Nouman Ali Khan

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 209 kere
Alınan Teşekkür: 179 kere

Re: Nouman Ali Khan

Mesajgönderen hector » Cum Şub 05, 2016 8:45 pm

aslanparça yazdı: ........................ Hangi amaçla evren böyle bir planlama yaptı? Evrenin planlama yeteneği varsa, zaten ilahlık düzeyine getirilmiş olmuyor mu?................."

Bunların böyle olduğunu kim söyledi size ?
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

aslanparça
Alınan Teşekkür: 6 kere

Mesajgönderen aslanparça » Cmt Şub 06, 2016 2:18 pm

Ey Firavun, Musa karşısında söyleyebildiklerin bu kadar demek. Neye itiraz olduğu bile belli değil.

aslanparça

Mesajgönderen aslanparça » Cmt Şub 06, 2016 2:20 pm

hector yazdı:
aslanparça yazdı: ........................ Hangi amaçla evren böyle bir planlama yaptı? Evrenin planlama yeteneği varsa, zaten ilahlık düzeyine getirilmiş olmuyor mu?................."

Herşey plansız mı gidiyor? Sen birşey söyleyebil ki ben itiraz edeyim, Yaratıcıyı inkar durumda alternatifin yok demek

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 82 kere
Alınan Teşekkür: 123 kere

Mesajgönderen Firavun » Cmt Şub 06, 2016 7:53 pm

aslanparça yazdı:Ey Firavun, Musa karşısında söyleyebildiklerin bu kadar demek. Neye itiraz olduğu bile belli değil.

Neye itirazım olduğunu yazdıklarımdan anlayamıyorsan, seviyeyi epey düşürmek gerekecek.

Öncelikle videoyu izleyip ne demek istendiğini anlamış olduğunu varsayıyorum. Videoda, ayetteki 9 cümleyi tek tek anlatan biri var.
Anlayabildiysen eğer, cümleler arasında 1-9, 2-8, 3-7, 4-6 bağlar olduğunu iddia ediyor.
5. cümlenin ise bu bağlantılara işaret ettiğini ve bunun bir mucize olduğunu söylüyor.

Buraya kadar sorun yoksa, kendi yazdıklarımı da özetleyeyim.

Okuduysan, bu bağlantıların zorlama olduğunu, özellikle 4-6 arasında olduğu iddia edilen ilişkinin mantıklı olmadığını söylüyorum.
Ayrıca diyorum ki, evreni yaratan bir varlığın bu tür saçma sapan bağlantılarla uğraşacağına inanmanız gülünç oluyor. Ayette Allah'ın kendisinden "ben hiç yorulmam", "uykum da gelmez", "gaflete de düşmem" diye bahsetmesi ise bambaşka bir olgu. Kendi kutsal varlığınıza atfettiğiniz insani özelliklerle onu gülünç bir puta dönüştürüyorsunuz, farkında mısınız diye soruyorum.

Yine de anlamadıysan söylediklerimi, çekinmeden sorabilirsin.

aslanparça

Mesajgönderen aslanparça » Pzr Şub 07, 2016 12:27 am

Firavuniyet mertebesi bu demek, isminle müsemma olmuşsun. Önce konuşmayı öğreneceksin bu bir.
İkincisi, 4 ile 6 nın istisna içerikli iki cümle arasında bir benzerliği görmek istemiyorsan, bu da senin tercihin. Zorla inandıracak halimiz yok. Bu iki.
İnsanlık tarihinde, pagan kültürlerde, bozulmuş dinlerde, bir çok ilah tasavvuru var. İnsani zaaflarla dolu. Bu ayetler, insanın aklını inşa ediyor, rab tasavvurunu düzeltiyor. Öyle düzeltiyor ki, inanmasan da, "inansam, benim inandığım varlık eksiksiz olur" düşüncesini zihinlere yerleştiriyor. Bu da üç.

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 82 kere
Alınan Teşekkür: 123 kere

Mesajgönderen Firavun » Pzr Şub 07, 2016 12:55 am

Cevabına bakılırsa en azından neye itirazım olduğunu anlamışsın. Bazen doğruya ulaşmak için karşındakini zorlamak gerekiyor.

Bu videoyu "
agnostik arkadaşlarımıza öneririm" diyerek yayınlayan sensin. Buradaki agnostik arkadaşlarının, rastlantısal oluşumlardan anlam çıkaran saçmalıklardan çok ayetteki ifadeye takılacaklarını bilmen gerekir. Bir kitabı yazan kişinin kendisi ile ilgili olarak "Onun uykusu gelmez, o çok güçlüdür" demesi seni rahatsız etmiyorsa, zaten diyecek bir şey yok.

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör

Mesajgönderen hector » Pzr Şub 07, 2016 8:51 pm

aslanparça yazdı:
hector yazdı:

Herşey plansız mı gidiyor? Sen birşey söyleyebil ki ben itiraz edeyim, Yaratıcıyı inkar durumda alternatifin yok demek

Ben bir iddia da bulunmadım. Sizin bir iddianız vardı bende bir açıklama talep ettim.Ve hala bekliyorum.

aslanparça

Mesajgönderen aslanparça » Pzt Şub 08, 2016 1:28 am

Planlamayı kim yaptı diyorum? Böyle olduğunu kim söyledi diyorsun. Herşey plansız mı gidiyor diyorum, yine cevap yok.

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör

Mesajgönderen hector » Pzt Şub 08, 2016 9:37 pm

aslanparça yazdı:Planlamayı kim yaptı diyorum? Böyle olduğunu kim söyledi diyorsun. Herşey plansız mı gidiyor diyorum, yine cevap yok.

Dediğim gibi ben herhangi bir iddia da bulunmadım.

Sizle anlaşmak gerçekten zor. Şimdi siz diyorsunuz ki ;

Sizin sorunuz= " planlamayı kim yaptı ?"
Benim cevabım ="planlama olduğunu nereden biliyorsunuz ? Benim böyle bir planlama olduğundan haberim yok."

Sizin ikinci sorunuz = " Her şey plansız mı gidiyor ?"
Benim cevabım = "Ortada bir plan olup olmadığı hakkında bilgim yok.Eğer birileri bir plan olduğunu iddia ederse bu iddiasını ispatlamakla mükelleftir.Eğer ispatlayamıyorsa konuyu daha fazla uzatmasının bir anlamı yok. Çünkü bu iddiası sadece bir varsayımdır ve daha öteye geçemez. "

Daha açık nasıl ifade edebilirim bilmiyorum.

Kullanıcı avatarı
Aslanbek
Görüş: Açık-Agnostik
Edilen Teşekkür: 121 kere
Alınan Teşekkür: 31 kere

Mesajgönderen Aslanbek » Sal Şub 09, 2016 3:28 am

@aslanparça

İddian tamamen soyut ve varsayıma dayalı. Biz Agnostikler var ya da yok demeyi saçma bulduğumuz için Agnostik olduk. Süreç tartışılır ama arkasında irade var demek saçma; özellikle biz Agnostiklere göre. Bir irade varlığından söz ediyorsan, o iradenin bağlı olduğu varlık da vardır herhalde... Bir haber yolla hani, gelsin iki el karşılıklı tavla atalım, o zaman inanırız! :)

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir