İslamın Cenneti

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Şeyh Pir
Görüş: Hanif Müslüman
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 3 kere

Re: İslamın Cenneti

Mesajgönderen Şeyh Pir » Prş Tem 07, 2016 2:03 am

Cennette bu dünyadaki hiçbir kural geçerli değil ve de orası bir imtihan yeri değil, ödül yeri,şarabın ve sex'in yasak olması mantıksız ve saçma birşey olurdu bilakis. Bu kadar basit bir ayrımı bile yapamayan siz ateistler,aklınıza çok güvenmeyin derim. Ayrıca şu da var; sex yapmak dünyada da mutlak manada yasak değil, nikahlı eşler dışında sex yasak. Zaten hepten yasak olsaydı, üreme diye birşey olmazdı, insanlık çoğalamazdı. Alkol da insanın aklını başından aldığı için yasaklanmış, aklı başında olmayan insan her türlü eylemde bulunabilir. Bu da sonuçları öngörülemeyecek derecede riskli bir durumdur. Ahirette ise bu dünyadaki maddi kanunlara bağlı bir biyolojik organizma olmayacağımız için herşey çok farklı olacağından böyle bir risk oluşmayacaktır.
''Ontolojik bir mesele yüzünden öleni duymadım.''

Albert Camus

Kullanıcı avatarı
Mems
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Mesajgönderen Mems » Prş Tem 07, 2016 4:45 pm

Bu yeni cennet anlayışımı canlı organizma olmadan nasıl sex yapabiliriz, beyin simulasyonu kullanarak mı? Alkol un insanın aklını başından alabilir dikkatsiz tüketimin ile, ama insanın aklını başından alan dinden daha tehlikeli bir şey olamaz. İnsan saçmalarken saçmaladığının bile farkında olamıyor, dünyada bunu başaran bir alkol türü varsa, sizin yaşadığınız kafayı yaşamak isterim.
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

Şeyh Pir
Görüş: Hanif Müslüman
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 3 kere

Mesajgönderen Şeyh Pir » Prş Tem 07, 2016 6:48 pm

Yeni bir cennet anlayışı değil, bu hep böyle anlaşılıyordu zaten.
Tüm bu evreni, insanları yaratan bir varlık, ahirette mi yoksun kalacak bu yaratma gücünden ? Cennet yaşamına uygun bir şekilde yaratamaz mı insanı ?
En son Şeyh Pir tarafından Prş Tem 07, 2016 6:56 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
''Ontolojik bir mesele yüzünden öleni duymadım.''

Albert Camus

Kullanıcı avatarı
Mems
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Mesajgönderen Mems » Prş Tem 07, 2016 6:56 pm

Bir insanın bir ödül veya ceza alması ile verilen karar bana, üstün bir ahlaki yapıyı anlatmıyor ne yazık ki, tanrı eğer insanları bu yolla iyi ve ahlaklı yapmayı deniyorsa bu kötü bir durum, dinsizler bunu ödül ve ceza olmadan başarıyorsa sizce dindarlar mı cennetlik olmalı yoksa dinsizler m i?
gerçi ben bir dinsiz olarak iyilik yapmayı dener yinede bana verilen rüşveti redderdim. Benim için satın alınabilir iyilik iyilik değildir. Samimiyetsizliktir.
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Edilen Teşekkür: 17 kere
Alınan Teşekkür: 53 kere

Mesajgönderen Engse Hohol » Cum Tem 22, 2016 11:33 am

Müslüman kadınlar ölünce cennette hurilere dönüşerek ödüllü erkeklerin eğlencelerine sunulacaklardır. Şarap ırmaklarının yanında 72 huri ile ödülü hakeden erkekler, dünya yaşamında müslüman kadınların giydikleri çarşaf ve türbanlarını giydirtmeyeceklerdir. Bu nedenle Araplar dünya tatillerinde cennet versiyonlarını taklit ederler ve sefada Kadınlara cilbab giydirtmezler. allahyokdinyalan dininisorgula

Resim

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 79 kere
Alınan Teşekkür: 118 kere

Mesajgönderen Firavun » Çrş Eki 05, 2016 9:45 pm

Adamın biri ölür ve Tanrı'nın karşısına gelir. Tanrı ona artık özgür olduğunu sonsuza kadar istediği her şeyi yapabileceğini, istediği her yere gidebileceğini söyler.

Adam büyük sevinçle başlar gezmeye, dilediğini yapmaya. Aradan 10 milyon yıl geçer. Bu süre içinde yapacağını yapmış, göreceğini görmüştür. Artık aynı şeyleri yapmaktan, aynı yerlere gitmekten sıkılmıştır. Tekrar Tanrı'yı bulup ona böyle bir yaşamın sıkıcı olduğunu, artık var olmak istemediğini söyler ve kendisini yok etmesini ister.

Tanrı, bir tek bunu yapamayacağını söyler ve adam mecburen aynı şeyleri yapmaya aynı yerlere gitmeye devam eder.

Aradan 1 milyar yıl geçer...

Adam büyük bir mutsuzlukla Tanrı'nın karşısına gelir ve madem yok olamıyorum, o zaman beni cehenneme gönder de bu sonsuz sıkıcı hayattan kurtulayım der.

Tanrı da "Zaten nerede olduğunu sanıyordun ki?" der.

Isaac Asimov'un "The Last Answer" hikayesinden

Kullanıcı avatarı
geceinci
Edilen Teşekkür: 10 kere
Alınan Teşekkür: 10 kere

Mesajgönderen geceinci » Çrş Eki 05, 2016 11:05 pm

Etkileyici bir alıntı sevgili firavun,

Cehennem kavramını bir nebze olsun anlayabiliyorum, hatta dürüst olmak gerekirse; bazen öyle şeylere şahit oluyoruz ki, keşke cehennem olsaydı diyebiliyorum. Dünya maalesef adaletli bir yer değil, bunda herkes hemfikir, Dünya'da sadece hukuk var. Fakat insanlık olarak hepimiz sonsuz adaletin peşindeyiz, suçlu dahi olsak.

Cennet konusuna gelecek olursam, bu kötü bir pazarlık.
insan vicdanıyla bir bütün olmalı, karşılık bekleyerek iyilik yapmak ne vicdanı rahatlatır, ne Tanrıyı kandırır.

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 79 kere
Alınan Teşekkür: 118 kere

Mesajgönderen Firavun » Prş Eki 06, 2016 10:51 pm

Sonsuzluk her şeyi yok eder. Sonsuzlukla kıyaslandığında her şey sıfırdır.

Tüm hayatı boyunca kötülük yapıp son anda müslüman olarak ölen birisi, yaptığı kötülükler karşılığında belli bir süre cehenneme gider ve cezasını çeker. Sonrasında sonsuz cennete gider.

Cehennemde geçireceği süre ne olursa olsun, sonsuz cennetin yanında sıfırdır ve zamanla unutulur. Bu süre 100 trilyon yıl da olsa sonsuza bölündüğünde sonuç 0'dır.

Bu hikaye, cennet hayaliyle yaşayanların aslında ne istediklerini iyi düşünmeleri gerektiğini gösteriyor. Zira sonsuz mutluluk diye bir şey olamaz. Mutluluk anlıktır ve insanlar daha çok bir şeyler başardıklarında mutlu olurlar. Sonsuzlukta ise başarı anlamsızdır, çünkü başarılmayacak şey kalmaz. Başarı, aynı zamanda yenilmesi gereken zorlukların olmasını getirir ve bu da cennet tanımı için anlamsızdır.

Aklı başında pek çok inanan, bu cennet tarifini harfi harfine almanın anlamsız olduğunu söyler. Ama ortalama eğitime sahip herhangi bir inanan (müslümanların %90'ı) bu cennet tarifine inanır ve ölünce hurilerle sonsuza kadar ilişkiye gireceğini düşünür (1 milyar yıl sonra bundan ölesiye sıkılacağını düşünmez bile).

Allah akıl fikir versin diyeceğim ama, O da tam tersini yapmış ve boş hayallerle bu zavallıların aklını fikrini almış.

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Edilen Teşekkür: 17 kere
Alınan Teşekkür: 53 kere

Mesajgönderen Engse Hohol » Pzr Eki 23, 2016 6:15 pm

İran’ın dini lideri Hamaney’in Erdebil’deki temsilcisi Ayetullah Ameli, Hürriyet yazarı tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın da aralarında bulunduğu Türk gazetecileri kabulünde, Gülen Cemaati lideri Fetullah Gülen’i eskiden beri tanıdıklarını belirten Ayetullah Ameli, "Fetullah Gülen cennete gelse, ben oraya adımımı atmam" dedi.

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir