı cavaplayan sınavı geçiyor.orta ve zor içerikli konular sizin gibi bu işe kafa yoran kuranda sorularına cevap arayanlar için verilmiş cavaplardır.şüphesis daha fazlasını sorupta cevap alamayanlar var.Allahın hammaddesi ne gibi cins sorular soran...Allahu tealada anlatılınca anlamayacağınız şeyleri sormayın.diyor.Tefsirlerde Alimlerin kendilerinden önceki alimlerden bilginin birikerek ve aliminde yorumuyla gelen kuranın açıklamasıdır.Amerikayı yeniden keşfetmenin manası yok.hazır gelen bilgiden istafede etmek en kolayı.hızlı yol alırız.Alimlerde kaynaklarını sınıflandırmışlar.peygamberden gelen hadisleri kuvvetli,orta va zayıf diye.buda şahitlerin sağlamlığı ve çokluğuyla ilgili bişey.Kuranda el kesme,recm gibi cezalar elbette mevcuttur.ceza zaten caydırıcı olsun diye verilir.insanların hoşuna giden bir ceza düşünemiyorum bile.ve kurandaki cezalar kendi gibi evrenselldir.sen amerkida dahi el kesme cezasını uygularsın ama yoksul bir ülkede mahkuma senelerce bakma cezasını o millete yükleyemezsin. daha yüzyıl demedi bile çin de açlıktan toplu ölümler olurken sen hırsıza hapisenede el bebek gül bebek bakarsan o iş ceza olmaktan çıkar gönüllü hırsızlar türer.Bugün bile kapkaça 6 ay hapis verilirken adamlar kış geliyor kışı hapiste geçirelim açıkta kalmayalım diye özellikle kışa yaklaşırken kapkaç oranı artıyorsa verdiğin cezayı iyi tartman lazım.Ayrıca osmanlıda toplam 63 el kesme olmuş.Sebebi bir çocuk pazardan elma çaldığı zaman onu hırsızlık saymaz.ayrıca aç adam yiyecek çalsa onu devlet kendi suçu bilir.El kesme için en ileri koşullar gerçekleşmeli.Örneğin emanati çarpmak,yada yatak odana kadar giren hırsız.kuranda cezaları geçmiştede uygularsın gelecekte de, varlıktada uygularsın yokluktada.Batı yarın dünya savaşı çıkıpta açlıktan sokaktaki kedi köpekleri yerken o zaman dersin hadi hırsızları hapisanede besleyelim diye.bakalım o zaman kaç taraftar bulunur.Kadına miras bile verilmeyen dönemde ki bu iş sadece araplarda da değil.kadına miras veren kuranı eleştiriyorsun.ilginç.Peygamberimize miras ile ilgili ayet indiğinde sahabi yedi farklı anlam ve hüküm çıkarmış.hangisi doğru diye sorduklarında peygamberimiz hepsi doğru demiş.anladığım;bütün mezhepler haktır.şöyleki sünni alimler mezhepleri ilmen oluşmasını savunmuşlar.bunuda ayete hadise uyan bütün meshepler haktır.demişlerdir.lakin şia hakkında mezhebi ilmen değil sadece hz.ali taraftarlığı yada siyasi meselere bağlanarak oluşan mezhepleri ayrımcılık ve eski kinleri güderek fesad sebebi olacağı sebebiyle onaylamamıştır.bence de böyle eğer her siyasini arkasından eyupculer,emeviciler,abbasiciler,tayipciler...diye mezhep olsaydı işimiz zordu.İlmen mezhepler neden var.çünkü çöl ikliminde her abdestte kafayı yıkayabilirsin ama çeçenler her abdestte kafa yıkarsa olan kafayıda kayberler.o yüzden mezhepler kolaylık getiri coğrafi şartlar ve çevresel ve bireysel rahatsızlar sebeiyle.Bunuda peygamberimizin zorlaştırmayınız,kolaylaştırınız hadisi temelindedir.

faith-fatih

Mesajgönderen faith-fatih » Cum Mar 04, 2016 6:31 pm

kehf süresini bende hala anlayamadım.fakat Allahu teala bizi kehf den ne anladınız anlayanlar sağa anlamayanlar sola demeyecek.Peygamberimiz kehf suresi için manası tam olarak insanlar ancak kıyamete en yakın zamanda anlaşılacak diyor.Demek ki araadakilere sıkıntı yok.kehf suresini inişinde yahudiler peygamberimizi sınamak için sorulan soru üzerine cevap olarak inen bir ayet.benim tahminimce anlatımının bu şekilde olmasının sebebi soruyu sorunların çok eski yazıtlarda ve sadece seckin insanların bildiği bir bilgiyi cevap olarak yine o eski lahitteki anlatım şekliyle cevaplaması olarak düşünüyorum.Bilirsin firavun yazıtlarındaki anlatım,sümer yazıtlarındaki anlatım farklılık gösterir.tıpkı günümüzdeki farklı milletlerin edebiyatındaki ve dilindeki farklılar gibi.Örneğin hz.süleymen gelen hudhud kuşu yemin ederken dane yi yaratan Allah diyerek yemin etmesi kuşun ağzından ve kuşun anlayışından aktarılıyor.Çünkü dane onun hayatında önemli bir yer tutuyor.Aynnen kuranda insanlara hitap ederken insanın anlayışına uygun anlatım yapıyor.örneğin Allahın eli diyor.Halbuki peygaremiz Allahu tealayı betimlerken.dili yok konuşur.gözü yok görür.kulağı yok duyar.diyor.o halde ele ne hacet.buardaki el mahareti temsil ediyor.bazı yerler kudret eli derken bazı yerlerde sadece eli demesi.benim kanatimce kudret eli denen kısımda aracılı işi yapması.yani arada melekler var.direkt Allahın eli denen yerde ise hiçbir aracı olmaksızın Allahın işi bizzat şahsının yapması.örneğin otomobili kim yarattı.Tabiki de Allah.Yaratılış doğrudan kendisi ile değil ama insan aracılığı şeklinde otomobili var etti.insan için bir binek yarattı.Aynı şekilde Allah nurdur der.kuranda yazar.Peygaberimiz in Bir duasıda Allahım benim nur eyle şeklindedir.haşa peygamber Allaha ortak olmak yada aynı hammaddeden olmak istemiyor.buradaki nur ışığın insanda uyandırdığı izlenimdir.bütün bilgeler için aydın adam denmesi.karanlığa küfredeceğine bir ışıkta sen yak denmesi ışığa yüklenen mana ile ilgilidir.ve bütün milletlerde ışık kutsaldır.dünyanın her yerinde her edebiyatta ışığa yüklenen anlam olumlu yöndedir.yoksa ışıkta yaratılmıştır ve yaradıcının hammaddesi değildir.Örneğin Allahın kürsüsü terimi.dünyadaki ağaçların sayısı belli.hadi her gezegen uzayda orman olsa gene göğü kaplayacak kursu olmaz.mahkemede hakime taştan kürsü yapsak geri kalan herşey sabit olsa değişen bişey olmaz.buradaki kürsü yine insanların kendi hayatlarında kürsüye yükledikleri manadan ibarettir.Bize anlatılan bizim anlayışımıza uygun şekilde yapılmıştır.

faith-fatih

Mesajgönderen faith-fatih » Cum Mar 04, 2016 6:44 pm

beni kureyza dediğin adamlar,tarihde okudumuz kadarıyla peygambere size karşı düşmanlık yapmayacağız deyip arkadan vuran adamlar.sen olsan yanı başında eşini çocuğunu arkanı döner dönmez katledecek adamı yaşatırmısın.hemde ilkinde söz vermiş tutmamış ikincisinde söz alıpta teslim olana dokunmayacaz demek enayilik.üstüne üstün suçluları ver denince suçlu yok kaçtı diyerek arasında saklayıp barından adamlara....
cihada çıkacak gözün arkada beni kureyza rahat duruyormu diye diye herkesin aklı geride..hiçbir akıllı komutan askerinin gözünün arkada olmasını istemez.eli silah tutan herkesin kılıçtan geçirilip kalanlarıda sürmek isabetli bir karar.çünkü düşman ve suç toplumsal.bireysel işlenen bir cürüm değil.Nasıl bir pembe dünyanız var.ne içiyonuz anlmıyorum.söyleyinde bende kullanıyım.iyi kafa yapıyor olsa gerek.

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 86 kere
Alınan Teşekkür: 127 kere

Mesajgönderen Firavun » Cum Mar 04, 2016 8:59 pm

faith-fatih yazdı:beni kureyza dediğin adamlar,tarihde okudumuz kadarıyla peygambere size karşı düşmanlık yapmayacağız deyip arkadan vuran adamlar.sen olsan yanı başında eşini çocuğunu arkanı döner dönmez katledecek adamı yaşatırmısın.hemde ilkinde söz vermiş tutmamış ikincisinde söz alıpta teslim olana dokunmayacaz demek enayilik.üstüne üstün suçluları ver denince suçlu yok kaçtı diyerek arasında saklayıp barından adamlara....
cihada çıkacak gözün arkada beni kureyza rahat duruyormu diye diye herkesin aklı geride..hiçbir akıllı komutan askerinin gözünün arkada olmasını istemez.eli silah tutan herkesin kılıçtan geçirilip kalanlarıda sürmek isabetli bir karar.çünkü düşman ve suç toplumsal.bireysel işlenen bir cürüm değil.Nasıl bir pembe dünyanız var.ne içiyonuz anlmıyorum.söyleyinde bende kullanıyım.iyi kafa yapıyor olsa gerek.

Aslında biz vicdan ve empati kullanıyoruz. Kafası nasıl bilmiyorum ama insanı gönül evinden vuruyor. Kesinlikle tavsiye ederim.

Düşmanlık, suç, kafa kesme, kafası kesilenlerin eşini cariye, çocuklarını köle yapma. Tüm bunları kısa bir iki cümleyle haklı göstermeye çalıştın. Olur böyle dedin, hatta böyle olması gerekirdi dedin. Bir de bizim kafamızı sorguluyorsun.

Katledilen bu kabileye bir bakalım. Beni Kureyza Yahudi bir kabile. Yani inanmış, kendisine gelen kitaba iman etmiş insanlar. Birisi ben yeni din getirdim artık buna inanacaksın dedi diye analarından babalarından, atalarından gördükleri dini terk etmemişler. Müslüman olsalardı hayatları kurtulacaktı, ama yapmamışlar. Aynı sizin de yapacağınız gibi. Biri yeni bir din dese, Müslümanlığı bırakır mıydınız?

Şimdi Allah ne yapmış düşünelim. Bir kitap göndermiş ve buyruklarıma itaat edin demiş. İnsanlar yüzlerce yıl inanmışlar, benimsemişler ve ona göre yaşamışlar. Sonra yeni bir kitap göndermiş, vazgeçtim artık buna uyacaksınız demiş. Tabi inananlar bunu kendi dinlerine hakaret olarak görmüşler ve sonunda büyük bir sefalete ve acıya mahkum olmuşlar.

İslam'dan önce puta tapanlar Allah'ın kitabını izleyenlere göre daha şanslıymış. Çünkü Muhammed putlarını yıkınca zaten çok da sağlam olmayan inançları sayesinde müslüman olup paçayı kurtarmışlar. Allah'ın kitabına, dinine inanmış Yahudiler ise Allah'ın sözüne inanmanın cezasını çekmişler. O'na inanmışlar, dinlerini sonuna kadar savunmuşlar ve ölümüne itaat etmişler. Allah da onları kahretmiş.

Bu yazdıklarıma itiraz etmeden önce samimi olarak düşünün. Size yeni bir din tebliğ edilse, İslam'ı bırakır mıydınız?

Peki aynı sizin göstereceğiniz gibi iradeyle dinlerine sahip çıkan insanların katledilmesini, eşlerinin cariye olarak kocalarını öldüren adamların yatağına atılmasını ve çocuklarının köle olmasını normal bir şeymiş gibi savunacak ne içiyorsunuz. Durup dururken gelen yeni dinle eskisine inanmış insanları katleden cinayetleri savunmak için nasıl bir kafanız var?

İslam hâlâ kan döküyor ve inanmayanları öldürüyor. Bunu da savunuyor musunuz? Allah bu dini katliam yapılsın diye mi gönderdi?

Cylenxarasamonos
Görüş: Dogru
Edilen Teşekkür: 7 kere
Alınan Teşekkür: 4 kere

Mesajgönderen Cylenxarasamonos » Cum Mar 04, 2016 10:18 pm

Rabbinden bir haber olan ilimden ne haber olsun etme bana ıhsan sorsam çiçeğe vardır. İhsan ve Macid.

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 209 kere
Alınan Teşekkür: 179 kere

Mesajgönderen hector » Cum Mar 04, 2016 10:21 pm

Cylenxarasamonos yazdı:Rabbinden bir haber olan ilimden ne haber olsun etme bana ıhsan sorsam çiçeğe vardır. İhsan ve Macid.

İlim nedir ? Rab ile ilgisi nedir ?
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Cylenxarasamonos

Mesajgönderen Cylenxarasamonos » Cum Mar 04, 2016 10:30 pm

Bana değil çiçeğe sor etme bana ihsan

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 249 kere
Alınan Teşekkür: 213 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Cum Mar 04, 2016 11:11 pm

bir enteresan muhabbet dönüyor :)
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Cylenxarasamonos

Mesajgönderen Cylenxarasamonos » Cmt Mar 05, 2016 6:06 am

Evet kesinlikle Saygıdeğer sayın Bayrak bay/bayan katılıyorum ve bu konuya değindiği için teşşekür ediyorum. Mevzunun derinlerine inmeden sadece tozunu almak istiyorum. Evet kendileri oldukça haklılar ve kısa bir açıklama getirmek istiyorum 1400 yıldır süre gelen islam dinin öncüleri böyle akıl ve çağdışı yaptırımlar yapmıştır. Onları lanetliyorum ve kınıyorum çünkü kendileri örümcek kafalı insanlardır
Kuş beyinli demiycem çünkü kuşlara hakaret olur. Ve hala bu mahluklar Güzel islam dinin yüz karalarıdır. Şöyle yıllardır kuranı anlamayan ve kafasına göre yorumluyan bu insanlarda onun anlanmasını yasak kılan insanlaradan tiskiniyorum çünkü bir ateist bu gerikafalılar yüzünden islamdan soğuyor ve uzaklaşıyor. Ve Ve ATATÜRKE
bir kez daha sonsuz minnet ve şükranlarımı sunuyorum ve önemini bir kez daha şöyle arz ediyorum Tekke zaviye ve türbelerin 13 aralık 1925 kaldırılması hususunda yapmış olduğu yasayı gazete de yayınlanarak bir devrim yapmışıtr (Atam izindeyiz). ve türkiye cumhuriyetini bu pisliklerden kurtarmıştır. Ve islam dinin doğru bir şekilde yaşanması için kuranı kerimi Türkçeye çevirmiştir İslam dininin bir vahşet ve gerikalmışlık dini deyil bizzat barış dini olduğunu bizlere göstermiştir e buna şöyle bir delil getiricem Türkiye haricindeki bir çok islam ülkesinde din savaşları yapılıyor. Ve bunun tek sebebi bu örümcek kafalı islam alimleridir ve Atatürk türkiyesinde hiç bir zaman bir din savaşı yaşanmamıştır ve halkının yüzde 99 u Müslümandır ve buda islama atılan iftiraların asılsız olduğunu ve islamın suçsuzluğu nu gösterir. ne yazıkkı azda olsa gerikafalı ve kendini islam alimi olarak tanıtan insan görünümlü şeytanlar vardır ör cübbeli Ahmet hoca, Kadir mısırlı oğlu........ gibi akıl yoksunu ve rezil insanlar vardır ve buda sizin gibi yüksek akıl ve kültür sahibi insanların islamı yanlış tanımasına yol açmıştır teşşekür ederim

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir