Beyin Yakan Hadisler

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
aslanparça
Alınan Teşekkür: 6 kere

Re: Beyin yakan hadisler

Mesajgönderen aslanparça » Prş Şub 04, 2016 10:08 pm

Dinden önce dilbiliimi öğrenmenizi tavsiye ederim.

Kullanıcı avatarı
portakal
Görüş: agnostik
Edilen Teşekkür: 8 kere
Alınan Teşekkür: 4 kere

Mesajgönderen portakal » Prş Şub 04, 2016 10:15 pm

Bayrak yazdı:Ömerin islam tarihinde halifelikten başka bir ünvanı daha vardır... Muvafakt-ı Ömer denir yani Ayet indiren ömer anlamına gelir...:) Bazı ayetlerin yazımına doğrudan söz ve davranışlarıyla neden olmuş biridir... Bunlardan en ilginci ise... sıkı durun..:D

Bakara 223 Kadınlarınız, sizin için bir tarladır. O halde tarlanıza dilediğiniz gibi varın ve kendiniz için ileriye hazırlık yapın. Allah’tan korkun ve bilin ki siz mutlaka O’nun huzuruna varacaksınız. Ey Muhammed, müminleri müjdele!

TEFSİR BÖLÜMÜ – ESBAB-I NÜZULE DAİR
Konu : Bakara Suresi
Ravi : İbnu Abbas
HadisNo: 483

Hadis : Hz. Ömer (ra), Resulullah (sav)`a gelerek: “Ey Allah`ın Resulü mahvoldum” buyurdu. Hz. Peygamber (sav): “Niye mahvoldun ne var?” diye sorunca açıkladı: “Bu gece bineğimi ters çevirdim (arka canibinden yanaştım). “Resulullah (sav) hiçbir cevap vermedi. Cenab-ı Hakk peygamberine şu ayeti vahyetti: “Kadınlarınız sizin tarlalarınızdır. Tarlanıza istediğiniz gibi gelin.” Dübüründen ve hayız halinde temastan kaçınmak şartıyla önden, arkadan, nasıl istersen öyle gel.

Neyse ki fazla ayrıntıya girip pozisyon tavsiyelerinde bulunmamışlar. bunada şükür. Paylaştığım bu hadis içeriği için tüm okuyucularımdan şimdiden özür dilerim. İslam tarihinde böyle geçtiği için paylaşmaktayım. İşte din böyle bişey. Güler misin ağlar mısın durumu malesef.

Bu konu Ateistforum da ya da Agnostik net te tartışılmıştı;
Yahudiler ve inanmayanlar kadınlara arkadan yaklaşmayla ilgili dedikodu çıkartıp insanları korkutunca koşarak muhammed e gıdıyorlar
kadınlarımıza arkadan yaklaşmata bir sakınca var mı çocuğumuz olursa domuza benzer miş diye dıye sorduklarında Bu ayet iniyordu ???

Kullanıcı avatarı
Bayrak
Görüş: Agnostik Ateizim
Edilen Teşekkür: 88 kere
Alınan Teşekkür: 37 kere
İletişim:

Mesajgönderen Bayrak » Prş Şub 04, 2016 10:21 pm

portakal yazdı:
Yahudiler ve inanmayanlar kadınlara arkadan yaklaşmayla ilgili dedikodu çıkartıp insanları korkutunca koşarak muhammed e gıdıyorlar
kadınlarımıza arkadan yaklaşmata bir sakınca var mı çocuğumuz olursa domuza benzer miş diye dıye sorduklarında Bu ayet iniyordu ???

iyide bu hadiste bahsedilen şeyin kadın olduğunu ortaya koyan bir kelime hatta parantez içinde bir açıklama bile yok ki? Bu hadisi hadis olarak değilde sıradan bir hikaye olarak anlatsak kaç kişi "bineğimi ters çevirdim" sözünü kadın olarak anlar? yapmayın gözünüzü seveyim... Arap dilinin inceliği vs ise ozaman bu hadisi türkçeleştirenler bari enazından parantes açıp kadınıma falan yazsalardı da biz bu hataya düşmeseydik...

Kullanıcı avatarı
portakal
Görüş: agnostik
Edilen Teşekkür: 8 kere
Alınan Teşekkür: 4 kere

Mesajgönderen portakal » Prş Şub 04, 2016 10:25 pm

Bayrak yazdı:
portakal yazdı:

iyide bu hadiste bahsedilen şeyin kadın olduğunu ortaya koyan bir kelime hatta parantez içinde bir açıklama bile yok ki? Bu hadisi hadis olarak değilde sıradan bir hikaye olarak anlatsak kaç kişi "bineğimi ters çevirdim" sözünü kadın olarak anlar? yapmayın gözünüzü seveyim... Arap dilinin inceliği vs ise ozaman bu hadisi türkçeleştirenler bari enazından parantes açıp kadınıma falan yazsalardı da biz bu hataya düşmeseydik...

yok beni düşündüren biz inanmayanların da bir konu hakkın da bir den fazla hikaye biliyor olması
hangisi gerçek ben bunu öğrenme derdindeyim

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 249 kere
Alınan Teşekkür: 213 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Cum Şub 12, 2016 8:27 pm

Bu paylaştığım hadisi yıllar önce okumuş ve o yaşlardaki zihnimle cidden etkilenmiştim. Yıllar sonra şimdi tekrar rastlayıp okuyunca durum farklı oldu elbet.

"Rivâyete göre, şöyle demiştir: (Neccâroğulları'ndan) Hiristiyan bir kişi vardı. Sonra müslüman olmuştu. Bakara ve Âl-i İmrân (sûrelerini) okumuştu. Nebî salla'llahu aleyhi ve sellem'e de vahiy katipliği yapmıştı. Bu adam sonra geri, Hiristiyanlığa döndü. (Ve kaçarak Hiristiyan câmiasına ihtihâk etti. Hiristiyanlar onu yüksek makamlara çıkardılar) Bu mürted: Muhammed bir şey bilmez. Yalnız benim kendisine yazdığım şeyleri bilir, demeğe başladı. Ve (aradan çok bir zaman geçmeden) Allah onu (kavmi içinde boynunu vurdurup) öldürdü [A.Bey notu: allah mı öldürdü gerçekten?]. Hiristiyanlar defnettiler. Fakat sabah olunca gömüldüğü yer onu dışına atmıştı. Bunun üzerine Hiristiyanlar: bu Muhammed ile Ashâb'ın işidir. Onların arasından çıkıp kaçtığı için bu din kardeşimizin ölüsünden kefenini soydular ve onu (meydanda) bıraktılar, diye iftirâ ettiler. Ve derin bir çukur kazarak onun içine bıraktılar. Fakat sabah olunca gömüldüğü yerin onu (yine) dışına attığı görüldü. Hiristiyanlar yine: Bu, Muhammed ve Ashâb'ının işidir. Onların arasından çıkıp kaçtığı için bu din kardeşimizin ölüsünden kefenini soydular ve onu kabrin dışında bıraktılar, dediler. Ve bir yerde yine bir çukur kazdılar, güçleri yettiği derecede derinleştirdiler. Fakat sabah olunca o yerin onu dışına attığı görüldü. Bunun üzerine Hiristiyanlar bu işin kullar tarafından yapılmadığını anladılar. Ve onu açıkta bıraktılar." Ravi (Aktaran): Enes b. Mâlik

Hadis sahih görünmekte,
http://muhaddis.org/cgi-bin/dbman/db.cg ... =Sorgulama

Birçok muhaddis yetiştiren Neccâroğulları hakkında,
http://www.islamansiklopedisi.info/dia/ ... dno=320481
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Alper ÇADIROĞLU
Görüş: Tüm Olasılıklar
Edilen Teşekkür: 9 kere
Alınan Teşekkür: 11 kere

Re: Beyin Yakan Hadisler

Mesajgönderen Alper ÇADIROĞLU » Pzt Nis 18, 2016 1:26 pm

"hadislerin tamamının %90'ı yalan." 40 senesini vermiş bir hadis profu söylemişti bunu.
Her olasılık olabilir.
http://www.alpercadiroglu.wordpress.com (Yazdığım 300 küsür bilimsel yazı/makale.)

Kullanıcı avatarı
Lexion
Moderatör
Görüş: Septik-Nihilist
Edilen Teşekkür: 63 kere
Alınan Teşekkür: 91 kere

Mesajgönderen Lexion » Pzt Nis 18, 2016 1:27 pm

1 senesini bu işlere adayan bile hadislerin kaynak alınamayacağını ve yalanlarla dolu olduğunu görebilir.
"Evolution is suicide. Because eventually you realize that life is stupid and pointless."

Kullanıcı avatarı
Kurnaz
Görüş: Monoteist
Edilen Teşekkür: 23 kere
Alınan Teşekkür: 17 kere

Mesajgönderen Kurnaz » Pzt Nis 18, 2016 1:44 pm

Lexion yazdı:1 senesini bu işlere adayan bile hadislerin kaynak alınamayacağını ve yalanlarla dolu olduğunu görebilir.

Ben belki de bir haftadan daha kısa bir sürede bu sonuca varmıştım. :P
عليها تسعة عشر

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir